tajnostkárka
07.02.12,05:03
Dobrý deň prajem predávame rodinný dom,ktorého vlastníkom sú 4osoby každý v 1/4- súrodenci.Rodinný dom sa predáva cez realitnú agentúru.V decembri nás oslovil maklér s tým,že má záujemcu no zistili sme,že jeden zo súrodencov má uvalenú na svoju 1/4 exekúciu v nemalej výške.Exekúcia bola uvalená teraz v decembri 2011
Chcem sa opýtať,keďže na vyplatenie dlhu nikto nemá aký je ďalší postup zo strany exekútora
Môže vyhlásiť dražbu na celý rodinný dom alebo len na 1/4 domu?:confused:Ako dlho zvyčajne trvá kým sa vyhlási dražba - resp nejaké mesiace,týždne,dni?
čo by ste mi poradili v tomto prípade? ďakujem
arizona
07.02.12,04:28
Spojte sa s exekutorom,navrhnite mu riesenie,ze napr. kupujuci vlozi peniaze za nehnutelnost do notarskej uschovy. Z tej ciastky sa zaplati dlzna ciastka exekutorovi, ten nasledne odblokuje nehnutelnost k predaju. Zbytok penazi sa potom vyplati pomernou ciastkou ostatnym predavajucim.
Takto sa bezne postupuje,ked sa kupuje nehnutelnost,na ktoru je zalozne pravo banky, kvoli hypoteke.
Takze sikovny realitny makler by mal vediet poradit.
Samozrejme, treba komunikovat aj s kupujucim, vysvetlit mu postup a dat vypracovat kvalitnu KP zmluvu,kde budu tieto fakty zapisane, aby predavajuci mal istotu,ze nepride o svoje peniaze...
Xanti
07.02.12,07:06
Dobrý deň prajem predávame rodinný dom,ktorého vlastníkom sú 4osoby každý v 1/4- súrodenci.Rodinný dom sa predáva cez realitnú agentúru.V decembri nás oslovil maklér s tým,že má záujemcu no zistili sme,že jeden zo súrodencov má uvalenú na svoju 1/4 exekúciu v nemalej výške.Je tá exekúcia vyššia alebo nižšia ako podiel na dome? Ak je vyššia, ste ochotný sa vzdať časti svojich podielov na úhradu dlhov svojho súrodenca?
Ak je exekúcia nižšia tak potom treba postupovať ako uviedla ARIZONA vyššie.Exekúcia bola uvalená teraz v decembri 2011
Chcem sa opýtať,keďže na vyplatenie dlhu nikto nemá aký je ďalší postup zo strany exekútora
Môže vyhlásiť dražbu na celý rodinný dom alebo len na 1/4 domu? Dražbu vyhlási na 1/4 domu, môžete vy ako súrodenci odkúpiť tento podiel. :confused:Ako dlho zvyčajne trvá kým sa vyhlási dražba - resp nejaké mesiace,týždne,dni? Mesiace, ale po dražbe je tá nehnuteľnosť právne čistá, kdežto ak súrodenec robí dalšie dlhy, tak môže mať kupujúci problém.
čo by ste mi poradili v tomto prípade? ďakujem je to komplexnejší problém, určite treba komunikovať s exekútorom.
buchač
07.02.12,09:48
Dobrý deň prajem predávame rodinný dom,ktorého vlastníkom sú 4osoby každý v 1/4- súrodenci.Rodinný dom sa predáva cez realitnú agentúru.V decembri nás oslovil maklér s tým,že má záujemcu no zistili sme,že jeden zo súrodencov má uvalenú na svoju 1/4 exekúciu v nemalej výške.Exekúcia bola uvalená teraz v decembri 2011
Chcem sa opýtať,keďže na vyplatenie dlhu nikto nemá aký je ďalší postup zo strany exekútora
Môže vyhlásiť dražbu na celý rodinný dom alebo len na 1/4 domu?:confused:Ako dlho zvyčajne trvá kým sa vyhlási dražba - resp nejaké mesiace,týždne,dni?
čo by ste mi poradili v tomto prípade? ďakujem


Spojte sa s exekutorom,navrhnite mu riesenie,ze napr. kupujuci vlozi peniaze za nehnutelnost do notarskej uschovy. Z tej ciastky sa zaplati dlzna ciastka exekutorovi, ten nasledne odblokuje nehnutelnost k predaju. Zbytok penazi sa potom vyplati pomernou ciastkou ostatnym predavajucim.
Takto sa bezne postupuje,ked sa kupuje nehnutelnost,na ktoru je zalozne pravo banky, kvoli hypoteke.
Takze sikovny realitny makler by mal vediet poradit.
Samozrejme, treba komunikovat aj s kupujucim, vysvetlit mu postup a dat vypracovat kvalitnu KP zmluvu,kde budu tieto fakty zapisane, aby predavajuci mal istotu,ze nepride o svoje peniaze...
...to je síce pekné ,no ja sa zamýšľam nad otázkou :

Ako prídu tí traja súrodenci k tomu , že pomernou čiastkou exekúcie sa pripravia ( pripravili by sa ) o nemalú čiastku peňazí ...????
Zita5
07.02.12,09:57
Pokiaľ ide o Vašu poslednú otázku, exekútor nemôže predať celý dom, pretože by tým zasiahol do práva a oprávnených záujmov tretích osôb (vás ako spoluvlastníkov domu), čo je podľa Exekučného poriadku neprípustné. Exekúcia smeruje vždy proti povinnému. Voči inej osobe môže exekúcia smerovať len v prípade podľa § 37 ods. 3 EP, podľa ktorého proti inému než tomu, kto je v rozhodnutí označený ako povinný, možno vykonať exekúciu, len ak sa preukázalo, že naňho prešla povinnosť z exekučného titulu, napr. v prípade prevzatia dlhu podľa § 531 Občianskeho zákonníka.

