SSAndrea
07.02.12,14:17
Dobrý deň môže prosím niekto skontrolovať moju úvahu a poradiť ?

Živnostník neplatiteľ DPH sa zaoberá vývojom aplikácii napr. hry, ktoré "zavesí" na stránku firmy Apple. Niekto si túto aplikáciu stiahne a zaplatí cez PayPal /ja to píšem ako úplný laik, tak dúfam, že správne lebo týmto veciam absolútne nerozumiem, len ma kamarát poprosil o radu z pohľadu daní a účtovníctva/. NOOOO a moja úvaha - dá sa poskytovanie týchto aplikácii považovať za dodanie softvéru? Považujem to za "štandardný softvér" a z pohľadu DPH sa jedná teda o dodanie služby, pri ktorej určím miesto dodania podľa § 14 ZoDPH - konkrétne služby dodávané elektronickými prostriedkami?).

- ak by dodal tieto aplikácie zdaniteľnej osobe z iného ČŠ - tak by mal povinnosť "samozdaniť" odberateľ v členskom štáte,
- ak by dodal nezdaniteľnej osobe a bol by platiteľ DPH tak by som postupovala podľa § 15 ods 2 a faktúru by som vystavila so slovenskou DPH. Ale on nie je platiteľ DPH, takže vystaví faktúru bez DPH?

No a najväčší problém je ten že on nemá žiadnu možnosť zistiť či jeho odberateľ (ten kto si túto aplikáciu stiahne je zo SR, EÚ alebo 3štátu, či je zdaniteľná alebo nezdaniteľná osoba? - nakoľko platba ide cez Paypal) Ako má potom vystavovať faktúry a odporúčali by ste mu registráciu podľa §7a a radšej každú faktúru uviesť do SV? Prečítala som články ohľadom platieb Paypal a boli tam položené aj otázky podobné mojej, ale žiaľ nikto na ne zatiaľ nevedel odpovedať. Stretol sa niekto s takýmto problémom? Viete mi poradiť?

Ďakujem
SSAndrea
08.02.12,11:39
posúvam :mee:
predavac
07.04.12,13:21
Ako pozeram, tak od zalozenia tejto temy uz presiel nejaky cas, takze odpoved asi uz poznas.

Ale keby ze nie, tak predpokladam, ze ked tie aplikacie idu cez apple store, tak zakaznici neplatia priamo programatorovi ale applu a nasledne posle apple programatorovi nejake percenta z predaja. Teda, teba ani nemusi zaujimat, ci su ti zakaznici platcami dph, alebo v akej su krajine, a po pravde toto ani nejak extra s paypal nesuvisi. Teba by malo zaujimat len ci ti platba pride od EU pobocky apple alebo z USA a nasledne podla toho sa zariadis ohladom registracie podla §7a a pri vystavovani faktur.