beldine
05.02.12,20:25
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ako to funguje ak manželia boli majitelia bytu celý dom bol zateplovaný a spoločenstvo vlastníkov si na zateplenie bytu vzalo požičku a jeden z manželov zomrel, a sú aj iný dediči patrí do dedictva aj táto požička bytového spoločenstva? A aké doklady by som si mala pýtať od správcu bytového spoločenstva.

Ďakujem
bubkoch
05.02.12,20:08
nie pozicka spolocenstva nepatri do dedicstva vlastnika bytu ...vlastnik bytu (a nasledne dedic ktory zdedi byt) ma povinnost platit fond oprav, z ktoreho spolocenstvo vlastnikov pozicku splaca
beldine
06.02.12,07:35
a ak je dedičov viac? mali by aj oni prispievat do fondu opráv?
bubkoch
06.02.12,07:42
a ak je dedičov viac? mali by aj oni prispievat do fondu opráv?

fond oprav je len jedna z mnohych poloziek inkasa (predpis zalohovych platieb) ... to akym sposobom sa budu spoluvlastnici podielat na uhrade predpisu je na nich ako sa dohodnu ... po zohladneni kto byt bude uzivat ...
GabiZ
06.02.12,07:44
Pre fond opráv (a samozrejme aj za služby) je určené platiť mesačne určitú čiastku podľa predpisu. Ak byt zdedí viac vlastníkov, je na nich, ako sa na platbách medzi sebou dohodnú, ale to, čo treba podľa predpisu platiť musí byť každý mesiac poukázané na účet spoločenstva.
verkaz
06.02.12,19:31
Najlepšie urobíte, keď splnomocníte jedného spoluvlastníka aj v rozhodovaní a hlasovaní na schôdzi. Za byt je len jeden hlas hoci vlastníkov je viac. Tak isto s platením za plnenia. Nemôže to v žiadnom prípade byť rozpočítané na vlastníkov. Je len na spoluvlastníkoch ako sa dohodnú - musí to však byť jedna osoba.
Mária27
06.02.12,20:49
Ak platí len jeden spoluvlastník, má právo žiadať od ostatných alikvotnú časť podľa podielov. Tak isto môžu spoluvlastníci požadovať, aby ten, čo spoločný byt užíva, platil odplatu tým, čo ho nevyužívajú. Dobre je dohodnúť sa - najlepšie písomne.
Čo nie je v zákone o bytoch, nájdeš v občianskom zákonníku:

§ 139
(1) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

(2) O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.