stanka.f.
06.02.12,13:17
Dobrý deň, mám velikánsky problém. A to je môj syn. Vie mi prosím vás niekto poradiť, aké právne kroky mám podniknúť vo veci vzdania sa rodičovských práv. Je to súrne, vopred ďakujem.
ivka70
06.02.12,12:25
Kolko rokov ma syn?
Ake problemy mas so synom?
Co tym vzdanim sa prav chces dosiahnut?
doktor23
06.02.12,12:26
A ako by si si to predstavovala? Vyhlásiš, že to nie je Tvoj syn? A nemáš zodpovednnosť za jeho konanie???
draik
06.02.12,12:26
Napíšte, čo konkrétne chcete dosiahnuť, koľko má potomok rokov a čo je dôvodom Vášho zámeru. Rodičovských práv sa nemožno vo všeobecnosti z vlastnej vôle len tak bez ničoho vzdať, v istých prípadoch je obdobné konanie trestne stíhateľné. Je však možné napr. pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností, ak Vám v tom bráni vážna prekážka. Sú aj iné možnosti, ale bez poznania situácie môžme len tápať, o čo konkrétne ide.
stanka.f.
06.02.12,14:47
Syn má od malička asi 2,5 roka problémi v správaní, sústredivosti a je hyperaktívny. Teraz má 16. Absolútne nikoho a nič nerešpektuje. Bol aj v zariadení kde boli deti s poruchami správania, chodili sme k psychologičke, psychiatričke. Bol v náhradnej starostlivosti u starej matky. Neustále sú s ním problémi. Ubližuje deckám, vulgárne sa vyjadruje na hocikoho. Začal dokonca kradnúť veci, peniaze , ale aj iné. Teraz je v reedukačnom zariadení kde je asi 2 mesiace. Dva krát odtiaľ už utiekol. Som s neho zúfalá a chcem to riešiť raz a navždy a natvrdo. Nemám psychických a ani fyzických síl na jeho vyčíňanie, ďalej už nevládzem.
stanka.f.
06.02.12,14:57
Dokonca chodil poza školu, bol sledovaný sociálnou pracovníčkou, začal fajčiť a užívať aj drogy. Aspoň čo viem, tak mariguanu.
bodliak
06.02.12,15:15
Minulý rok som videl seriál o podobných deťoch v nemeckej televízii.
Áno , spravili to spôsobom dnešných televízii, kde emócie musia tiecť z uší každému divákovi, ale čo bolo podstatou:

Zbaľ sa, vezmi si čo považuješ za dôležité na 2-3 týždne.
Samozrejme, že nechýbali prehrávače, laptopy, tablety, mobily.

Prúser spočíval v tom, že skončili niekde v Senegale, kde najbližšia civilizácia bola hodina letu Cessnou, a aj to letisko, kde Cessna moze pristat, bolo 4 hodiny peso regionom, ktory nepoznali.

Totálna strata životných istôt. Či chceli alebo nechceli, museli sa prispôsobiť pravidlám čierneho kmeňa. Strava spolu s domácimi, a keď si nesplnil úlohu (ísť pre vodu, vykopať jamu - latrínu, oprať, ...), nedostal jesť.
Samozrejme, vzdor klesal úmerne rastúcemu hladu. Krik, odpor, hádzanie sa o zem nebolo nič platné. Útek končil hneď za imaginárnou hranicou osady, lebo nevedeli kam, ani kade.

A najlepšie bolo, že bez elektriny sa ich verní spoločníci v zabíjaní času premenili na hŕbu farebného šrotu.
Stačili iba 3 týždne a rýchlo si uvedomili, čo je to strecha nad hlavou, posteľ bez pavúkov, rôznorodé jedlo, teplá voda.
Vracali sa úplne zmenení a rodičia, ktorým pred odchodom nadávali do ..., boli zrazu autoritou.

Dnešná mladá generácia by mala povinne chodiť nie do pionierskych táborov, ale na prevýchovu do Afriky, Indie...
arizona
06.02.12,15:49
Neviem, ci je to take jednoduche,prist napr. na sud a povedat : to decko je zle,neposlucha, nezvladam ho, zbavte ma rodicovskych prav...
Ale tiez chapem, ze si urcite z toho nestastna, ze si nevies rady,nevies ako dalej...

Prikladam dva linky, podla mena si vygoogli dalej...
Jedna sa o dvoch muzov , jeden je farar, druhy obycajny clovek,ktori sa venuju problemovym detom a maju vo svojej praci velke uspechy. Skus sa s nimi skontaktovat,urcite ti budu vediet pomoct.

http://liptov.sme.sk/c/6184998/marian-kuffa-mozem-byt-drsny-ale-nie-nelaskavy.html
http://schwandtner.blog.sme.sk/
Mila123
06.02.12,15:59
Neviem, ci je to take jednoduche,prist napr. na sud a povedat : to decko je zle,neposlucha, nezvladam ho, zbavte ma rodicovskych prav...
Ale tiez chapem, ze si urcite z toho nestastna, ze si nevies rady,nevies ako dalej...

