martinkapcd
07.02.12,16:05
Dobrý deň všetkým,
potrebovala by som zistiť či treba živnosť keby som chcela prenajímať chatu, resp. rodinný dom.
Poskytované by boli len základné služby tj. kúrenie, voda, elektrina.
Máte s podobným prípadom skúsenosti?
Ďakujem
mattto
07.02.12,15:13
na správu vlastného majetku, resp. aj prenájom vlastného majetku nepotrebuješ živnosť, len si nemôžeš odpočítavať náklady pri zdaňovaní, na druhej strane sa vyhneš celej byrokracii okolo vedenia živnosti, sledovanie termínov a výšku odvodov atď.

záverom: kým tých chát/domov nebudeš mať aspoň 3 a nebudeš na tom zarábať väčšie peniaze, živnosť sa ti neoplatí
dogicka
07.02.12,15:51
Dobrý deň všetkým,
potrebovala by som zistiť či treba živnosť keby som chcela prenajímať chatu, resp. rodinný dom.
Poskytované by boli len základné služby tj. kúrenie, voda, elektrina.
Máte s podobným prípadom skúsenosti?
Ďakujem

Takýto "holý" prenájom nemôže byť živnosťou. Musíš sa ale do 30 dní zaregistrovať na daňovom úrade, z titulu prenájmu nehnuteľnosti. Dú ti pridelí DIČ. Nie je pravda, že si nemôžeš odpočítavať náklady pri zdaňovaní. Máš dve možnosti:
1. paušálne výdavky vo výške 40%
2. skutočné výdavky, napr. vodu, elektrinu a iné, spojené s prenájmom

Okrem toho je príjem z prenájmu nehnuteľnosti oslobodený od dane vo výške 500,- Eur(§9 ods.1,písm. g).
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
Mila123
07.02.12,15:54
na správu vlastného majetku, resp. aj prenájom vlastného majetku nepotrebuješ živnosť, len si nemôžeš odpočítavať náklady pri zdaňovaní, na druhej strane sa vyhneš celej byrokracii okolo vedenia živnosti, sledovanie termínov a výšku odvodov atď.

záverom: kým tých chát/domov nebudeš mať aspoň 3 a nebudeš na tom zarábať väčšie peniaze, živnosť sa ti neoplatí

Maťo tomuto nerozumiem........aký zákon tomu zakazuje????
mattto
07.02.12,16:46
Maťo tomuto nerozumiem........aký zákon tomu zakazuje????

nie ktorý zákon to zakazuje, ale ktorý zákon to dovoľuje. Ak si kúpi auto, dovoľuje jej zákon dať si ho do nákladov, ak nebude podnikateľka? Keď si kúpi laptop, dá si ho do nákladov? Účty za mobil, internet, PHM atď...? Nedá, toto som myslel tým, čo som napísal. Ok beriem, 40% paušál si môže dávať, ale to jej neodpíše nové auto...
Mila123
07.02.12,18:00
nie ktorý zákon to zakazuje, ale ktorý zákon to dovoľuje. Ak si kúpi auto, dovoľuje jej zákon dať si ho do nákladov, ak nebude podnikateľka? Keď si kúpi laptop, dá si ho do nákladov? Účty za mobil, internet, PHM atď...? Nedá, toto som myslel tým, čo som napísal. Ok beriem, 40% paušál si môže dávať, ale to jej neodpíše nové auto...
môže si uplatňovať skutočné výdavky alebo paušálne....si to tak napísal, ako keby nemal nárok na výdavky.... len si nemôžeš odpočítavať náklady pri zdaňovaní,

jasne, podľa daň. zákona sa uplatňujú výdavky na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu.....(ak si bude vedieť zdôvodniť auto, nech si ho tam dá....)
Mila123
07.02.12,18:12