Jozef Mihál
01.02.06,20:46
V prílohe prikladám návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzoroch tlačív ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.

Ide o návrh zverejnený v týchto dňoch na medzirezortné pripomienkové konanie.

Viď:
http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/F986C7A1AD964ECDC12571020029E03B?OpenDocument&ID=PAR097963639971&TYPE=S&LANGUAGE=S&LENGTH=S
mamituti
16.02.06,06:28
Dorý deň,
som rada že sa mi podarilo nájsť miesto kde napíšem svoju otázku,nie je úplne k téme, ale fakt som tu bola včera celý deň a nenašla som adekvátnu odpoveď na môj problém . Hrozné nemehlo!!
Chcem však poprosiť o info ohľadom prípadu szčo od 01.01.2005 a zároveň pracujúcej na dohodu a odvodoch do soc. poisťovné od 1.7.2006.
Aký príjem sa bude počítať pre odvody do s.p. z príjmov za rok 2005 z činnosti szčo alebo z obidvoch aj dohôd aj z szčo činnosti. A aká je výška prijmu pre povinnosť platiť odvody do s.p. od 1.7.2006. ??
Pracovníčka mi z dohôd poslala zúčtovací doklad no neviem ako mám reagovať, lebo tretina vyplatených súm mi bola poukázaná na účet až v januári a februári 2006, a do zúčtovania mi ich uviedla do minulého roka. /Práce so odovzdala v minulom roku./
Je to v poriadku?? Prosím poraďte, mám z tých zákonov guláš... :( strašne ďakujem ,verím že ma neneháte v tom guláši samu.
Jana Motyčková
17.02.06,17:02
Aký príjem sa bude počítať pre odvody do s.p. z príjmov za rok 2005 z činnosti szčo alebo z obidvoch aj dohôd aj z szčo činnosti.

Len zo SZČO.


A aká je výška prijmu pre povinnosť platiť odvody do s.p. od 1.7.2006. ??
12 x minimálna mzda = 82800 Sk. Posudzuje sa iba hrubý príjem zo SZČO.


Pracovníčka mi z dohôd poslala zúčtovací doklad no neviem ako mám reagovať, lebo tretina vyplatených súm mi bola poukázaná na účet až v januári a februári 2006, a do zúčtovania mi ich uviedla do minulého roka. /Práce so odovzdala v minulom roku./
Je to v poriadku?? .
Podľa §4 ods.3 Príjmy zo závislej činnosti plynúce daňovníkovi do 31.1. po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vyplatili sa započítavajú do toho zdaňovacieho obdobia. T.j. dohoda z r.2005 vyplatená do 31.1 ide do daňového priznania za rok 2005.
Odmena, ktorá došla na účet vo februári, by mala ísť do r.2006, ale neviem presne, čo je plynúce a ak zamestnávateľ poslal odmenu do 31.1., tak ju správne uviedol v potvrdení. V takom prípade by som aj túto odmenu uviedla v daňovom priznaní (podkladom pre DP je potvrdenie od zamestnávateľa). Ak odmenu poslal zamestnávateľ až vo februári, mala by mzdová účtovníčka opraviť potvrdenie.

