kurtica
01.02.06,13:18
Dobry den, chcem sa spytat na to zivotne poistenie ktore si moze danovnik uplatnit v DP. Viem ze celkova suma max12000, doba min 10 rokov, vyplatenie po 55 roku. Dufam ze sedi.
Konkretny danovnik by mal mat tohto roku zaplatenych 1440,- Sk na ziv. poistku (poistka sa tika okrem ziv. poistky aj urazovej, no suma je uvedena len jedna). Poistka to je uz starsia (cca rok 97), no podmienky splna. Do DP mu zaratavam tuto ciastku?
Zatial nema potvrdenie od poistovne(este som ani ine nevidela), ak bude, bude na tom poisteni uvedena priamo ciastka, ktoru mam zahrnut do DP alebo tam bude celkova suma? Ak nedostane potvrdenie, ma si ho ist vypytat, alebo staci zmluva a potvrdenia o zaplateni? (plati mesacne prevodom z uctu, takze vypisy z uctu?)
V jeho pripade sice nehrozi prekrocenie 12000, ale ak by som mala danovnika, ktory plati rocne viac, zahrnam mu len 12000, je to tak?
Dakujem
Eliška
01.02.06,12:37
Dobry den, chcem sa spytat na to zivotne poistenie ktore si moze danovnik uplatnit v DP. Viem ze celkova suma max12000, doba min 10 rokov, vyplatenie po 55 roku. Dufam ze sedi.
Konkretny danovnik by mal mat tohto roku zaplatenych 1440,- Sk na ziv. poistku (poistka sa tika okrem ziv. poistky aj urazovej, no suma je uvedena len jedna). Poistka to je uz starsia (cca rok 97), no podmienky splna. Do DP mu zaratavam tuto ciastku?
Zatial nema potvrdenie od poistovne(este som ani ine nevidela), ak bude, bude na tom poisteni uvedena priamo ciastka, ktoru mam zahrnut do DP alebo tam bude celkova suma? Ak nedostane potvrdenie, ma si ho ist vypytat, alebo staci zmluva a potvrdenia o zaplateni? (plati mesacne prevodom z uctu, takze vypisy z uctu?)
V jeho pripade sice nehrozi prekrocenie 12000, ale ak by som mala danovnika, ktory plati rocne viac, zahrnam mu len 12000, je to tak?
Dakujem

Podmienky sedia: poistenie uzatvorené najm. na 10 rokov, vyplatenie po 55 roku. Poisťovne rozposielajú potvrdenia na ktorom je uvedená suma, ktorú má poistenec uhradenú v kal. roku - musí byť priložené k žiadosti o ročný prepočet, maximálne sa zohľadňuje 12000.
speedyjoe
01.02.06,12:37
Do DP sa zaratava aj ciastka zo zivotnej poistky, ktora sa plati na urazove pripoistenie. Poistovne budu automaticky zasielat potvrdenie vsetkym klientom, ktori splnaju podmienky na odpocet ZP z danoveho zakladu po 1.2.2006. Maximalny odpocet je 12000./Sk rocne.
kurtica
01.02.06,12:39
Takze sa budem riadit sumou na potvrdeni. Dakujem pekne za odpovede.
jankasm
01.02.06,13:29
Mala by som k tejto téme jednu otázočku čo sa týka podmienky tých 10 rokov. Ak máme zamestnanca, ktorý si platí životnú poistku napr. od roku 2000, tak tých 10 rokov sa vlastne počíta už od roku 2000, takže ju musí platiť do roku 2010, aby bola splnená podmienka, alebo len od roku 2005, kedy je prvý krát možnosť odpočítať si ju od základu dane, takže ju musí platiť najmenej do roku 2015? Ďakujem
Chobot
01.02.06,14:03
Mala by som k tejto téme jednu otázočku čo sa týka podmienky tých 10 rokov. Ak máme zamestnanca, ktorý si platí životnú poistku napr. od roku 2000, tak tých 10 rokov sa vlastne počíta už od roku 2000, takže ju musí platiť do roku 2010, aby bola splnená podmienka, alebo len od roku 2005, kedy je prvý krát možnosť odpočítať si ju od základu dane, takže ju musí platiť najmenej do roku 2015? Ďakujem

