Benka2
01.02.06,12:39
Moji milí poraďáci pekne Vás prosím o vyjadrenie sa k tejto téme:

Podnikateľ kúpil auto M1 v 12/04 od súkromnej osoby ako súkromné, no nakoniec sa pri prepise rozhodol že ho zapíše na ICO do firmy zaplatil cestnú daň no nemal doklad o kúpe.Takže sa rozhodol v marci 2005 znalcom auto ohodnotiť.V marci bolo zaradené do podnikania a odvtedy sa uplatňovala PHM a ostatné náklady na prevádzku mot.vozidla.Vo februári podala manželka o zrušenie BSM z titulu podnikania manžela. Tak prosím o pomoc ako mám toto vozidlo posudzovať. Kúpené v BSM a zaradené po zrušení BSM.Ako sa majú uplatniť odpisy? DPH sa neuplatňovala.Teraz je zaradené v učtovníctve podnikateľa. Čo ak sa rozhodne podnikať aj jeho manželka.Môže tento automobil využívať aj ona v podnikaní.Ako sa budú deliť príjmy a výdavky. Bezpodielový rodinný dom je ako adresa podnikania.Ak podnikajú obaja manželia a využívajú BSM majetok napr. keď ubytovávajú turis.v rod. dome - manželka nie je platcom DPH a jej manžel áno.Prosím Vás o vyjadrenie sa k tomuto prípadu./Zákon 222/2004./:(
renča1
02.02.06,04:44
Moji milí poraďáci pekne Vás prosím o vyjadrenie sa k tejto téme:

Podnikateľ kúpil auto M1 v 12/04 od súkromnej osoby ako súkromné, no nakoniec sa pri prepise rozhodol že ho zapíše na ICO do firmy zaplatil cestnú daň no nemal doklad o kúpe.Takže sa rozhodol v marci 2005 znalcom auto ohodnotiť.

Nemal kúpno-predajnú zmluvu? Ak mal tak na základe kúpno-predajnej zmluvy sa auto zaraduje do majetku firmy.

V marci bolo zaradené do podnikania a odvtedy sa uplatňovala PHM a ostatné náklady na prevádzku mot.vozidla.Vo februári podala manželka o zrušenie BSM z titulu podnikania manžela.
Tak prosím o pomoc ako mám toto vozidlo posudzovať. Kúpené v BSM a zaradené po zrušení BSM.Ako sa majú uplatniť odpisy? DPH sa neuplatňovala.Teraz je zaradené v učtovníctve podnikateľa.

Ak ste zrušili BSM /ohľadom auta/ a auto má zaradené manžel v majetku firmy, odpisy si bude uplatňovať manžel.

Čo ak sa rozhodne podnikať aj jeho manželka.Môže tento automobil využívať aj ona v podnikaní.Ako sa budú deliť príjmy a výdavky.

Ak sa rozhodne podnikať aj manželka, na základe spísanej zmluvy o používaní os.automobilu ho môže používať aj ona. Ak by sa manžel rozhodol vyradiť os.auto z majetku firmy, tak môžu obidvaja používať toto auto . Auto bude zasa v BSM , určí sa podiel na manžela a manželku v akom pomere budú toto auto využívať. Na základe určeného podielu si budú deliť príjmy a výdavky.

Bezpodielový rodinný dom je ako adresa podnikania.Ak podnikajú obaja manželia a využívajú BSM majetok napr. keď ubytovávajú turis.v rod. dome - manželka nie je platcom DPH a jej manžel áno.Prosím Vás o vyjadrenie sa k tomuto prípadu./Zákon 222/2004./:(

V tomto prípade záleží aj na tom či ubytov.služby budú mať obidvaja manželia v živnost.podnikaní, no nie je podmienka aby ho tam mali. Príjmy a výdvky by si tak isto delili na základe určeného podielu medzi manželmi.


Možno sa ešte k mojim odpovediam vyjadria aj ostatný, po prípade ma doplnia.
Benka2
03.02.06,18:30
Možno sa ešte k mojim odpovediam vyjadria aj ostatný, po prípade ma doplnia.

Mne doniesol len znalecký posudok od znalca v ktorom bola uvedená cena vozidla a túto som dala ako OC majetku a uplatnila som na konci roka 1/4 odpisov z ceny. Božemôj či som urobila dobre.Ešte sa to dá opraviť ešte som nevytlačila výkaz o majetku,ani príjmy a výdavky. Ešte by som sa chcela opýtať - zo zmluvy o DOVP sa platí daň a poistenie ale nie dôchodkové, keď je taký prípad, že nezamestnaná je vyradená z úradu práce a je ako dobrovoľne nezamestnaná bude sa táto doba počítať do odpracovaných rokov na dôchodok, keď sa neplatí dôchodkové poistenie ?
renča1
04.02.06,15:51
Benka, v ktorom roku bolo auto kúpené?