Zdroj http://www.webpravnik.sk/?p=163
arizona
07.02.12,10:10
...to je síce pekné ,no ja sa zamýšľam nad otázkou :

Ako prídu tí traja súrodenci k tomu , že pomernou čiastkou exekúcie sa pripravia ( pripravili by sa ) o nemalú čiastku peňazí ...????
Ano suhlasim, ale predpokladala som, ze dlznik nema uvalenu exekuciu na dom na vacsiu sumu,ako je jeho podiel na dome.:confused:

Ale aj...
ked napr. moja ciastka na dome ma hodnotu 100tis. a ja mam dlh 200tis. tak exekutor mi moze zobrat max. tych 100tis. z predaja domu,nie? Nemoze siahnut na majetok ostatnych spolumajitelov...

Moja odpoved bola "iba vseobecny navrh",nakolko zadavatel viac podrobnosti neprezradil...
Xanti
07.02.12,10:13
Akurát treba komunikovať s exe, lebo čo ak ten 1/4 vlastník má viac dlhov. A potom predávajúcemu ostanú na LV ako ťarchy. Určite to nie je jednoduché, a treba dať pozor naozaj na všetko.
tajnostkárka
07.02.12,10:14
Bohužiaľ kupujúci od kúpy odstúpil.Mňa len zaujímalo či sa môže stať,že by sme prišli o celý dom
Bohužiaľ tá exekúcia je vyššia ako je podiel z 1/4domu,ktorý by náležal pri predaji domu.
Môže exekútor zasiahnuť do sumy z predaja,ktorú by zvyšní 3súrodenci dostali?
Xanti
07.02.12,10:20
Bohužiaľ kupujúci od kúpy odstúpil.Mňa len zaujímalo či sa môže stať,že by sme prišli o celý dom
Bohužiaľ tá exekúcia je vyššia ako je podiel z 1/4domu,ktorý by náležal pri predaji domu.
Môže exekútor zasiahnuť do sumy z predaja,ktorú by zvyšní 3súrodenci dostali?No exekútor tam nechá ťarchu a nepredáte to vôbec.
Jedno riešenie je.
Treba ísť za exe a dohodnúť sa s ním aby urobil dražbu daného podielu nehnuteľnosti, a potom v dražbe ako súrodenci môžete odkúpiť tento podiel.
Nehnuteľnosť bude právne čistá, a nebudete mať problém pri predaji tejto nehnuteľnosti.
Netreba zabudnúť, že po dražbe treba vyplatiť v hotovosti danú nehnuteľnosť. Teda ten dražený podiel. A dražiť sa môže len podla súdnoznaleckého posudku, takže cena bude zrejme nižšia ako dlh daného príbuzného.
A čas kým exe prichystá dražbu je cca 3 mesiace, potom sa dražba zverejní, tam treba do dražby čakať tuším 6 týždnov a po vydražení také cca 3 mesiace na schválenie príklepu súdom.
No a potom máte právne čistú nehnuteľnosť, a nezastaví Vás to pri predaji nehnuteľnosti a vy o svoje peniaze neprídete.
tajnostkárka
07.02.12,10:24
Toto je neskutočné - za jedného neschopného človeka- súrodenca,majú problémy všetci :mad:
Chcem sa opýtať a ten súdnoznalecký posudok si dáva vyhotoviť exekútor? Alebo stačí nato posudok z dedičského konania? Totiž predáva sa dom po rodičoch.
Je aj nejak dátumovo stanovené aký starý musí byť ten posudok?
Xanti
07.02.12,10:27
Toto je neskutočné - za jedného neschopného človeka- súrodenca,majú problémy všetci :mad:
Chcem sa opýtať a ten súdnoznalecký posudok si dáva vyhotoviť exekútor? Alebo stačí nato posudok z dedičského konania? Totiž predáva sa dom po rodičoch.
Je aj nejak dátumovo stanovené aký starý musí byť ten posudok?
Tajnostkárka,
posudok dá vyhotoviť exekútor. Skúste sa pozrieť s ostatnými súrodencami, či máte dosť hotovosti na dražbu. A oslovte exe s tým aby urobil dražbu.
Prešla som týmto kolotočom, neni to také strašné ak exe chce spolupracovať. Už len čakám na schválenie príklepu súdom. A ver mi na tom LV čo sa kupovalo bolo tých exe napísaných neúrekom a pribúdali další a další . Toto je jediná cesta ako mať právne čistú nehnuteľnosť, a jediná možnosť ako ju potom predať.
luja5
07.02.12,10:47
Bohužiaľ kupujúci od kúpy odstúpil.Mňa len zaujímalo či sa môže stať,že by sme prišli o celý dom
Bohužiaľ tá exekúcia je vyššia ako je podiel z 1/4domu,ktorý by náležal pri predaji domu.
Môže exekútor zasiahnuť do sumy z predaja,ktorú by zvyšní 3súrodenci dostali?
Niečo podobné - http://www.webpravnik.sk/?p=163.