tinkas
08.02.12,10:31
ahojte poradaci, na konci roka 2010 som zaúčtovala rezervu na nevyčerpanú dovolenku 521.AE / 323.AE a 524.AE/323.AE

teraz jú chcem rozpustiť....problém je ale v tom, že niektorým zamestnancom prepadla táto dovolenka - časť tejto rezervy - lebo si ju nestihli vyčerpať...

ako ju mám rozpúšťať..... to mám každý mesiac ručne pozrieť, ktorý zamestnec si čerpal túto vytvorenú rezervu a zaúčtovať 323.AE/331 (336)

a zvyšok nevyčerpanej rezervy zaúčtovať na 323.AE/521.AE

ako sa teda sleduje či sa čerpá rezerva na vyčerpanú dovolenku...

Ďakujem
inuš
08.02.12,10:56
Z hľadiska správneho vedenia účtovníctva by sa mala rezerva rozpúšťať mesačne. Doteraz som to aj tak robila.
Ale láka ma momentálne urobiť v januári opačný zápis - 323/521 a 323/524 v sumách aké som nahodila za rok 2011 a mesačne účtovať mzdy v plnej výške.
Konzultovala som to s viacerými účtovníčkami a niektoré to robia tak, že mesačne rozpúšťajú rezervu, a niektoré rezervu v januári "vystornujú" a riadne účtujú mzdy, nič neodrátavajú a majú to jednoduchšie. Ešte posnorím na porade, aké sú tu na to názory a potom sa rozhodnem. Povinnosť auditu nemáme, takže námietky môže mať len daňový úrad. Keďže je to ale v rámci jedného roka, myslím si že to bude v poriadku.
Zdenka 0705
08.02.12,15:39
Ja tiež rozpúšťam rezervu v tom mesiaci, kedy sa čerpá stará dovolenka. Ale ak sa dá aj jednoduchšie, rada sa pridám :)
Badko
08.02.12,16:03
Z hľadiska správneho vedenia účtovníctva by sa mala rezerva rozpúšťať mesačne. Doteraz som to aj tak robila.
Ale láka ma momentálne urobiť v januári opačný zápis - 323/521 a 323/524 v sumách aké som nahodila za rok 2011 a mesačne účtovať mzdy v plnej výške.
Konzultovala som to s viacerými účtovníčkami a niektoré to robia tak, že mesačne rozpúšťajú rezervu, a niektoré rezervu v januári "vystornujú" a riadne účtujú mzdy, nič neodrátavajú a majú to jednoduchšie. Ešte posnorím na porade, aké sú tu na to názory a potom sa rozhodnem. Povinnosť auditu nemáme, takže námietky môže mať len daňový úrad. Keďže je to ale v rámci jedného roka, myslím si že to bude v poriadku.

