jurajksenzo
07.02.12,09:42
Potrebujum urobit kurenie na 3 izby, 1kupelku a chcem aj bojler obojžovelnika z kurenia. a neviem sa rozhodnut medzi krbovou vlozkou z vymennikom alebo krbove kachle s vymennikom aby to vykurilo a možem pri tom pouzit aj prieduchy? lebo nemam niesto na kotolnu s ustrednym kurenim.
alltracboy
07.02.12,08:52
ja som robil krb s tym ze budem kurit aj vzduchom. Nakoniec som od rozvodov vzduchu upustil, kvoly moznemu hluku a pocutelnosti z izby do izby, a pomaly zacinam lutovat aj krbovu vlozku, lebo teraz ako viac kurim tak sem tam vypadne nejaky uhlik, sem tam vyleti dym do izby, je okolo toho bordel z dreva, stalo to vela penazi a zabera to vela miesta v miestnosti a celkovo krb posoby masivnym dojmom. Kachle by splnili ten isty ucel - prilezitostne prikurenie, su lacnejsie, lahsje sa vymenia z pripade poruchy a neposobja v miestnosti tak masivnym dojmom. Pokial chces kuri iba drevom, tak rataj s poradnym bordelom okolo krbu.. to by som skor spravit kotolnu mimo domu.
tom_NR
07.02.12,09:10
Ako to, že nemáš miesto na kotol???
jurajksenzo
07.02.12,09:36
nemám tam miesto krb chcem postaviť do chodby a keby som tam dal kotol tak by to hlúpo vyzeralo.
alltracboy
07.02.12,09:45
krbom sa sa da vykurovat akurat tak drevenica na vikendy. Inak ta z toho trafi slak. Dnes su kotle co mozes dat do kupelne na stenu nezaberu moc fleku. kurit krbom nieje ziadna romanticka slast.. je to ukrutna makacka okolo prikladania, rubania, nosenia a upratovania. ani moja 1000 eurova vlozka neudzri ohen do rana. Len aby si mal este nejaku chodbu ked tam das krb. Kludne rataj 60x70 priestoru a to je minimum. Kachle ti zaberu 50x40cm
arizona
07.02.12,10:00
nemám tam miesto krb chcem postaviť do chodby a keby som tam dal kotol tak by to hlúpo vyzeralo.
Kotol ti zaberie menej miesta ako krb;)
Krb,ci kachle su vhodne iba ako doplnkove kurenie a na prechodne obdobie,ked ti staci iba vecer prikurit v pripade chladnejsieho pocasia.

Tiez mam doma krb s rozvodmi, dnes by som radsej volila nejake sikovne keramicke kachle...suhlas s prisp. c2
dolfort
15.02.12,04:46
Ja ešte doplním alltracboya a arizonu, že bordel z dreva je samozrejme aj pri kachliach - máme doma dvoje. Je to fasa kúreníčko, ale asi nie pre slabšie nátury, ktoré sú navyknuté mať doma hygienu ako v operačke.
Taktiež súhlasím s tým, že kachľami či krbom trvalo nedokážeš kúriť celý dom. Ak chceš kúriť primárne drevom, potrebuješ kotolňu a do nej prásknuť splyňovací kotol alebo niečo podobné.

Kachle či krb vo vnútri sú neoceniteľné keď v dedine v zime na deň dva vypadne elektrika a nemôžeš kúriť primárnym zdrojom. A samozrejme ako spomínala arizona, ako doplnkové kúrenie.
Krbové kachle majú oproti krbu ešte jednu výhodu, že kachlice sa dokážu naakumulovať, t.j. aj po vyhasnutí ešte chvíľu hrejú, a to sálavým teplom, ktoré je fakt príjemné a nevysušuje vzduch.
Michal Bóna
08.03.12,09:16
skus porozmýšlat nad plinovým kotlom investýcia je skoro rovnaká a máš po probléme.Neviem akú máš strechu ale stretol som sa z kotlom aj na povali