t.s.starec
07.02.12,23:47
Dobrí večer všetkým, chcem sa opýtať ako si poradiť v situácii ako je tá moja.

Viac ako 3 roky už nebývam v byte ktorý vlastním v bytovom dome pretože som sa odsťahoval mimo Slovenska. Byt ostáva zatvorený a nepoužívaný celú dobu.
Na bytovom družstve pri otázke ako je možné že som mal nedoplatok hoci riadne platím mesačný nájom bez úľav, ma odbili s teóriou o koeficientoch a mám sa sťažovať. :confused: (sorry to bolo za minulí rok.)
To nieje pravda jednoduché keďže nie som na Slovensku.


Tohoto roku ma upozornil pán ktorý bol odpisovať merače, že sa mu nezdajú reálne čísla na odpočtoch keďže byt je nepoužívaný a radiátory odstavené (nielen otočené na ,,0,, ale na fix zatvorené. len jeden ide na temperovanie bytu ) je preto možné, že ten ,,merač,, počíta aj keď cez radiátor neprechádza žiadne teplo ?????????? :( pozri a)

Je podľa Vás OK keď v byte kde nepoužívam teplo vodu ani elektrinu (za tú platím teraz len 8€ polročne ! ) ani tam nebývam, aby som mal pri 1570€ nájmu za rok ešte aj nedoplatok?

(opravujem NEMÁM ! asi zatiaľ nedoplatok, ale podľa toho pána asi bude hoci predpis mám na 108€/mes. no platím viac aby som sa práve vyhol nedoplatku)

Ps: Je možné upraviť nájom vzhľadom na nebývanie v byte ? na našom bytovom vravia že sa nedá :mad:

a) Rozumiem skoro všetkému ale : mám pustený len jeden radiátor na temperovanie a na tom mám teraz pri odpise akýchsi 58 dielikov.
Rozumiem, že správa Bytov mi to hodí cez bulharský koeficient cca 2,48 + ostatné teplo. Rozumiem že platím aj keď tam nebývam. Rozumiem, že hoci neodberám teplú vodu zaplatím lebo som dosť bohatý nato , kedže mám na dva byty a v zahraničí mi padajú doláre na hlavu ...... :cool: :rolleyes:

Podnájom : NIKDY , stačilo 1x skúsenosť na celý život. :mad:

A tomuto nerozumiem : mám 240 dielikov na radiátore hoci je úplne zimný (pretože je na chodbe) a na to ma upozornil pán ktorý bol odčítať že to asi nieje v poriadku keď jeden radiátor teplý má ich 58 a druhý studený ich má veľa. :eek:

mimotemy keď pýtam radu, mám si poriadne pripraviť čo sa chcem opýtať . ospravedlňujem sa vopred za mierny zámotok. :D
Indeed
08.02.12,03:31
Dobrí večer všetkým, chcem sa opýtať ako si poradiť v situácii ako je tá moja.

Viac ako 3 roky už nebývam v byte ktorý vlastním v bytovom dome pretože som sa odsťahoval mimo Slovenska. Byt ostáva zatvorený a nepoužívaný celú dobu.
Na bytovom družstve pri otázke ako je možné že som mal nedoplatok hoci riadne platím mesačný nájom bez úľav !? ma odbili s teóriou o koeficientoch a mám sa sťažovať. :confused:
To nieje pravda jednoduché keďže nie som na Slovensku.


Tohoto roku ma upozornil pán ktorý bol odpisovať merače, že sa mu nezdajú reálne čísla na odpočtoch keďže byt je nepoužívaný a radiátory odstavené (nielen otočené na ,,0,, ale na fix zatvorené. ) je preto možné, že ten ,,merač,, počíta aj keď cez radiátor neprechádza žiadne teplo ?????????? :(

Je podľa Vás OK keď v byte kde nepoužívam teplo vodu ani elektrinu (za tú platím teraz len 8€ polročne ! ) ani tam nebývam, aby som mal pri 1570€ nájmu za rok ešte aj nedoplatok?

Ps: Je možné upraviť nájom vzhľadom na nebývanie v byte ? na našom bytovom vravia že sa nedá :mad:


Toto je novodobé zdieranie občana monopolmi. (bytovým družstvom aj dodavateľom tepla)

Nič viac sa k tomu nedá dodať.

.
Letko
08.02.12,04:22
Vypýtaj si všetky rozpisy, faktúry,... za čo všetko a koľko platíš. Pozri si, či platíš fixné alebo aj variabilné náklady.
bubkoch
08.02.12,06:16
Dobrí večer všetkým, chcem sa opýtať ako si poradiť v situácii ako je tá moja.

