Ing. Viera Mezeiová
07.02.12,14:54
Základné info:

Na konci zdaňovacieho obdobia daňovníci vysporiadavajú svoju daňovú povinnosť zo všetkých zdaniteľných peňažných aj nepeňažných príjmov, a nielen z príjmov zo závislej činnosti. Môžu to realizovať
- podaním daňového priznania fyzickej osoby typ A (pri zdaniteľných príjmoch len zo závislej činnosti) alebo typ B (pri iných zdaniteľných príjmoch), ktoré podáva daňovník sám (§ 32 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov - ďalej len „ZDP) alebo
- vykonaním ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len „ročné zúčtovanie“), ktoré vykonáva zamestnávateľ v prípade, ak má daňovník zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti (§ 38 ZDP).

Zamestnanec, ktorý splňuje podmienky na vykonanie ročného zúčtovania sa môže rozhodnúť aj pre podanie daňového priznania fyzickej osoby typ A.

Ročné zúčtovanie

Ročné zúčtovanie sa vykonáva na žiadosť zamestnanca. Ak zamestnanec zomrie, je povinný dedič alebo osoba, na ktorú prešlo právo na príjmy po zomrelom zamestnancovi podľa § 35 Zákonníka práce podať za zomrelého daňové priznanie. Do daňového priznania zahrnie do úhrnu zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zomrelého daňovníka, za ktorého podáva daňové priznanie aj tie zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, ktoré zamestnávateľ zomrelého daňovníka vyplatil osobe, na ktorú prešlo právo na tieto príjmy. Ak budú tejto osobe vyplatené príjmy zo závislej činnosti za zomrelého daňovníka po podaní daňového priznania, táto osoba je povinná podať za zomrelého daňovníka dodatočné daňové priznanie. Správca dane v tomto prípade neuplatní postup podľa daňového poriadku.
Poznámka: Podľa § 35 Zákonníka práce peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.


Podrobné informácie:

Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania 2011 (http://www.porada.sk/t186445-ziadost-o-vykonanie-rocneho-zuctovania-2011-a.html)

Ročné zúčtovanie a príjem zo zdrojov v zahraničí (http://www.porada.sk/t186444-rocne-zuctovanie-a-prijem-zo-zdrojov-v-zahranici.html)

Ročné zúčtovanie a daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou a daňovník s obmedzeno (http://www.porada.sk/t186443-rocne-zuctovanie-a-danovnik-s-neobmedzenou-danovou-povinnostou-a-danovnik-s-obmedzeno.html)

Ročné zúčtovanie a príjmy zdanené daňou vyberanou zrážkou (§ 43 ZDP) (http://www.porada.sk/t186442-rocne-zuctovanie-a-prijmy-zdanene-danou-vyberanou-zrazkou-a-43-zdp.html)

Ročné zúčtovanie a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (http://www.porada.sk/t186441-rocne-zuctovanie-a-prijmy-ktore-nie-su-predmetom-dane.html)

Ročné zúčtovanie a príjmy od dane oslobodené (http://www.porada.sk/t186439-rocne-zuctovanie-a-prijmy-od-dane-oslobodene.html)

Ročné zúčtovanie a príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (http://www.porada.sk/t186437-rocne-zuctovanie-a-prijmy-z-prenajmu-nehnutelnosti.html)

Vrátenie dane na konci roka – uplatnenie § 11 ZDP alebo uplatnenie § 46 ZDP (http://www.porada.sk/t186436-vratenie-dane-na-konci-roka-a-uplatnenie-a-11-zdp-alebo-uplatnenie-a-46-zdp.html)

Ročné zúčtovanie a nepeňažné príjmy zo závislej činnosti (http://www.porada.sk/t186435-rocne-zuctovanie-a-nepenazne-prijmy-zo-zavislej-cinnosti.html)

Ročné zúčtovanie a podnikanie (príjmy podľa § 6 ZDP) (http://www.porada.sk/t186434-rocne-zuctovanie-a-podnikanie-prijmy-podla-a-6-zdp.html)

Povinnosť podania daňového priznania zamestnancom (§ 32 ZDP) za r.2011 (http://www.porada.sk/t186433-povinnost-podania-danoveho-priznania-zamestnancom-a-32-zdp-za-r-2011-a.html)

Taktiež dávame do pozornosti tlačivá:
http://www.porada.sk/t183833-urcene-tlaciva-dan-z-prijmov-fyzickych-osob-2011-a.html
http://www.porada.sk/t183836-odporucane-tlaciva-dan-z-prijmov-fyzickych-osob-2011-a.html
obecbracovce
07.02.12,18:25
Je v tomto príklade v poznámke rok 2011 uvedený správne?
Dana mala v roku 2011 príjmy zo závislej činnosti a príjem z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 3 000 eur/rok. Po uplatnení oslobodenia pri príjmoch z prenájmu (3 000 – 500 = 2 500) je jasné, že nemôže žiadať o vykonanie ročného zúčtovania, ale podáva daňové priznanie fyzickej osoby typ B a do príjmov z prenájmu si zahrnie sumu 2 500 eur.
Poznámka: Dávame do pozornosti, že už za rok 2011 si Jana nebude môcť uplatniť nezdaniteľné časti základu dane na príjmy z prenájmu,....
Ing. Viera Mezeiová
08.02.12,09:54
Je v tomto príklade v poznámke rok 2011 uvedený správne?
Dana mala v roku 2011 príjmy zo závislej činnosti a príjem z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 3 000 eur/rok. Po uplatnení oslobodenia pri príjmoch z prenájmu (3 000 – 500 = 2 500) je jasné, že nemôže žiadať o vykonanie ročného zúčtovania, ale podáva daňové priznanie fyzickej osoby typ B a do príjmov z prenájmu si zahrnie sumu 2 500 eur.
Poznámka: Dávame do pozornosti, že už za rok 2011 si Jana nebude môcť uplatniť nezdaniteľné časti základu dane na príjmy z prenájmu,....

