Tinaho
07.02.12,13:31
Poraďáci ahojte,

zamestnanec skončil k 31.01.2012 pracovný pomer. Prečerpal dovolenku o 4,5 dňa. Zistila som, že prečerpaná dovolenka by sa mala zraziť z čistej mzdy (ako napr. zrážka z titulu exekúcie). Teraz nieviem, akú čiastku mám zraziť - keď som mu preplácala čerpanie dovolenky, tak mu bola vyplatená "čiastka v čistom" za dovolenku. Mám si vypočítať teraz čiastku dovolenky v čistom a to mu odpočítať od čistej mzdy?

Výpočet hodnoty dovolenky "v čistom": (Počet dní dovolenky * denný vymeriavací základ) - odvody do ZP a SP - 19 % daň

Neviem, či tieto moje úvahy majú logiku.

Prosím o vyjadrenie Vášho názoru. Vopred ďakujem.
Mirica-LV
07.02.12,12:44
nie, odpočítaš čiastku v hrubom, ale neponížiš pritom vymeriavací základ
Tweety
07.02.12,12:47
nie, odpočítaš čiastku v hrubom, ale neponížiš pritom vymeriavací základ Doplním, bute to teda zrážka z ČM.
ivka70
07.02.12,12:48
Tinaho
08.02.12,06:47
Prečítala som si viacero článkov ohľadom mojej otázky, ale jednoznačnú odpoveď som nenašla.

Ak to má byť zrážka z čistej zmzdy, tak mu predsa nemôžem odpočítať dovolenku v hrubom. Veď tým by som ho poškodila (keď čerpal túto dovolenku, tak mu tiež nebola vyplatená v hrubej, ale v čistej výške, t.j. po znížení odovodov do SP, ZP a dane).

Mne to soft počíta, tak že o prečerpanú dovolenku poníži hrubú mzdu a tiež VZ do SP a SP, ako ja základ dane.

Prosím, skúste mi ešte raz objasniť postup pri výpočte mzdy ak si zamestnanec prečerpal dovolenku. Ďakujem za trpezlivosť.
Andyke
08.02.12,07:23
Tinaho
08.02.12,07:43
Škoda, že môj program prečerpanú dovolenku počíta uplne inak. Ale prikláňam sa k názor v príspevku "Olymp - preplatená dovolenka".

Budem si musieť vypočítať prečerpanú dovolenku v čistej výške. Preto by som ešte poprosila o odsúhlasenie výpočtu:

Prečerpaná dovolenka 4,5 dňa v hrubom: (4,5 * 8 * priemer na dovolenku) - z toho odpočítam 13,4 % odvody do SP a ZP. Z takto vypočítaného základu vypočítam 19 % daň, tú tiež odpočítam. Túto vypočítanú čiastku zrazím zamestnancovi z čistej mzdy?

Dúfam, že som to už celé nedomotala :(
Erislava
08.02.12,07:58
Ten príspevok z Olympu je staršieho dáta.. Prikladám terajší spôsob. Tú čiastku vypočíta v hrubom - hodiny x dovolenkový priemer a poníži VZ na platenie odvodov, aj daň.
Tinaho
08.02.12,12:11
Ďakujem pekne za informáciu. Ešte by som chcela poprosiť - v priloženej prílohe sú odkazy na "linky", ale tie mi neidú otvoriť. Ak sú tam nejaké odkazy na legislatívu, mohli by ste tieto informácie zverejniť?
Erislava
09.02.12,04:46
Prikladám tie odkazy na legislatívu.
Tinaho
09.02.12,05:25
Ďakujem veľmi za ochotu a pomoc :)
Najka
05.03.12,10:21
Ahojte, mám zamestnanca, kt.v mesiaci február odrobil 5 dní a potom bol PNS. K 29.02. bol ukončený PP. V januári vyčerpal 5 dní novej dovolenky. Takže mu do mzdy zadám -5 dni dovolenky a tým pádom bude mať nulovú hrubú mzdu aj vymeriavací základ na zdrav.a sociálku, a počet dní na výkazoch bude 0?
Najka
05.03.12,12:23
posúvam...
mkatka
27.04.12,06:39
Zdravím Vás.
O problematike prečerpanej dovolenky som už prečítala dosť názorov. Je mi jasné, že čo sa týka sociálneho poistenia, neriešim nič - neponižuje VZ. Ale ako je to so zdravotným poistením. Môj softvér VZ na ZP poníži o sumu prečerpanej dovolenky a ja nie som si istá, či je to správne.
Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti.
mkatka
27.04.12,09:42
Zdravím Vás.
O problematike prečerpanej dovolenky som už prečítala dosť názorov. Je mi jasné, že čo sa týka sociálneho poistenia, neriešim nič - neponižuje VZ. Ale ako je to so zdravotným poistením. Môj softvér VZ na ZP poníži o sumu prečerpanej dovolenky a ja nie som si istá, či je to správne.
Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti.

..... posúvam ............
mkatka
30.04.12,08:22
Zdravím Vás.
O problematike prečerpanej dovolenky som už prečítala dosť názorov. Je mi jasné, že čo sa týka sociálneho poistenia, neriešim nič - neponižuje VZ. Ale ako je to so zdravotným poistením. Môj softvér VZ na ZP poníži o sumu prečerpanej dovolenky a ja nie som si istá, či je to správne.
Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti.

skúsim ešte raz ... please
Maria3
22.08.12,08:08
Ahojte, z tohto teda nakoniec vyplyva, ze o precerpanu dovolenku ponizujem hrubu mzdu a teda aj vymeriavacie zaklady do poistovni (po 1.1.2011), nie cistu mzdu. Inak toto mi znie celkom logicky. Keby som ponizovala len cistu mzdu, pre zamestnavatela by to bolo dost predrazene, kedze on by potom hradil z tej precerpanej dovolenky svoje poistne a este aj poistne za zamestnanca, nehovoriac o dani zo ZC. Ale nie vsetko tu je o logike ;-). Moze mi preto prosim niekto definitivne potvrdit, ze precerpanu dovolenku zrazim z hrubej mzdy a znizim o nu aj VZ do poistovni? Dakujem.