jess
10.09.04,14:50
Práve mi prišiel e-mail z VERLAG DASHOFERU, že bol 9.9.2004 parlamentom zrušený pre platiteľov DPH prechod z JU na PU od 1.1.2005. JE TO FAKT PRAVDA???
accad
10.09.04,12:51
Áno, je to pravda, ale už to bolo vo viacerých dnešných príspevkoch spracované.
jess
10.09.04,13:00
Len tak na rýchlo som prešla poradu a veru som to tu nenašla. Musím ju lepšie prelúskať. Nikde na internete som sa totiž nič o tomto nedozvedela.
Dudo
10.09.04,13:21
Len tak na rýchlo som prešla poradu a veru som to tu nenašla. Musím ju lepšie prelúskať. Nikde na internete som sa totiž nič o tomto nedozvedela.
skus pozriet sem, snad to pojde :)

http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=1843
dusanpetras
14.09.04,05:24
OPRAVA - POZOR na to zrusenie, nie je to take, ako si myslite :-) Tyka sa to iba niektorych uctujucich v PU

Parlament rozhodnutím zo dňa 9.9.2004 zrušil živnostníkom - platiteľom dane z pridanej hodnoty - povinnosť prejsť od 1.januára 2005 na podvojné účtovníctvo. Toto rozhodnutie akceptovalo aj ministerstvo financií.
bea
14.09.04,05:36
Pre dusanpetras:

Podľa mňa je to zrušenie presne také, ako si myslia diskutujúci. Je to o tom, že pôvodne fyzické osoby, ktoré účtovali v JÚ a sú plaltiteľmi DPH, od 1.1.2005 mali začať účtovať v PÚ. Toto bolo v novele zrušené a teda nemusia prejsť na PÚ.
dusanpetras
14.09.04,06:16
Pre Beu

Podla toho citatu, ktory som uvadzal mi vychadza nasledovne - do 1.1.2005
1.zivnostici uctujuci v JU, ktori NIE SU platitelmi DPH po 1.1.2005 MUSIA uctovat v PU 2.zivnostici uctujuci v JU, ktori SU platitelmi DPH po 1.1.2005 NEMUSIA uctovat v PU
jess
14.09.04,06:16
Ja si to tiež myslím, len ma poriadne nahnevalo, že som kvoli tomu zbytocne zakladala s.r.o. a kupila program. Radšej som za tie prachy mohla ist na dovolenku. Pekný den všetkým!
Katty
14.09.04,06:42
Pre Beu

Podla toho citatu, ktory som uvadzal mi vychadza nasledovne - do 1.1.2005
1.zivnostici uctujuci v JU, ktori NIE SU platitelmi DPH po 1.1.2005 MUSIA uctovat v PU 2.zivnostici uctujuci v JU, ktori SU platitelmi DPH po 1.1.2005 NEMUSIA uctovat v PU

o čom sa tu bavíme, veď žiadny živnostník nebude povinný účtovať v PU iba ak sa tak sám rozhodne... a nie že
"...zivnostici uctujuci v JU, ktori NIE SU platitelmi DPH po 1.1.2005 MUSIA uctovat v PU..."
ten kto nie je platca DPH tak sa ho prechodné ustanovenia vôbec netýkali...
jovanni
14.09.04,08:20
tiez si myslim, ze ked som zivnostnik neplatca dph, tak preco by som musel prave ja prechadzat na PU a prave platca dph sa "moze" rozhodnut? to je dost cudne, nie?
ale nie som senior, tak mozno sa mylim.
jess
14.09.04,08:52
Nikto nehovori, ani nikde nebolo pisane, že zivnostník /neplatca DPH/ má prejst na PU. To sa týkalo a týka len platcov DPH!!! Zivnostnik - platca DPH sa moze rozhodnut v akej uct.sustave bude uctovat /JU alebo PU/. Len ten zákon, ktorý zrušili 9.9. hovoril o povinnosti zivnostníka - platcu DPH prejst od 1.1.2005 na PU.
Yvvetta
14.09.04,09:51
Iba FO - živnostníci, platcovia DPH sa môžu rozhodnúť či prejdú z JÚ na PÚ ?

