92kaja92
06.02.12,07:40
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, že aká je minimálna suma, čo musí zamestnávateľ platiť v hotovosti zamestnancovi na stravu, keď nemá gastro lístky od roku 2012? ďakujem
Tweety
06.02.12,06:47
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, že aká je minimálna suma, čo musí zamestnávateľ platiť v hotovosti zamestnancovi na stravu, keď nemá gastro lístky od roku 2012? ďakujem
§152 ZP
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
92kaja92
06.02.12,06:50
Takže suma 2,09 € je v poriadku?
Mila123
06.02.12,06:50
v hotovosti to ide iba za predpokladu, že ZC má potvrdenie od špecializovaného lekára, že má zdravotné problémy......(takáto forma sa ZC nezdaňuje)
ak by to bolo u bežného ZC zdaňuješ príspevok ZĽ a ešte aj na to pôjdu fondy....(alebo ako písala Tweety SL alebo strava dodávateľským spôsobomˇ)
Tweety
06.02.12,06:50
Takže suma 2,09 € je v poriadku? ÁNo, je, len netreba zabúdať, že ten FP podlieha už zdaneniu a odvodom.
92kaja92
06.02.12,06:52
Ok, ďakujem pekne
veronika713
07.02.12,15:20
Dobrý večer - čítam túto vašu diskusiu, a správne chápem že finančný príspevok na stravovanie je teda zdaniteľným príjmom, prechádza do hrubej mzdy a platia sa z neho odvody do SP a ZP...mimochodom v decembri na školení k dani z príjmov školiteľka povedala, že zamestnávateľ ktorý zamestnáva len jedného zamestnanca môže tomu poskytnúť namiesto lístkov (aby neplatil manipulačné poplatky kvôli jednému) aj finančný príspevok, ktorý samozrejme musí zdaniť...ale s tými odvodmi, mi to nie je jasné...odpoviete?
Tweety
07.02.12,16:19
Dobrý večer - čítam túto vašu diskusiu, a správne chápem že finančný príspevok na stravovanie je teda zdaniteľným príjmom, prechádza do hrubej mzdy a platia sa z neho odvody do SP a ZP...mimochodom v decembri na školení k dani z príjmov školiteľka povedala, že zamestnávateľ ktorý zamestnáva len jedného zamestnanca môže tomu poskytnúť namiesto lístkov (aby neplatil manipulačné poplatky kvôli jednému) aj finančný príspevok, ktorý samozrejme musí zdaniť...ale s tými odvodmi, mi to nie je jasné...odpoviete? FP stále podliehal dani, a teraz už aj odvodom(od 1.1.2011)
veronika713
08.02.12,13:06
Tweety ďakujem veľmi pekne za reakciu...! S daňou mi to bolo pri FP jasné...oslobodený je len ten FP, ak má zamc na to papier od lekára, a tiež tá časť príspevku na stravné, ktorá ide zo SF (napr. že zo 45% ktoré by mal platiť zamc za lístky ešte 5% platíme ako zamľ zo SF) - nie?!? dúfam, že dobre píšem...a dočítala som sa tu na porade, že predtým FP podliehal VZ len pre ZP ale myslela som si na základe info ktoré mám, že od 1.1.2011 aj do VZ na SP...
Danielam
26.02.12,16:26
Príjem za stravné lístky od zamestnancov (nemáme registračnú pokladnicu) nepredávame v hotovosti - otázka, možem teda prijať úhradu stravných lístkov od zamestnancov prijmovým pokladničným dokladom, považujem to za predaj cenín...Mohlo by byť? Strhávať zo mzdy nepripadá do úvahy musia si ich na základe rozhodnutia konateľky zaplatiť ako si ich kupujú.(Stravujeme sa v cudzom zariadení na základe stravných lístkov)
Danielam
27.02.12,13:56
Príjem za stravné lístky od zamestnancov (nemáme registračnú pokladnicu) nepredávame v hotovosti - otázka, možem teda prijať úhradu stravných lístkov od zamestnancov prijmovým pokladničným dokladom, považujem to za predaj cenín...Mohlo by byť? Strhávať zo mzdy nepripadá do úvahy musia si ich na základe rozhodnutia konateľky zaplatiť ako si ich kupujú.(Stravujeme sa v cudzom zariadení na základe stravných lístkov)
Nemáte nikto takýto problém???
Danielam
11.03.12,11:58
Príjem za stravné lístky od zamestnancov (nemáme registračnú pokladnicu) nepredávame v hotovosti - otázka, možem teda prijať úhradu stravných lístkov od zamestnancov prijmovým pokladničným dokladom, považujem to za predaj cenín...Mohlo by byť? Strhávať zo mzdy nepripadá do úvahy musia si ich na základe rozhodnutia konateľky zaplatiť ako si ich kupujú.(Stravujeme sa v cudzom zariadení na základe stravných lístkov)- nikto nemá tento problém???
Paula
11.03.12,12:20
Nejedná sa o tržbu za tovar či službu. Prijať môžeš na základe PPD.
Danielam
11.03.12,20:27
Paula ďakujem :)