Viac ako 3 roky už nebývam v byte ktorý vlastním v bytovom dome pretože som sa odsťahoval mimo Slovenska. Byt ostáva zatvorený a nepoužívaný celú dobu.
Na bytovom družstve pri otázke ako je možné že som mal nedoplatok hoci riadne platím mesačný nájom bez úľav !? ma odbili s teóriou o koeficientoch a mám sa sťažovať. :confused:
To nieje pravda jednoduché keďže nie som na Slovensku.


Tohoto roku ma upozornil pán ktorý bol odpisovať merače, že sa mu nezdajú reálne čísla na odpočtoch keďže byt je nepoužívaný a radiátory odstavené (nielen otočené na ,,0,, ale na fix zatvorené. ) je preto možné, že ten ,,merač,, počíta aj keď cez radiátor neprechádza žiadne teplo ?????????? :( to ze mas radiatory vypnute neznamena, ze byt neodobera ziadne teplo ! navyse, pri rozpocitani nakladov na teplo sa pouziva nejaky pomer fixu a variabilu, to znamena, ze sa uhrade nakladov sa podielas nejakou fixnou ciastkou aj keby si skutocne ziadne teplo neodobral ...

Je podľa Vás OK keď v byte kde nepoužívam teplo vodu ani elektrinu (za tú platím teraz len 8€ polročne ! ) ani tam nebývam, aby som mal pri 1570€ nájmu za rok ešte aj nedoplatok? pri elektrine platis fixnu zlozku (preto tych 8€ polrocne), pri vode sa rozdiel medzi nameranym mnozstvom na vstupe do bytovky a suctom spotreby vsetkych bytov rozpocitava na jednotlive byty (to su tie koeficienty) ... vyska platby (1570) nema nic spolocne s tym ci mozes alebo nemozes mat nedoplatok ... predsas v zalohovom predpise mas aj platby, ktore sa platia bez ohladu na to ci byt uzivas alebo nie (správa, poistenie, fond oprav, upratovanie, energia spolocnych priestorov atd atd)

Ps: Je možné upraviť nájom vzhľadom na nebývanie v byte ? na našom bytovom vravia že sa nedá :mad:

v texte
navyse, na vyuctovani mas presne, po polozkach, uvedene kolko si zaplatil zalohu a kolko ti spravca skutocne vyuctoval, cize presne by si mal vediet, v konkretne ktorej polozke mas nedopolatok ...
nunenko
08.02.12,06:46
Mať byt niečo stojí. Platíš za dodávku teplo fixnú časť (či máš zapnutý radiátor alebo nie), a ak sa jej podiel zmenil, môžeš mať nedoplatok. Za teplo v teplej vode platíš svoj podie na fixnej čiastke 10% z celkových nákladov na dodávku teplej vody. Nedoplatok môžeš mať hocijaký, okrem iného aj teplo zdraželo...Ak máš veľký nedoplatok, znamená to jediné, zle nastavené zálohové platby, ak primeraný tak je to v poriadku. Zálohové platby sa nedajú stanoviť presne, cena tepla sa môže zmeniť, ale hlavne sa nedá predpovedať presne jeho spotreba. Každá zima je iná. Keď bola mierna, podpriemerná mal by byt za teplo preplatok, ak nadpriemerne studená nedoplatok. teplo robí pomerne veľku časť nákladu na bývanie, a teda sa prejaví v preplatkoch a nedoplatkoch asi najvýraznejšie.
enida
08.02.12,11:21
Suhlasim s nunenkom a doplnam. To, ze mas radiatory na nulu neznamena, ze ziadne teplo neodoberas, kedze teplo k tebe prechadza od vsetkych susedov. Ty mas vdaka svojim susedom, aj ked "oficialne" ziadne teplo neodoberas, vo svojom byte nejakych 15 - 20 stupnov. Nebolo by predsa spravodlive, ak by za to teplo, ktore je v tvojom byte, platili len tvoji susedia. Uz aj tak platia viac ako by mali, kedze kvoli tvojmu nevykurovanemu bytu vo svojom susedstve, ktory ich ochladzuje, musia odobrat viac tepla. Navyse, ak si predstavis teoreticku situaciu, ze by si nebol svojimi susedmi vykurovany, tvoj byt by sa stal raz-dva neobyvatelnym - pri teplotach pod nulou by popraskali trubky, steny, rozvody, zmenila by sa charakteristika povrchov a podlah. Ak by si napriklad vlastnil samostatny dom, musel by si ho celu zimu temperovat, aj kebyze v nom nebyvas.
verkaz
09.02.12,11:00
Tak takéto neobývané byty mám aj ja. K tomu teplu ak ste si odsúhlasili pomer pre rozpočítavania odobraného tepla ( u nás je 60% podlahová plocha a 40% nameraná spotreba) tak tých 60 % sa rozpočítava na každý aj neobývaný byt. Susedia ťa vykurujú cez steny. A ešte sa môže stať aj to, že sa v neobývanom byte nedá odpísať na PR spotreba, tak potom sa v takom byte počíta spotreba, tak ako si vlastníci dohodnú.
Vo svojej otázke neuvádzaš z čoho ti vznikol nedoplatok ? Samozrejme , že sa dá na družstve dohodnúť zníženie platieb za plnenia ale čo chceš znižovať, keď máš nedoplatok ?
sito
09.02.12,15:46
Dobrí večer všetkým, chcem sa opýtať ako si poradiť v situácii ako je tá moja.