Poistná doba musí byť viac ako 10 rokov. Nezáleží od toho, kedy sa poistenie začalo. Takže môže to byť aj poistka uzatvorená v roku 2000, ktorá skončí po roku 2010.
Majkas
01.02.06,14:59
Poistná doba musí byť viac ako 10 rokov. Nezáleží od toho, kedy sa poistenie začalo. Takže môže to byť aj poistka uzatvorená v roku 2000, ktorá skončí po roku 2010.
Okrem 10 rokov musi splnit súčasne, že plnenie z poistky (alebo účelového sporenia-možem vysvetliť) nastane najskor dovŕšením 55 rokov . Pozri §11 Zákona o DP
Do sumy 12000 sa možu napočítavať aj príspevky na DDP (doplnkové dochodkové poistenie, dnes DDS)
:eek:
nikulik
02.02.06,05:22
Vedel by mi niekto ešte raz a "polopate" vysvetliť tu poistnú dobu viac ako 10 rokov a plnenie poistky najskor dovŕšením 55.rokov?Neviem ako to mám vysvetliť zamestnancom. Ďakujem
matafe
02.02.06,06:50
Vedel by mi niekto ešte raz a "polopate" vysvetliť tu poistnú dobu viac ako 10 rokov a plnenie poistky najskor dovŕšením 55.rokov?Neviem ako to mám vysvetliť zamestnancom. Ďakujem

Poistná doba, je vlastne doba, počas ktorej je človek poistený. Na poistke je zvyčajne napísaný začiatok poistenia a koniec poistenie. Čiže rozdiel medzi koncom a začiatkom poistenia je poistná doba.

To, kedy dochádza k plneniu poistky pre prípad dožitia, čiže tomu, kto je poistený bude vyplatená suma z poistky by opäť malo byť napísané v poistke. Častokrát je to pri ukončení poistky.

Pre splnenie podmiemok na uplatnenie ŽP ako nezdaniteľnej časti základu dane by poistná doba mala byť min. 10 rokov a k plneniu poistky má dôjsť najskôr v roku, kedy poistený dovŕši 55 rokov.
nikulik
02.02.06,07:29
Čo to znamená pre mňa, keď by som si chcela uplatniť poistné? Poistenie som zacala platiť od 01. 01. 2005, čiže teraz je druhy rok, ktorý platím. Čo znamená v mojom prípade tých 10 rokov poistna doba? To znamená, že keď si uplatnim to zivotné poistenie, tak budem musieť byť 10 rokov od r. 2006 poistená?
matafe
02.02.06,07:54
Čo to znamená pre mňa, keď by som si chcela uplatniť poistné? Poistenie som zacala platiť od 01. 01. 2005, čiže teraz je druhy rok, ktorý platím. Čo znamená v mojom prípade tých 10 rokov poistna doba? To znamená, že keď si uplatnim to zivotné poistenie, tak budem musieť byť 10 rokov od r. 2006 poistená?

