lubocka
07.02.12,12:55
Dobrý deň.
Má, prosím Vás, už niekto bližšiu informáciu o tom, že rozpočtové organizácie obce znovu neplatia od 1.1.2012 odvody na garančné poistenie? Nemôže byť na nich vyhlásený konkurz. Prosím súrne, robím výplaty.
Ďakujem všetkým.
anika
07.02.12,12:36
Preposielam odpoveď zo SP a zároveň upozorňujem, že sa treba z gar. p. odhlásiť.

Súvislosti s novelou zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, účinnou od 1. januára 2012 (ďalej len "zákon o konkurze a reštrukturalizácii"), oznamujeme nasledovné.

Podľa § 18 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov povinne garančne poistený je zamestnávateľ zamestnanca v pracovnoprávnom vzťahu a člena družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu. Povinne garančne poistený nie je zamestnávateľ uvedený v § 18 ods. 1 zákona, ktorý je zastupiteľský úrad cudzieho štátu, a zamestnávateľ, na ktorého nemôže byť vyhlásený konkurz podľa § 2 zákona o konkurze a reštrukturalizácii.

S účinnosťou od 1. januára 2012 subjektom, na ktorého nemôže byť vyhlásený konkurz podľa § 2 zákona o konkurze a reštrukturalizácii, je aj rozpočtová organizácia a príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a vyššieho územného celku.

V zmysle uvedeného od 1. januára 2012 nie je garančne poistený a poistné na garančné poistenie neplatí ani zamestnávateľ, ktorý je rozpočtová organizácia a príspevková organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a vyššieho územného celku.

S pozdravom

Zuzana Sárkányová
Informačno-poradenské centrum
Odborný poradca
________________________________
Sociálna poisťovňa - ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
timejka200
08.02.12,20:29
čo v prípade ak za 01/2012 už boli urobené výplaty aj zaplatené poistné / ešte spolu s gar.poitením . / keďže len dnes som bola na školení kde som sa túto novinku dozvedela. AKo by som mala postupovať ďalej?
Ďakujem.
LydaLyda
08.02.12,21:51
Podľa mňa urobiť za 01/2012 "opravný výkaz" a o sumu (preplatok) gar. poistenia za 01/2012 poslať menej z celkovej sumy do SP za mesiac 02/2012.
gabca888
09.02.12,08:51
Podľa mňa urobiť za 01/2012 "opravný výkaz" a o sumu (preplatok) gar. poistenia za 01/2012 poslať menej z celkovej sumy do SP za mesiac 02/2012.

ano, takto to treba urobiť, sme to konzultovali v Sociálnej poisťovni, ale v prvom rade treba do SP poslať Registračný list zamestnávateľa s vyznačenou zmenou GP platí - NIE a začiatok platnosti zmeny 1.1.2012.

Potom "natiahnuť" januárový výkaz a cez manuálny vstup opraviť na Opravný a zmeniť u každého zamestnanca vymeriavací základ GP na 0 € potom by to malo už prepočítať a takto ho odoslať.

Nakoniec treba poslať do SP žiadosť - buď o vrátenie preplatku alebo o možnosti znížiť odvody za mesiac február o túto sumu.

Takže máme opäť raz veselo :)