PS. Otázku bolo treba dať v časti Daň z príjmu (napríklad). Toto nie je vhodná téma.
Jozef Mihál
28.02.06,21:48
Aktuálna informácia. Pripomienkové konanie k vyhláške MZ SR k ročným zúčtovaniam bolo ukončené. Osobne ďakujem všetkým Vám, ktorí ste prispeli konštruktívnymi pripomienkami. Dňa 8.3. (MDŽ, gratulujem všetkým mzdárkam) by mala vyhlášku posúdiť legislatívna rada vlády. Pri pozitívnom výsledku by mala byť vyhláška do dvoch týždňov zverejnená v Zbierke.
Iveta Matlovičová
06.03.06,08:55
Len krátka otázočka, je v nej aj tlačivo typu "S"?
Jozef Mihál
06.03.06,09:07
Áno, bude tlačivo typu S. V prílohe ho pripájam, vrátane poučenia na jeho vyplnenie. Ide samozrejme o neoficiálnu verziu, preto bez záruky.
Iveta Matlovičová
06.03.06,09:54
Ďakujem za tlačivo a chcem sa ešte spýtať, ak zamestnanec požiada zamestnávateľa vykonať ročné zúčtovanie, zamestnávateľ je ho povinný vykonať (ak mal kolísavé príjmy atď.) len u osoby, ktorá
mala viacerých zamestnávateľov (predloží doklady o príjme) ?
1.Pr. Čo ak máme osobu, ktorá bola od 1.1.2005 do 30.4.2005 zamestnaná, od 1.5.2005 do 31.5.2005 nezamestnaná (evidovaná na ÚP), od 1.6.2005 do 31.12.2005 opäť zamestnaná - RZ urobí zamesnávateľ?
2. Pr. Ten istý prípad ako v 1, len s tým rozdielom, že od 1.6.05 do 30.06.05 bude samoplatcom - RZ je i v tomto prípade urobiť zamestnávateľ?
P. Mihál, chcem vlastne len zistiť okruch, kedy je zamestnávateľ povinný na požiadanie zamestnanca urobiť RZ a kedy nie (viem, že ked je zamestnanec čo i len jeden den SZČO a zároveň zamestnancom je povinný si RZ urobiť sám atď.)
Vaša odpoveď by mi vyjasnila trocha situáciu pri výbere tlačív, mne to vychádza tak, že zamestnávateľ by sa mal fakticky venovať naštudovaniu A, X a S.

Ďakujem za Váš čas.
IM
Jozef Mihál
06.03.06,10:07
1. Áno, zamestnávateľ
2. Zamestnávateľ. V čase od 1.6.05 do 30.6.05 samoplatcovia "neexistovali".

Zamestnávatelia musia zvládnuť tlačivá typu:

A - jediné zamestnanie

S - viac zamestnaní, bez využitia zvýhodnenia poistenca štátu (študent, dôchodca, rodič.dovolenka), celý rok sadzba 4 + 10, úhrn VZ najmenej 78000 Sk

X - viac zamestnaní ale s využitím zvýhodnenia poistenca štátu (študent, dôchodca, rodič.dovolenka) alebo zmena sadzby počas roka alebo úhrn VZ nižší ako 78000 Sk. Takých bude minimum.
Iveta Matlovičová
06.03.06,10:22
ešte raz dakujem
IVEB
06.03.06,12:00
Ja by som sa Vás chcela opýtať , ako je to s ročným zúčtovaním poistného za rok 2005 ak od 01.02.2006 už nepracujem v organizácii , ktorá za mňa odvádzala poistné , môžem ešte o to zúčtovanie požiadať bývalého zamestnávateľa / t.č. som nezamestnaná/ a do kedy alebo si ho musím vypracovať sama? Vďaka
Jozef Mihál
06.03.06,12:03
Ak ste v roku 2005 neboli SZČO, ak ste nemali žiaden príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov (čo ako sa zdá spĺňate), tak môžete požiadať bývalého zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania poistného za rok 2005. Do 15.5.2006.

Upozorňujem, že nie všetci zamestnanci majú povinnosť vykonať ročné zúčtovanie.

Povinnosť majú tí, ktorým príjem "kolísal" pod i nad sumu 43095 Sk. Ďalej tí, ktorí mali príjem nad 43095 Sk ale neboli zamestnancami všetkých 12 mesiacov.

