soskin
07.02.12,13:58
Dobrý deň,
prosím vás o radu, zamestnávam na dohodu matku na rodičovskej dovolenke. Jej príjem bol vyšší, za rok 2011 to bola suma 3400 eur v hrubom. Prosím vás musí si podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia? V zdravotnej poisťovni jej povedali, že ak je poistencom štátu (matka na rodičovskej) , tak ich nezaujíma výška príjmu na dohodu a že RZZP nepodáva.

A teraz som narazil na túto vetu v jednom článku na internete :" Ak človek nemá okrem dohody iný príjem a za rok zarobí viac ako 2 292,84 €, musí podať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a doplatiť zdravotné odvody.".......čo je na tom pravdy? Alebo sa to netýka matiek na rodičovskej ktoré pracujú na dohodu?
Som na porade nový,....možno tu je niekde táto téma vysvetlená, no zatiaľ som zistil iba to, ako mám zadať otázku.....

Ďakujem vám krásne Roman
ingak
07.02.12,22:40
ZP sa neplati z:
-dohody o pracovnej cinnosti,
-dohody o vykonani prace,
-dohody o brigadnickej praci studenta.
veronikasad
07.02.12,22:57
Roman, z ktorého roku bol ten príspevok? V roku 2011 to určite neplatí. Príjem poistencov štátu pracujúcich na dohodu sa nesleduje a RZZP z tohto dôvodu nepodávajú (vlastne RZZP už nepodáva nikto, za rok 2011 ho bude robiť ZP)
soskin
09.02.12,13:01
Veronika, ďakujem.
Je to príjem za rok 2011 a môj zamestnanec-DOHODÁR (matka na rodičovskej, ktorá stále trvá), nevie, či je povinná si za rok 2011 podať to RZZP, keďže som jej povedal tú vyššie uvedenú vetu a ani ja to neviem. Jej príjem z dohody bol za rok 2011 vyšší než je tá suma 2292,84 eur, no ale nevieme či sa to týka aj dohodárov - hlavne matiek na rodičovskej alebo .... Nechceme urobiť nejakú chybu.... .......Daňové priznanie si zamestnanec podá sám, no a bojí sa, aby mala všetko v poriadku, lebo nechce mať do budúcna nejaký problém, ak by nepodala to RZZP, a náhodou mala povinnosť ho podať.
Včera som sa snažil niečo nájsť aj na stránke zdravotnej poisťovne,.....no nenašiel som nič ohľadom dohodárov, našiel som len to, že sa podáva nejaký :" VÝKAZ PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA VEREJNÉ ZDRAVITNÉ POISTENIE PRE ÚĆELY ROĆNÉHO ZÚČTOVANIA POISTNÉHO ZA DANÝ ROK 2011", no ja teraz som sa totálne domotal, lebo nie som si na 100% istý, či sa dohodár považuje za zamestnenca, a ČI TEN VÝKAZ MUSÍM PODAŤ AJ JA ZA DOHODÁRA, keďže som na základe práce na dohodu neodvádzal žiadne odvody za zamestnanca na zdravotné poistenie. Platil som iba do sociálnej poisťovne a preddavky na daňový úrad. Ďakujem za odpoveď. Roman
veronikasad
09.02.12,13:09
Veronika, ďakujem.
Je to príjem za rok 2011 a môj zamestnanec-DOHODÁR (matka na rodičovskej, ktorá stále trvá), nevie, či je povinná si za rok 2011 podať to RZZP, keďže som jej povedal tú vyššie uvedenú vetu a ani ja to neviem. Jej príjem z dohody bol za rok 2011 vyšší než je tá suma 2292,84 eur, no ale nevieme či sa to týka aj dohodárov - hlavne matiek na rodičovskej alebo .... Nechceme urobiť nejakú chybu.... .......Daňové priznanie si zamestnanec podá sám, no a bojí sa, aby mala všetko v poriadku, lebo nechce mať do budúcna nejaký problém, ak by nepodala to RZZP, a náhodou mala povinnosť ho podať.
Včera som sa snažil niečo nájsť aj na stránke zdravotnej poisťovne,.....no nenašiel som nič ohľadom dohodárov, našiel som len to, že sa podáva nejaký :" VÝKAZ PREDDAVKOV NA POISTNÉ NA VEREJNÉ ZDRAVITNÉ POISTENIE PRE ÚĆELY ROĆNÉHO ZÚČTOVANIA POISTNÉHO ZA DANÝ ROK 2011", no ja teraz som sa totálne domotal, lebo nie som si na 100% istý, či sa dohodár považuje za zamestnenca, a ČI TEN VÝKAZ MUSÍM PODAŤ AJ JA ZA DOHODÁRA, keďže som na základe práce na dohodu neodvádzal žiadne odvody za zamestnanca na zdravotné poistenie. Platil som iba do sociálnej poisťovne a preddavky na daňový úrad. Ďakujem za odpoveď. Roman
Roman, znovu zopakujem. U poistencov štátu, medzi ktorých patrí aj matka na rodičovskej dovolenke, sa nesleduje príjem na dohodu. Z tohto dôvodu nie je povinná podávať RZZP - nakoniec RZZP už poistenci nerobia, robí ho prísl. zdr.poisťovňa.

