ariadna
01.02.06,18:15
Z príspevkov,ktoré som si dnes prečítala už viem,že človeka,ktorý je nezamestnaný,ale nie je evidovaný na ÚP, môže môj manžel,živnostník,zamestnať na DvP,naše povinnosti budú spočívať v tom,že za neho odvedieme 0,8% do ZP a 19%daň na DÚ. Tieto odvody v prípade,že s ním uzavrieme zmluvu napr.na 3mesiace,urobíme do ZP každý mesiac alebo po ukonnčení zmluvy? dakujem
a ešte jedna otázka,tých 0,8 % budeme odvádzať do ZP alebo do SP?
ticiana
01.02.06,17:35
pri DvP neodvádzaš 0,8% do zdravotnej poistovne (ak tým ZP myslíš zdravotnú poisťovňu !!) ale odvádzaš ,8% do sociálnej poisťovne a volá sa to úrazové poistenie.
ak by manžel uzavrel zmluvu DvP na dobu 3 mesiace a budete mať z dohadom dohodnuté že mu bude mzda vyplacaná každý mesiac, tak aj odvody sa musia odvádzať 0,8% do SP každý mesiac a tak isto aj daň
Ak budete mať v dohode spísané, že sa mzda vyplatí jednorázovo po ukončení práce tak aj odvody budu uskutočnené v deň výplatného termínu uvedeného na DvP.
Zdravotnú poisťovňu si platí dohodár sám.
Možno prave preto by bolo lepšie porozmýšľať nad tým, ako by to bolo pre dohodara výhodnenejšie s vyplácaním mzdy za dohodu z hľadiska zákona o zdravotnej poisťovni.
ariadna
01.02.06,18:15
dakujem za odpoved Ticiana
ariadna
01.02.06,18:16
ešte otázočka,toto isté platí aj u človeka,ktorý je evidovaný na úrade práce ale už nepoberá podporu? vopred veľmi pekne ďakujem
ajobs
01.02.06,18:17
pri DvP neodvádzaš 0,8% do zdravotnej poistovne (ak tým ZP myslíš zdravotnú poisťovňu !!) ale odvádzaš ,8% do sociálnej poisťovne a volá sa to úrazové poistenie.
ak by manžel uzavrel zmluvu DvP na dobu 3 mesiace a budete mať z dohadom dohodnuté že mu bude mzda vyplacaná každý mesiac, tak aj odvody sa musia odvádzať 0,8% do SP každý mesiac a tak isto aj daň
Ak budete mať v dohode spísané, že sa mzda vyplatí jednorázovo po ukončení práce tak aj odvody budu uskutočnené v deň výplatného termínu uvedeného na DvP.
Zdravotnú poisťovňu si platí dohodár sám.
Možno prave preto by bolo lepšie porozmýšľať nad tým, ako by to bolo pre dohodara výhodnenejšie s vyplácaním mzdy za dohodu z hľadiska zákona o zdravotnej poisťovni.

A pre úplnosť - dohodu o vykonaní prác nie je možné uzatvoriť na opakované činnosti, iba na jednorazovú prácu (časovo, alebo úkolovo ohraničenú).:mee: :confused:
ticiana
01.02.06,18:22
Na DvP môže pracovať každý ,
aj ten ktorý poberá podporu
aj zamestnaný aj na na VPP ale tam je to limitované príjmom teraz ti presne nepoviem koľko môže zarobiť, ale na UP ti to povedia.
pozor na 300 hod do roka
ticiana
01.02.06,18:26
:D ano, presne tak a keby s tým chcel manipulovať asi by to obnášalo veľa papieriovačky
:confused: :confused: to by bolo stale odhlasovanie a prihlasovanie a vytváranie množstvo dohôd :mee:
ďakujem za doplnenie:)
mary17
02.02.06,08:23
Chcela by som sa spytat, som zamestnana na HPP a mam aj dohodu o vykonani prace v inej organizacii, na 4 hod. tyzdenne asi od 15.10.-31.12.2005 . Musim priniest mojej mzdarke danove priznanie z dohody? Vobec o tom nemam prehlad, odvadzaju za mna tusim iba 19% dan. Dakujem.
evina
02.02.06,08:30
Chcela by som sa spytat, som zamestnana na HPP a mam aj dohodu o vykonani prace v inej organizacii, na 4 hod. tyzdenne asi od 15.10.-31.12.2005 . Musim priniest mojej mzdarke danove priznanie z dohody? Vobec o tom nemam prehlad, odvadzaju za mna tusim iba 19% dan. Dakujem.

Áno, ale nie DP ale Potvrdenie o zúčtovateľných príjmoch ....