alena ma
08.02.12,05:40
Ahojte, chcem sa opýtať mám klientku, ktorá má slovenskú živnosť a pracovala cez sprostredkovateľskú agentúru ako opatrovateľla v Rakúsku a v Švajčiarsku, ako sa posudzujú tieto príjmy v daňovom priznaní, uvádzajú sa ako vylúčené príjmy a je možné si uplatniť 40 % paušálne výdavky a poistné alebo ako sa postupuje keď je to slovenská živnosť, podáva daňové priznanie aj v ostatných štátoch, poistné si platí len na Slovensku, neplatila si poistné v tých ostatných štátoch


ďakujem

alena
VERONIKA6
08.02.12,05:05
danushka
08.08.12,18:49
Dosť dôležitá informácia pre opatrovateľky v Rakúsku, ktoré tam pracujú na SK živnosť:

Ak spĺňate kritériá na vysielanie do Rakúska a už máte platné osvedčenie o živnostenskom podnikaní vydané v SR , môžete na jeho základe poskytovať služby opatrovateľa v Rakúsku bez toho, aby ste sa tam museli usadiť. Stačí mať zmluvu s odberateľom v slovenskom jazyku a výpis zo živnostenského registra. Na ich základe Vám miestne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne v SR potvrdí formulár E101 SK, ktorý Vás oslobodzuje od platenia sociálnych odvodov v Rakúsku. V prípade kontroly rakúskymi orgánmi by ste mali mať platný občiansky preukaz, potvrdený formulár E101, tiež výpis zo živnostenského registra a zmluvu s odberateľom preložené do nemeckého jazyka. Odporúčame taktiež požiadať Vašu zdravotnú poisťovňu o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia a tiež komerčné pripoistenie.

Moja otázka znie:
Je to obmedzené nejakým časom, ako dlho môže opatrovateľka v Rakúsku takúto činnosť vykonávať so slovenským živnostenským listom, alebo s tou 101čkou môže fungovať neobmedzene?