_Ajuska
07.02.12,13:37
Milí poraďáci, začínam veeeeeelmi Vas prosim o pomoc (a strpenie, pre Vas su to urcite banality, ja sa tu trapim:(
mám niekoľko otázok:
1. v r. 2011 som dostala dotáciu z úradu práce. Tú som nahrala v banke (presne podľa popisu v príručke alfa na stránke Kros ju budem rozpustat na jednotlive pouzitia. Avšak keď som ju pouzila napr. na nakup SW Kros, ako to potom zauctujem vo vydavku? (v konecnej casti mi ovplyvni ZD?)
Ak mi zostal nepouzity zostatok z dotacie do r. 2012, ako mi to ovplyvni celkovo uctovnictvo?
2. Ako zauctujem kreditny urok?
3. Daň z úrokov (ktoru strhava banka) - zadam ako prijem zdaneny u zdroja? alebo neovplyvnujuci ZD?
4. Ak uctujem v banke platbu za odvody, tak to davam na "odvody do fondov" - mam na to robit nejaky specialny predpis a potom platbu na to naparovat?
5. Ako nahravat fakturky a platby (niektore fakturky boli vystavene este v minulom roku a zaplatene boli az v januari) odkial pokial mam brat obdobie? ako bezny uct. rok od 1.1. do 31.12. alebo je to tam nejak inakj vymedzene? (napr. odvody za dec. boli platene v januari).
6. Na prijem z priebeznej polozky netreba robit nejaky interny doklad? (asi ano, nejaky pokladnicny, resp. interny....)
7. Ked kupim na poste kolky a hned ich pouzijem, ako to evidujem? Idem cez ceniny? Ako?
8. Ked som kupila nejake veci, ktore budem poziciavat (niektore som dalej upravovala, niektore nie) ako nahram v uctovnictve ich nakup? Na nakup materialu? tovaru?
9. Ked si chcem kupit stravne listky na cely rok 2012, mozem ich kupit vsetky uz teraz? ako ich zauctujem a postupne pustam do spotreby?
Dakujem vopred, dufam, ze sa najde niekto a poradi mi. Velmi by som sa potesila a urcite to pomôze aj inym (resp. asi to uz vsetci okrem mna vedia...)
_Ajuska
07.02.12,20:31
Nikto nevie? Aspoň niečo, prosíííííím :(
ibiza
08.02.12,06:06
1. nerozumiem celkom tvojej otázke, ak si postupovala podľa návodu v krose tak by si to mala mať v poriadku... soft dostaneš do nákladov cez interný doklad - výdavok.
2. príjem zdanený zrážkou u zdroja
3. zadáš len ten príjem úroku s už odpočítanou daňou z úroku, tým pádom sa už zrazenou daňou nezaoberáš (daň z úrokov je predsa výdavok nie príjem)
4. môžeš si to nahodiť do záväzkov.. a potom dať úhradu záväzku, ale účtovanie správne na odvody do fondov a máš tam potom členenie SP a ZP.
5. V Jú ide do výdavkov všetko čo zaplatí v danom roku, nevadí že platí odvody za 12 v januári. Tie staré faktúry by mali byť ale v záväzkoch z minulého roka. Ale ak ich tam nemáš, nahoď ich k 1.1.
6. No ak ideš cez interné doklady tak áno, ak cez banku máš výpis a ak cez pokladňu, máš PPD.
7. Môžeš dať rovno do spotreby, čiže do réžie.
8. No podľa toho čo to je, ale tovar nie, keďže to nieje určené na predaj. Ak ide o krátkodobý majetok tak DHIM a podobne..
9. Môžeš. To môžeš dať do cenín.. A postupne napr. dáš úbytok cenín a cez ID do réžie.

hádam aspoň s niečím som pomohla.. tiež som v podstate začiatočník..
Zita5
08.02.12,06:08
Milí poraďáci, začínam veeeeeelmi Vas prosim o pomoc (a strpenie, pre Vas su to urcite banality, ja sa tu trapim:(
mám niekoľko otázok:
1. v r. 2011 som dostala dotáciu z úradu práce. Tú som nahrala v banke (presne podľa popisu v príručke alfa na stránke Kros ju budem rozpustat na jednotlive pouzitia. Avšak keď som ju pouzila napr. na nakup SW Kros, ako to potom zauctujem vo vydavku? (v konecnej casti mi ovplyvni ZD?)
Ak mi zostal nepouzity zostatok z dotacie do r. 2012, ako mi to ovplyvni celkovo uctovnictvo?