Výkaz, o ktorom píšeš, podáva zamestnávatel za zamestnancov v prac.pomere - nie dohodárov.

A nejaký výkaz - ešte som nevidela formát - budú podávať SZČO, ktorým zdr.poisťovne nebudú robiť RZZP, pretože neprekročili minimálny ročný vymeriavací základ
soskin
09.02.12,17:43
Supééér,........... Veronika, veľmi pekne ďakujeme za odpoveď. ....:-)))). Už sme to pochopili. My sme sa báli, aby sme do budúcna neplatili za nesplnenie niektorých povinností nejaké pokuty aj s penále. Ešte raz veľká vďaka. Roman
Klara321
22.02.12,07:22
Ja som dnes volala na VsZP a pytala sa na odvody pri praci na dohodu - pre istotu som si to chcela overit priamo v poistovni, kedze budem ako matka na RD pracovat tiez na dohodu a ten prijem bude dost vysoky. Dostala som "uzasnu" odpoved, vraj mesacne odvody platit nebudem, ale ze je dost mozne ze si budem musiet podat RZZP a doplatit poistne na zaklade vysky prijmu, vraj mi nic viac k tomu povedat nevie, pretoze cakaju na nejaku vyhlasku a mam sa priebezne informovat. No poviem Vam vela som sa toho dozvedela. Nemala by nahodou takato vec byt o plateni poistneho z dohody byt zakomponovana v zakone? Ved ako k tomu prideme, ked nepocitame s tym, ze budeme platit odvody do ZP, peniaze sa minu a zrazu zistime, ze musime doplacat velku sumu. No super system, nemam slov :( Co vy na to???
jankasm
22.02.12,07:34
Ja som dnes volala na VsZP a pytala sa na odvody pri praci na dohodu - pre istotu som si to chcela overit priamo v poistovni, kedze budem ako matka na RD pracovat tiez na dohodu a ten prijem bude dost vysoky. Dostala som "uzasnu" odpoved, vraj mesacne odvody platit nebudem, ale ze je dost mozne ze si budem musiet podat RZZP a doplatit poistne na zaklade vysky prijmu, vraj mi nic viac k tomu povedat nevie, pretoze cakaju na nejaku vyhlasku a mam sa priebezne informovat. No poviem Vam vela som sa toho dozvedela. Nemala by nahodou takato vec byt o plateni poistneho z dohody byt zakomponovana v zakone? Ved ako k tomu prideme, ked nepocitame s tym, ze budeme platit odvody do ZP, peniaze sa minu a zrazu zistime, ze musime doplacat velku sumu. No super system, nemam slov :( Co vy na to???


Pokiaľ viem, žiadne zmeny nie sú. Pre poistencov štátu by malo platiť to isté, môžu na dohodu robiť bez obmedzenia príjmu a RZZP nerobia.
Klara321
22.02.12,10:38
Pokiaľ viem, žiadne zmeny nie sú. Pre poistencov štátu by malo platiť to isté, môžu na dohodu robiť bez obmedzenia príjmu a RZZP nerobia.


Ved ja som toho isteho nazoru, v zakone o takom niecom nie je ani zmienka a prave preto ma rozculilo, ake zmatocne informacie podavaju pracovnici VsZP.