Ester plus
06.02.12,11:17
Môžem ukončenie materskej dovolenky a začiatok rodičovskej dovolenky uviesť spolu na jednom RLFO?
Mila123
06.02.12,10:19
nie, jeden bude prihlásenie, druhý odhlásenie.....
Ester plus
06.02.12,10:22
A nerobím to cez zmenu RLFO ale cez prihlásenie a odhlásenie?
Tweety
06.02.12,10:23
A nerobím to cez zmenu RLFO ale cez prihlásenie a odhlásenie?Nie je to zmena, je to ukončenia prerušenia-koniec RD. A na druhom prihlásenie. Zmena je pri nástupe na MD a ukončení MD-ukončenie zmeny.
Ester plus
06.02.12,10:24
Môj softvér mi to ponúka len pri zmene. Prihlásenie a odhlásenie funguje len pri nástupe a ukončení zamestnania.
Mila123
06.02.12,10:36
nemáte elektronickú komunikáciu so SP? tá je povinná pre každého zamestnávateľa....???
Ester plus
06.02.12,10:39
Mám elektronickú komunikáciu ale ja stálo RLFO exportujem do SP zo svojho softvéru. Ale medzi tým som volala do SP a tam mi povedali, že ukončenie MD a nástup na RD sa robí až na 3 RLFO. Prvý je zmena - ukončenie MD. Druhý je prerušenie - dátum vzniku. Tretí je zmena - dátum začiatku RD. Aspoň tak som to pochopila.
Tweety
06.02.12,10:57
Mám elektronickú komunikáciu ale ja stálo RLFO exportujem do SP zo svojho softvéru. Ale medzi tým som volala do SP a tam mi povedali, že ukončenie MD a nástup na RD sa robí až na 3 RLFO. Prvý je zmena - ukončenie MD. Druhý je prerušenie - dátum vzniku. Tretí je zmena - dátum začiatku RD. Aspoň tak som to pochopila.Povedali správne, veď som to už písala aj ja v prísp. 4. ale o MD si nepísala nič, takže ak riešiš aj to, máš čo robiť.
grammatika
20.06.12,07:00
AHojte, prosím Vás, sestre končí teraz materská dovolenka (zDNPO) a nastupuje na rodičovskú dovolenku. Nárok na materskú má od 02.01.2012.
Čo musí spraviť?
V sociálnej poisťovni vypíše:
1. RLFO - ukončenie MD, ku dňu?
2. RLFO - začiatok RD (nasledujúci deň od ukončenia MD?)

V zdravotnej poisťovni treba splniť tiež oznamovaciu povinnosť? zmena - z materskej na rodičovskú?
Ďakujem
Tweety
20.06.12,07:02
AHojte, prosím Vás, sestre končí teraz materská dovolenka (zDNPO) a nastupuje na rodičovskú dovolenku. Nárok na materskú má od 02.01.2012.
Čo musí spraviť?
V sociálnej poisťovni vypíše:
1. RLFO - ukončenie MD, ku dňu?
2. RLFO - začiatok RD (nasledujúci deň od ukončenia MD?)

V zdravotnej poisťovni treba splniť tiež oznamovaciu povinnosť? zmena - z materskej na rodičovskú?
Ďakujem
1. ukončenie zmeny- MD
2. začiatok prerušenia-RD
ÁNo, aj v ZP.
grammatika
20.06.12,07:14
1. ukončenie zmeny- MD
2. začiatok prerušenia-RD
ÁNo, aj v ZP.