Neviem, či som správne pochopila otázku, ale s účinnosťou od 1.januára 2011 bola v zákone o dani z príjmov vykonaná taká úprava, že si môže daňovník - fyzická osoba uplatniť nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka a na manželku len z tzv. aktívnych príjmov - § 5 a § 6 ods. 1 a 2 zákona. Príjmy z prenájmu, ktoré nesúvisia s podnikaním sa zahrnujú do § 6 ods. 3 zákona a teda Jana z príkladu si na tieto príjmy nemôže už za rok 2011 uplatniť nezdaniteľné časti základu dane (pozrite § 11 ods. 1).
obecbracovce
08.02.12,16:23
Aha, prepáčte, ja som si to vysvetlila ináč. Ďakujem za vysvetlenie.
mata82
09.02.12,09:51
Dobrý deň,
je možné aby zamestnankyni, ktorá bola na rodičovskej dovolenke 1-8/2011 a 9-12/20111 v zamestnaní bolo spravené ročné zúčtovanie, kde sa uplatní NČD za celý rok a ešte si na ňu môže uplatniť NČD aj manžel (keď odpočíta jej príjem)? V mzdách 9-12/2011 bol mesačná NČD uplatňovaná. Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
09.02.12,17:25
Dobrý deň,
je možné aby zamestnankyni, ktorá bola na rodičovskej dovolenke 1-8/2011 a 9-12/20111 v zamestnaní bolo spravené ročné zúčtovanie, kde sa uplatní NČD za celý rok a ešte si na ňu môže uplatniť NČD aj manžel (keď odpočíta jej príjem)? V mzdách 9-12/2011 bol mesačná NČD uplatňovaná. Ďakujem

1. NČZD sa uplatňuje bez ohľadu na to, koľko mesiacov v roku zamestnanec pracoval. Áno, je možné tejto zamestnankyni vykonať RZ a vychádzať z celkovej sumy NČZD na daňovníka.
2. Aj manžel si na túto dámu môže uplatniť NČZD na manželku - treba si uvedomiť, že ak mala príjmy len 4 mesiace, je predpoklad, že jej príjmy budú nižšie, ako suma NČZD na daňovníka a môže si ju matematicky uplatniť len do výšky jej základu dane. Ak si jej manžel chce na ňu uplatniť NCZD na manželku, musí započítať jej príjmy a uplatní si len rozdiel, takže opäť matematicky vyjde, že si nemôže uplatniť celú sumu.
Jared
10.02.12,07:45
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť - naša zamestnankyňa má podpísanú "Zmluvu o poskytovaní služieb" na vykonávanie admin. prác na dobu cca 2 mesiace v r. 2011.Cena za predmet plnenia je 350 EUR vyplat. na zákl. výdavk. pokladn. bloku. Môže zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie predd. dane zo záv. činnosti bez toho,aby predmetnú vyplatenú nezdanenú čiastku 350 EUR zahrnula do príjmu a považovala ju za oslob. náhodilý príjem do 500 EUR? Vopred ďakujem za usmernenie.
vieraaaa
10.02.12,10:14
Dobrý deň,
keďže v polsednom roku nikde neviem nájsť, akým spôsobom je zamestnávateľ "povinný" zaslať zamestnancovi "Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo ZČ ...", pripadne "RZD" poprosila by som Vás o odpoveď, či to je niekde zakotvené? Ja v poslednej dobe zasielam doporučene, lebo si myslím, že či to pošlem na doručenku alebo doporučene, doklad mám (navyše si myslím, že to nedokazuje, či v obálke tento doklad bol, alebo tam bolo niečo iné, alebo nič) a aspoň niečo ušetrím firme na poštovnom.
zlolen
10.02.12,11:57
Dobrý deň
Zmastanec nastupil do PP sept. 2011, máme mu urobiť RZ - žiadosť doniesol vypísanú, ale obdobie do 9/11 nemáme zdokladované, bol vo výkone väzby,
je treba nejaké " čestné prehlásenie" za chýbajúce obdobie?
Zo školení vieme, že žiadosť je čestné prehlásenie.

Ďakujem
ivanabel
14.02.12,06:35
Dobrý deň, mám otázku: Živnostníkovi za rok 2010 vyšiel preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia, a zdravotná poisťovňa mu vrátila sumu poníženú o daň. Poisťovňa v oznámení o preplatku nenapísala že ide o zrážkovú daň, tak neviem, či to mám považovať už za daň vysporiadanú alebo to môžem zahrnúť do priznania a považovať tú daň ako preddavok a započítať si ju. Tomuto živnostníkovi by sa to oplatilo, lebo nemal vysoké príjmy. ďakujem.
Lubinka01
14.02.12,12:20
Dobrý deň, zamestnanec si chce ponížiť základ dane o nezdaniteľnú časť na manželku. Ona mala príjem len za rodičovský príspevok, ktorý sa teda do príjmu nezaratáva a tiež príjem za PN a OČR. Počas celého roka si platila dobrovoľné nemocenské poistenie. Môže si príjem z PN a OčR ponížiť o platby na DNP? Vopred ďakujem
chudaska
14.02.12,12:34
ano poistenie na DNP si moze odpocitat od prijmu
Ing. Viera Mezeiová
14.02.12,18:51
Dobrý deň,
keďže v polsednom roku nikde neviem nájsť, akým spôsobom je zamestnávateľ "povinný" zaslať zamestnancovi "Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo ZČ ...", pripadne "RZD" poprosila by som Vás o odpoveď, či to je niekde zakotvené? Ja v poslednej dobe zasielam doporučene, lebo si myslím, že či to pošlem na doručenku alebo doporučene, doklad mám (navyše si myslím, že to nedokazuje, či v obálke tento doklad bol, alebo tam bolo niečo iné, alebo nič) a aspoň niečo ušetrím firme na poštovnom.

Podľa § 39 ZDP: Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, (ak daňovník podáva DP) alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie (ak daňovníkovi vykonáva zamestnávateľ RZ)
Ing. Viera Mezeiová
14.02.12,19:04
Dobrý deň
Zmastanec nastupil do PP sept. 2011, máme mu urobiť RZ - žiadosť doniesol vypísanú, ale obdobie do 9/11 nemáme zdokladované, bol vo výkone väzby,
je treba nejaké " čestné prehlásenie" za chýbajúce obdobie?
Zo školení vieme, že žiadosť je čestné prehlásenie.

