tifany
05.02.12,16:22
Zdravím Vás poraďáci. Stále sa akosi neviem vyznať v danej téme. Som slovenský platiteľ DPH, uskutočňujem prepravu tovaru v rámci EÚ, nakupujem PHL, suma dph mi presiahla limit, podávam žiadosť o vrátenie dph v členských štátoch, fyzicky ju podávam až v roku 2012. Je táto dph zaúčtovaná do nákladov v roku 2011 daňovo uznaným výdavkom. Ako to správne zaúčtovať. ďakujem za každú odpoveď.
Rozalka
05.02.12,15:37
tifany
05.02.12,15:39
V sústave JÚ.
tifany
05.02.12,15:44
Ak môžeš Rozálka, konkretizuj mi to prosím na môj príklad, asi sa márne snažím porozumieť.
Rozalka
05.02.12,15:46
V sústave JÚ.
§ 19 ZDP
(3) Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty
3. .......... a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) ....... v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)

V roku úhrady (v tvojom prípade 2011) = VNZD
v roku uplatnenia nároku (2012): POZD + VOZD (vyhotovíš interný doklad a na základe neho uplatníš výdavky)
V konečnom dôsledku je to "šull-null" - čo je aj správne, lebo peniaze sa vrátia.

Treba si dobre premyslieť, čo sa bude žiadať, ak totiž nie všetko vrátia, zvyšok bude nákladom/výdavkom:

4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,
tifany
05.02.12,15:55
No konečne mám v tom jasno, ďakujem veľmi pekne, stále ma to plietlo .... v ktorom uplatní nárok, myslela som si že to bude nejak zaúčtované cez uzávierkové účtovné operácie. Super, v tomto roku mi to aspoň zvýši ZD, čo mi celkom vyhovuje. Ešte raz díky, prajem príjemný zbytok daňového večera a veľa zdaru.