Prikladam dva linky, podla mena si vygoogli dalej...
Jedna sa o dvoch muzov , jeden je farar, druhy obycajny clovek,ktori sa venuju problemovym detom a maju vo svojej praci velke uspechy. Skus sa s nimi skontaktovat,urcite ti budu vediet pomoct.

http://liptov.sme.sk/c/6184998/marian-kuffa-mozem-byt-drsny-ale-nie-nelaskavy.html
http://schwandtner.blog.sme.sk/
poznám p.f.Kuffu osobne, je farárom v Žakovciach, pôsobí vrámci IKV (Inštitút Krista Veľkňaza).......
bola som viackrát v Inštitúte, ale.......je to tam drsné, tvrdé prostredie, i keď veľmi pomáha, pomáha najmä takým, ktorý stratili rodinu a musím povedať hlavne svojim pričinením (patológia- najmä alkohol, hráči, narkomani a hlavne sú to chlapi skoro všetci po výkone trestu odňatia slobody) a hlavne....to čo tam nielen Kuffa robí ale aj ostatní, pred nimi klobúk dole.....chce to silné nervy a hlavne odhodlanie.......

vrátim sa k problematickému synovi, tým, že nie je dospelý nie je vhodné pre neho toto prostredie na výchovu (môj názor)
stanka.f.
06.02.12,17:36
Ja mám ešte okrem syna dve dcéry. Na ktoré toto všetko veľmi zle vplýva. A nechcem sa časom dožiť toho, že aj s nimi budem mať obdobné problémi. Som na konci so silami, nevládzem to ďalej znášať. Prosím vás vie mi dakto poradiť aj po právnej stránke, ako ďalej pokračovať?
arizona
06.02.12,19:40
Ja mám ešte okrem syna dve dcéry. Na ktoré toto všetko veľmi zle vplýva. A nechcem sa časom dožiť toho, že aj s nimi budem mať obdobné problémi. Som na konci so silami, nevládzem to ďalej znášať. Prosím vás vie mi dakto poradiť aj po právnej stránke, ako ďalej pokračovať?
Si rodic,takze dietata sa nemozes len tak jednoducho vzdat,nie je plnolete.

Skus sa informovat na socialke-oddelenie pre rodiny, co sa da robit,mali by ti pomoct,ake mas moznosti s prevychovou.
Nespominas otca...je so synom v kontakte? Nevie pomoct?

Ak je dieta nezvladnutelne,skus a obratit napr.na nejake diagnosticke centrum http://www.google.sk/search?q=diagnosticke+centrum&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&client=firefox-a&rlz=1R1GGHP_sk___SK432

nieco o fungovani DC :
Hlavnou úlohou, ktoré zariadenie plní v súlade so zákonom NR SR č. NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a vyhlášky MŠ SR 323/2008 Z. z. o špeciálnych výchovných zariadeniach je poskytovanie psychologickej, psychoterapeutickej, špeciálno-výchovnej a zdravotnej starostlivosti deťom, o ktorých umiestnení rozhodol príslušný orgán štátnej správy alebo požiadal zákonný zástupca. Do DC sa prijímajú klienti zo všetkých krajov Slovenska. Právnym predpokladom pre ich prijatie sú predbežné opatrenie, ktoré vydáva príslušné oddelenie starostlivosti o rodinu a dieťa, súdom nariadená ústavná alebo ochranná výchova, žiadosť detských domovov , špeciálnych základných škôl a odborných učilíšť internátnych o rediagnostický pobyt alebo žiadosť rodičov o umiestnenie na dobrovoľný diagnostický pobyt. Dôvodom na umiestnenie býva najčastejšie zanedbaná a nezvládnutá výchova, alkoholizmus rodičov, slabá starostlivosť poruchy správania prejavujúce sa najmä krádežami, trestnou činnosťou, túlaním, útekmi z domu a syndrómom CAN.
Súčasťou diagnostického centra je škola, ktorá poskytuje klientom najmä ukončenie povinnej školskej dochádzky a nácvik jednoduchých pracovných činností.
http://www.ksuba.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=451017&id=1357&p1=2331
bodliak
08.02.12,07:20
Tak som to nasiel:

http://www.kabeleins.de/tv/strengsten-eltern-der-welt/episodenguide/folge-1-senegal-1.1390

Ak si date vyhladat na youtube "strengsten eltern der welt", najdete aj dalsie.