MicQej
05.02.12,09:04
Dobrý deň.

Začínam s internetovým obchodom ako živnostník a potrebujem viesť jednoduché účtovníctvo a chcel by som sa opýtať:

1. mám vlastne auto a budem ho používať na firemné účely, musím ho zaregistrovať na daňovom úrade ? Alebo ako to funguje ? Keď by som ho zaregistroval to je všetko ? Nemám nič platiť mesačne ? A má vôbec zmysel si auto dať do nákladov ? Lebo čítam som nejaký článok ale tam bolo že si môžem preplatiť 0,183€ za každý kilometer a to mi príde, že mi štát viac preplatí ako dam, čiže sa mi to nezdá veľmi reálne. Ako to vlastne funguje ? Môžem si dať auto do nákladov aj keď niesom platca DPH ?

2. Ak som kúpil tlačiareň a nejaké iné veci, treba to zapísať ako trvalý majetok alebo ako to riešiť ?

3. Keď som tie veci nakupoval, alebo budem nakupovať a pôjde to do spotreby firmy ( pásky, baliace materiály atď.) ako to dám do účtovnícva ? Ako trvalý majetok alebo spotrebný alebo ako ? Alebo napríklad to ostane vo firme ako prezentačný materiál.

4. Počiatočný vklad do frmy mám niekde zapísať alebo ho stačí len previesť na účet a tým to končí ?Alebo to musím zapísať do účtovníctva ? A napr. prevediem do firmy na začiatku 500€ ale zistím, že mi treba ešte další 500€, tak zase prevediem peniaze na účet. Ako toto funguje resp. sa účtuje ?

5. Ak internetový obchod mám popri práci a dôjde mi výplata, má mi ju šef posielať na firémny účet (mojej firmy) alebo na môj osobný účet ? A keď by to poslal na môj osobný účet viem si tie peniaze neskôr previesť na môj firemný účet bez problémov ?

Ďakujem veľmi pekne za každú radu:)
Ice dive
05.02.12,08:42
Dobrý deň.

Začínam s internetovým obchodom ako živnostník a potrebujem viesť jednoduché účtovníctvo a chcel by som sa opýtať:

1. mám vlastne auto a budem ho používať na firemné účely, musím ho zaregistrovať na daňovom úrade ? Alebo ako to funguje ? Keď by som ho zaregistroval to je všetko ? Nemám nič platiť mesačne ? A má vôbec zmysel si auto dať do nákladov ? Lebo čítam som nejaký článok ale tam bolo že si môžem preplatiť 0,183€ za každý kilometer a to mi príde, že mi štát viac preplatí ako dam, čiže sa mi to nezdá veľmi reálne. Ako to vlastne funguje ? Môžem si dať auto do nákladov aj keď niesom platca DPH ?

áno môžeš si dať auto do nákladov aj keď nie si platca DPH, vozidlo ohlásiš na DÚ a potom si môžeš odpočítať za každý km jazdy za účelom podnikania dať do nákladov 0,183 € + PHM podľa spotreby auta... či sa to oplatí musíš vedieť sám či dokážeš zarobiť toľko aby si si cestovnými príkazmi zarobil na daň z MV, PHM atď...

2. Ak som kúpil tlačiareň a nejaké iné veci, treba to zapísať ako trvalý majetok alebo ako to riešiť ?

záleží od hodnoty tých vecí, ak je to menej ako 1700 € môžeš to dať hneď do spotreby a odpísať z hospodárskeho výsledku...

3. Keď som tie veci nakupoval, alebo budem nakupovať a pôjde to do spotreby firmy ( pásky, baliace materiály atď.) ako to dám do účtovnícva ? Ako trvalý majetok alebo spotrebný alebo ako ? Alebo napríklad to ostane vo firme ako prezentačný materiál.

záleží od toho čo to je, ak je to baliaci, kancelársky a iný materiál dával by som to do spotreby ako prevádzkovú réžiu...

4. Počiatočný vklad do frmy mám niekde zapísať alebo ho stačí len previesť na účet a tým to končí ?Alebo to musím zapísať do účtovníctva ? A napr. prevediem do firmy na začiatku 500€ ale zistím, že mi treba ešte další 500€, tak zase prevediem peniaze na účet. Ako toto funguje resp. sa účtuje ?

mal by si to účtovať ako osobný vklad podnikateľa - príjem neovplyvňujúci základ dane, keďže z týchto peňazí keď sa premenia na zisk určite nechceš platiť daň...

5. Ak internetový obchod mám popri práci a dôjde mi výplata, má mi ju šef posielať na firémny účet (mojej firmy) alebo na môj osobný účet ? A keď by to poslal na môj osobný účet viem si tie peniaze neskôr previesť na môj firemný účet bez problémov ?

no ak si zamestnaný v riadnom pracovnom pomere, tak dostávaš už zdanené peniaze, tak prečo ich chceš prevádzať opäť na podnikateľský účet??? osobne by som to mal radšej oddelené nakoľko tvoja výplata so zamestnania nemá nič spoločné s tvojim podnikaním... prevádzať peniaze môžeš ako chceš, ale ja by som podnikal preto, aby som peniaze z firemného účtu prevádzal na osobný a nie naopak;)

Ďakujem veľmi pekne za každú radu:)

v texte...
Atomer.sk
05.02.12,08:48
So zubami ides k zubarovi, pokazene auto das do servisu. Odporucam ti uctovnicke veci dat uctovnicke. Ty sa venuj naplno podnikaniu.

1. Za auto v podnikani platis dan z motorovych vozidiel, pokial si chces veci s nim spojene dat do nakladov.
2., 3., 4. uctovnicka bude vediet...
5. Sef zrejme zamestnava Teba, a nie tvoju firmu. Takze plat ti ma posielat na Tvoj sukromny ucet.