Jana Motyčková
07.02.12,16:03
Otázka : "Firma má v kolektívnej zmluve, že v prípade úmrtia zamestnanca, poskytne na požiadanie pozostalých nejakú čiastku. Suma bude vyplatená zo sociálneho fondu ale niekoľko mesiacov po úmrti zamestnanca a priamo na meno pozostalého. Pozostalý ale nie je zamestnanec. *Vraj to zdaňujú podľa §5,odst.1,písm f.ZDP. Majú prihlásiť v takomto prípade pozostalého,ktorému vyplatia takúto čiastku ako zamestnanca do ZP na jeden deň?"

Odpoveď :

Pre sociálne poistenie - v tomto prípade právnym vzťahom ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti je kolektívna zmluva a žiadosť podaná pozostalými. Tento právny vzťah zakladá povinné poistenie zamestnanca v SP a pozostalého treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom a z príjmu odviesť poistné na starobné a invalidné poistenie a príspevok do RFS.
Pre zdravotné poistenie, keďže je vyplatený príjem zo závislej činnosti, je potrebné pozostalého prihlásiť do ZP pod kódom 2Y na posledný deň v mesiaci, za ktorý je príjem zúčtovaný a odviesť preddavky na ZP.
mlyn16
08.02.12,06:15
Čo je toto za štát? Niekto môže rozkradnúť miliony a nič sa nedeje. Keď však pozostalí dostanú pár euráčov po nebohom, ešte aj z toho majú odviesť odvody do SP? Nech žije byrokracia, tá naozaj pomôže k rastu ekonomiky!
rrrrr
28.08.12,18:48
Dobry den,
mame teraz taky pripad. chceme tento prijem pozostalym vyplatit 10.9.2012 vo vyske 500eur,teda zuctovanie urobim v augustovych mzdach. Do ZP urobim prihlasku 2Y Z 31.8. a 2Y K 31.8. Uvedeny prijem pojde do mesacneho vykazu ZP za 8/2012 a VZ bude 500 a pocet dni 1. mame totizto dva vyplatne terminy -10. a 25.,cize poistne odvediem 25. do ZP.
co sa tyka socialky, prihlasim ju tiez na jeden den ako nepravidelny prijem a to na 31.8. alebo 10.9.? do SP sa plati starobne, invalidne a RF. je dochodkyna, takze budem platit len starobne poistenie a RF. VZ bude vo vyske 16,12eur? (3076/31 dni). kedze je vyplatenie v 9/2012, tak aj vykaz poistneho a prispevkov bude za 9/2012.
Ako je to spravne? mam z toho neskutocny chaos. clvoek by to chcel urobit dobre. dakujem za pomoc
Jana Motyčková
30.08.12,07:49
Pre ZP OK.
Pre SP - právny vzťah vzniká schválením žiadosti. K tomuto dňu ho treba prihlásiť. Otázka je, kedy zaniká právny vzťah - vyplatením?
rrrrr
30.08.12,08:26
na socialke mi povedali, ze zanika dnom vyplatenia. takze kedze sme jej to priznali 20.8. a vyplatime 9.9., rozpocitam to na dva mesiace a vramci mesaica upravim max. VZ na pocet kalendarnych dni. dakujem
Jana Motyčková
30.08.12,08:47
Ak to bude zúčtované v augustovej výplate, "rozpoćítala" by som to len na jeden mesiac - august, označenie výkazu bude 9/2012. Počet dní vo výkaze bude 12. Maximum sa prepoćíta na 12 dní.
Odhlásiť z nepravidelného príjmu k 9.9.. Budete musieť vystaviť eldp, tam za rok 2012 uvediete iba obdobie 20.8.-31.8.. Mesiac, v ktorom zamestnanec s nepravidelným príjmom nemal VZ sa do eldp neuvádza do doby poistenia.
rrrrr
30.08.12,11:01
A nema sa to rozpocitavat aj na mesiac vyplatenia? toto mi napisali so SP, tak neviem ako to teraz urobit.