Aby boli splnené podmienky pre uplatnenie tejto ŽP, doba poistenia musí byť minimálne 10 rokov, čiže koniec poistenia by mal byť stanovený najskôr na 1.1.2015 a zároveň, ak by poistné plnenie malo byť pri ukončení poistky, teda 1.1.2015, potom v roku 2015 by poistený mal mať 55 rokov.
nikulik
02.02.06,08:22
No moment, lebo už mám v tom hokej, najprv čo sa týka tých 10 rokov:
Čiže ak som to správne pochopila tých 10 rokov znamená to, že ak si uplatním ŽP, tak musím byť poistená 10 rokov, a nemožem to poistenie zrušiť, a ak by som ho zrušila tak by som musela vrátiť daň, ktorú som si uplatnila, je to správne?
lejka
02.02.06,08:40
Môže si od 1.1.2006 dať zamestnávateľ do firemných nákladov životné poistky ,ktoré platí za svojich zamestnancov?Niekde som na internete zaregistrovala,že hej,len neviem kde to bolo. A naši zamestnanci majú všetci životky a my im to dávame do miezd ako odmenu ,zdaníme v HM a odvedieme na účet život.poisťovne.
Tweety
02.02.06,08:43
Môže si od 1.1.2006 dať zamestnávateľ do firemných nákladov životné poistky ,ktoré platí za svojich zamestnancov?Niekde som na internete zaregistrovala,že hej,len neviem kde to bolo. A naši zamestnanci majú všetci životky a my im to dávame do miezd ako odmenu ,zdaníme v HM a odvedieme na účet život.poisťovne.To potom už neide o poistky, ale ak to definujete ako odmena, tak potom odmeny, ktoré musia byť ošetrené v PZ, alebo v inom mzdovom predpise.:eek:
Chobot
02.02.06,08:47
No moment, lebo už mám v tom hokej, najprv čo sa týka tých 10 rokov:
Čiže ak som to správne pochopila tých 10 rokov znamená to, že ak si uplatním ŽP, tak musím byť poistená 10 rokov, a nemožem to poistenie zrušiť, a ak by som ho zrušila tak by som musela vrátiť daň, ktorú som si uplatnila, je to správne?

Áno, presne tak. Keď si uzatváraš živ. poistenie, je tam uvedená doba poistenia (začiatok a koniec). Aby si si mohla uplatniť odpočítateľnú ponožku:D , musí byť táto doba dohodnutá na minimálne 10 rokov. Jasné, že životné poistenie môžeš vypovedať pred koncom poistnej doby, ale potom si Ty zodpovedná za to, že neprávom uplatnené zníženie dane vrátiš.

Ďalšia otázka?
Tweety
02.02.06,08:49
Aby si si mohla uplatniť odpočítateľnú ponožku:D ,
Ďalšia otázka? To sa teda podarilo! :p
matafe
02.02.06,08:52
No moment, lebo už mám v tom hokej, najprv čo sa týka tých 10 rokov:
Čiže ak som to správne pochopila tých 10 rokov znamená to, že ak si uplatním ŽP, tak musím byť poistená 10 rokov, a nemožem to poistenie zrušiť, a ak by som ho zrušila tak by som musela vrátiť daň, ktorú som si uplatnila, je to správne?

Poďme odznova po poriadku.
Podľa §11 ods. 7a si môže daňovník uplatniť ŽP ako nezdaniteľnú časť základu dane, ak sú splnené 2 podmienky na samotnú poistku
1. Doba poistenia je dohodnutá min. na 10 rokov (napr. 1.1.2005 - 1.1.2015)
2. Poistné plnenie z poistky(je napísané na poistke) nastane najskôr v roku, kedy poistený dosiahne 55 rokov.

Ak sú splnené tieto 2 podmienky, daňovník si môže zaplatenú sumu v roku 2005 uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku za rok 2005.

V prípade, ak sa o niekoľko rokov stane (napr. v roku 2008), že daňovník túto poistku zruší, je povinný zvýšiť základ dane o sumu, o ktorú si základ dane už znížil a to do konca troch zdaňovacích období od porušenia podmienok.(§11 ods.9)
nikulik
02.02.06,09:03
Aha, takže už tomu začínam chapať,vďaka chobotovy a matafe.
Na ŽP je napisana doba poistenia na ktorú je uzatvorena (to preto na potvrdeni som mala, ze splnam podmienky).
Ale ešte nechapem slovu: "poistné plnenie z poistky", tym padom nemozem ani rozumiet vete: "nastane najskôr v roku, kedy poiteny dosiahne 55 rokov."
Tweety
02.02.06,09:07
Aha, takže už tomu začínam chapať,vďaka chobotovy a matafe.
Na ŽP je napisana doba poistenia na ktorú je uzatvorena (to preto na potvrdeni som mala, ze splnam podmienky).
Ale ešte nechapem slovu: "poistné plnenie z poistky", tym padom nemozem ani rozumiet vete: "nastane najskôr v roku, kedy poiteny dosiahne 55 rokov."
Iba takúto poistku môžeš odpočítať, ak okrem doby poistenia najmenej 10 rokov, si môžeš peniažky z nej vybrať najskôr v 55. roku života.:eek:
nikulik
02.02.06,09:11
To znamena, že keby som si uplatnila do ŽP tak by som mohla peniaze vybrat až v 55 roku života????
matafe
02.02.06,09:14
Aha, takže už tomu začínam chapať,vďaka chobotovy a matafe.
Na ŽP je napisana doba poistenia na ktorú je uzatvorena (to preto na potvrdeni som mala, ze splnam podmienky).
Ale ešte nechapem slovu: "poistné plnenie z poistky", tym padom nemozem ani rozumiet vete: "nastane najskôr v roku, kedy poiteny dosiahne 55 rokov."

