Aldan
06.02.12,08:46
prosím vás kde mám dať úroky z účtov a dan z úrokov v JU? obidvoje mám dať na nepripočitateľné položky?
Ďakujem
Tweety
06.02.12,07:47
prosím vás kde mám dať úroky z účtov a dan z úrokov v JU? obidvoje mám dať na nepripočitateľné položky?
Ďakujem Úrok-PNZD, daň VNZD.
Anja111
06.02.12,07:47
prosím vás kde mám dať úroky z účtov a dan z úrokov v JU? obidvoje mám dať na nepripočitateľné položky?
Ďakujem
PNZD a VNZD.
Mila123
06.02.12,07:47
áno
Aldan
06.02.12,08:15
prosím vás tam je teraz tiež zmena? ja som to vždy dával : dan - prevádzková režia a úrok z účtu na ostatné pripočitateľné položky. úrok som nikdy nedával do daňového par. 43 a teraz mi na danovom povedali že to mám dať do toho riadku, kde je tento paragraf a dan normálne do vOZD, tak som z toho jeleň.
veronikasad
06.02.12,08:19
prosím vás tam je teraz tiež zmena? ja som to vždy dával : dan - prevádzková režia a úrok z účtu na ostatné pripočitateľné položky. úrok som nikdy nedával do daňového par. 43 a teraz mi na danovom povedali že to mám dať do toho riadku, kde je tento paragraf a dan normálne do vOZD, tak som z toho jeleň.
Kto ti poradil takého účtovanie ? Daň z úrokov nikdy nebola prevádzková réžia.
A s tou informáciou z DU si nerobíš srandu, však ?
Zita5
06.02.12,08:21
prosím vás tam je teraz tiež zmena? ja som to vždy dával : dan - prevádzková režia a úrok z účtu na ostatné pripočitateľné položky. úrok som nikdy nedával do daňového par. 43 a teraz mi na danovom povedali že to mám dať do toho riadku, kde je tento paragraf a dan normálne do vOZD, tak som z toho jeleň.


Odpoveď z DRSR
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Keďže od 1.1.2011 sa daň z príjmov vybraná zrážkou považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, účtuje sa v podvojnom účtovníctve na ťarchu účtu 591 ? Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti. V jednoduchom účtovníctve ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov. Čo sa týka úrokov, tie sa budú účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane z príjmov.

Ing. Haščíková Štefánia
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň ,

dovoľujem si Vás touto cestou požiadať o odpoveď na môj dopyt , ktorý sa týka účtovania pripísaných úrokov na bežný účet , ktorý sa využíva na podnikanie .

Zákon o dani z príjmu znie
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

V súvislosti so zmenou od 1.1.2011 by som chcela poprosiť o usmernenie
a) ako účtovať v jednoduchom účtovníctve pripísané úroky na bežný účet podnikateľa, ktorý tento účet využíva na svoju podnikateľskú činnosť - bude sa týkať o príjem ovplyvňujúci základ dane, alebo o príjem neovplyvňujúci základ dane
b) ako účtovať strhnutú daň z pripísaných úrokov - bude sa považovať za daň vysporiadanú ?

To isté by ma zaujímalo aj z pohľadu podvojného účtovníctva .



Ďakujem
xxxxxxxxx

-----------------------------------------------
P.S. Poznámka - Pred zmenou zákona o dani z príjmu Daň z pripísaných úrokov nikdy nepatrila do prevádzkovej réžie , ale do stĺpca v PD Daň z príjmu .
Aldan
07.02.12,10:14
ďakujem za odpoveď, takže nedávam úroky do r. 107 typ B podľa par. 43? Účtovanie by som už vedel, ale čo danové priznanie, to sa nikde nespomína, ani z výkladu DR
Zdenka175
07.02.12,11:07
A ja mám nízky úrok a daň nie je zrazená. Tak dávam úrok ako POZD. Môžem ?
Anja111
07.02.12,12:03
A ja mám nízky úrok a daň nie je zrazená. Tak dávam úrok ako POZD. Môžem ?
Nie je povinnosťou skúmať prečo banka nezrazila daň z úroku. Keď nezrazila daň, tak zrejme bol úrok tak nízky, že ju nebolo z čoho zraziť. Určite by som úrok neúčtovala do POZD. Zaúčtovala by som ho tak, ako sa má účtovať, t.j. do PNZD.
Katarina
07.02.12,18:43
ďakujem za odpoveď, takže nedávam úroky do r. 107 typ B podľa par. 43? Účtovanie by som už vedel, ale čo danové priznanie, to sa nikde nespomína, ani z výkladu DR

Do daňového priznania sa daň z úrokov už neuvádza.
AntekaK
11.03.12,10:33
Ahojte, chcela by som si to ešte raz ujasniť. Prosím Vás, pomôžte mi. Úroky z bankového účtu v peňažnom denníku (za rok 2011) sa zahrnú do príjmov neovplyvňujúcich základ dane? Daň z úrokov sa odpočíta z úrokov, a tak sa to zapíše? Alebo daň za uvádza do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane? Ďakujem za trpezlivosť.
Mila123
11.03.12,10:37
áno, je to tak....daň je zrážková, neuvádza sa na DP
monciqa
30.05.12,09:12
Úrok-PNZD, daň VNZD.
Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju ucroky za prijem u podnikania ??
monciqa
30.05.12,09:13
Úrok-PNZD, daň VNZD.
Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju uroky za prijem u podnikania ??
Tweety
30.05.12,09:16
Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju uroky za prijem u podnikania ??
Pretože ten základ dane je už zdanený, teda daňovo vysporiadaný. Pozri prís. 7- usmernenie DR.
http://www.porada.sk/t186289-uroky-a-dan-z-urokov-v-ju.html
Žabinka
30.05.12,09:21
Preco neovpyvnuje urok zaklad dane, ked sa povazuju uroky za prijem u podnikania ??
Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.