Ďakujem

Ak zamestnanec u vás nastúpil do PP v septembri 2011, pričom bol pred tým do septembra 2011 vo výkone väzby, môžete mu RZ vykonať, avšak dôležité je, či ako občan vo výkone trestu odňatia slobody nepoberal v cit. zariadení príjem zozávislej činnosti. Podľa § 5 ods. 1 písm. e) ZDP sú príjmami zo závislej činnosti aj odmeny obvinených vo väzbe a odmeny odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody . T.j. mal by váš zamestanec predložiť aj potvrdenie o príjmoch z tohto zariadenia , ak tam poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti.
vieraaaa
15.02.12,05:01
Podľa § 39 ZDP: Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, (ak daňovník podáva DP) alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie (ak daňovníkovi vykonáva zamestnávateľ RZ)


Ďakujem pekne za odpoveď, no ja som chcela vedieť, či je niekde predpísané, akou formou (poštou) doručiť zamestnancovi napr. "Potvrdenie o príjmoch...", či ho musí poslať na doručenku, alebo môže byť aj doporučene.
skocka
15.02.12,08:44
Dobrý deň,
v tlačive Ročné zúčtovanie peddavkov na daň je v riadku 18 Zamestnávateľ od zamestnanca vyberie sumu.
Prečo je v tlačive Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti v riadku 04 Nedoplatok (z r. 17 z ročného zúčtovania preddavkov na daň) a následne v riadku 05 Nedoplatok (z r. 04 tohto potvrdenia), zrazený (zamestnancom zaplatený)......., keď zamestnávateľ od zamestnanca vyberie sumu z riadku 18 a nie z riadku 17.
Ďakujem za odpoveď
skočka
zlolen
15.02.12,10:21
Dobrý deň
zamestnanec doniesol z Urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity potvrdenie kde je ZD 8.80€, môžme urobiť RZ, alebo je poninný si zamestnanec urobiť daňové priznanie.
Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
15.02.12,10:29
Dobrý deň
zamestnanec doniesol z Urbárskeho spoločenstva bez právnej subjektivity potvrdenie kde je ZD 8.80€, môžme urobiť RZ, alebo je poninný si zamestnanec urobiť daňové priznanie.
Ďakujem

Je povinný podať DP B - príjem zo spoločenstva bez právnej subjektivity sa zahrnuje do § 6 ods. 1 písm a) ZDP.
Ing. Viera Mezeiová
15.02.12,10:41
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť - naša zamestnankyňa má podpísanú "Zmluvu o poskytovaní služieb" na vykonávanie admin. prác na dobu cca 2 mesiace v r. 2011.Cena za predmet plnenia je 350 EUR vyplat. na zákl. výdavk. pokladn. bloku. Môže zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie predd. dane zo záv. činnosti bez toho,aby predmetnú vyplatenú nezdanenú čiastku 350 EUR zahrnula do príjmu a považovala ju za oslob. náhodilý príjem do 500 EUR? Vopred ďakujem za usmernenie.

Zamestnankyňa pravdepodobne nemá živnostenské a ani iné oprávnenie a nejde o ochodno-záväzkový vzťah. Pravdepodobne je povinná poslúchať príkazy a pokyny platiteľa príjmu; tiež ste nenapísali, či tie práce vykonávala v priestoroch platiteľa, s počítačom a kancelárskymi potrebami platiteľa a pod. Podľa môjho názoru, vychádzajúc z obsahu vašej otázky, bez ohľadu na typ zmluvy ide o závislú činnosť, z ktorej príjmy mali byť zdanené pri výplate, pripísaní alebo pri poukázaní daňovníčke k dobru. A v tom prípade sa zahrnú do RZ.
Príjmy podľa § 8 ZDP to však nie sú.
airin.nice
16.02.12,08:46
Dobry den, je prosim Vas mozne urobit RZD za rok 2011 poberatelovi predcasneho starobneho dochodku?
/starobnym dochodcom je od augusta 2010/.
V roku 2011 bol zamestnancom na TPP za obdobie januar a februar /potom 28.2.2011 musel ukoncit prac. pomer ako predcasny star. dochodca/.Od marca 2011 do decembra 2011 bol zamestnany v nasej firme na dohodu o vykonani prace a neskor na dohodu o pracovnej cinnosti.
Je mozne mu teda urobit RZD, alebo si sam poda DP?
Dakujem.
Olgica
21.02.12,05:22
Dobrý deň, prosím o radu. ZC sa oženil v 6/2011, chce si uplatniť manželku v RZ, mala len príjem - rod.príspevok (je na MD), môže si uplatniť celú NČ na manželku, keď žijú spolu 6 mesiacov?
MancEva
21.02.12,05:32
Dobry den, je prosim Vas mozne urobit RZD za rok 2011 poberatelovi predcasneho starobneho dochodku?
/starobnym dochodcom je od augusta 2010/.
V roku 2011 bol zamestnancom na TPP za obdobie januar a februar /potom 28.2.2011 musel ukoncit prac. pomer ako predcasny star. dochodca/.Od marca 2011 do decembra 2011 bol zamestnany v nasej firme na dohodu o vykonani prace a neskor na dohodu o pracovnej cinnosti.
Je mozne mu teda urobit RZD, alebo si sam poda DP?
Dakujem.

Je možné urobiť mu RZD ak Vás o to požiada. Za rok 2011 už však nemá nárok na odpočítateľnú položku, len ak bola výška vyplateného dôchodku nižšia ako odpočítateľná položka na rok 2011 môže si ako odpočet uplatniť rozdiel.
MancEva
21.02.12,05:37
Dobrý deň, prosím o radu. ZC sa oženil v 6/2011, chce si uplatniť manželku v RZ, mala len príjem - rod.príspevok (je na MD), môže si uplatniť celú NČ na manželku, keď žijú spolu 6 mesiacov?

Samozrejme, že si nemôže uplatniť celú NČ na manželku keď sú manželia len od 6/2011 ;).
Počítajú sa len mesiace, v ktorých bola na začiatku splnená podmienka, takže počítaš len 7-12/2011. NČ si teda môže uplatniť len za 6 mesiacov. A pozor, je rozdiel či je na MD - čiže poberá materské, ktoré sa počíta do príjmu manželku, alebo je na RD - čiže poberá rodičovský príspevok, ktorý sa nepočíta do príjmu manželky.
Olgica
21.02.12,05:41
Samozrejme, že si nemôže uplatniť celú NČ na manželku keď sú manželia len od 6/2011 ;).
Počítajú sa len mesiace, v ktorých bola na začiatku splnená podmienka, takže počítaš len 7-12/2011. NČ si teda môže uplatniť len za 6 mesiacov. A pozor, je rozdiel či je na MD - čiže poberá materské, ktoré sa počíta do príjmu manželku, alebo je na RD - čiže poberá rodičovský príspevok, ktorý sa nepočíta do príjmu manželky.
OK.Ďakujem veľmi pekne. ... myslela som si to tiež takto....
manželka poberá od 8/2011 len RP takže to nejde do príjmu. ešte raz díky
airin.nice
21.02.12,07:33
Je možné urobiť mu RZD ak Vás o to požiada. Za rok 2011 už však nemá nárok na odpočítateľnú položku, len ak bola výška vyplateného dôchodku nižšia ako odpočítateľná položka na rok 2011 môže si ako odpočet uplatniť rozdiel.


