sandokan3000
06.02.12,12:46
Zdravím

Chcel by som sa spýtať zamestnávateľ mi nevyplatil na účet mzdu ale odvody uhradil.Dôvod prečo tak spravil mi nebol oznámený žiadnou formou.Dôvod vlastne neviem ani teraz. Chcem sa spýtať ak chcem dať okamžitú výpoveď z dôvodu neuhradenia mzdy čo musím dodržať okrem 15 dni po splatnosti a aké nástrahy ma môžu čakať.
Mila123
06.02.12,11:47
je to výplata za ktorý mesiac?
sandokan3000
06.02.12,11:59
December a nám chodia výplaty 25 ďalšieho v mesiaci.
Tweety
06.02.12,12:01
December a nám chodia výplaty 25 ďalšieho v mesiaci. Ešte je nemôžeš dať.
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
sandokan3000
06.02.12,12:09
Viem ale reálne toho 10-teho by som ju mohol dať ? S odvolaním sa na tento zákon.A nebude problém pri nejakom dokazovaní že napriílad mi uhradil odvody len mzdu neposlal ?
Tweety
06.02.12,12:12
Viem ale reálne toho 10-teho by som ju mohol dať ? S odvolaním sa na tento zákon.A nebude problém pri nejakom dokazovaní že napriílad mi uhradil odvody len mzdu neposlal ? Najskôr po 15 dni od ukončenia splatnosti . Odvody nie sú tvoja mzda, takže to, že ich uhradil, s tým nemá nič.
ewita888
06.02.12,12:14
v pracovnej zmluve máš uvedený aký výplatný termín?
sandokan3000
06.02.12,12:29
v pracovnej zmluve máš uvedený aký výplatný termín? 25 deň v mesiaci . Máme dosť ješitného zamestnávateľa tak chcem odísť bez výpovednej doby ktorú by mi isto dal a robil problémy.
ewita888
06.02.12,12:36
25 deň v mesiaci . Máme dosť ješitného zamestnávateľa tak chcem odísť bez výpovednej doby ktorú by mi isto dal a robil problémy.
ak ju nebudeš mať vyplatenú do 9.2., máš nárok na okamžité skončenie pracovného pomeru.. dokonca máš nárok aj na 2 mesiace náhrady mzdy navyše..
sandokan3000
06.02.12,12:40
ak ju nebudeš mať vyplatenú do 9.2., máš nárok na okamžité skončenie pracovného pomeru.. dokonca máš nárok aj na 2 mesiace náhrady mzdy navyše.. A potom ked nahodou dojde k nejakemu sporu co urcite dojde staci vypis z uctu ze mi mzda nebola vyplatena?
Tweety
06.02.12,12:41
A potom ked nahodou dojde k nejakemu sporu co urcite dojde staci vypis z uctu ze mi mzda nebola vyplatena? Určite áno, a aj PZ, kde máš uvedený výplatný termín.
Mila123
06.02.12,12:43
u Vás v práci nemáš iba ty mzdu vyplatenú?
ewita888
06.02.12,12:48
A potom ked nahodou dojde k nejakemu sporu co urcite dojde staci vypis z uctu ze mi mzda nebola vyplatena?
veď predsa zamestnávateľ musí preukázať, že ti mzda bola vyplatená.. nemusela by byť poukázaná na účet, mohla by byť aj v hotovosti..
sandokan3000
06.02.12,12:50
u Vás v práci nemáš iba ty mzdu vyplatenú?Hej ako nereagujem zbrklo ani nič jednoducho moj otec tiez pracoval vtej firme a nerozisli sa v najlepsom a prislo k sudnemu sporu ktory vyhral a musel moj zamestnavatel uhradit ist ciastku a od toho rozsudku co bol 15 januara tak mi zablokoval mzdu........Este sa mi jedna o to aby si nezacal vymyslat nejake dovody ze preco mi neuhradil mzdu a pod......lebo u nas bezna prax...
Mila123
06.02.12,12:53
Hej ako nereagujem zbrklo ani nič jednoducho moj otec tiez pracoval vtej firme a nerozisli sa v najlepsom a prislo k sudnemu sporu ktory vyhral a musel moj zamestnavatel uhradit ist ciastku a od toho rozsudku co bol 15 januara tak mi zablokoval mzdu........Este sa mi jedna o to aby si nezacal vymyslat nejake dovody ze preco mi neuhradil mzdu a pod......lebo u nas bezna prax...
aj nevyplatenie časti mzdy, napr. cestovného (diéty) je dôvod na rozviazanie PPV.....
počkaj trochu, aspoň toho týždňa a konaj, popr. sa informuj telefonicky na príslušnom IP
ewita888
06.02.12,12:54
možno ti ju len z pomsty zadržuje do posledného dňa.. ak by ju neuhradil, tak napíš to okamžité zrušenie, poznamenaj, že žiadaš aj náhradu za dva mesiace a preplatenie dovolenky /ak nejaká je/..