A FO - podnikatelia, platcovia DPH musia prejsť od 01.01.2005 ma PU ?

Dobre tomu rozumiem ?

Živnostníci sú ako opravár obuvi, televízorov, remenár, brašňár ...... ?
Katty
14.09.04,09:56
NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEe

nikto nemusí nikam prechádzať všetko ostáva po starom
Yvvetta
14.09.04,10:00
Katy naozaj ?

Ja som s tých všetkých príspevkoch pochopila, že iba živnostníci sa môžu rozhodnúť a ostatní musia.
Katty
14.09.04,10:03
myslím živnostík neplatca a živnostník platca ak doteraz účtovali v JU tak v ňom kludne môžu účtovať aj naďalej

koho si mala na myslí tým "ostatní" ????

príspevkové organizácie a iné inštitúcie?
Lebo §9 zákona o učtovníctve jasne určuje ktoré účtovné jednotky môžu účtovať v JU ostatné musia v PU
Yvvetta
14.09.04,10:07
KAtty a kto je ten živnostník ?
Katty
14.09.04,10:12
ten kto podniká na základe živnostenského listu
dusanpetras
14.09.04,10:12
Živnostník je FO podnikajúca v rámci, alebo v kontexte Živnostenského zákona.
Yvvetta
14.09.04,10:31
Každá FO podniká na základe živnostenského listu a potom plus sú vydané rôzne licencie k živnostenskému listu.

Takže potom žiadan FO - živnostník ani podnikateľ nemusí prejsť na PU ?
Naozaj v tom nie je rozdiel ?
bea
14.09.04,11:33
Ľudia nebláznite! Veď sa nič nemení!
- Keď sa povie, podnikateľ, tak sa myslí sa tým aj živnostník. Kto je podnikateľ, je uvedené v obchodnom zákonníku (je to :ten, kto je zapísaný v obch. registri, ten, kto podniká na základe živnost. oprávnenia, prípadne na základe iného oprávnenia, a fyz. osoby, ktoré podnikajú v poľnoh.)
- A v zákone o účtovníctve je uvedené v § 9, okrem iného aj to kto môže účtovať v JÚ. A tam je povedané, že sú to fyzické osoby, ktoré podnikaju alebo vykonávajú inú sam. zárobkovú činnosť... Doteraz tam bola výnimka pre tie fyzické osoby, ktoré sú platiteľmi DPH, ktoré mali od 1.1.2005 začať účtovať v PÚ. Ale práve táto výnimka bola v schválenej novele zákona o účtovníctve zrušená!!!
Takže záver : Žiadny podnikateľ - fyzická osoba nemusí účtovať v PÚ. Jedine, že by veľmi chcel.
Dudo
15.09.04,08:57
Každá FO podniká na základe živnostenského listu a potom plus sú vydané rôzne licencie k živnostenskému listu.

Takže potom žiadan FO - živnostník ani podnikateľ nemusí prejsť na PU ?
Naozaj v tom nie je rozdiel ?
Yvetta: pokial tomu dobre rozumiem tak si myslis, ze FO zivnostnik a FO podnikatel su 2 rozne osoby... pokial dobre viem tak sa jedna o jednu a tu istu osobu ;)
Viaceri ti napisali, ze zivnostnik je ten kto podnika na zaklade zivnostenskeho opravnenia ... cize je to FO podnikatel a sucasne aj FO zivnostnik...opravte ma ak sa mylim :)
Zuzka
15.09.04,09:02
Dudo, nie je čo opravovať :)
Dudo
15.09.04,09:23
Zuzka, som rad ze nerobim hanbu svojmu vzdelaniu :)
dusanpetras
16.09.04,10:48
Opravte aj mna, ak sa mylim - Kedysi davno ( neviem presny datum ) bol parlamentom schvaleny zakon, ktory od 1.1.2005 urcuje povinnost vsetkym uctujucim v JU prejst na uctovanie v PU. A ZATIAL som nenasiel ziadnu novelizaciu, ziadnu vyhlasku, ktora by bola schvalena ... nic ! Takze s tohto predpokladam, ze plati povodny stav - povinnost prejst od 1.1.2005 na uctovanie v PU.
Tak co myslite ?
Katty
16.09.04,11:16
ahoj dusanpetras