Dakujem Vam velmi pekne za odpoved..
MancEva
21.02.12,07:52
OK.Ďakujem veľmi pekne. ... myslela som si to tiež takto....
manželka poberá od 8/2011 len RP takže to nejde do príjmu. ešte raz díky

No a 1-7/2011 poberala materské? Do príjmu idú všetky príjmy za rok 2011 aj keď manželmi celý rok neboli.
airin.nice
21.02.12,19:44
Dobry den, chcem Vas este poprosit o odpoved, zamestankyna si predcasne zruzila zivotne poistenie v roku 2011.
Viem, ze za rok 2011 nie je uz mozne si znizit zaklad dane o zivotne poistenie.
Napriek tomu nie som si tym ista, ci sa nahodou nebude postupne dodanovat ciastka za roky po ktore si uplatnovala zivotne poistenie v RZD, aj ked na druhej strane-logika mi hovori-kedze za rok 2011 nie je uz tato moznost znizenia zakladu dane, nie je ani co dodanovat.
iveta71
22.02.12,12:11
Dobrý den, prosím Vás, ak mi zamestnanec doloží potvrdenie od predošlého zamestnávateľa na starom tlačive, mám to potvrdenie akceptovať ? Na potvrdení je dátum vystavenia 25.01.2012, ked už bola známa nová podoba potvrdenia o príjme zo ZČ.
Ďalej ma zaujíma či je potrebné, dokladovať pri vykonaní RZD čestné prehlásenie zamestnanca, že nemal žiadne iné prijmy ani nebol evidovaný na ÚP, v prípade ak ku nám počas roka nastúpil , / resp.výstupil a nás požiada o RZD /
Je povinné zo zákona mať od zamestnanca originál potvrdenia z ÚP o evidencii ak bol počas zdaňovacieho obdobia evidovaný ?

V žiadosti o RZD podla bodu II a) vyhlasuje, že poberal prijmy od nula iných zamestnávateľov...

Môže daňový kontrolor v prípade kontroly požadovať potvrdenia z UP a čest. prehlásenie ?

Dakujem
Nemčovičová
22.02.12,12:12
Nakoľko máme novú (externú) mzdovú účtovníčku, ktorá od nás vyžaduje pri žiadosti o RZD čestné vyhlásenia - okrem potvrdenia - a nás všade učili, že žiadosť o RZD nahrádza čestné vyhlásenie, chcela by som vedieť, ako môžem argumentovať, že žiada duplicitné (zbytočné) veci,
alebo kde by som našla odvolávku na to, že nie je potrebné ešte znova čestné vyhlásenie.
Jedná sa o obdobie evidencie na ÚP, NČZD na manželku, daňový bonus na dieťa po maturite na obdobie prázdnin - to sú tri veci, ktoré žiada ešte doplniť čestným vyhlásením, že nemali žiaden iný príjem podliehajúci dani.
zlolen
22.02.12,12:30
Dobrý deň, prosím Vás zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie, do 9.9.11 bol vo výkone trestu odňatia slobody, od 10.9.11 do 25.9.11 bol na ÚP a potom u nás.
Ak mi viete poradiť, kto vydá potvrdenie o zdaniteľ. mzde do 9.9.11, zamestnanec z ústavu nič nedostal, kde sa obrátiť alebo nemusí tam nič doložiť.
Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
23.02.12,08:00
Dobry den, chcem Vas este poprosit o odpoved, zamestankyna si predcasne zruzila zivotne poistenie v roku 2011.
Viem, ze za rok 2011 nie je uz mozne si znizit zaklad dane o zivotne poistenie.
Napriek tomu nie som si tym ista, ci sa nahodou nebude postupne dodanovat ciastka za roky po ktore si uplatnovala zivotne poistenie v RZD, aj ked na druhej strane-logika mi hovori-kedze za rok 2011 nie je uz tato moznost znizenia zakladu dane, nie je ani co dodanovat.

Ak predčasne zrušila poistenie v roku 2011, ktoré si do roku 2010 uplatňovala, nie je povinná dodaňovať uplatnené sumy.

Pre úplnosť: ak by bola poistenie predčasne zrušila pred 1.1.2011, bola by povinná "dodaňovať" uplatnené sumy aj po tomto dátume.
Ing. Viera Mezeiová
23.02.12,08:11
Dobrý den, prosím Vás, ak mi zamestnanec doloží potvrdenie od predošlého zamestnávateľa na starom tlačive, mám to potvrdenie akceptovať ? Na potvrdení je dátum vystavenia 25.01.2012, ked už bola známa nová podoba potvrdenia o príjme zo ZČ.
Ďalej ma zaujíma či je potrebné, dokladovať pri vykonaní RZD čestné prehlásenie zamestnanca, že nemal žiadne iné prijmy ani nebol evidovaný na ÚP, v prípade ak ku nám počas roka nastúpil , / resp.výstupil a nás požiada o RZD /
Je povinné zo zákona mať od zamestnanca originál potvrdenia z ÚP o evidencii ak bol počas zdaňovacieho obdobia evidovaný ?
V žiadosti o RZD podla bodu II a) vyhlasuje, že poberal prijmy od nula iných zamestnávateľov...
Môže daňový kontrolor v prípade kontroly požadovať potvrdenia z UP a čest. prehlásenie ?
Dakujem
1. Potvrdenie je odporúčané tlačivo a podľa oznámenia MF SR:
Potvrdenie o príjmoch, ktoré zamestnávateľ vydal zamestnancovi v lehote do nadobudnutia účinnosti oznámenia a v ktorom nebolo v osobitnom riadku uvedené poistné na sociálne poistenie (zabezpečenie), sa za zdaňovacie obdobie roku 2011 akceptuje aj po uverejnení tohto oznámenia.
Ak zamestnávatelia, ktorí sú platiteľmi dane, použijú vlastné tlačivá, Ministerstvo financií Slovenskej republiky odporúča, aby tieto tlačivá obsahovali údaje uvedené vo vzore tlačív, ktoré sú prílohou tohto oznámenia.
2. Podpísaním žiadosti o vykonanie RZ zamestnanec podpisom potvrdzuje skutočnosti, koľko mal zamestnávateľov, že nemal iné príjmy...... § 37 ZDP ustanovuje dokladovanie nárokov zamestnanca, ale čestné prehlásenie je tam len u príjmov manželky, ktoré je však tiež obsiahnuté v žiadosti o RZ. (z toho dôvodu je žiadosť o RZ taká podrobná.)
3. Ťažko povedať, čo môže kontrolór žiadať. Jednoznačne však možno podľa zákona povedať, čo máte v mzdovej agende mať (najmä § 36,37, 38 a 39 ZDP).
zlolen
24.02.12,07:32
Dobrý deň