sandokan3000
06.02.12,12:57
aj nevyplatenie časti mzdy, napr. cestovného (diéty) je dôvod na rozviazanie PPV.....
počkaj trochu, aspoň toho týždňa a konaj, popr. sa informuj telefonicky na príslušnom IPĎalšia vec keby mi poslal neviem napriklad nejakú výstrahu že som nejako pochybil v práci a tak zablokovať mzdu alebo časť samozrejme nič také ešte nespravil len sa chystám na všetko čo môže nastať. Lebo mame armadu asi 7 právnikov na firme :D
ivka70
06.02.12,13:15
Ďalšia vec keby mi poslal neviem napriklad nejakú výstrahu že som nejako pochybil v práci a tak zablokovať mzdu alebo časť samozrejme nič také ešte nespravil len sa chystám na všetko čo môže nastať. Lebo mame armadu asi 7 právnikov na firme :D

Nemoze ti zablokovat len tak vyplatu.
S akoukolvek zrazkou zo mzdy musis suhlasit (okrem tych par danych zakonom, ale o takych by si vedel a rovnako by ti nemohli zrazit celu mzdu, ani exekuciou).
sandokan3000
06.02.12,13:44
Nemoze ti zablokovat len tak vyplatu.
S akoukolvek zrazkou zo mzdy musis suhlasit (okrem tych par danych zakonom, ale o takych by si vedel a rovnako by ti nemohli zrazit celu mzdu, ani exekuciou).U nás bežná vec....čo viem tak aj keď mal niekto u nás exekúciu ani mu neoznámili že mu niečo strhávajú a zobrali celu výplatu :) Čiže s akoukoľvek zrážkou zo mzdy by som mal dať aj písomný súhlas lebo odhadujem, že si niečo na mňa určite vymyslí ako pri ostatných kolegoch čo odišli.
Mila123
06.02.12,13:47
aby si sa uistil zavolaj na Inšpektorát práce, aj keby prišlo na teba x exekúcií musí ti vyplatiť niečo, nemôžeš byť absolútne bez mzdy.....
mimosin
06.02.12,13:49
1/ Zisti, či mzda nebola vyplatená len tebe, alebo aj ostatným zamestnancom.
2/ Dodržuj prac. disciplínu na 100 %, v prípade „nezavineného“ porušenia prac. disciplíny sa písomne odvolaj.
3/ Vzhľadom na prípad „otec“, riešenie - t.č. dočasná pracovná neschopnosť, počkaj na ne/vyplatenie mzdy, začiatok PN doručiť zamestnávateľovi /10 dní ti platí ZĽ náhradu mzdy, od 11. dňa Soc.poist./ a dodržiavať liečebný režim.
4/ Vzhľadom na situáciu, „7 právnikov nezabúda“, skončenie PP, či okamžité z tvojej strany pre nevyplatenie mzdy, alebo iné v súlade so ZP budeš musieť riešiť skôr, alebo neskôr.
sandokan3000
06.02.12,14:24
1/ Zisti, či mzda nebola vyplatená len tebe, alebo aj ostatným zamestnancom.
2/ Dodržuj prac. disciplínu na 100 %, v prípade „nezavineného“ porušenia prac. disciplíny sa písomne odvolaj.
3/ Vzhľadom na prípad „otec“, riešenie - t.č. dočasná pracovná neschopnosť, počkaj na ne/vyplatenie mzdy, začiatok PN doručiť zamestnávateľovi /10 dní ti platí ZĽ náhradu mzdy, od 11. dňa Soc.poist./ a dodržiavať liečebný režim.
4/ Vzhľadom na situáciu, „7 právnikov nezabúda“, skončenie PP, či okamžité z tvojej strany pre nevyplatenie mzdy, alebo iné v súlade so ZP budeš musieť riešiť skôr, alebo neskôr.

Vyplatená nebola len mne a ešte jednému zamestnacovi u nás bežná prax že vytvára zamestnávateľ takú atmosféru strachu.....ale ja si po hlave nenechám skákať ďalšia vec už nemienim nastúpiť do práce mam PN do konca týždňa a vtedy chcem podať tú okamžitú výpoveď......U nas funguje ešte taká vec vystupný list kde sú vlastne spísané všetky veci čo som dostal od firmy (notebook,auto,mobil atd....) to všetko odovzdám len napríklad bývalému kolegovi keď odchádzal mu tam dopísali záväzok na nejakých 4000 euro za nejakú faktúru a donútili ho to uhradiť ......že keď dostanem podpísane ,že som povracal všetko čo som podpísal napriek tomu mi nebude chcieť dať papiere pre úrad práce atď čo sa dá robiť.Lebo čakám všetky možne aj nemožné prekážky.