Ja to robím tak isto - v januári tzv. vystornujem a ďalej účtujem
KEJKA
08.02.12,17:33
DU nemá prečo mať námietky. Ako a kedy rozpustiť rezervu - k tomu sa môže vyjadriť vedenie firmy, ak sleduje mesačne alebo štvrťročne hospodárske výsledky. Inak nikto, ak nie je povinnosť auditu.
Úplne najsprávnejšie by bolo rozpúšťať rezervu vtedy, ked sa skutočne čerpá stará dovolenka.
Teda na začiatku roka asi ťažko, a k tomu prispievate rozpustením k nereálnej tvorbe zisku
mesačne tiež nie, stará dovolenka sa najčastejšie dočerpá v priebehu letných dovoleniek.
Ja osobne preferujem rozpustenie k 30.6. alebo 31.7. nasl. roka.
prípadne v ten mesiac, ak mzdárka povie, že staré dovolenky sú úplne alebp takmer úplne vyčerpané.
Zdenka 0705
08.02.12,20:02
to Kejka:
Úplne najsprávnejšie by bolo rozpúšťať rezervu vtedy, ked sa skutočne čerpá stará dovolenka.
------
Takto presne to robím - a povinnosť auditu nemáme.
Tara1
08.02.12,20:32
Ja to robím vždy v závierkových prácach, starú rezervu rozpustím a novú vytvorím, v priebehu roka mi to nič neovplyvňuje a ani audítorky nemali námietky.
januli
14.05.12,11:21
ako potom účtujete pri mesačnom rozpúšťaní rezervy na nevyčerpanú dovolenku ak sa Vám pohýbe dovolenkový priemer ?
príklad mám 9 dní starej dovolenky dovolenky priemerom 2,166 (rezerva vytvorená 521/323, 524/323
časť dovolenky zamestnanec vyčerpal do marca priemerom 2,166
ale časť v apríly kde je už dovolenkový priemer 2,60 ... ktorým priemerom mám rozpustiť starú dovolenku ak to chcem robiť mesačne ... ?
KEJKA
14.05.12,11:22
ako potom účtujete pri mesačnom rozpúšťaní rezervy na nevyčerpanú dovolenku ak sa Vám pohýbe dovolenkový priemer ?
príklad mám 9 dní starej dovolenky dovolenky priemerom 2,166 (rezerva vytvorená 521/323, 524/323
časť dovolenky zamestnanec vyčerpal do marca priemerom 2,166
ale časť v apríly kde je už dovolenkový priemer 2,60 ... ktorým priemerom mám rozpustiť starú dovolenku ak to chcem robiť mesačne ... ?
s priemerom, v ktorom si robila rezervu.
januli
14.05.12,11:50
tak potom je to prehľadné, keď to robím po mesiaci a rozopúšťam tým dov.priemerom ktorým som rezervu vytvoturila.. o inom neúčtujem a keď ju celú vyčerpám tak mi nevznikne žiadny rozdiel
chápem to správne ?
Tweety
14.05.12,11:51
,
tak potom je to prehľadné, keď to robím po mesiaci a rozopúšťam tým dov.priemerom ktorým som rezervu vytvoturila.. o inom neúčtujem a keď ju celú vyčerpám tak mi nevznikne žiadny rozdiel
chápem to správne ?
Rozpustiť-čerpať rezervu môžeš len do výšky tvorby. Ak všetky dovolenky( na ktoré bola vytvorená) budú vyčerpané, rozpustí sa aj celá rezerva.
januli
14.05.12,12:07
áno. už som to pochopila ďakujem... keby som ju rozpúšťala iným priemerom, tak by mi vznikal rozdiel. ak celú starú dovolenku vyčerpám v tomto roku tak sa mi poníži o to vytvorené 521 a 524 a 323 sa mi vynuluje. a to čo bude na 524 a 521 na viac je ten rozdiel, o ktorý sa zvýšil dov.priemer..

a keď sme už pri tej dovolenke ...a ko je to, ak starú dovolenku nevyčerpá zamestnanec tento rok a bude si ju chcieť potiahnúť z nejakého dôvodu do budúceho roka
KEJKA
14.05.12,12:21
áno. už som to pochopila ďakujem... keby som ju rozpúšťala iným priemerom, tak by mi vznikal rozdiel. ak celú starú dovolenku vyčerpám v tomto roku tak sa mi poníži o to vytvorené 521 a 524 a 323 sa mi vynuluje. a to čo bude na 524 a 521 na viac je ten rozdiel, o ktorý sa zvýšil dov.priemer..