ZC požiadal o RZ, manželku si dal na odpočet, mala len 100€ na DVP.
Dnes prišiel s tým, že manželka predala v roku 2011 dom, dáva si daňové priznanie a má stratu.
V tomto prípade môže byť uplatnená manželka na odpočet, myslím si, že nie.

Ďakujem
Ing. Viera Mezeiová
24.02.12,11:01
Dobrý deň

ZC požiadal o RZ, manželku si dal na odpočet, mala len 100€ na DVP.
Dnes prišiel s tým, že manželka predala v roku 2011 dom, dáva si daňové priznanie a má stratu.
V tomto prípade môže byť uplatnená manželka na odpočet, myslím si, že nie.
Ďakujem

Na účely uplatnenia NČZD na manželku sa posudzujú jej príjmy. Ak manželka zamestnanca vykázala z niektorého svojho príjmu stratu, posudzovala základ dane (P - V). To znamená, že aj pri vykázaní straty je na účely uplatnenia tejto NČZD nutné posudzovať výšku príjmu.
(Teoreticky je možné povedať, že stratu mohla dosiahnuť aj z príjmov napr. v sume 200 eur pri daňových výdavkoch napr. 205 eur, pričom sa na tieto účely posudzuje príjem 200 eur. Takéto sumy však pravdepodobne pri predaji domu nepripadajú do úvahy.)
ElektroKatka
26.02.12,15:39
Dobrý deň, chcem sa opýtať s akými dokladami sa v praxi stretávate pri "ročnom zúčtovaní preddavkov na daň?" Je niekde v zákone napísaný presný súpis dokladov, ktoré je povinný zamestnanec doručiť mzdárke pre tieto účely?
Ing. Viera Mezeiová
27.02.12,07:26
Dobrý deň, chcem sa opýtať s akými dokladami sa v praxi stretávate pri "ročnom zúčtovaní preddavkov na daň?" Je niekde v zákone napísaný presný súpis dokladov, ktoré je povinný zamestnanec doručiť mzdárke pre tieto účely?

Najmä § 37 ZDP, § 38 ods. 4 (žiadosť), 38 ods. 5 ZDP.nejde však len o doklady k RZ, ale aj doklady k priebežnému priznávaniu DB, NČZD(tiež § 36 ZDP)

ZDP = č. 595/2003 Z. z.
Chutkova
27.02.12,10:37
Dobrý deň,
prosím Vás o odpoveď. Syn pracuje už 5 rokov v Českej republike. Na Slovensku nemá žiadny príjem. V Čechách je celý rok, má tam prechodný pobyt a ročné zúčtovanie mu robí český zamestnávateľ. Musí si podať daňové priznanie na Slovensku? V Čechách je daňovo vysporiadaný. Na Slovensku nemá žiadne pracovné aktivity. Len každý rok treba pracne vypracúvať Slovenské daňové priznanie prerátaním jeho ročného zúčtovania v Čechách z českých korún na Eurá na Slovensku - pracne prepočítať jeho super hrubú mzdu - sociálne a zdravotné poistenie na našu hrubú mzdu + poistenia. Naozaj je to potrebné, keď všetky svoje povinnosti zametnanca má poriešené u svojho zamestnávateľa v ČR? Prosím o odpoveď.
airin.nice
27.02.12,14:42
Ak predčasne zrušila poistenie v roku 2011, ktoré si do roku 2010 uplatňovala, nie je povinná dodaňovať uplatnené sumy.

Pre úplnosť: ak by bola poistenie predčasne zrušila pred 1.1.2011, bola by povinná "dodaňovať" uplatnené sumy aj po tomto dátume.

ďakujem Vám za odpoveď....:)
Ing. Viera Mezeiová
27.02.12,16:47
Dobrý deň,
prosím Vás o odpoveď. Syn pracuje už 5 rokov v Českej republike. Na Slovensku nemá žiadny príjem. V Čechách je celý rok, má tam prechodný pobyt a ročné zúčtovanie mu robí český zamestnávateľ. Musí si podať daňové priznanie na Slovensku? V Čechách je daňovo vysporiadaný. Na Slovensku nemá žiadne pracovné aktivity. Len každý rok treba pracne vypracúvať Slovenské daňové priznanie prerátaním jeho ročného zúčtovania v Čechách z českých korún na Eurá na Slovensku - pracne prepočítať jeho super hrubú mzdu - sociálne a zdravotné poistenie na našu hrubú mzdu + poistenia. Naozaj je to potrebné, keď všetky svoje povinnosti zametnanca má poriešené u svojho zamestnávateľa v ČR? Prosím o odpoveď.

Podľa údajov z vašej otázky, váš syn sa stal daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v ČR (daňový rezident ČR), t. j v ČR podáva DP z celosvetových príjmov a v SR podáva DP len zo zdrojov na území SR (zdroj príjmov je krajina, kde je práca vykonávaná). Daňovú rezidenciu posúdite najmä podľa článku 4 zmluvy o zamedzení svojitého zdanenia s ČR - najmä: miesto stáleho bytu, strediska životných záujmov at´d.
T. j. ak je vás syn z hľadiska strediska životných záujmov rezidentom v ČR, na Slovensku nepodáva DP, ak tu nemá žiadne príjmy. Ak by vás DÚ vyzval na podanie DP, je však povinný ho podať, ale je možné to vyriešiť aj oznámením na DU, že váš syn nemá na území SR žiadne príjmy a je daňovým rezidentom v ČR.
gutan52
29.02.12,16:09
Pani Ing. Mezeiová - prosíme Vás o usmernenie!

