FINEX
07.02.12,17:36
Dobrý deň,

dnes píšem ohľadom súkromného problému. Chcel by som sa Vás spýtať, či máte niekto znalosti z problematiky poskytovania sociálneho štipendia na VŠ, viem, že by som sa na to mohol spýtať priamo v škole, ale tá pani čo to má na starosti nie je moc príjemná tak keď nemusím tak tam nechodím.

Jedná sa mi o to, že síce nie sme v hmotnej núdzi ale ako sa vraví keď to zákon umožňuje, treba využiť.

Trvalý pobyt mám v PD, no v súčasnosti som sa osamostatnil a žijem s priateľkou sám tiež v PD ale mimo rodičov. Okrem toho som aj živnostník ale príjmy sa snažím držať okolo sociálneho minima aby som nemusel odvádzať sociálne poistenie (to mám tak ako vreckové popri štúdiu).

Chcel by som sa teda spýtať, že ak by som si vybavil trvalý prípadne prechodný pobyt na ten byt čo v ňom bývam teraz, či by mi vznikol nárok na poberanie sociálneho štipendia, lebo už nežijem s rodičmi. V prípade potreby ak by tam vadila živnosť tak by som si ju pozastavil lebo na štipku by som dostal viac ako zarobím na živnosti.

Pozn. Prosím nekážte mi o nejakej etike a morálke... to čítať nechcem... keďže viem, že deti podnikateľov čo zarobia 2 000 a viac eur mesačne poberajú sociálne štipko len kvôli tomu, že ich rodičia si nechávajú odvádzať odvody z minimálnej mzdy !

ďakujem za všetky odpovede
mattto
07.02.12,16:57
keďže ti nemám písať o etike a morálke, nebudem strácať čas hľadaním v predpisoch a preto ti nič iné nenapíšem :D

P.S. je to neetické a nemorálne, ospravedlňovať to tým, že to robia aj ostatní, je klamanie vlastného svedomia
FINEX
07.02.12,17:56
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď :-) ale predpokladal som takéto odpovede :-) Pre mňa je nemorálne to, že si na SK niekto dokáže postaviť bez povolenia pri železnici zámok, že sa určitej skupine obyvateľstva dávajú výhody kt. si tá daná skupina neváži a vrchol nemorálnosti a neetiky je tých 150 členov parlamentu, kt. páchajú ešte väčšie nemorálnosti na obyčajnom pracujúcom obyvateľstve.... Ak by sa niekomu ten zákon, kt. by mi poskytol sociálne štipendium (ak by som teda naňho mal nárok) nezdal, nech sa páči môže ho zmeniť, pokiaľ je ten zákon stále platný a ja ho neporušujem, tak prosím píšte k meritu veci a nie k tomu aký som ja vrcholne nemorálny.
Takže ak môžem, prosím píšte k tomu čo som sa pýtal, stačí len, že či mám nárok alebo nie... ďakujem


keďže ti nemám písať o etike a morálke, nebudem strácať čas hľadaním v predpisoch a preto ti nič iné nenapíšem :D

P.S. je to neetické a nemorálne, ospravedlňovať to tým, že to robia aj ostatní, je klamanie vlastného svedomia
mattto
07.02.12,18:58
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď :-) ale predpokladal som takéto odpovede :-) Pre mňa je nemorálne to, že si na SK niekto dokáže postaviť bez povolenia pri železnici zámok, že sa určitej skupine obyvateľstva dávajú výhody kt. si tá daná skupina neváži a vrchol nemorálnosti a neetiky je tých 150 členov parlamentu, kt. páchajú ešte väčšie nemorálnosti na obyčajnom pracujúcom obyvateľstve.... Ak by sa niekomu ten zákon, kt. by mi poskytol sociálne štipendium (ak by som teda naňho mal nárok) nezdal, nech sa páči môže ho zmeniť, pokiaľ je ten zákon stále platný a ja ho neporušujem, tak prosím píšte k meritu veci a nie k tomu aký som ja vrcholne nemorálny.
Takže ak môžem, prosím píšte k tomu čo som sa pýtal, stačí len, že či mám nárok alebo nie... ďakujem

nedá mi :) aký je medzi Vami rozdiel? oni majú možnosť kradnúť vo veľkom, tak kradnú vo veľkom, ty máš možnosť obabrávať v malom, tak obrabrávaš v malom, ale podstata je rovnaká. "...platný a ja ho neporušujem..." ak vedome skresluješ skutočnosť, nárok nemáš