Postupy JU
§ 18
Dotácie
(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje
podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik
záväzku.
(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania
majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje
zánik pohľadávky.

Dotáciu zaúčtujete na základe zmluvy do Knihy záväzkov v sume, ktorú Vám UPSVAR mal poslať na Váš bežný účet. Je to vlastne Váš záväzok voči UPSVAR pokiaľ nenastane splnenie podmienok a čerpanie dotácie .Predpokladám, že dotáciu ste dostali v plnej výške a neodvíjala sa od bodu 2 Postupov JU .

a)Príjem dotácie účtujete cez doklad banka - príjem - príjem neovplyvňujúci ZD .
b)Nákup z poskytnutej dotácie - program ALFA
zaúčtujete - banka výdavok
Kód účelu 22 - Materiál VOZD
V tomto bankovom doklade si kliknite Zápis do evidencie Krátkodobého majetku a program tým zapíšete a súčasne zaklinete aj Úhrada záväzku a zo záväzku dotácie dáte uhradiť tento doklad.V knihe záväzkov Vám zostane potom svietiť zostatok dotácie, ktorá ešte nie je vyčerpaná.

Ak ste v roku 2011 zakúpili z dotácie len program ALFA , tak cez uzávierkové operácie cez Interný doklad - Príjem zaúčtujete sumu (vo výške, ktorú ste uhradili za program) ako Iný zdaniteľný príjem (kód účelu 16).
Z uvedeného vyplýva, že akú výšku financiií z dotácie v roku 2011 ste v skutočnost použili na výdavky, tak takú výšku v roku 2011 musíte aj zahrnúť do príjmov ovplyvňujúcich Základ dane .
V roku 2012 pokračujete tak isto .

P.S. Dotkla som sa len dotácie , lebo vidím, že už jedna odpoveď je tu :)
Zita5
08.02.12,06:28
Tu Vám prilepím link - stravné lístky
http://www.porada.sk/t21659-p16-zivnostnik-stravne-listky-stravne.html#post1689403
Dodám však, že v programe ALFA si kliknite v pravo hore - Pomôcky - klik na Pomoc F1.
Tu máte veľa pre Vás užitočného včetne príkladov a aj príkladov účtovania stravných lístkov.Tam je presný postup v ALFE .
_Ajuska
08.02.12,16:52
Dakujem krasne Ibiza, si mila, este by som rada upresnit nejake veci z toho, co si pisala (pre teba je to jasne, ale ja na zaciatok potrebujem polopatistickejsie:)

k 1. - cez vydavok (interny doklad) d am nakup napr. SW, alebo pocitaca...., dam to potom dalej kde? (prepac, ja som nieze zaciatocnik, ale totalny...) Myslim, kde v dalsom cleneni. Zadam to ako vydavok (ovplyvni, ci neovplyvni mi ZD)..., mozno mam priblble otazky...
4. mozem si to nahodit do zaväzkov (ale nemusim?) zatial som to nahrala len ako vydavok z banky. Ale ked treba, prihram k tomu nejaky interny doklad. Treba?
5. neuhradene faktury z min. roku sa mi prenasaju do aktualneho, takze nevysporiadane uhradim v tomto roku. To je ok, ale ked mam napr. za december uhradu odvodov az v januari 2012, aj platby zuctujem teda az v r. 2012. Teda v roku 2011 zuctujem len veci, ktore fyzicky (hotovostne alebo bankou boli v r. 2011 uhradene).
8. ide o pozicovnu siat - niektore poziciavam tak, ako som ich kupila, niektore dorabam. Nakup tych siat mam dat do vydavkov za material (tento poziciavam a sa mi vracia....)
9. Nakup vsetkych stravnych listkov dam zaciatkom roka z banky vtedy, ked to bolo platene a zauctujem to ako vydavok aky? Potom ubytok cenin dam napr. na konci kazdeho mesiaca za cca 30 ks do rezie cez interny doklad. (aby sa mi to nedostalo dvakrat do rezie...)
DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM za kazdu odpoved, velmi si mi pomohla uz teraz, hned je to veselsie :-)
_Ajuska
08.02.12,16:55
Dakujem krasne, poprosim Ta este zareagovat na nizsie uvedeny prispevok, ktory som asi nespravne prilepila k odpovedi ineho pouzivatela. Vopred *DAKUJEM* Aja
_Ajuska
08.02.12,17:01
Dakujem za pomoc:)
DanielaSL
08.02.12,17:01
9. Nakup vsetkych stravnych listkov dam zaciatkom roka z banky vtedy, ked to bolo platene a zauctujem to ako vydavok aky? Potom ubytok cenin dam napr. na konci kazdeho mesiaca za cca 30 ks do rezie cez interny doklad. (aby sa mi to nedostalo dvakrat do rezie...)
DAKUJEM DAKUJEM DAKUJEM za kazdu odpoved, velmi si mi pomohla uz teraz, hned je to veselsie :-)

