ceresnaa
05.02.12,15:16
Dobry den,

rad by som sa informoval ohladom zivnosti popri zamestnani v odbore mimo moju profesiu. Je mozne podnikat v cinnnosti, ktoru som nevystudoval? S manzelkou mame hobby vyrabat dekoracie a site veci, ak by sme chceli nieco predat prostrednictvom internetu, mohol by som mat zivnost na seba, ak nemam dane vzdelanie?

Dakujem za odpovede.
EXACTOR s.r.o.
05.02.12,14:39
Podľa § 83 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, je zamestnanec povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chce popri pracovnom pomere u zamestnávateľa vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter. Zamestnávateľ má právo od zamestnanca požadovať, aby sa zdržal výkonu zárobkovej činnosti, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter; toto právo môže zamestnávateľ písomne uplatniť najneskôr do desiatich pracovných dní od oznámenia podľa odseku 1. Zamestnanec je povinný vyhovieť požiadavke zamestnávateľa podľa prvej vety bez zbytočného odkladu.
Ak teda výkon samostatnej zárobkovej činnosti nemá súvislosť s činnosťou vykonávanou v pracovnom pomere, je takáto činnosť dovolená.
K druhej otázke: záleží na tom, či ide o činnosť, ktorá má povahu voľnej, remeselnej alebo viazanej živnosti. Na voľnú živnosť nie je potrebné žiadne vzdelanie ani iné osobitné oprávnenie (voľnou živnosťou je napríklad textilná výroba, odevná výroba). Výkon odbornej činnosti musí byť realizovaný prostredníctvom zodpovedného zástupcu, ktorý spĺňa pre výkon takejto činnosti osobitné predpoklady. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta (§ 11 ods. 1 Živnostenského zákona).
ceresnaa
06.02.12,14:02
Ďakujem pekne za odpoveď.Pomohla mi, lebo som nevedel nikde nájsť do akej živnosti patrí šitie rôznych dekorácii.Ak som správne pochopil, tak do voľnej živnosti.
Chcel by som poprosiť o radu či treba platiť aj zdravotné poistenie, keď ho za mňa platí zamestnávateľ-lebo názory sa tu rozchádzajú a keď čítam na nete, tak každý píše iné.
Ešte jedna vec by ma zaujímala, či by stačilo dať živnosť na mňa, aj keď tvoríme spolu s manželkou a manželka je na neplatenej materskej dovolenke.
Ďakujem za odpoveď
EXACTOR s.r.o.
06.02.12,15:06
Podľa § 16 ods. 6 zákona o zdravotnom poistení, ak je zamestnanec súčasne samostatne zárobkovo činnou osobou, preddavok na poistné vypočítava a odvádza sám. Osobne si myslím, že stačí ak živnostenské oprávnenie bude mať len jeden z vás, nakoľko nikto nebude nikdy skúmať, kto dekorácie reálne vyrába, na všetkých dokumentoch potom ale figuruje len ten, na koho bude živnosť napísaná. Druhým spôsobom je, že manželka bude vykonávať činnosť ako zodpovedný zástupca - v takom prípade môže činnosť vykonávať oficiálne a pri tom nemusí byť v pracovnom pomere k živnostníkovi (kedže ide o manželku).
ceresnaa
06.02.12,15:24
Ďakujem pekne ešte raz,tak ak budem chcieť tak si môžem dať zdrav.odvody na 0 eur?Alebo sa to potom vyráta zo zárobku,lebo už mám z toho guláš.
EXACTOR s.r.o.
06.02.12,16:23
Odvody na zdravotné poistenie sa platia preddavkovo v sume vypočítanej ako sadzba poistného krát vymeriavací základ. Presné údaje stanovuje § 12 a 13 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení - odporúčam si to naštudovať.