Zamestnávateľ poskytne na základe kolektívnej zmluvy, účinnej od 1. januára 2011, pozostalej manželke zomrelého zamestnanca jednorazový príspevok zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ zúčtuje uvedený príspevok 9. septembra 2012.

Pozostalá manželka nadobúda právne postavenie zamestnanca s nepravidelným príjmom, pretože sú splnené obidve podmienky, t. j. existuje právny vzťah zakladajúci právo na príjem zo závislej činnosti, ktorým je kolektívna zmluva. Kolektívna zmluva je účinná od 1. januára 2011, avšak právny dôvod na poskytnutie jednorazového príspevku vznikol až dňom vzniku nepredvídateľnej udalosti, ktorou je úmrtie zamestnanca. Právny vzťah, na základe ktorého má pozostalá manželka právo na jednorazový príspevok zo sociálneho fondu (kolektívna zmluva), je síce účinný od 1. januára 2011, ale právny dôvod na poskytnutie tohto príspevku nastal neskôr, 28. augusta 2012. Až dňa 28. augusta 2012 sú teda splnené obidve podmienky na nadobudnutie právneho postavenia zamestnanca s nepravidelným príjmom pozostalej manželky. Zamestnávateľ prihlási pozostalú manželku do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia ako zamestnanca s nepravidelným príjmom s dátumom vzniku dôchodkového poistenia 28. augusta 2012. Dňa 10. septembra 2012 právny vzťah zakladajúci právo na nepravidelný príjem (kolektívna zmluva) trvá, avšak nie je splnená druhá podmienka, t. j. už neexistuje pre túto konkrétnu fyzickú osobu právo na nepravidelný príjem (jednorazový príspevok pre pozostalú manželku), pretože toto právo už bolo splnené dňa 9. septembra 2012, a preto toto právo zaniklo. Právny vzťah síce nezanikol, ale pozostalá manželka stráca právne postavenie zamestnanca. Pozostalá manželka má postavenie zamestnanca len do 9. septembra 2012. Zamestnávateľ by mal zamestnanca odhlásiť z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia dňom 9. septembra 2012.

Príjem vyplatený pozostalej manželke na základe kolektívnej zmluvy zamestnávateľ rozpočítava pomernou časťou na mesiace trvania povinného poistenia pozostalej manželky v roku 2012 (august 2012 a september 2012). Pri určení vymeriavacieho základu za mesiace augusta 2012 a september 2012 sa rešpektuje inštitút maximálneho alikvotného mesačného vymeriavacieho základu.

S pozdravom





Zuzana Sárkányová





Informačno-poradenské centrum





Odborný poradca


Jana Motyčková
30.08.12,11:49
Príjem sa rozpoćítava na mesiace predchádzajúce mesiacu, v ktorom sa príjem zúčtováva. Pod pojmom "mesiac v ktorom sa príjem zúćtováva" SP myslí mesiac, v ktorom sa spracovávajú výplaty. Čiže ak sa príjem a odvody poćítajú v spetembri, príjem sa rozpoćíta iba na august (označenie výkazu 9/2012). Ak by ste to spracovávali až v októbri (zvyčajne septembrová výplata - označenie výkazu 10/2012), príjem sa rozpočíta na august a september.

