dobika
06.02.12,14:37
Ahoj. Mám taký problém. Minulého roku som nepravidelne pracovala pre jednu firmu na brigádu popri vysokoškolskom štúdiu. V lete so mnou uzatvorili zmluvu, v ktorej však nebolo uvedené dokedy táto zmluva platí. Tohoto roku v januári som taktiež odpracovala pár dní v domnení že pracujem na zmluvu uzatvorenú minulého roku. Pri odovzdávaní smenovnice za január mi ju ekonómka hodila naspäť zo slovami, že ja už predsa nemám uzatvorenú zmluvu, že všetky dohody automaticky končia k 31.12 . Zisťovala som si ako to je a zistila som, že nemala pravdu, pretože zmluva môže byť uzavretá na max 12 mesiacov, ale nekončí kalendárnym rokom. Povedala som jej to a ona zas svoje, že oni to musia vždy po nejakej dobe nečinnosti rušiť, lebo že potom musia za nás (brigádnikov) odvádzať odvody aj keď nepracujeme. Tak ako to vlastne je? Neodvádza zamestnávateľ za brigádnika len urazove a garančne zo zarobenej mzdy? Čiže ak je za nejaký mesiac mzda 0 tak aj odvody su 0? Môže naozaj zamestnávateľ zrušiť zmluvu bez toho aby ma o tom upovedomil? Ako sa teraz dopracujem k tomu čo mi patrí za január tohto roku? Ďakujem veľmi pekne za rady.
veronikasad
06.02.12,13:39
Dobika, akú dohodu máš so zamestnávatelom uzatvorenú ?
ewita888
06.02.12,13:41
no nech ti povie, na základe čoho ti toto tvrdí.. lebo veru nemá pravdu..
Tweety
06.02.12,13:41
Ahoj. Mám taký problém. Minulého roku som nepravidelne pracovala pre jednu firmu na brigádu popri vysokoškolskom štúdiu. V lete so mnou uzatvorili zmluvu, v ktorej však nebolo uvedené dokedy táto zmluva platí. Tohoto roku v januári som taktiež odpracovala pár dní v domnení že pracujem na zmluvu uzatvorenú minulého roku. Pri odovzdávaní smenovnice za január mi ju ekonómka hodila naspäť zo slovami, že ja už predsa nemám uzatvorenú zmluvu, že všetky dohody automaticky končia k 31.12 . Zisťovala som si ako to je a zistila som, že nemala pravdu, pretože zmluva môže byť uzavretá na max 12 mesiacov, ale nekončí kalendárnym rokom. Povedala som jej to a ona zas svoje, že oni to musia vždy po nejakej dobe nečinnosti rušiť, lebo že potom musia za nás (brigádnikov) odvádzať odvody aj keď nepracujeme. Toto nemá oporu v Zákone, Tak ako to vlastne je? Neodvádza zamestnávateľ za brigádnika len urazove a garančne zo zarobenej mzdy? Áno, len opravím, nie zo mzdy,(nemá PZ) ale z odmeny- Čiže ak je za nejaký mesiac mzda 0 tak aj odvody su 0? Môže naozaj zamestnávateľ zrušiť zmluvu bez toho aby ma o tom upovedomil? Zmluva je na dobu určitú, alebo neurčitú. Ako sa teraz dopracujem k tomu čo mi patrí za január tohto roku? AK Ťa odhlásili, nech urobia novú dohodu. Ďakujem veľmi pekne za rady.
V texte.
dobika
06.02.12,13:45
je to Dohoda o brigádnickej práci študentov. Takže môžu urobiť aj teraz novú dohodu k 1.1.2012 a vyplatiť mi odmenu za január? Lebo ak s tým náhodou nebudú súhlasiť tak sa asi opriem o to že stále platí minuloročná dohoda nakoľko ma o jej zrušení nikto neinformoval...