a keď sme už pri tej dovolenke ...a ko je to, ak starú dovolenku nevyčerpá zamestnanec tento rok a bude si ju chcieť potiahnúť z nejakého dôvodu do budúceho roka
čo rozumieš pod starou dovolenkou? potiahnuť do nového roka môže len tohoročnú dovolenku, zo starej môžeš časť preplatiť za stanovených podmienok.
Zostať môže žene na MD, napr. - vtedy zostane aj rezerva.
Inak neviem - ledaže sa niečo zmenilo?
Adiks
14.05.12,12:21
s priemerom, v ktorom si robila rezervu.
S tým nesúhlasím, použiješ aktuálny priemer, platný v danom mesiaci, v ktorom sa čerpá "stará dovolenka". KEJKA, ak by to bolo tak, ako píšeš, § 19 ods.8 Postupov účtovania v PÚ upravujúci účtovanie zrušenia nepotrebnej rezervy alebo jej časti by bol zbytočný, nakoľko výška vytvorenej rezervy na nevyčerpané dovolenky by sa vždy rovnala výške vyčerpanej rezervy, nevznikol by žiadny rozdiel. Takisto by to odporovalo faktu, že rezerva predstavuje odhad budúceho záväzku, tu by sa však jednalo o presnú výšku budúceho záväzku.
KEJKA
14.05.12,12:26
S tým nesúhlasím, použiješ aktuálny priemer, platný v danom mesiaci, v ktorom sa čerpá "stará dovolenka". KEJKA, ak by to bolo tak, ako píšeš, § 19 ods.8 Postupov účtovania v PÚ upravujúci účtovanie zrušenia nepotrebnej rezervy alebo jej časti by bol zbytočný, nakoľko výška vytvorenej rezervy na nevyčerpané dovolenky by sa vždy rovnala výške vyčerpanej rezervy, nevznikol by žiadny rozdiel. Takisto by to odporovalo faktu, že rezerva predstavuje odhad budúceho záväzku, tu by sa však jednalo o presnú výšku budúceho záväzku.
vznika rozdiel skutočný náklad mínus predpokladaný náklad vo forme rezervy.
Nie je úplne presný postup, ako rezervu čerpať, ten mnou navrhnutý spôsob, ak chce niekto čerpať mesačne resp. podľa skutočne vyčerpanej starej dovolenky mi pripadá logický.
Tvojim postupom by sa rezerva mohla vyčerpať a stará dovolenka by ešte zostala v evidencii
alebo naopak
rezerva ešte bude na účte 323 a stará dovolenka bude už vyčerpaná.
nehádam sa, ja postupujem podľa príspevku o niečo vyššie - rozpustím a vytvorím aktuálne novú na konci roka /aj ked si nemyslím, že by to bol práve nasprávnejší postup, ale poznám ešte horšie postupy/.
Adiks
14.05.12,12:34
,
Rozpustiť-čerpať rezervu môžeš len do výšky tvorby. Ak všetky dovolenky( na ktoré bola vytvorená) budú vyčerpané, rozpustí sa aj celá rezerva.
A čo keď dôjde k zmrazeniu alebo zníženiu miezd v roku 2012 oproti roku 2011? Nie vždy vyčerpanie všetkých dní "starej dovolenky" musí znamenať rozpustenie celej vytvorenej rezervy. Niekedy ostane na účte 323 nerozpustený zostatok rezervy, ktorý sa zruší opačným účtovným zápisom, ako bola účtovaná tvorba rezervy.
Adiks
14.05.12,12:41
Tvojim postupom by sa rezerva mohla vyčerpať a stará dovolenka by ešte zostala v evidencii
alebo naopak
rezerva ešte bude na účte 323 a stará dovolenka bude už vyčerpaná.
Pri mojom postupe je to presne tak ako píšeš v časti, ktorú tu citujem, ale nevidím v tom žiaden problém alebo porušenie Postupov. Jednoducho platí, že tu existuje viac variantných postupov a každý nech robí tak, ako je zvyknutý.
KEJKA
14.05.12,12:51
Pri mojom postupe je to presne tak ako píšeš v časti, ktorú tu citujem, ale nevidím v tom žiaden problém alebo porušenie Postupov. Jednoducho platí, že tu existuje viac variantných postupov a každý nech robí tak, ako je zvyknutý.
ved práve - ani ja nevidím problém pri ktoromkoľvek spôsobe rozpustenia rezervy. teda nie zásadný problém. Akurát som sa čudovala takému kategorickému nesúhlasu. Ved - citujem - "existuje viac variantných postupov a každý nech robí tak, ako je zvyknutý"
januli
14.05.12,13:13
no dobre ak by som teda použila ten druhý navrhovaný postup, znamená to, že budem rozpúšťať rezervu novým priemerom
vytvorená priemerom 2,166
521/323 199,27
524/323 70,14
rozpúšťam v apríly priemerom 2,610
323/521 240,12,-
323/524 84,52,-
čo so vzniknutým rozdielom ?
40,85
14,38
Stefan2005
14.05.12,14:07
... Nie vždy vyčerpanie všetkých dní "starej dovolenky" musí znamenať rozpustenie celej vytvorenej rezervy. Niekedy ostane na účte 323 nerozpustený zostatok rezervy, ktorý sa zruší opačným účtovným zápisom, ako bola účtovaná tvorba rezervy.

... no so zvýrazneným sa pre zmenu nestotožnujem ja.

Logicky - ak vyčerpám všetky dni starej dovolenky, mám zostatok starej dovolenky 0 dní, tak aj priebežne rozpúšťaná rezerva musí vykazovať 0 EUR.

Jednoduchý príklad - nevyčerpaná dovolenka k 31.12. je 1 deň, rezerva vo výške 20 €.

Nový priemer je (pri čerpaní) 22 € - táto suma účtovaná do nákladov.