V predchádzajúcom príspevku ti dala Zitka link..kde nájdeš v jej príspevku č. 154 presne postup ako účtovať stravné lístky.
balunka
09.02.12,04:31
Milí poraďáci, začínam veeeeeelmi Vas prosim o pomoc (a strpenie, pre Vas su to urcite banality, ja sa tu trapim:(
mám niekoľko otázok:
1. v r. 2011 som dostala dotáciu z úradu práce. Tú som nahrala v banke (presne podľa popisu v príručke alfa na stránke Kros ju budem rozpustat na jednotlive pouzitia. Avšak keď som ju pouzila napr. na nakup SW Kros, ako to potom zauctujem vo vydavku? (v konecnej casti mi ovplyvni ZD?)
Ak mi zostal nepouzity zostatok z dotacie do r. 2012, ako mi to ovplyvni celkovo uctovnictvo?
2. Ako zauctujem kreditny urok?
3. Daň z úrokov (ktoru strhava banka) - zadam ako prijem zdaneny u zdroja? alebo neovplyvnujuci ZD?
4. Ak uctujem v banke platbu za odvody, tak to davam na "odvody do fondov" - mam na to robit nejaky specialny predpis a potom platbu na to naparovat?
5. Ako nahravat fakturky a platby (niektore fakturky boli vystavene este v minulom roku a zaplatene boli az v januari) odkial pokial mam brat obdobie? ako bezny uct. rok od 1.1. do 31.12. alebo je to tam nejak inakj vymedzene? (napr. odvody za dec. boli platene v januari).
6. Na prijem z priebeznej polozky netreba robit nejaky interny doklad? (asi ano, nejaky pokladnicny, resp. interny....)
7. Ked kupim na poste kolky a hned ich pouzijem, ako to evidujem? Idem cez ceniny? Ako?
8. Ked som kupila nejake veci, ktore budem poziciavat (niektore som dalej upravovala, niektore nie) ako nahram v uctovnictve ich nakup? Na nakup materialu? tovaru?
9. Ked si chcem kupit stravne listky na cely rok 2012, mozem ich kupit vsetky uz teraz? ako ich zauctujem a postupne pustam do spotreby?
Dakujem vopred, dufam, ze sa najde niekto a poradi mi. Velmi by som sa potesila a urcite to pomôze aj inym (resp. asi to uz vsetci okrem mna vedia...)


k bodu č.2 a č.3


Odpoveď z DRSR
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Keďže od 1.1.2011 sa daň z príjmov vybraná zrážkou považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, účtuje sa v podvojnom účtovníctve na ťarchu účtu 591 ? Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti. V jednoduchom účtovníctve ako výdavok neovplyvňujúci základ dane z príjmov. Čo sa týka úrokov, tie sa budú účtovať ako príjem neovplyvňujúci základ dane z príjmov.

Ing. Haščíková Štefánia
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň ,

dovoľujem si Vás touto cestou požiadať o odpoveď na môj dopyt , ktorý sa týka účtovania pripísaných úrokov na bežný účet , ktorý sa využíva na podnikanie .

Zákon o dani z príjmu znie
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

V súvislosti so zmenou od 1.1.2011 by som chcela poprosiť o usmernenie
a) ako účtovať v jednoduchom účtovníctve pripísané úroky na bežný účet podnikateľa, ktorý tento účet využíva na svoju podnikateľskú činnosť - bude sa týkať o príjem ovplyvňujúci základ dane, alebo o príjem neovplyvňujúci základ dane
b) ako účtovať strhnutú daň z pripísaných úrokov - bude sa považovať za daň vysporiadanú ?

To isté by ma zaujímalo aj z pohľadu podvojného účtovníctva .



Ďakujem
xxxxxxxxx

-----------------------------------------------
P.S. Poznámka - Pred zmenou zákona o dani z príjmu Daň z pripísaných úrokov nikdy nepatrila do prevádzkovej réžie , ale do stĺpca v PD Daň z príjmu .
zaregistrovali ste túto zmenu??
_Ajuska
09.02.12,19:03
Dakujeeeeem, pomaly sa mi vyjasnuje :) a zacina ma to bavit! jupiiiii :))))