opravuj tvoje tvrdenie že: bol parlamentom schvaleny zakon, ktory od 1.1.2005 urcuje povinnost vsetkym uctujucim v JU prejst na uctovanie v PU...
to malo platiť iba pre tých účtujúcich v JU ktorí sú zároveň platcami DPH
bea
16.09.04,11:34
V tom máte pravdu, dusanpetras, že novela ešte nevyšla v zbierke a teda zatiaľ platí, že fyzické osoby, ktoré sú platiteľmi DPH majú povinnosť od 1.1.2005 začať účtovať v PÚ. Ale keďže predpokladáme, že novelu prezident podpíše, lebo veď on chce ľuďom len to najlepšie, tak to už ani keby bolo uverejnené. A potom to už ozaj nebude pravda!
ekin
16.09.04,17:33
tak v tom zavere ste to riadne pomotali!!

- nebol schvaleny ziaden zakon o povinnom prechode, resp. zruseni JU!
Iba poniektorí si to takto vysvetlovali. Ako nado mnou bolo napisane, bolo schvalene iba pre tych, co uctuju v JU a su zaroven platcami DPH! Bolo treba splnit aj túto podmienku. A teraz túto podmienku (úctovat v JU a súcasne byt platcom DPH) zrusili, cize kto doposial uctoval jednoduche ucto, bude tak robit aj nadalej - ak to uverejnia v zbierke zakonov do 31.12.2004, tak vlastne odvolaju to, co schvalili a schvalia to, co bolo predtym:p NA SLOVENSKU JE TO TAK
lepotka
30.09.04,11:19
Všetci o tom zrušení prechodu z JU na PU u platcov DPH hovoria, ale už ste to zaregistrovali v zbierke? Lebo ja som to ešte nikde nevidela ak viete poraďte kde.
Zyka
07.10.04,06:42
Priatelia nepodliehajte panike, v tejto problematike sa nic nemeni,plati stav ako do teraz.
Zita5
07.10.04,06:53
Prečo myslíš Zyka , že sa v problematike prechodu z JU na PU nič nemení ? Nerozumiem tomu .
valeriam
07.10.04,07:41
Zita, Zyka to myslí tak, že sa máme tváriť, ako by žiadny zákon nikdy nebol hovoril o povinnosti podnikateľa (účtujúcom v JÚ a zároveň plátcom dane ) prejsť na PÚ.
elenka
07.10.04,08:56
Všetci o tom zrušení prechodu z JU na PU u platcov DPH hovoria, ale už ste to zaregistrovali v zbierke? Lebo ja som to ešte nikde nevidela ak viete poraďte kde.
Ja som to tiež v zbierke ešte nevidela - že by to ešte nebolo publikované ?
Viera
07.10.04,09:18
Ja som to tiež v zbierke ešte nevidela - že by to ešte nebolo publikované ?
http://www.porada.sk/showthread.php?postid=12227#poststop
Luckasari
07.10.04,11:36
NR SR zákon schválila, teraz čaká na podpis prezidenta, takže zatiaľ v zbierke uverejnený nebol, to znamená, že platí pôvodný stav, až kým nebude uverejnený

zas sa asi naši zákonodarci idú s nami hrať na "poslednú chvíľu", ako to bolo so zákonom o DPH, keď ho uverejnili v zbierke vo štvrtok, a od soboty platil - ozaj to bolo úžasné
teraz ľudia sa už pomaly začali pripravovať na prechod z JÚ do PÚ, kúpili softwary, boli na školení, vyhodili za to prachy, a oni to zrušia a aj to ešte nie je isté, veď treba ešte trochu ľudí ponapínať, či vstúpi do platnosti, alebo nie http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Janette
07.10.04,18:49
Takže nie je ešte schválený, tzn. netešme sa!