ewita888
06.02.12,14:27
no tak sa obrátiš na Inšpektorát práce...
milagros208
08.05.13,04:27
Ahojte. Už niekoľko rokov nám neustále mešká výplata a každým mesiacom je to čoraz horšie. Výplatu za mesiac február som dostala 23.04.2013 a niektorí zamestnanci ju nemajú ešte dodnes. Situácia vo firme je dosť zlá, hlavne tá finančná. Nevyplatená mzda načas, neplatené odvody, dane, samé exekúcie. Budúcnosť firmy nevidím veľmi optimisticky a preto by som chcela opustiť loď, kým sa ešte dá. Pracovný pomer by som chcela ukončiť okamžitým skončením PP s náhradou mzdy. Čo sa toho týka, je mi v podstate všetko jasné. Len by som sa chcela uistiť, či môže byť nejaký problém v tom, že firma má jednoducho nedostatok financií na uhrádzanie svojich záväzkov. Niekde som čítala, nie som si však istá, že ak je firma v platobnej neschopnosti, tak s okamžitým skončením PP z dôvodu nevyplatenia mzdy môže byť problém. Má na takéto ukončenie PP vplyv finančná situácia firmy? Ďakujem.
Tweety
08.05.13,06:42
Môžeš okamžite skončiť PP, finančná situácia firmy na to nemá vplyv, pre skončenie PP je podstatné to, že nevypláca mzdy.
milagros208
08.05.13,07:25
Ďakujem.
milagros208
16.05.13,03:17
Ešte by som sa chcela spýtať ohľadom termínu okamžitého skončenia PP, keďže je možné okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Výplatný termín sme mali 28.4. za mesiac marec, 13.5. uplynulo 15 dní od splatnosti a mzda nebola ešte stále vyplatená. Lehotu jedného mesiaca počítam od 13.5. alebo odkedy mi bola skutočne vyplatená mzda? T.z. okamžite skončiť PP môžem do 13.6.? Ďakujem.
Tweety
16.05.13,08:02
§129 ZP
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
§68 ZP
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
A čo na tej lehote nie je jasné?
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Po splatnosti mzdy máš mesiac na to, aby si okamžite skončila PP.
milagros208
16.05.13,10:22
Ďakujem za odpoveď. Zákon som čítala, len som sa chcela uistiť, či ho aj správne chápem. Z tejto odpovedi mi to však nie je jasné. Konkrétne ma zaujíma §69 odst. 3, kde sa hovorí o lehote, v ktorej môžem dať okamžité skončenie PP. Vďaka.
milagros208
19.08.13,07:22
Ahojte. Zamestnanec chce odísť do predčasného starobného dôchodku a tak sa rozhodol ukončiť pracovný pomer dohodou k 31.08.2013. Do dnešného dňa však nedostal výplatu za mesiac máj a jún a júlová výplata bude splatná teraz 28.08.2013. Podľa môjho názoru môže tento zamestnanec ukončiť okamžite pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy za mesiac jún v lehote do jedného mesiaca, keď sa o dôvode dozvedel /mzda za mesiac jún mala byť vyplatená 28.07.2013/, aj keď má podpísanú dohodu o skončení k 31.08.2013. Ak by dal okamžité skončenie k 26.08.2013 a 02.09.2013 by požiadal o predčasný starobný dôchodok, mal by nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace a 1-mesačné odchodné. Uvažujem správne? Ďakujem.
milagros208
21.08.13,05:13
Nevie mi niekto poradiť, či uvažujem správne? Ďakujem.
Llívia
21.08.13,08:30
Ahojte. Zamestnanec chce odísť do predčasného starobného dôchodku a tak sa rozhodol ukončiť pracovný pomer dohodou k 31.08.2013. Do dnešného dňa však nedostal výplatu za mesiac máj a jún a júlová výplata bude splatná teraz 28.08.2013. Podľa môjho názoru môže tento zamestnanec ukončiť okamžite pracovný pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy za mesiac jún v lehote do jedného mesiaca, keď sa o dôvode dozvedel /mzda za mesiac jún mala byť vyplatená 28.07.2013/, aj keď má podpísanú dohodu o skončení k 31.08.2013. Ak by dal okamžité skončenie k 26.08.2013 a 02.09.2013 by požiadal o predčasný starobný dôchodok, mal by nárok na náhradu mzdy za 2 mesiace a 1-mesačné odchodné. Uvažujem správne? Ďakujem.
Áno, môže okamžite skončiť prac. pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy, aj keď už má podpísanú dohodu o skončení prac. pomeru.
milagros208
21.08.13,08:58
Vďaka.