Tweety
06.02.12,13:48
je to Dohoda o brigádnickej práci študentov. Takže môžu urobiť aj teraz novú dohodu k 1.1.2012 a vyplatiť mi odmenu za január? Lebo ak s tým náhodou nebudú súhlasiť tak sa asi opriem o to že stále platí minuloročná dohoda nakoľko ma o jej zrušení nikto neinformoval... Spätne za január už nie,( dohodu treba nahlásiť dopredu do SP) takže ak ju uzavrieš s febr. dátumom, bude to OK. Január môže mať vyplatený dodatočne formou mimoriadnej odmeny.
ewita888
06.02.12,13:50
ak ju nemáš na dobu určitú, čiže do 31.12., nemali ta právo len tak odhlásit z poistovne a ukončiť prac. pomer.. a ako je možné, že ťa nechali pracovať ďalej ??
dohody sa len tak k 31.12. automaticky nekončia, ako účtovníčka tvrdí.. treba ísť za ňou, nech ti povie zákon, na základe ktorého takto konala.. lebo taký neexistuje..
tinaM
06.02.12,13:52
(2) Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta podľa uvedenej dohody; to neplatí, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia na strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

To znamená, že ak bola dohoda uzatvorená na neurčitý čas, mala byť ukončená písomne.
Novú dohodu od 1.1.2012 už nemôžu urobiť, lebo by nesplnili oznamovaciu povinnosť do soc.poisťovne / najneskôr pred začatím vykonávania činnosti/.
dobika
15.02.12,11:39
no...tak som sa bola pýtať konateľa a on povedal, že uzavrieme novu zmluvu...otvorenú na tento rok a že keď budú potrebovať výpomoc tak ma zavolajú. Bola som s týmto za ekonómkou, ale tá tvrdí že dohoda o brigádnickej práci študenta nemôže byť uzatvorená tak ako si predstavujem...že jeden mesiac niečo odrobím a druhý nie...že proste musí byť každý mesiac aspon nejaká smena odrobená...tak ja už tomu nerozumiem...má pravdu?
dobika
24.02.12,11:16
nevie nikto?
Xanti
24.02.12,11:28
no...tak som sa bola pýtať konateľa a on povedal, že uzavrieme novu zmluvu...otvorenú na tento rok a že keď budú potrebovať výpomoc tak ma zavolajú. Bola som s týmto za ekonómkou, ale tá tvrdí že dohoda o brigádnickej práci študenta nemôže byť uzatvorená tak ako si predstavujem...Môže tak byť uzavretá dohoda o brigádnickej práci študentov,
pretože pri tejto dohode sa skúma celý rok.
Tj. jeden mesiac odrobím 0 hodín, druhý mesiac odrobím 160 hodín a v priemere mi to spraví 80 hodín , a tento priemer musí sedieť za rok.
že jeden mesiac niečo odrobím a druhý nie...že proste musí byť každý mesiac aspon nejaká smena odrobená Nemusí byť. ...tak ja už tomu nerozumiem...má pravdu? Nemá pravdu. v texte modrým,
ajva
12.04.12,10:01
Dobrý deň, prepáčte, že skáčem takto do príspevku ale neviem nájsť odpoveď na otázku, čo v prípade, ak človek, s ktorým je uzatvorená dohoda o brigádnickej práci stratí v priebehu trvania dohody štatút študenta? Môže pokračovať v práci a teda aj na základe tej dohody? Dohoda bola uzatvorená na dobu určitú. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
veronikasad
12.04.12,10:15
Dobrý deň, prepáčte, že skáčem takto do príspevku ale neviem nájsť odpoveď na otázku, čo v prípade, ak človek, s ktorým je uzatvorená dohoda o brigádnickej práci stratí v priebehu trvania dohody štatút študenta? Môže pokračovať v práci a teda aj na základe tej dohody? Dohoda bola uzatvorená na dobu určitú. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Môžeš byť konkrétnejšia - na akú dobu bola dohoda uzatvorená a dôvod a kedy stratil dohodár štatút študenta ?
KEJKA
12.04.12,11:09
Dobrý deň, prepáčte, že skáčem takto do príspevku ale neviem nájsť odpoveď na otázku, čo v prípade, ak človek, s ktorým je uzatvorená dohoda o brigádnickej práci stratí v priebehu trvania dohody štatút študenta? Môže pokračovať v práci a teda aj na základe tej dohody? Dohoda bola uzatvorená na dobu určitú. Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
toto sa tu kedysi preberalo s p. Mihálom. DBPŠ môže kludne pokračovať, PP skončí podľa podmienok v nej uvedených.
ajva
16.04.12,12:02
dohoda bola uzatvorená na pol roka, dohodá prerušil štúdium na jednej VŠ a v septembri nastupuje na inú.