Alina70
07.02.12,11:37
prosím súrne mi vie niekto poradiť ako vyrátam spotrebnú daň z medziproduktu....
mám 13,5 fliaš vína...prosím poradte.... súrne....
nikdy som to nerátala
Excise Duty
07.02.12,14:31
prosím súrne mi vie niekto poradiť ako vyrátam spotrebnú daň z medziproduktu....
mám 13,5 fliaš vína...prosím poradte.... súrne....
nikdy som to nerátala
Nuž, z počtu fliaš sa teda rozhodne nijaká daň nedá vypočítať. Musíš uviesť presné množstvo tovaru a nie počet fliaš, tie predsa spotrebnej dani nepodliehajú. A na základe čoho ti vznikla daňová povinnosť, nechceš zdaniť už zdanený medziprodukt alebo chceš len vedieť, ako sa vypočíta spotrebná daň?
Alina70
07.02.12,15:15
Už som si vyrátala objem prijatého liehu, dovezeného z krajín EU.. to bolo 0,135 hl zaokruhlila som to na 0,14 hl. 1080/hl a kedže je to medziprodukt tak 60% a koeficient 0,13
vyšlo mi 11,79 €...mám to dobre ?
Ďakujem...
Excise Duty
07.02.12,15:36
Už som si vyrátala objem prijatého liehu, dovezeného z krajín EU.. to bolo 0,135 hl zaokruhlila som to na 0,14 hl. 1080/hl a kedže je to medziprodukt tak 60% a koeficient 0,13
vyšlo mi 11,79 €...mám to dobre ?
Ďakujem...
Odpovedz jednoznačne, čo chceš vlastne zdaniť, lieh alebo medziprodukt? Ak medziprodukt, tak ťa nemusí vôbec zaujímať obsah alkoholu v objeme, ak to nie je viac ako 22 %, tu je rozhodujúce množstvo, ktoré je základom dane. Predpokladám, že medziprodukt je nafľaškovaný, tak spočítaj objem fliaš a máš základ dane, iba v prípade liehu je základom dane hektoliter alkoholu, tak to sem nepleť. A ako vieš, či je to medziprodukt?
Alina70
07.02.12,15:48
zdaniť chcem medziprodukt... lebo je tam obsah liehu 19,5%
prepáč som v novej firme a som z toho úplné teliatko...tak prosím o trpezlivosť
Excise Duty
07.02.12,15:58
zdaniť chcem medziprodukt... lebo je tam obsah liehu 19,5%
prepáč som v novej firme a som z toho úplné teliatko...tak prosím o trpezlivosť
Čoby si bola teliatko, poriadne telatá, ba až hovädá su tí, ktorí vymysleli tento zákon. Dobre, kedže už vieme obsah alkoholu v objeme, napíš, aký je celkový objem toho nápoja, prípadne aj názov, aby som si bol istý, že je to medziprodukt.
Excise Duty
08.02.12,11:57
Neviem, či chceš pomôcť, keďže už nereaguješ. Ak by to mal byť medziprodukt, o čom píšeš, mal by spĺňať znenie ustanovenia § 4 ods. 4 zákona, podľa ktorého je medziproduktom tovar kódu kombinovanej nomenklatúry 2204, 2205 a 2206 so skutočným obsahom alkoholu viac ako 1,2% objemu a najviac 22% objemu. Ak je splnená táto podmienka, potom je podľa ustanovenia § 5 ods. 1 písm. c) základom dane množstvo medziproduktu vyjadrené v hl. Následne je potrebné vypočítať sadzbu dane, a to tak, že podľa ustanovenia § 6 ods. 5 sa vypočíta ako súčin 60 % zo sadzby dane uvedenej v odseku 1 (je to sadzba dane pre liehvo výške 1080 eur) a koeficientu 0,13. 60 % z tejto sadzby je 648, to je potom treba vynásobiť koeficientom 0,13, výsledkom je sadzba dane 84,24 eur/hl. Touto sadzbou sa následne vynásobí objemové množstvo medziproduktu a dostaneš výslednú daň pripadajúcu na medziprodukt.
Alina70
09.02.12,09:23
Ahoj,
objem nápoja ja 0,14 hl jedná sa o 19,5% Ferriera Ruby Porto.
Ďakujem
teraz sa trápim s výpočtom spotrebnej dane zo 43% alkoholu, je to 180 fliaš 0,7l.
Prosím poraď mi aj s týmto.. ja som to pozerala si ako by sa to malo rátať, ale radšej pre overenie...

A ešte jedna otázka: ked nahodím fa z členského štátu EU 343/343 sa mi vyrovná, takže neplatím vlastne žiadnu DPH ? rozumiem tomu dobre? ked uhradím spotrebnú daň z alkoholu tým to pre mňa končí a v DPH v rámci mesiaca to vlastne potom nie je nie ? tou úhradou spotrebnej dane som si splnila daňovú povinnosť ?
možno som to zase napísala jak maďar... tak prepáč...
ĎAAAAAAAAAAAAAAAAAAKujem.....
Excise Duty
09.02.12,13:34
Je to tak, portské je jednoznačne medziprodukt. Ak ho máš vo fľašiach, pozri, aký je objem vo fľaši a ten vynásob počtom fliaš. Napokon presný údaj o množstve musíš mať aj v dokladoch (sprievodný dokument, faktúra). Podľa môjho výpočtu by to malo byť 18 fliaš s objemom 0,75 litra (tri kartóny). Podľa ustanovenia § 5 ods. 3 písm. c) sa základ dane má zaokrúhliť na dve desatinné miesta, čo je obyčajná zlodejčina posvätená zákonom, pretože zaplatíš spotrebnú daň za 14 litrov medziproduktu, hoci v skutočnosti ide len o 13,5 litra. Keďže sadzba dane vypočítaná podľa ustanovenia § 6 ods. 5 je vo výške 84,24 eur/hl, musíš teda zaplatiť 11,79 eura, hoci bez zaokrúhľovania by to správne malo byť 11,37 eura. Daň si si teda vypočítala správne, len tvoje zadanie v prvom príspevku nebolo celkom zrozumiteľné. Na základe zákona v tomto prípade preplatíš spotrebnú daň o 0,42 eura alebo ak chceš, o 12,65Sk, čo je daň pripadajúca na ten zaokrúhlený polliter, ktorý ale v skutočnosti neexistuje a teda nebude ani spotrebovaný a teda prečo má byť zdanený?!
Pokiaľ ide o alkohol, máš 180 fliaš s objemom 0,7 litra, vypočítaš teda skutočný objem nápoja, čo je 126 litrov. Spotrebnej dani podlieha iba lieh v tomto nápoji a toho je ako píšeš 43 %, v objeme 126 litrov nápoja je teda 51,6 litra alkoholu, na ktorý sa uplatní sadzba dane podľa ustanovenia § 6, ods. 1 vo výške 1 080 eura za jeden hektoliter alkoholu, ty ho však máš v množstve 51,6 litra alkoholu, daň teda bude vo výške 557,28 eura.
Alina70
09.02.12,22:20
Hurááááá... ďakujem aj mne to tak vyšlo.....
Maskaroza1
11.02.12,19:04
Dobry den!
Mam otazku:chcem vyrobit bionaftu z pouziteho jedleho oleja a potom ju predam zakaznikovy.Musim zaplatit spotrebnu dan a aj dan z pridanej hodnoty?A neviete mi povedat kolko to vychadza na 1 liter bionafty?podotykam,ze bude vyrobena z odpadoveho pouziteho oleja!
Dakujem vopred za vsetky odpovede!!!