sana12
06.02.12,09:20
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. V roku 2011 som ako FO nepodnikateľka kolaudovala rekreačný dom. V roku 2012 som založila s.r.o., ktorá by tento rekreačný dom mala využívať na prenájom v cestovnom ruchu. Chcem nehnuteľnosť vložiť do s.r.o., aby som si mohla uplatňovať odpisy. A tu sú moje otázky:
1. keď nehnuteľnosť vložím ako vklad do podnikania musím navyšovať základné imanie - t.z. zapisovať to do obchodné registra ako zvýšenie ZI?
2. musím ako FO podať daňové priznanie? Čo uvediem do príjmov (predpokladám, že cenu ktorá je uvedená v znaleckom posudku, kt. som dala vypracovať) a čo do výdavkov (keď sme stavbu realizovali svojpomocne a nemám doklady o cene obstarania, môže to byť cena, ktorá je uvedená v znaleckom posudku)?
3. cena uvedená v znaleckom bude cena, ktorú určím ako výška vkladu a z nej potom vypočítam ročný odpis?
Ďakujem za radu
KEJKA
06.02.12,09:50
len v krátkosti - nevkladaj to do s.r.o. Čo ak sa ti nebude dariť?
Odpisovať môžeš z obstarávacej ceny a to isto nebude znalecký posudok.
alebo sa bude dariť a sro sa stane povinne platiteľom DPH, síce nemusí to situáciu skomplikovať, ale môže.
Radšej to sro prenajímaj. SRO bude mať náklady, ty príjem ako občan.
sana12
06.02.12,13:08
Kejka, ide o to, že potrebujem nehnuteľnosť odpisovať, aby som platila čo najnižšiu daň. Moja s.r.o. vznikla iba za účelom prenajímania a ja som jediný konateľ, nemal by byť problém s hospodárením s.r.o. Pri odpisovaní som myslela, že môžem vychádzať zo znaleckého posudku na základe §25 zákona o dani z príjmov, kukni na znenie čo na to povieš (je to uvedené v poslednej vete).

Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
e) suma vo výške pohľadávky, ktorá je zabezpečená prevodom vlastníckeho práva k hmotnému hnuteľnému majetku a k hmotnému nehnuteľnému majetku, ktorý pri nezaplatení pohľadávky alebo jej časti prechádza do vlastníctva veriteľa, 115) znížená o čiastku splateného úveru alebo pôžičky,
f) zostatková cena majetku zistená u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania, okrem majetku vylúčeného z odpisovania alebo zostatková cena majetku zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, pri vyradení z obchodného majetku (§ 9 ods. 5), ak ide o majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku [§ 2 písm. m)], pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9, okrem majetku vylúčeného z odpisovania,
g) obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania u darcu pri vyradení v dôsledku jeho darovania alebo obstarávacia cena majetku vylúčeného z odpisovania zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, pri vyradení z obchodného majetku (§ 9 ods. 5), ak ide o majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku [§ 2 písm. m)], pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
h) pre jednotlivé oddeliteľné súčasti podľa § 22 ods. 15

1. obstarávacia cena, 118)
2. cena určená podľa kvalifikovaného odhadu alebo posudkom znalca, ak nie je k dispozícii cena uvedená v prvom bode.


Dík za tvoj čas
Economic
06.02.12,16:13
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. V roku 2011 som ako FO nepodnikateľka kolaudovala rekreačný dom. V roku 2012 som založila s.r.o., ktorá by tento rekreačný dom mala využívať na prenájom v cestovnom ruchu. Chcem nehnuteľnosť vložiť do s.r.o., aby som si mohla uplatňovať odpisy. A tu sú moje otázky:
1. keď nehnuteľnosť vložím ako vklad do podnikania musím navyšovať základné imanie - t.z. zapisovať to do obchodné registra ako zvýšenie ZI? áno
2. musím ako FO podať daňové priznanie? Čo uvediem do príjmov (predpokladám, že cenu ktorá je uvedená v znaleckom posudku, kt. som dala vypracovať) a čo do výdavkov (keď sme stavbu realizovali svojpomocne a nemám doklady o cene obstarania, môže to byť cena, ktorá je uvedená v znaleckom posudku)? záleží od spôsobu prevodu
3. cena uvedená v znaleckom bude cena, ktorú určím ako výška vkladu a z nej potom vypočítam ročný odpis? áno
Ďakujem za radu


v texte
KEJKA
06.02.12,16:47
ja si skôr myslím, že ak je sro už založená, tak nemusíš vkladať do ZI, ale stačí to predať do sro. Potom je to príjem FO, čo asi enchceš.
v oboch prípadoch potrebuješ znalecký posudok.
Economic
06.02.12,16:59
ja si skôr myslím, že ak je sro už založená, tak nemusíš vkladať do ZI, ale stačí to predať do sro. Potom je to príjem FO, čo asi enchceš.
v oboch prípadoch potrebuješ znalecký posudok.

Určite áno. Môže sa rozhodnúť, či zvýši ZI, alebo ho predá sro a zaradí do majetku. Ak ho predá sro, potom nastupuje režim podania DP.