Ak by sme odúčtovávali rezervu podľa podľa nového priemeru, tak
a) jednak v nákladoch mám MD 22, DAL 22 - čo nie je správne, lebo v nákladoch má byť iba rozdiel, t.j. 2
b) na 323 by som mal účtovať 22, hoci je tam iba 20 - a to tiež nie je správne - ba dovolím si tvrdiť, že vyslovene nesprávne - čerpať môžem iba toľko, koľko bolo tvorené
c) aby som vyššie uvedené nesprávnosti odstránil, tak musím zostatok na 323 vo výške 2 aj tak v budúcnosti odúčtovať (prečo si privyrábať prácu)

... na základe vyššie uvedeného mi vychádza - čerpať s priemerom, ktorým bola rezerva tvorená
januli
15.05.12,07:36
no tak už teraz naozaj neviem. logicky som to zaúčtovala priemerom, ktorým bola rezerva vytvorená.
Tweety
15.05.12,07:36
no tak už teraz naozaj neviem. logicky som to zaúčtovala priemerom, ktorým bola rezerva vytvorená.
Máš to dobre.
KEJKA
15.05.12,08:10
no tak už teraz naozaj neviem. logicky som to zaúčtovala priemerom, ktorým bola rezerva vytvorená.
áno, logicky, máš to dobre.
Adiks
16.05.12,20:13
Rezerva je odhad budúceho záväzku, ktorého presnú výšku nepoznáme. Ak k 31.12. poznám počet dní nevyčerpanej dovolenky zamestnancov, ak poznám priemery zamestnancov, ktoré podľa Štefana budem používať pre všetky mesiace čerpania dovolenky, tak k 31.12. poznám presnú výšku záväzku z titulu náhrad za nevyčerpané dovolenky. A podľa poslednej vety § 19 ods.1 Postupov účtovania v PÚ zävazok s presnou výškou a presným časovým vymedzením sa účtuje na účte záväzku, nie na účte rezerv. To, že pri rozpúšťaní rezerv použijem aktuálny priemer platný v čase čerpania dovolenky, spôsobí, že tvorba rezerv k 31.12 bude predstavovať len odhad záväzku z titulu náhrad za nevyčepané dovolenky, pretože priemery použité pri tvorbe rezerv k 31.12. budú platiť pri čerpaní dovolenky v nasledujúcom roku len v mesiacoch január-marec, ale čerpanie dovoleniek trvá spravidla dlhšie ako do konca marca a od apríla budú platiť iné priemery. Z uvedeného dôvodu nesúhlasím s názorom, že pri rozpúšťaní rezerv v každom mesiaci čerpania dovolenky použijeme priemery použité pri tvorbe rezerv, ale myslím si, že by sme mali použiť aktuálne platné priemery v mesiaci čerpania dovolenky.
Adiks
16.05.12,20:17
... no so zvýrazneným sa pre zmenu nestotožnujem ja.

Logicky - ak vyčerpám všetky dni starej dovolenky, mám zostatok starej dovolenky 0 dní, tak aj priebežne rozpúšťaná rezerva musí vykazovať 0 EUR.

Jednoduchý príklad - nevyčerpaná dovolenka k 31.12. je 1 deň, rezerva vo výške 20 €.

Nový priemer je (pri čerpaní) 22 € - táto suma účtovaná do nákladov.

Ak by sme odúčtovávali rezervu podľa podľa nového priemeru, tak
a) jednak v nákladoch mám MD 22, DAL 22 - čo nie je správne, lebo v nákladoch má byť iba rozdiel, t.j. 2
b) na 323 by som mal účtovať 22, hoci je tam iba 20 - a to tiež nie je správne - ba dovolím si tvrdiť, že vyslovene nesprávne - čerpať môžem iba toľko, koľko bolo tvorené
c) aby som vyššie uvedené nesprávnosti odstránil, tak musím zostatok na 323 vo výške 2 aj tak v budúcnosti odúčtovať (prečo si privyrábať prácu)

... na základe vyššie uvedeného mi vychádza - čerpať s priemerom, ktorým bola rezerva tvorená
a) k 31.12 521/323 20, v roku čerpania dovolenky 323/331 20, 521/331 2 (v nákladoch je 2 EUR nie 22 EUR)
b) na 323 je účtovaná čiastka 20 EUR, čiastka 2 EUR sa účtovala do nákladov na účet 521. Čo je tu nesprávne ???
Adiks
16.05.12,20:26
... no so zvýrazneným sa pre zmenu nestotožnujem ja.

Logicky - ak vyčerpám všetky dni starej dovolenky, mám zostatok starej dovolenky 0 dní, tak aj priebežne rozpúšťaná rezerva musí vykazovať 0 EUR.