Sme manželia a už dôchodcovia. Celý rok 2011. Obaja aj SZČO,.
Manželka dostala dôchodok 3000,- euro ; a ja 4200,-Euro.
čo nám z toho vyplýva? :
Ak som si ja zarobil podnikaním 1000,- euro ; a manželka 2000,-Euro?
Nepodávať žiadne DP za rok 2011 !?
Alebo ja nemám podať za seba DP, ale manželka musí, lebo presiahla sumu 1.779,65 eura?

Ďakujeme za odpoveď . jg
Ing. Viera Mezeiová
01.03.12,07:28
Pani Ing. Mezeiová - prosíme Vás o usmernenie!

Sme manželia a už dôchodcovia. Celý rok 2011. Obaja aj SZČO,.Manželka dostala dôchodok 3000,- euro ; a ja 4200,-Euro. čo nám z toho vyplýva? :
Ak som si ja zarobil podnikaním 1000,- euro ; a manželka 2000,-Euro? Nepodávať žiadne DP za rok 2011 !?
Alebo ja nemám podať za seba DP, ale manželka musí, lebo presiahla sumu 1.779,65 eura?
Ďakujeme za odpoveď . jg

1. Starobný dôchodok - nie je potrebné robiť nič, pretože starobný dôchodok je ako dávka zo sociálneho poistenia príjem od dane oslobodený a do ZD a teda ani do DP sa nezahrnuje.
2. Podnikanie - podľa § 32 ZDP daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% sumy NČZD D (2011=1 779,65 €). DP je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli túto sumu, ale vykazuje daňovú stratu (bez ohľadu na výšku príjmov).
- manžel: ak ste nevykázali z príjmov podnikania daňovú stratu, nie ste povinný pri zdaniteľných príjmoch, ktoré uvádzate, podávať DP.
- manželka: má povinnosť podať DP.
Moravot
01.03.12,07:50
Podľa údajov z vašej otázky, váš syn sa stal daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v ČR (daňový rezident ČR), t. j v ČR podáva DP z celosvetových príjmov a v SR podáva DP len zo zdrojov na území SR (zdroj príjmov je krajina, kde je práca vykonávaná). Daňovú rezidenciu posúdite najmä podľa článku 4 zmluvy o zamedzení svojitého zdanenia s ČR - najmä: miesto stáleho bytu, strediska životných záujmov at´d.
T. j. ak je vás syn z hľadiska strediska životných záujmov rezidentom v ČR, na Slovensku nepodáva DP, ak tu nemá žiadne príjmy. Ak by vás DÚ vyzval na podanie DP, je však povinný ho podať, ale je možné to vyriešiť aj oznámením na DU, že váš syn nemá na území SR žiadne príjmy a je daňovým rezidentom v ČR.

Mám podobný problém s tým rozdielom, že nejde o syna, ale o dcéru, ktorá je aj v ČR vydatá. Vlani porodila a na dieťa dostala príspevok pri narodení zo SR. Moja otázka je, že či príspevok treba uviesť do priznania (podľa mňa netreba) a ak nie, akú formu má mať to oznámenie na DU, že dcéra nemá na území SR žiadne príjmy a je daňovým rezidentom v ČR.
Ing. Viera Mezeiová
01.03.12,13:12
Mám podobný problém s tým rozdielom, že nejde o syna, ale o dcéru, ktorá je aj v ČR vydatá. Vlani porodila a na dieťa dostala príspevok pri narodení zo SR. Moja otázka je, že či príspevok treba uviesť do priznania (podľa mňa netreba) a ak nie, akú formu má mať to oznámenie na DU, že dcéra nemá na území SR žiadne príjmy a je daňovým rezidentom v ČR.

Ak vaša dcéra dostala príspevok pri narodení dieťaťa zo SR, je predpoklad, že je v SR aj s dieťaťom prihlásená k trvalému pobytu. Tento príspevok je od dane oslobodený.
Ak ste si istý, že je naozaj daňovým rezidentom v ČR (stály byt, poberanie príjmov, poistenie, stredisko životných zájmov, pobyt viac ako 184 dní v kalendárnom roku..) a v SR nepoberala žiadne zdaniteľné príjmy, v SR DP nepodáva. Oznámenie na DÚ v SR nie je povinnosťou daňovníka, a ani nemá predpísanú podobu. Ide len o dobrovoľné oznámenie daňovníka, ktorým sa predíde možnej výzve na podanie DP zo strany DÚ.
gutan52
01.03.12,14:11
Ako to dopadne u manželky v uvedenom príklade, keď máme ešte 1 nezaop. dieťa ? Daňový základ je u manželky dôchodkyne z podnikania 2200 Eur. Na SP a ZP platila celý rok už len ako dôchodkyňa.
Dôchodok mala za rok 2011 až 3.024,- eura. Možno, že ešte dostane od Dú bónus... a platiť nebude. To je už tak, s nami dôchodcami... Ďakujeme za rady jg
Moravot
02.03.12,07:36
Ak vaša dcéra dostala príspevok pri narodení dieťaťa zo SR, je predpoklad, že je v SR aj s dieťaťom prihlásená k trvalému pobytu. Tento príspevok je od dane oslobodený.
Ak ste si istý, že je naozaj daňovým rezidentom v ČR (stály byt, poberanie príjmov, poistenie, stredisko životných zájmov, pobyt viac ako 184 dní v kalendárnom roku..) a v SR nepoberala žiadne zdaniteľné príjmy, v SR DP nepodáva. Oznámenie na DÚ v SR nie je povinnosťou daňovníka, a ani nemá predpísanú podobu. Ide len o dobrovoľné oznámenie daňovníka, ktorým sa predíde možnej výzve na podanie DP zo strany DÚ.
Ďakujem
gutan52
02.03.12,12:49
POSúVAM pre P. ing. MEZEIOVÚ
tomare
06.03.12,06:17
Zvýšenú pozornosť je však potrebné venovať týmto daňovníkom v prípade uplatňovania daňového bonusu, nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela, pretože nárok na tieto daňové úľavy vznikne len tomu cudzincovi, daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorého úhrn zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území SR je aspoň 90 % z jeho celosvetových príjmov (táto skutočnosť je uvedená aj v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania).