Ostatní prosím nezaťažujte Vašich zamestnávateľov žiadosťami o ročné zúčtovanie. Len ak sa Vám to skutočne oplatí, tj. ak budete mať zaujímavý preplatok.
IVEB
06.03.06,12:12
Vďaka za rýchlu odpoveď , takže vlastne sa ma to ani netýka.
Iveta Matlovičová
07.03.06,06:43
Pripájam sa k IVEB, ak by robil RZ zamestnávateľ, akú sumu dá do VZ za mesiace, ked bol zamestnanec nezamestnaný a evidovaný na ÚP?
Ak by bol zamestnanec dobrovolne nezamestnaný (bol by samoplatiteľom v období od 1.9. do 31.12.05) robí si RZ sám? ak nie ako sa postupuje pri vyplnaní tlačiva?
Jozef Mihál
07.03.06,07:05
Začína sa to tu zvrhávať na poradňu JM, ale dobre.

Za mesiace, kedy bol poistenec nezamestnaný, zamestnávateľ do VZ nezahrnie nič, keďže poistec vtedy nebol jeho zamestnancom.

Prípadný príjem nezamestnaného z dohôd a podobne, dosiahnutý v čase do 31.8.2005, sa do úvahy neberie a ak aj nejaký takýto príjem mal, v RZ sa neuvádza.

Ak by bol poistenec zamestancom v čase do 31.8.2005 a potom by bol samoplatiteľom, tak povinnosť robiť ročné zúčtovanie (a musí ho potom podať sám) je vtedy, ak:

- ako zamestnanec mal kolísavý príjem alebo
- ak ako samoplatiteľ mal príjem (dohody a pod.) v úhrne vyšší ako polovica úhrnu súm 6500 Sk za každý kal.mesiac, v ktorom bol samoplatiteľom.

Napr. ak by bol samoplatiteľ od 1.10.2005, tak limit je polovica zo sumy 3 x 6500 Sk = 9750. Ak by na dohody v čase okt.-dec.2005 zarobil viac, musí podať RZ.

Ak by bol samoplatiteľ od 15.10.2005 limit sa spočíta takto:

1/2 z

(6500/31) x 17 = 3565 (október)
6500 (november)
6500 (december)
---------------
1/2 z 16565 = 8283 Sk
Iveta Matlovičová
07.03.06,08:04
veľka vďaka za odpoveď, viete p. Mihál, koho sa opýtať, keď vy ste ten najpovolanejší a vtedy som si so správnou odpoveďou úplne istý a človek nechce spraviť chybu ... :) pekný deň
Sony
07.03.06,08:10
[quote=Jozef Mihál]Začína sa to tu zvrhávať na poradňu JM, ale dobre.

Myslím si, pán Mihál, že toto sa dalo očakávať a predpokladám, že v najbližších dňoch budete na Porade dosť často žiadaný o radu. Prajem Vám veľa sily a porozumenia s nami ostatnými.Dúfam, že nejako to ročné zúčtovanie ZP spolu zvládneme.
Jozef Mihál
07.03.06,12:20
OK, avšak pozor na to, že po Veľkej noci budem na Porade prítomný len sporadicky - viď šnúra mojich školení. Dúfam, že dovtedy Vás o ročných zúčtovaniach naučím všetko.
Iveta Matlovičová
08.03.06,11:07
Chcem sa informovať, či existuje nejaká publikácia pre zamestávateľov s konkrétnymi príkladmi a vyplnenými tlačivami RZ poistenia, možno som trúfalý,ale za pokus to stojí ... človek sa na konkrétnych pr. najviac dozvie

1. p. Mihlál spomínali ste, že zamestnávatelia by sa mali zamerať na A, S, X, dve z nich obsahujú aj prílohy, takže venovať sa budeme ako zamestnávatelia len prílohám XA a SA ? Ostatné prílohy nás nezaujímajú?

2. moja druhá otázka, ak bude mat zamestnanec v priebehu roka 2 zamestnávateľov a 2 mesiace bude nezamestnaný evidovaný na úp (alebo PN, platiteľom poistného bude teda štát), bude Maximálny vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 a 10 vo výške 517140/12*10=430950 SKK, z ktorého budeme potom počítať odvody?
Dakujem
Jozef Mihál
08.03.06,11:17
Publikácia (kniha) presne tohto typu bude, ak ju do 2 týždňov spolu so Zuzkou Motajovou napíšeme.