Nie som poisťovák, ale skúsim priblížiť termím plnenie z poistky.
Keďže ide o životné poistenie, tak po dobu, kedy sme poistní a platíme si poistku, tak ak sa nám niečo stane, čo je ošetrené v poistke, potom od poisťovne dostaneme nejaké peniažky - poistné plnenie.
Ak sa nám nestane nič, po skončení poistky sú nám tiež vyplatené nejaké peniažky - poistné plnenie pre prípad dožitia.
Tweety
02.02.06,09:16
To znamena, že keby som si uplatnila do ŽP tak by som mohla peniaze vybrat až v 55 roku života????
presne tak, najskôr až vtedy.;);)
nikulik
02.02.06,09:19
A myslite, že je to výhodne uplatniť si to? Aky je Váš názor, či sa mi to oplatí, nemyslim teraz na peniaze, to by každy povedal ano, ved dostanes peniaze, ale myslim z ineho hladiska.
matafe
02.02.06,09:29
A myslite, že je to výhodne uplatniť si to? Aky je Váš názor, či sa mi to oplatí, nemyslim teraz na peniaze, to by každy povedal ano, ved dostanes peniaze, ale myslim z ineho hladiska.

Z toho iného hľadiska si to musí zvážiť každý sám ...
Ak niekto už teraz uvažuje, že poistku, pri ktorej spĺňa podmienky na odpočet, by chcel zrušiť, prípadne ju nezvláda platiť, tak tomu by som poradila, neuplatňovať si ju.
Chobot
02.02.06,09:33
A myslite, že je to výhodne uplatniť si to? Aky je Váš názor, či sa mi to oplatí, nemyslim teraz na peniaze, to by každy povedal ano, ved dostanes peniaze, ale myslim z ineho hladiska.

Pokiaľ nemáš už teraz v úmysle predčasne vypovedať poistku, tak sa to jednoznačne oplatí. Veď ušetríš každý rok na dani 2280 SK. A ak by si ju aj musela neskôr vypovedať, tak to jednoducho vrátiš v priebehu nasledujúcich 3 rokoch bez ďalších sankcií. V každom prípade by si mala aspoň zadarmo úver (vo výške 2280xpočet uplatnených rokov).

Ak ju nevypovieš a necháš dobehnúť do konca, tak si ušetrila peknú čiastku peňazí. Veď keď neprší, tak nech aspoň kvapká.;)
Tweety
02.02.06,09:38
Pokiaľ nemáš už teraz v úmysle predčasne vypovedať poistku, tak sa to jednoznačne oplatí. Veď ušetríš každý rok na dani 2280 SK. A ak by si ju aj musela neskôr vypovedať, tak to jednoducho vrátiš v priebehu nasledujúcich 3 rokoch bez ďalších sankcií. V každom prípade by si mala aspoň zadarmo úver (vo výške 2280xpočet uplatnených rokov).
Ak ju nevypovieš a necháš dobehnúť do konca, tak si ušetrila peknú čiastku peňazí. Veď keď neprší, tak nech aspoň kvapká.;)
Tých 2280,- na dani ušetrí len vtedy, keď si uplatní maximum, t.j. bude platiť ročne 12000.
nikulik
02.02.06,09:45
No neviem, ja ešte zvažujem...
A teraz tak uvažujem, čo ja urobim s tou čiastkou, keď mi zamestnanec donesie potvrdenie z poistovne, ze ma napr. 3 520,- Sk zaplatené poistné v r. 2005? On si vlastne môže uplatniť tých 3 250,- Sk?
nikulik
02.02.06,09:46
A ako ste prišli k sume 2 280,-???
Chobot
02.02.06,09:49
A ako ste prišli k sume 2 280,-???

