Mariana001
08.02.12,13:51
Dobry den,
prosim Vas, ako je to tentokrat s prechodom z pausalnych vydavkov na jednoduche uctovnictvo?Mam zivnostnika,ktoremu som minuleho roku robila pausalne vydavky,toho roku chcem prejst na JU.Za minuly rok mal 2nezaplatene faktury.Ako mam postupovat aj co sa tyka vycislovania zaciatocnych zostatkov.Prosim o postup v uctovani.Dakujem
jacekova
08.02.12,13:34
tie dve nezaplatené faktúry, si nahodíš do JU a do prijmov pôjdu dňom úhrady

do pokladne treba dať nejaký osobný vklad a začať účtovať
Mariana001
08.02.12,16:17
Cize ziadna komplikovana uprava zakladu dane ako som sa niekde docitala,ze treba podat dodatocne danove priznanie za minuly rok,tam upravit zaklad dane v danovom priznani kolonka...sama som tomu nerozumela.??A este...uctujem v Alfe,ja som si evidovala komplet danove vypisy,lebo uhrady do fondov isli z BU,samozrejme uhrady orange a vsetko som davala do neovplyvnujucich vydavkov,na konci roka som si rucne vypocitala pausalne vydavky a zaevidovala to vydavkovym dokladom.Takze teraz vlastne ked si urobim prechod do dalsieho roka,tak mi prenesie zostatok na ucte a zostatok v pokladni.Mozem sa drzat toho?Pretoze tie zostatky tam su.
Badko
08.02.12,16:24
Zostatky sú nulové + osobný vklad podnikateľa
heluška
17.02.12,10:23
Ja mám tento prípad tiež, rok 2010 boli paušálne výdavky a za rok 2011 chceme dať JU, neviem čo dať do výkazu majetku a záväzkov ako bezprostrene predchádzájúce obdobie- budú tam nuly. / pre úplnosť v roku 2009 bolo JU a mám zostatky z toho roku.
Jana Acsová
17.02.12,10:29
Ja mám tento prípad tiež, rok 2010 boli paušálne výdavky a za rok 2011 chceme dať JU, neviem čo dať do výkazu majetku a záväzkov ako bezprostrene predchádzájúce obdobie- budú tam nuly. / pre úplnosť v roku 2009 bolo JU a mám zostatky z toho roku.Ak 2010 boli uplatnené percentuálne výdavky a v roku 2011 sa vedie JÚ, nemáte porovnateľné obdobie ako účtovná jednotka a preto ho do výkazov ani neuvádzate.
Jana Acsová
17.02.12,10:32
Pri prechode z percentuálnych výdavkov podľa § 6/10 ZoDP na JÚ sa základ dane neupravuje.


A keby prechod medzi evidenciami alebo účtovníctvom zmenu vyvolal, základ dane sa upravuje až v roku, kedy sa zmena vykoná. Nie vopred ako tomu bolo v minulosti. Preto žiadne dodatočné daňové prizanie z dôvodu zmeny.
heluška
17.02.12,10:51
Ďakujem, takže tam nepíšem nič a dám len bežné obdobie.
juskam
22.02.12,12:21
Chcem sa spýtať, či podaním dodatočného DP môžem zmeniť aj spôsob účtovania. Jedna sa mi o SZČO, ktorá otvorila živnosť 15.12.2010. Príjmy zo živnosti nemala žiadne, len drobné výdavky a k tomu 20.12.2010 jej prišla na účetk dotácia z ÚPSVaR vo výška 3902,00 EUr.
Mala podané DP s preukazeteľnými výdavkami, celá dotácia prešlo do roku 2011. V roku 2011 mala príjem 2600 Eur + 2400 (vyčerpaná dotácia). Z toho jej vznikne povinnosť platiť odvody do SP. Keby bola v roku 2010 dala DP a pauš. výdavky bola by cela dotácia zdanená. Povinnosť odvodov by jej v roku 2011 nevznikla a tak isto z príjmu 2600 by je nevznikla povinnosť platiť odvody v roku 2012.
Vie mi niekto poradať, či je možne takto vyriešiť alebo to už bude musieť platiť odvody do SP?