Platí obmedzenie 90% len v prípade, že daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou chce uplatniť nezd. časť na manželku? Ak si chce uplatniť nezdaniteľnú časť na seba postupuje podľa §11 ods.2 bez ohľadu na výšku % príjmov dosiahnutých na území SR?
A môže si ju uplatniť vo viacerých štátoch naraz?
heja3
06.03.12,07:35
Podľa § 39 ZDP: Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, (ak daňovník podáva DP) alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie (ak daňovníkovi vykonáva zamestnávateľ RZ)


Prosím vás: 1) zamestnanec - nevykonáva sa RZD - poslať len Potvrdenie o príjmoch FO zo záv.činn., o predd. na daň, o daň.bon.
2) zamestnanec - vykonáva sa RZD - poslať RZD + tí ktorí chcú poukázať 2% tak Potvrdenie o zapl. dane z príj.zo záv.činn + Potvrdenie o
príjmoch FO zo záv.činn., o predd. na daň, o daň.bon. - toto posledné potvrdenie sa posiela, aj keď na RZD je všetko rozpísané?
JankaJ
06.03.12,10:43
Prosím vás: 1) zamestnanec - nevykonáva sa RZD - poslať len Potvrdenie o príjmoch FO zo záv.činn., o predd. na daň, o daň.bon.
2) zamestnanec - vykonáva sa RZD - poslať RZD + tí ktorí chcú poukázať 2% tak Potvrdenie o zapl. dane z príj.zo záv.činn + Potvrdenie o
príjmoch FO zo záv.činn., o predd. na daň, o daň.bon. - toto posledné potvrdenie sa posiela, aj keď na RZD je všetko rozpísané?

Nie, tým, ktorým sa vykonáva RZD sa Potvrdenie o príjmoch FO zo záv.čin., o preddavkoch na daň, o daň.bonuse nemusí odovzdať. Stačí tlačivo ročného zúčtovania + Potvrdenie o zaplatení dane.
heja3
07.03.12,05:53
Ďakujem, som si vydýchla, že som zase niečo nezachytila.
zlolen
08.03.12,12:44

http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: zlolen http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t185298-p2-danovy-bonus-zamestnanec-nezije-so-vsetkymi-detmi-v-spolocnej-domacnosti.html#post1975714)
Veľmi pekne Vás prosím, mám rozsudok, súd schválil dohodu: striedavá starostlivosť, prvé dva týždne u matky a druhé dva týždne u otca.
Poznámka: matka nepracuje,otec ano.
Na začiatku ani jedného mesiaca dieťa nie je u otca, to znamená že nikto nebude mať daňový bonus?

Vrátila som sa ešte raz k otázke, otcovi som v januári DB na dieťa nedala, aj keď ostatné podmienky boli splnené, ale na začiatku mesiaca podľa rozhodnutia, nebolo dieťa v starostlivosti otca, dnes bol zamestnanec DB reklamovať, nemôže
naozaj mať DB priznaný?

Neviem ako mu to vysevtliť, dostala som, že je to súce na lampáreň.

Ďakujem






zlolen
09.03.12,08:36
Dobrý deň
Zmestnanec sa rozviedol v 11/2011, teraz v ročnom zúčtovaní si chce uplatniť manželku na odpočet alikvotne za 11 mesiacov, čo boli manželia. Je nezamestnaná bez príjmu, je to možné?

Ďakujem
janasl
09.03.12,10:29
Zamestnanec uzavrel popri TPP 1 zmluvu o dielo podľa obchodného zákonníka presne na sumu 500€, túto zmluvu považujeme za príležitostný príjem podľa §8 a nakoľko do 500€ je príležitostný príjem od dane oslobodený, nie je potrebné uvádzať ho v DP. Je teda v takomto prípade možné (už má len príjmy z TPP), že mu účtovníčka spraví ročné zúčtovanie dane? Alebo si musí robiť predsa DP?
ďakujem za odpoveď
Aňuška
16.03.12,10:38
Dobrý deň, môže sa pri ročnom zúčtovaní dane odpočítať zamestnancovi poistné do zdravotnej poisťovne, ktoré si platil sám v dobe, keď bol dobrovoľne nezamestnaný?
pedrok
17.03.12,19:02
Áno
misena
18.03.12,13:42
Zdravím, prosím o radu: zamestnanec do augusta mal príjem podľa par.5, od septembra šiel do predčasného dôchodku, popri zamestnaní vykonával činnosť na Zmluvu o dielo (suma 1700 €/rok) a činnosť na Príkaznú zmluvu (na sumu 330 €/rok), boli to činnosti týkajúce sa lesného hospodárstva. Kam do Daňového priznania sa tieto zmluvy dávajú a v akej sume? A ešte mal príjmy z podielov v Urbárskom a pas.spoloč., tie sa dávajú do tab.1 par.6, riadok 1? Ďakujem za odpoveď...
olga84
19.03.12,07:22
Dobrý deň. Prosím o informáciu: zamestnanec, bol zamestnaný od 8.7.2011 do 31.12.2011 na protipovodňové úpravy tokov /§ 50j zákona o službách/ poberal 6 mesiacov daňový bonus a tento daňový bonus sa mu aj dopláca v ročnom zúčtovaní /mesiace 1-6 2011/. Úhrn príjmov je okolo 2.100,- €. Daň sa mu vráti. Patrí tomuto zamestnancovi zamestnanecká prémia?
misena
19.03.12,08:52
Zdravím, prosím o radu: zamestnanec do augusta mal príjem podľa par.5, od 1. 4. 2011 je na predčasnom dôchodku, popri zamestnaní vykonával činnosť na Zmluvu o dielo (suma 1700 €/rok) a činnosť na Príkaznú zmluvu (na sumu 330 €/rok), boli to činnosti týkajúce sa lesného hospodárstva.
1. Kam do Daňového priznania sa tieto zmluvy dávajú a v akej sume? Prikladajú sa tieto zmluvy ako príloha k DP?
2. A ešte mal príjmy z podielov v Urbárskom a pas.spoloč., tie sa dávajú do tab.1 par.6, riadok 1?
3. Uvádza sa príjem dôchodku do DP?
Ing. Viera Mezeiová
19.03.12,12:41
Ako to dopadne u manželky v uvedenom príklade, keď máme ešte 1 nezaop. dieťa ? Daňový základ je u manželky dôchodkyne z podnikania 2200 Eur. Na SP a ZP platila celý rok už len ako dôchodkyňa.
Dôchodok mala za rok 2011 až 3.024,- eura. Možno, že ešte dostane od Dú bónus... a platiť nebude. To je už tak, s nami dôchodcami... Ďakujeme za rady jg

