janka333
08.02.12,15:53
Dobrý deň, som slobodná matka, som na materskej dovolenke. syn sa narodil 17.7 2011. dnes mi volala uctovnicka z prace ze potrebuje nejake vyhlasenie odomna, ze pokracujem v rodicovskej dovolenke a ze to mam ist nahlasit aj na socilanu poistovnu.. ze mam stastie ked som slobona lebo mam dlhsiu matersku inak by som mala velke problemy ze som to nenahlasila na tej socialke nacas... doteraz som o niecom takom nepocula...mate s tymto niekto skusenosti?
veronikasad
08.02.12,15:16
Zamestnávatelovi treba poslať písomnú žiadosť o čerpanie rodičovskej dovolenky, v ktorej uvedieš dokedy chceš s dieťaťom zostať doma, aby si vedel na tvoje miesto zabezpečiť náhradu.

Bola si sa v SP nahlásiť (s rodným listom dieťaťa) po pôrode ?
Skôr asi tvoja účtovníčka myslela na vybavenie rodičovského príspevku, nie v sociálnej poisťovni, ale na Úrade práce.
marosc
08.02.12,15:39
Riešil som to predvčerom pre nevestu. Na úrade práce je potrebné požiadať o rodičovský príspevok. K tomu je potrebné doložiť od sociálnej poisťovne potvrdenie o dobe čerpania materskej dovolenky a kópiu rodného listu dieťaťa. Úrad práce zaplatí rodičovský príspevok aj spätne. Samozrejme na úrade práce sa vyplňuje tlačivo - žiadosť o rodičovský príspevok. Iste ho nájdete aj na webe.