Prečo si nezvýraznil tučným písmom aj zvyšok mojej citovanaj vety? Veď jasne píšem, že aj pri vyčerpaní všetkej dovolenky sa nemusí rozpustiť všetka vytvorená rezerva a vtedy sa nerozpustená časť rezervy zruší opačným účtovným zápisom, ako sa vytvorila. Zostatok rezervy teda vykazuje 0 EUR.
KEJKA
17.05.12,04:27
Rezerva je odhad budúceho záväzku, ktorého presnú výšku nepoznáme. Ak k 31.12. poznám počet dní nevyčerpanej dovolenky zamestnancov, ak poznám priemery zamestnancov, ktoré podľa Štefana budem používať pre všetky mesiace čerpania dovolenky, tak k 31.12. poznám presnú výšku záväzku z titulu náhrad za nevyčerpané dovolenky. A podľa poslednej vety § 19 ods.1 Postupov účtovania v PÚ zävazok s presnou výškou a presným časovým vymedzením sa účtuje na účte záväzku, nie na účte rezerv. To, že pri rozpúšťaní rezerv použijem aktuálny priemer platný v čase čerpania dovolenky, spôsobí, že tvorba rezerv k 31.12 bude predstavovať len odhad záväzku z titulu náhrad za nevyčepané dovolenky, pretože priemery použité pri tvorbe rezerv k 31.12. budú platiť pri čerpaní dovolenky v nasledujúcom roku len v mesiacoch január-marec, ale čerpanie dovoleniek trvá spravidla dlhšie ako do konca marca a od apríla budú platiť iné priemery. Z uvedeného dôvodu nesúhlasím s názorom, že pri rozpúšťaní rezerv v každom mesiaci čerpania dovolenky použijeme priemery použité pri tvorbe rezerv, ale myslím si, že by sme mali použiť aktuálne platné priemery v mesiaci čerpania dovolenky.
nepoznáme presnú výšku nákladov pri čerpaní rezervy, preto tvoríme rezervu.
Poznáme však presnú výšku vytvorenej rezervy, poznáme s akým predpokladaným priemerom sme ju tvorili a teda už tento známy predpokladaný priemer môžeme použiť pri jej rozpúšťaní. Nerozumiem, čo je na tom nepochopiteľné, alebo nesprávne.
Nepovažujem za nesprávny ani jeden postup rozpúšťania rezervy, len ten môj považujem za logický, ak chcem z nejakého dôvodu rozpúšťať presne podľa reálne čerpanej starej dovolenky. Spomínaný rozdiel medzi skutočnosťou a predpokladom budem mať v nákladoch každý mesiac, nie až na konci roka. A teda aj každý mesiac bude zrejmé, že som nepoznala skutočnú výšku záväzku, inak by rozdiel nevznikal.
tibor1000
22.05.12,13:39
Dobrý deň poradáci,chcel by som vás poprosiť o radu:
v r.2009 sa zo zostatku dovolenky zamestnankyne vytvorila rezerva na dov.+odvody 524/323 (zamestnankyna pracovala iba par tyzdnov,rychlo jej zacala PN,ktora trvala az do materskej+rodicovsky trva stale)
tato zamestnkyna išla hned po PN na materskú dovolenku v r. 2010. v r. 2010 sme preúčtovali rezervu 323/451
ako to treba spravne vysporiadať v r. 2011? svieti nám zostatok na účte 451...
Dakujem vopred velmi moc
KEJKA
22.05.12,13:41
závisí, ako pokračuje MD, či RD. rezervu zlikviduješ, ked si bude dovolenku reálne čerpať, žene na MD, RD dovolenka neprepadá.
tibor1000
23.05.12,11:04
závisí, ako pokračuje MD, či RD. rezervu zlikviduješ, ked si bude dovolenku reálne čerpať, žene na MD, RD dovolenka neprepadá.
aha
takze to mozem zatial kludne nechat zauctovane na 451?
a ked sa vrati z rodicovskeho,tak staci to vyriesit potom-bud cerpat alebo zlikvidovat,spravne?
dakujem vopred kejka moc
KEJKA
23.05.12,13:27
aha
takze to mozem zatial kludne nechat zauctovane na 451?
a ked sa vrati z rodicovskeho,tak staci to vyriesit potom-bud cerpat alebo zlikvidovat,spravne?
dakujem vopred kejka moc
áno, až potom. Ak jej po skončení RD skončí HPP, tak jej dovolenku preplatíš a zúčtuješ čerpanie rezervy. Ak nastúpi do práce a bude dovolenku čerpať, tak detto.
Len nezabudni preúčtovať 451/323 ku koncu účtovného obdobia, ktoré bude predchádzať jej predpokladanému návratu z RD . krátkodobá rezerva.