Na priznanie/nepriznanie DB nie je dôležitá výška starobného dôchodku, ale výška zdaniteľných príjmov. Podľa vašich údajov mala manželka zdaniteľníé príjmy nad hranicu 6-násobku minimálnej mzdy (1 902,- € za 2011). Ak pri dosiahnutí vami uvádzaného zdaniteľného prájmu manželky vaše dieťa splňuje podmienky na priznanie prídavku na dieťa, splňuje aj podmienky na priznanie daňového bonusu.
Ing. Viera Mezeiová
19.03.12,12:43
Dobrý deň
Zmestnanec sa rozviedol v 11/2011, teraz v ročnom zúčtovaní si chce uplatniť manželku na odpočet alikvotne za 11 mesiacov, čo boli manželia. Je nezamestnaná bez príjmu, je to možné?

Ďakujem

§ 11 ods. 5 ZDP uvádza, že manželku/manžela si možno uplatniť za mesiace, na začiatku ktorých boli splnené podmienky.
Môže si uplatniť (za splnenia ostatných podmienok) manželku za 11 mesiacov.
Ing. Viera Mezeiová
19.03.12,12:46
Zamestnanec uzavrel popri TPP 1 zmluvu o dielo podľa obchodného zákonníka presne na sumu 500€, túto zmluvu považujeme za príležitostný príjem podľa §8 a nakoľko do 500€ je príležitostný príjem od dane oslobodený, nie je potrebné uvádzať ho v DP. Je teda v takomto prípade možné (už má len príjmy z TPP), že mu účtovníčka spraví ročné zúčtovanie dane? Alebo si musí robiť predsa DP?
ďakujem za odpoveď

V princípe je faktom skutočnosť, že oslobodené príjmy sa nezapočítavajú do úhrnu príjmov a teda by sa mohlo daňovníčke vykonať RZ.
Nie je však z vašej otázky také jednoznačné, či ide naozaj o príležitostnú činnosť, z ktorej príjmy sa zaradia do § 8 písm. a) ZDP.
JajaFabša
19.03.12,14:00
Zamestnanec požiadal o RZD, ale od 1.1.2012 už nie je v prac.pomere u tohto zamestnávateľa. Okrem toho požiadal o vystavenie dokladu k poukázaniu 2%. Keďže podmienka poukázania 2% je zrazenie nedoplatku, ktorý vyplynul z RZD najneskôr do 30.4.2012 a zamestnanec už nie je v PP, zamestnávateľ by mal zaslať všetky potrebné doklady na daňový úrad do 30 dní, ale ide o sumu 0,06 €. Čo v tomto prípade?
iveta71
22.03.12,15:59
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnanec žiada odpočet na manželku, dokladuje potvrdenie zo Sociálky o poberaní nemocenských dávok ako poistný vzťah DNPO ( to je zrejme ako dobrovolne poistená )vo výške 2100 eur a materskú vo výške 1100 eur.
Nárok na odpočet vypočítam ako materská mínus nemocenské= vyjde záporné číslo, čiže môže mať odpočet na manželku vplnej výške?dakujem
valery9
24.03.12,08:11
pocita sa to 3559,30 - vlastny prijem manzelky znizeny o zaplatene poistne. do prijmu manzelky sa materske a nemocenske zapocitava. cize 3559,30 - 2100-1100=359,30 - toto bude vyska odpocitatelnej polozky na manzelku
ale treba pozriet aj vysku ZD danovnika, lebo nad ZD 47012,37 nie je narok na odp.pol.na manzelku
pedrok
25.03.12,06:45
Nemá to potom byť: 3559,30-(2100-1100) = 2559,30 ?
JankaJ
25.03.12,18:51
Nemá to potom byť: 3559,30-(2100-1100) = 2559,30 ?

Určite nie. Vy máte asi na mysli výpočet NČ na manželku v prípade, ak základ dane daňovníka je vyšší ako 176,8-násobok platného životného minima (tj 32775,18€). Vtedy sa používa nasledovný výpočet:
11753,092-(ZD daňovníka:4)-vlastné príjmy manželky.
iveta71
26.03.12,08:32
Ďakujem, ja som sa chcela uistiť , či sa neposudzujú inak nemocenské dávky, ktoré dostala manželka z dobrovolného platenia poistného - poistný vzťah DNPO- t.j. či sa tiež majú započítať v plnej výške tak ako sa započítavajú nemocenské dávky z bežného nemocenského poistenia.
veronikasad
26.03.12,09:01
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnanec žiada odpočet na manželku, dokladuje potvrdenie zo Sociálky o poberaní nemocenských dávok ako poistný vzťah DNPO ( to je zrejme ako dobrovolne poistená )vo výške 2100 eur a materskú vo výške 1100 eur.
Nárok na odpočet vypočítam ako materská mínus nemocenské= vyjde záporné číslo, čiže môže mať odpočet na manželku vplnej výške?dakujem
neviem o akom zápornom čísle píšeš. materské aj nemocenské-bez ohladu na to, z akého poistenia je vyplácané, je vlastným príjmom manželky.

Uplatniť si môže len rozdiel medzi vlastným príjmom a ročnou NČZD.
JajaFabša
13.04.12,05:34
Poraďte mi, prosím, firma zamestnávala ľudí do konca roku 2011, od nového roka jej zostal iba jeden človek a aj to je na PN. Z bývalých zamestnancov niekoľko požiadalo o RZD a vyšli im preplatky. V mesačnom prehľade je v časti III a IV len žiadosť o Daň.bonus a zamestnaneckú prémiu. Akou formou mám požiadať DÚ o poukázanie preplatkov, keďže ich firma nemá ako uplatniť v ďalšom období na zníženie povinnosti? Vďaka