Čiže, ak som to správne pochopila:(nejde ale o zamestnanca ale o DPO)
1. RLFO - zmena, DPO + dátum skončenia MD (ten dátum si musí sama vyrátať,alebo dojde nejaký oznam, že už materskú nedostane?)
2. RLFO - prerušenie , DPO + dátum začiatku RD - alebo dátum vzniku prerušenia?
Dovod prerušenia? v poučení som nenašla dobrovoľne poistenú osobu na RD
veronikasad
20.06.12,07:18
Čiže, ak som to správne pochopila:(nejde ale o zamestnanca ale o DPO)
1. RLFO - zmena, DPO + dátum skončenia MD (ten dátum si musí sama vyrátať,alebo dojde nejaký oznam, že už materskú nedostane?)
2. RLFO - prerušenie , DPO + dátum začiatku RD - alebo dátum vzniku prerušenia?
Dovod prerušenia? v poučení som nenašla dobrovoľne poistenú osobu na RD
Má len dobrovolné nem.poistenie, alebo celý balík poistenia ?
grammatika
20.06.12,07:20
Má len dobrovolné nem.poistenie, alebo celý balík poistenia ?
Mala len DNPO, ktoré sa jej automaticky zrušilo zo zákona vo februári 2012, čiže až po nástupe na MD (02.01.2012).
grammatika
20.06.12,07:22
jááj, vlastne asi teraz už ani nie je DNPO, čiže nemusí nič oznamovať na RLFO...len požiada o rodičovský príspevok (ja som myslela, že žiadosť o RP je podmienený aj oznámením ukončenia MD a začiatku RD na sociálnu poisťovňu)
A v zdravotnej poisťovni oznámi, zmenu z MD na RD.
veronikasad
20.06.12,07:25
Mala len DNPO, ktoré sa jej automaticky zrušilo zo zákona vo februári 2012, čiže až po nástupe na MD (02.01.2012).
Ak by jej DNP ešte stále trvalo, skončením MD sa jej obnovia platby. Pokial by ho nechcela zrušiť, oznamovať nemusí nič - len začať nanovo počas RD platiť.
grammatika
20.06.12,07:25
alebo vlastne ešte ma napadá, že ak sa stará o dieťa, tak za ňu tuším platí štát dôchodkové poistenie...a toto asi nikde neoznamovala na RLFO, čiže to by asi mala nahlásiť?
grammatika
20.06.12,07:27
Ak by jej DNP ešte stále trvalo, skončením MD sa jej obnovia platby. Pokial by ho nechcela zrušiť, oznamovať nemusí nič - len začať nanovo počas RD platiť.
takže, keďže sa jej automaticky zo zákona zrušilo DNPO vo februári 2012 (splnenie podmienky 270 dní poistenia DNPO), nemusí nič oznamovať.
veronikasad
20.06.12,07:29
alebo vlastne ešte ma napadá, že ak sa stará o dieťa, tak za ňu tuším platí štát dôchodkové poistenie...a toto asi nikde neoznamovala na RLFO, čiže to by asi mala nahlásiť?
Narodenie dieťaťa mala oznámiť v SP tuším do 45 dní - vtedy sa jej to započíta spätne od 1. dňa. Ak tak neurobila, treba sa informovať v SP. Dôchodkové poistenie štát neplatí "automaticky".
grammatika
20.06.12,07:31
Narodenie dieťaťa mala oznámiť v SP tuším do 45 dní - vtedy sa jej to započíta spätne od 1. dňa. Ak tak neurobila, treba sa informovať v SP. Dôchodkové poistenie štát neplatí "automaticky".
viem, že tam zaniesla rodný list, ale myslím, že to bolo len v súvislosti s materskou dovolenkou, neviem, či to stačilo na prihlásenie na dochodkové poistenie.
Ďakujem Veronika za odpovede.
veronikasad
20.06.12,07:34
viem, že tam zaniesla rodný list, ale myslím, že to bolo len v súvislosti s materskou dovolenkou, neviem, či to stačilo na prihlásenie na dochodkové poistenie.
Ďakujem Veronika za odpovede.
Na našej pobočke by to nestačilo - materské sa likviduje na inom oddelení ako evidencia dôch.poistenia. Pošli ju do SP na register poistencov štátu.
brčko
20.06.12,08:54
grammatika,
súhlasím s veronikou
ešte pre úplnosť, ak jej netrvá pracovný pomer, ona nečerpá MD a RD, ona len poberá materské zo SP a následne rodičovský príspevok z upsvar. MD a RD je vlastne ospravedlnené volno v pracovnom pomere a upravuje ho Zákonník práce. Bez prac.pomeru to neplatí. Mamičky si medzi sebou samozdrejme takto môžu hovoriť, ale na úradoch pri vybavovaní príspevokov a poistení je to velmi podstatná info niedeky, napr. zásadná pri vybavovaní podpory, lebo tam ozaj ide o obdobie RD a ak len poberá RP, tak v tomto obddobí poistená nie je, tj. nárok na podporu nevzniká.
grammatika
20.06.12,10:25
ďakujem veľmi pekne, už som to hádam pochopila :) :) :) a má to aj svoju logiku :)