Viac ako 3 roky už nebývam v byte ktorý vlastním v bytovom dome pretože som sa odsťahoval mimo Slovenska. Byt ostáva zatvorený a nepoužívaný celú dobu.
Na bytovom družstve pri otázke ako je možné že som mal nedoplatok hoci riadne platím mesačný nájom bez úľav !? ma odbili s teóriou o koeficientoch a mám sa sťažovať. :confused:
To nieje pravda jednoduché keďže nie som na Slovensku.


Tohoto roku ma upozornil pán ktorý bol odpisovať merače, že sa mu nezdajú reálne čísla na odpočtoch keďže byt je nepoužívaný a radiátory odstavené (nielen otočené na ,,0,, ale na fix zatvorené. ) je preto možné, že ten ,,merač,, počíta aj keď cez radiátor neprechádza žiadne teplo ?????????? :(

Je podľa Vás OK keď v byte kde nepoužívam teplo vodu ani elektrinu (za tú platím teraz len 8€ polročne ! ) ani tam nebývam, aby som mal pri 1570€ nájmu za rok ešte aj nedoplatok?

Ps: Je možné upraviť nájom vzhľadom na nebývanie v byte ? na našom bytovom vravia že sa nedá :mad:

Niečomu sa hovorí pevná platba za užívanie bytu. Je to poplatok za správu a príspevok do FOaÚ. Tie nevykazujú preplatok, nedoplatok, áno!

Potom si povinný uhrádzať plnenia, zálohu na služby. Niektoré tiež nevykazujú preplatok, poistenie domu ...

Prečo si mohol mať nedoplatok,

na studenej vode, ak si neumožnil odpis a bola ti spotreba napočítaná na základe dohodnutého spôsobu.

Na teplej vode, si povinný uhradiť náklad z jednej desatiny nákladov na ohrev vody, rovným dielom na byt. Ak si neumožnil odpis, tak ti mohli napočítať až trojnásobok priemeru spotreby na osobu v dome.

Na teple, ak si neumožnil odpis, tak jeden a pol násobok priemeru na tvoj byt ti mohli napočítať. Ak si v dome nedohodli viac ako jeden a pol násobok.

Ale to by si mal mať všetko na ročnom vyúčtovaní. Nemáš?

Všetko sa dá, teda skoro všetko, keď sa chce. Treba začať od seba, treba poznať svoje práva a nezabúdať na svoje povinnosti.
SamuelSK
09.02.12,16:07
A preco si tam nehodis nejakeho najomnika? Aspon aby si bol na nule +- , nejakeho zodpovedneho kto ho vyhodi ak nebude platit, alebo nieco bude robit zle (nicit byt atd)
neviem, napr studenti by sa mozno potesili, za dobru cenu..
teda ak vies nabeton, ze tam rok nebudes atd..

Fakt to je ehm, dost neekonomicke takto :( ...
EDIT
Susedia nech su ticho, laskavo, lebo on by kludne mohol otvorit okna naplne a mohli by potom len piskat si, ze kradne teplo..
Halli
09.02.12,17:32
Samuel,samuel,otvorením okna by pomohol len otvoriť naplno ventily hehe, vidím, že "sa vyznáš":)
SamuelSK
09.02.12,18:01
myslel som tak, ze by viac tepla pusta von, ktore plati sused, ak by chcel byt taky napriek..
t.s.starec
10.02.12,20:02
Dnes som mal čas obšírnejšie si prečítať o meračoch a teda je to asi neprekonateľná čierna diera v byte .