V tejto téme nájdete diskusiu aj stanovisko SP k téme - pojem mesiac zúčtovania a k rozpočítavaniu.
http://www.porada.sk/t188455-zmeny-v-sp-od-1-3-2012-a.html
rrrrr
30.08.12,12:29
ja som z toho uz naozaj zufala. ked som citala prispevky v casti SP od 1.1.20111, tak som sa docitala, ze sa rozpocitava aj na mesiac vyplatenia.
toto mi este k tomu dopisal p. Oman, veduci vyberu poistneho:
príjem sa rozpočíta na dva mesiace (ak zomrel v auguste, a pozostalým bol príspevok vyplatený v septembri)
takze vy by ste to dali len na august? ospraveldnujem sa, ale uz som si myslela, ze mi to je jasne, ale teraz sa mi to uplne domotalo. lebo potom nerozumiem oznacenie vykazu v pripade beznych zamestnancov, teda ktory maju prijem po vystupe, ze sa oznacuje cislom, kedy bol vyplateny tento prijem.
dakujem
Jana Motyčková
30.08.12,12:35
Čiste praktické hľadisko- ak to vyplatíte v septembri (a výpočet prebieha v septembri, zrejme to bude augustová výplatná páska), výkaz musí mať označenie 09/2012 a keď v ňom bude v riadku uvedené obdobie 09/2012, tak vám ten výkaz neprejde. Viď téma, ktorú som uviedla v predchádzajúcom príspevku.
rrrrr
30.08.12,13:51
Ja len nechapem ,preco mi to tak socialka tak pise. aj z temy http://www.porada.sk/t153587-socialne-poistenie-od-1-1-2011-a.html som to tak pochopila, ze aj na mesiac vyplatenia sa rozpocitava. cize tam doslo teda k zmene. urobim to ako navrhujete, ma socialka zaviedla. dakujem
Jana Motyčková
30.08.12,15:03
Keď vstúpil do platnosti zákon, vznikla diskusia, čo je to vyplatený a zúčtovaný (v mesiaci a za mesiac) príjem. Podľa zákona by sa príjem mal započítavať aj na mesiac, kedy je vyplatený - tým by ale vznikali nekonečné problémy, opravné výkazy atď. Na základe tejto diskusie SP vydala stanovisko v zmysle, že príjem je treba rozpočítavať na mesiace predchádzajúce mesiacu v ktorom je príjem zúčtovaný a pod týmto pojmom myslí mesiac, v ktorom sa zúčtovávajú (počítajú) mzdy.
Čiže ak by príjem vyplatený 9.9. sa zúčtovával (spracovanie by prebiehalo) v októbri - zvyčajne septembrová výplatná páska, príjem by sa rozpočítaval na dva mesiace. Ak sa príjem vyplatený 9.9. zúčtovával v septembri (zvyčajne augustová výplatná páska), príjem sa rozpoćíta len na jeden mesiac.
rrrrr
30.08.12,18:23
dakujem este raz. budem to robi v augustovej pasku a vyplatim v septembri. takze ten prijem rozpocitam na mesiac. vykazem ho s cislom 92012 a obdobie v nom bude 8/2012. kedze je dochodca, platim len starobne a RFS. spravne?
nechcem si to komplikovat ohladom neskorsieho zuctovania kvoli ZP.
dakujem a prajem vsetko dobre.
Jana Motyčková
31.08.12,11:13
Správne .
Lubinka01
01.04.14,04:02
Dobrý deň, v marci zomrel zamestnanec. V kolektívnej zmluve máme uvedené nasledovné: "Pri úmrtí zamestnanca alebo priameho člena rodiny poskytne zamestnávateľ pozostalým alebo zamestnancovi jednorázovú výpomoc vo výške minimálne 170 eur". Myslela som si, že to môžem vyplatiť ešte do mzdy (http://www.porada.sk/mzdy#__AUTOKW) nebohého zamestnanca. Ale podľa vyššie uvedeného by som asi mala prihlásiť na ZP a SP zamestnancovu manželku a odviezť odvody (http://www.porada.sk/odvody#__AUTOKW) za ňu nie cez neho. A s akým dátumom mám urobiť prihlášky (zomrel 14/3)? Vopred vám veľmi ďakujem za pomoc. Ešte doplním, že tento príjem je vyplácaný z nákladových miezd nie zo SF. Ešte raz ďakujem
eva6459
30.05.17,12:47
Platí sa z príspevku poskytnutého manželke zomrelého zamestnanca preddavok na zdravotné poistenie? Vychádzam zo skutočnosti, že zdravotné poistenie zaniká smrťou a príspevok je poskytnutý (aj keď zúčtovaný zomrelému zamestnancovi) práve z dôvodu úmrtia.
Jana Motyčková
30.05.17,19:45
otázka je - je to poskytnuté manželke, či zomrelému zamestnancovi?
Ak manželke, tak je to jej zdaniteľný príjem aj VZ do ZP a SP.