misticka
06.02.12,11:44
Zdravim,
chcela by som poradit.
Co sa tejto temy tyka, nemam v tom absolutne ziadny prehlad. Som tri roky po strednej skole, chodim externe na vysoku skolu a som zaregistrovana na urade prace. To znamena, za tie tri roky som oficialne nemala pracu. No poistenie mam zaplatene. Z kazdej strany sa ma niekto snazi presviedcat, ako to s tou materskou vlastne je. Niekto vravi, ze musim mat odpracovane min. 270 dni, aby som mala narok na matersku, iny zase trvrdi, ze musim mat poistne platene 720 dni, aby som mala narok na tu matersku. Co je vlastne pravda? Rozmyslala som aj nad zivnostou, pretoze s mojou skolou nemam moznost zamestnat sa na normalny pracovny pomer / aj ked sa toto tvrdenie dost bije, kedze peniaze na skolu potrebujem :D /, lenze skolu mam niekedy sobotu, nedelu, ale aj stvrtok, piatok. Pripravou na zivnost som si uz presla...
Prosim, poradte mi, nech v tom uz mam KONECNE PREHLAD :)) Dakujem za ochotu, Miska
Mila123
06.02.12,10:47
od kedy si platíš DNP?
Katy a R
06.02.12,10:48
Prečítaj si tu témy o materskej - je ich dosť;)
Základná podmienka je mať 270 dní poistenia do pôrodu - za posledné 2 roky! Ty zrejme nemáš platené žiadne poistenie. Tak nárok na materské nie je! Ibaže by si sa bola v minulosti prihlásila sama dobrovoľne na nemocenské poistenie :confused::confused:
misticka
06.02.12,10:50
Hm..akoze dobr.nemocenske poistenie?? Tak to si ja neplatim...ja v podstate neplatim nic, som na tom urade prace, takze soc a zdr poistenia plati za mna urad.. nie?
Mila123
06.02.12,10:51
si napísala......No poistenie mam zaplatene.......to je čo za poistenie????
misticka
06.02.12,10:53
..chcem si spravit tu zivnost, takze ked si budem platit odvody 270 dni, pocas tej zivnosti, mam narok na matersku? Takto to je??
Katy a R
06.02.12,10:53
Mila, veď vieš, že si veľa nezamestnaných myslí, že štát za nich platí.:confused:
Misticka - je to tak, ako som písala. Ak chceš materskú, musíš mať poistenie! Postup máš v mnohých témach;)
Mila123
06.02.12,10:55
áno, budeš mať nárok na MD ale ten nárok ti vznikne aj pri DNP ....mala si si tento fakt uvedomiť pred 01 02 2012....lacnejšie sa dalo dostať k dávkam, teraz je to o výraznejšie drahšie....
misticka
06.02.12,10:57
:D tak to si myslim, pretoze ked som bola este na strednej a cakala som na papier z VS, ze ma prijali, bola som v podstate 2 MESIACE von zo strednej a nebola som ani na VS ani na urade, prislo mi z poistovne, ze mam nedoplatok, pretoze som si to nezaplatila ja a nebola som ani na urade, takze som si to zaplatila, na skolu som sla externe a zaregistrovala som sa na urade a teraz uz nik odomna nic nechce... Tak ak je to inak, nemam to asi podla vsetkeho odkial vediet :-P
Katy a R
06.02.12,11:00
Misticka - naozaj popozeraj tie témy, pretože jedna vec je zdravotné poistenie (zdr. starostrivosť) a niečo iné je nemocenské poistenie (potrebné na materskú).
misticka
06.02.12,11:03
No vidim, ze v tom mam naozaj riadny "bordel" :-/ Ale dakujem aj tak ;-)