Veľmi jednoducho. Ak si uplatní maximálne možnú odpočítateľnú čiastku 12.000, tak zaplatí na dani o 19% z tej čiastky menej, čo je presne 2280,- SKK.
Chobot
02.02.06,09:51
No neviem, ja ešte zvažujem...
A teraz tak uvažujem, čo ja urobim s tou čiastkou, keď mi zamestnanec donesie potvrdenie z poistovne, ze ma napr. 3 520,- Sk zaplatené poistné v r. 2005? On si vlastne môže uplatniť tých 3 250,- Sk?

Ak Ti prinesie potvrdenie na 3 520,- SK, tak mu odrátaj 3 520,- a neznižuj mu to na 3 250,- SK!!!:eek:

:D Máš tam asi preklep, ale máš pravdu. Ak tá suma je nižšia ako 12 000 SKK, tak si môže uplatniť len toľko, koľko má na potvrdení.
nikulik
02.02.06,10:02
Ak Ti prinesie potvrdenie na 3 520,- SK, tak mu odrátaj 3 520,- a neznižuj mu to na 3 250,- SK!!!:eek:

:D Máš tam asi preklep, ale máš pravdu. Ak tá suma je nižšia ako 12 000 SKK, tak si môže uplatniť len toľko, koľko má na potvrdení.

:eek: Hups, to bol preklep, takže 3 520,-. No pozriem do programu ako to vypočíta. Zatiaľ ďakujem všetkým:) : Chobot, Matafe, Tweety, konečne som to pochopila, a zajtra môžem predstúpiť pred zamestnancov.:D
nikulik
09.02.06,08:55
Ešte by som mala na Vás jednu otázočku, jedna pracovníčka má manžela na invalidnom dôchodku, môže si na neho uplatniť niečo? Rozdiel medzi jeho invalidnym dôchodkom a nezdanit. časťou?
SilviaS
13.02.06,08:45
Dobrý den:)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Zamestnanec mi dal potvrdenie na odpočet je to životné poistenie.
Je tam suma udaná 16.726,- ale odpočet môže byť max 12.000,- tak teraz vôbec neviem.Neviem vôbec akú čiastu mu mám udať v ročnom zúčtovaní?????? Pomôžte
Ďakujem
Silvia:)
Chobot
13.02.06,08:56
Dobrý den:)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Zamestnanec mi dal potvrdenie na odpočet je to životné poistenie.
Je tam suma udaná 16.726,- ale odpočet môže byť max 12.000,- tak teraz vôbec neviem.Neviem vôbec akú čiastu mu mám udať v ročnom zúčotvaní?????? Pomôžte
Ďakujem
Silvia:)

Ale veď to je jednoznačné - zákon umožňuje odpočítať maximálne 12.000 SKK aj keby si zamestnanec platil hoci aj 100.000. Tých 12.000 uvedieš na zúčtovaní, o presne o túto čiastku znížiš základ dane.
SilviaS
13.02.06,08:57
Díky pekne za odpoveď.
Silvia:)
liba2
13.02.06,08:57
Dobrý den:)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Zamestnanec mi dal potvrdenie na odpočet je to životné poistenie.
Je tam suma udaná 16.726,- ale odpočet môže byť max 12.000,- tak teraz vôbec neviem.Neviem vôbec akú čiastu mu mám udať v ročnom zúčotvaní?????? Pomôžte
Ďakujem
Silvia:)Základ dane zamestnanca sa môže znížiť o sumu max. 12,000 sk (aj keď on zaplatil 16726).