ybracek
07.02.12,23:39
Zdravim.

Mam este stary "velky" obciansky (vydany v 2006) a rad by som si vymenil za aktualny format (t.j. ten maly plastovy). Aky sa plati poplatok za tuto vymenu?

Dakujem
arizona
07.02.12,22:40
ybracek
07.02.12,22:47
samozrejme, ze toto som vyskusal ako prve. googlil som dlhsie, ale konkretne o takejto vymene som nikde nenasiel a preto neviem, ci sa tam uplatnuje poplatok 4,5 alebo 16,5
Stina
08.02.12,03:48
Vydanie prvého občianskeho preukazu je bezplatné. Nový občiansky preukaz sa vydá držiteľovi bezplatne


po zmene názvu obce, ulice alebo jej číslovania,
po zmene rodného čísla,
po zistení chyby zapríčinenej výrobcom občianskeho preukazu alebo príslušným úradom,
po skončení doby platnosti občianskeho preukazu, alebo ak požiada o vydanie nového občianskeho preukazu pred skončením doby platnosti; o vydanie občianskeho preukazu možno požiadať najskôr 180 dní pred skončením doby platnosti občianskeho preukazu,
ak ide o osobu, ktorá požiada o nasnímanie podoby tváre:

s prikrývkou hlavy z náboženských alebo zdravotných dôvodov, pričom táto žiadosť musí byť odôvodnená; táto prikrývka nesmie zakrývať tvárovú časť spôsobom, ktorý by znemožňoval identifikáciu,
s okuliarmi s tmavými sklami, ak ide o nevidiaceho občana, pričom sa musí predložiť lekárske potvrdenie, že tento občan je nevidiaci,


ak sa jeho občianskeho preukazu násilím zmocnila iná osoba a táto skutočnosť bola ohlásená príslušnému útvaru Policajného zboru,
po pozbavení spôsobilosti na právne úkony alebo po zrušení pozbavenia spôsobilosti na právne úkony,
po obmedzení spôsobilosti na právne úkony alebo po zrušení obmedzenia spôsobilosti na právne úkony alebo
po uložení trestu zákazu pobytu,
ak nastala niektorá zo skutočností uvedených v predchádzajúcich bodoch a občan požiadal o uvedenie nových údajov do časti osobitné záznamy (pozri hore) alebo o zmenu alebo zrušenie záznamu niektorého z týchto údajov.

Podanie žiadosti o vydanie nového občianskeho preukazu z vyššie uvedených dôvodov je oslobodené od správneho poplatku.
Neplatí sa ani za vydanie nového občianskeho preukazu z úradnej moci.
V ostatných prípadoch sa za vydanie občianskeho preukazu vyberá správny poplatok:


vydanie občianskeho preukazu: 4,50 €
vydanie občianskeho preukazu za stratený, odcudzený, zničený alebo poškodený: 16,50 €
vydanie občianskeho preukazu za stratený, zničený, odcudzený alebo poškodený opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch: 33 €.

Od uvedených poplatkov je oslobodené podanie žiadosti


o vydanie prvého občianskeho preukazu a nového občianskeho preukazu,
o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za stratený alebo odcudzený občiansky preukaz u občanov starších ako 60 rokov veku alebo u držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím,
o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za stratený alebo odcudzený občiansky preukaz, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch u občanov starších ako 60 rokov veku alebo u držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím.


Po uplynutí platnosti občianskeho preukazu som povinný požiadať o vydanie nového do 30 dní.V prípade krádeže dokladov musím ohlásiť túto skutočnosť na najbližšom oddelení Policajného zboru.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=306
wagner
08.02.12,16:16
samozrejme, ze toto som vyskusal ako prve. googlil som dlhsie, ale konkretne o takejto vymene som nikde nenasiel a preto neviem, ci sa tam uplatnuje poplatok 4,5 alebo 16,5
Ja som menila OP vlani v júli - po ukončení platnosti OP a neplatila som nič. Prídeš tam, odfotia Ťa, dáš im číslo mobilu a mne poslali sms o tom že je OP hotový na tretí deň. Takúto skúsenosť mám ja. Pokiaľ nemeníš nič - zmena adresy a pod, tak neplatíš nič.Iba keď niečo meníš, tak platíš.
Žabinka
09.02.12,08:26
Zdravim.

Mam este stary "velky" obciansky (vydany v 2006) a rad by som si vymenil za aktualny format (t.j. ten maly plastovy). Aky sa plati poplatok za tuto vymenu?

Dakujem
Z tvojej otázky mám pocit, že chceš vymeniť OP v lehote platnosti "starého" preukazu, to asi ale nie je možné len tak, že nový druh OP je "krajší a praktickejší". Ak nevieš vydržať do konca platnosti, ostáva ti len nahlásiť stratu, a potom budeš platiť poplatok za podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz 16,50 €.
misoft
09.02.12,15:09
Nech počká ešte pár mesiacov - bude to mať aj s čípkom :D - Veľký brat ťa sleduje!