bepa242
08.02.12,10:55
Dobrý deň, známy chce podať daňové priznanie za rok 2011, do 31.1.2011 mal príjem zo závislej činnosti, od 1.2.2011 bol evidovaný na úrade práce a poberal dávky v nezamestnanosti, od 1.10.2011 bol dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne platil ZP.

Viem, že dávky v nezamestnanosti su oslobodené od dane, ale chcem sa spýtať, či potrebuje k daňovému priznaniu doložiť nejaký doklad o tom, že bol evidovaný na úrade práce a neskor dobrovoľne nezamestnaný? Má nárok na zníženie základu dane o dobrovľne zaplatené ZP?

Ďalej 15.2.2011 zrušil DDS a bolo mu vyplatené odstupné. Má povinnosť zvýšiť základ dane, keď si v minulosti uplatnil nezdaniteľné časti základu dane DDS alebo už nie? Potrebuje k daňovému priznaniu doložiť doklad o zrušení DDS?

Ďakujem.
..MARIA
09.03.12,17:36
Mám podobný problém, kamárad bol 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaný, ale platil si ZP aj Socialne poistenie. Potom sa zamestnal - a teraz mu robim daňové priznanie typ A. len nie som si istá či mu možem zahrnúť do celkového poistného aj poistné / ZP a SP/ ktoré platil počas obdobia keď bol dobrovoľne nezamestnaný.
Prosím Poradíte niekto?
Tweety
09.03.12,17:37
Mám podobný problém, kamárad bol 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaný, ale platil si ZP aj Socialne poistenie. Potom sa zamestnal - a teraz mu robim daňové priznanie typ A. len nie som si istá či mu možem zahrnúť do celkového poistného aj poistné / ZP a SP/ ktoré platil počas obdobia keď bol dobrovoľne nezamestnaný.
Prosím Poradíte niekto?
Áno, môžeš započítať.
Tweety
09.03.12,17:41
Dobrý deň, známy chce podať daňové priznanie za rok 2011, do 31.1.2011 mal príjem zo závislej činnosti, od 1.2.2011 bol evidovaný na úrade práce a poberal dávky v nezamestnanosti, od 1.10.2011 bol dobrovoľne nezamestnaný a dobrovoľne platil ZP.

Viem, že dávky v nezamestnanosti su oslobodené od dane, ale chcem sa spýtať, či potrebuje k daňovému priznaniu doložiť nejaký doklad o tom, že bol evidovaný na úrade práce a neskor dobrovoľne nezamestnaný? Nie, žiaden doklad netreba. Má nárok na zníženie základu dane o dobrovľne zaplatené ZP? Môžeš ho započítať.

Ďalej 15.2.2011 zrušil DDS a bolo mu vyplatené odstupné. Má povinnosť zvýšiť základ dane, keď si v minulosti uplatnil nezdaniteľné časti základu dane DDS alebo už nie? Už sa odpočítať nedá. Potrebuje k daňovému priznaniu doložiť doklad o zrušení DDS? Nie.

Ďakujem.
V texte.
..MARIA
09.03.12,17:48
Áno, môžeš započítať.

Tweety srdečná vďaka :)
ErikaDP
10.03.12,13:09
Mám podobný problém, kamárad bol 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaný, ale platil si ZP aj Socialne poistenie. Potom sa zamestnal - a teraz mu robim daňové priznanie typ A. len nie som si istá či mu možem zahrnúť do celkového poistného aj poistné / ZP a SP/ ktoré platil počas obdobia keď bol dobrovoľne nezamestnaný.
Prosím Poradíte niekto?

DAŇOVE PRIZNANIE typ A + dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.
Prosím, nevie niekto poradiť , či o zaplatení dobrovoľného poistenia treba k daňovému priznaniu priložit ako povinnu prílohu nejaký doklad o tejto dobroboľnej platbe napr. či treba mať doklad zo socialnej poistovne o prijatých úplatbách ? Alebo toto
zaplatené dobroboľné poistenie v nezamestnanosti pripočítam k poistnému zaplatnému v zamestnaní , uvediem spolu do jedného riadku v priznaní ? A potom to bude len predmeto prípadnej kontroly ?
Ďakujem
Xanti
10.03.12,13:14
Ja som k DP prikladala vygenerovaný výpis z internetbankingu, o výške platieb do SP alebo môžeš požiadať SP o potvrdenie o výške zaplatených odvodov.

A áno potom treba dobrovolne zaplatené poistné pripočítať k poistnému zo zamestnania.
ErikaDP
10.03.12,13:37
Ja som k DP prikladala vygenerovaný výpis z internetbankingu, o výške platieb do SP alebo môžeš požiadať SP o potvrdenie o výške zaplatených odvodov.

A áno potom treba dobrovolne zaplatené poistné pripočítať k poistnému zo zamestnania. Xanti, Ďakujem.
Aj ja som si vygenerovala obraty z ibankingu, len so začala špekulovať, či to daňovým uradníkom bude stačiť.
Už si aj podala D.priznanie a akceptovali to ? V komentári v d priznaní si uvadzala komentár k tomu ?
Ďakujem.
Xanti
10.03.12,13:39
Ano podala som už DP,
a nepindali mi nič, a žiadne komentáre som k tomu nedávala. Ak by ma vyzvali tak vysvetlím.
Aj pred rokom ked sa dalo žiadať o vrátenie dane z vkladov, som tiež len takto úroky a daň vygenerovala z internet bankingu a nemala som problém.
ErikaDP
10.03.12,14:19
Ano podala som už DP,
a nepindali mi nič, a žiadne komentáre som k tomu nedávala. Ak by ma vyzvali tak vysvetlím.
Aj pred rokom ked sa dalo žiadať o vrátenie dane z vkladov, som tiež len takto úroky a daň vygenerovala z internet bankingu a nemala som problém. Xanti vďaka.