Na mojich školeniach (viď téma) však účastníci dostanú takúto "elektronickú" publikáciu v podobe CD.
poradaK
15.03.06,11:38
P. Mihál, teda 8. 3. 2006 bol schválený návrh vyhlášky MZ SR k ročnému zúčt. poistného?
Jozef Mihál
15.03.06,11:47
8.3. si príslušná inštitúcia (komisia pri vláde) dala pauzu,
vyhláška sa bude schvaľovať až 17.3.
Emika
15.03.06,12:51
No prečítala som si návrh vyhlášky ale niektoré veci mi nie sú jasné.:eek:
Budem robiť ročné zúčtovanie poistného osobe kt. bola:
v 1/2005 zamestnaná v riadnom pracovnom pomere /zamestnávateľ ukončil prevádzku/
od 2 do 12/2005 je vedená ako SZĆO, ale pori tom poberala aj príjmy z práce na dohodu o vykonaní práce,
je to invalidná osoba so 70% zdr. postihnutím.
Aké tlačivo bude podávať? X+ XA a XB?
Neviem či táto otázka sem patrí ale zarazilo ma vyhláške aj výška vymeriavacieho základu pre invalidného poistenca 3250 Sk. Mne tvrdili v Siderii , že 1/2 minmálnej mzdy si može uplatniť iba ako zamestnanec nie ako SZČO. Takže platila som 455 Sk /7% z 6500 Sk/. Ten rozdiel bude preplatok?
Ďakujem
malina
15.03.06,14:47
Neviem či táto otázka sem patrí ale zarazilo ma vyhláške aj výška vymeriavacieho základu pre invalidného poistenca 3250 Sk. Mne tvrdili v Siderii , že 1/2 minmálnej mzdy si može uplatniť iba ako zamestnanec nie ako SZČO. Takže platila som 455 Sk /7% z 6500 Sk/. Ten rozdiel bude preplatok?

Mala som navlas rovnaký problém, pomohol mi ho vyriešiť pán Mihál. :) Prikladám Ti link na jeho odpoveď.

http://www.porada.sk/showpost.php?p=165769&postcount=47
Jana Motyčková
15.03.06,15:08
No prečítala som si návrh vyhlášky ale niektoré veci mi nie sú jasné.:eek:
Budem robiť ročné zúčtovanie poistného osobe kt. bola:
v 1/2005 zamestnaná v riadnom pracovnom pomere /zamestnávateľ ukončil prevádzku/
od 2 do 12/2005 je vedená ako SZĆO, ale pori tom poberala aj príjmy z práce na dohodu o vykonaní práce,
je to invalidná osoba so 70% zdr. postihnutím.
Aké tlačivo bude podávať? X+ XA a XB?
Neviem či táto otázka sem patrí ale zarazilo ma vyhláške aj výška vymeriavacieho základu pre invalidného poistenca 3250 Sk. Mne tvrdili v Siderii , že 1/2 minmálnej mzdy si može uplatniť iba ako zamestnanec nie ako SZČO. Takže platila som 455 Sk /7% z 6500 Sk/. Ten rozdiel bude preplatok?
Ďakujem
Podá tlačivo X+XA a XB, príp. ak bol celý rok invalidný tak jednoduchšie tlačivo S+SA a SB.

Príjmy z dohôd sa mu nebudú rátať od VZ pre zdravotné poistenie.

Ohľadom minimálnej mzdy už priložila link Malina. Rozdiel, alebo časť rozdielu bude preplatok, ak skutočný VZ zo SZČO, ktorý vyjde z daňového priznania bude nižší ako VZ z ktorého rátal preddavky.
Emika
16.03.06,09:39
ďakujem pekne za odpovede.
Ak tomu dobre rozumiem invalidný dôchodca, bez ohľadu na % postihnutia /70/, aj dátum prehodnotenia zdr. stavu /11.1.06/, má teda VZ pre rok 2005 3250 Sk /je to prvý rok podnikania/. Pojem čiastočný invalid si v Zákone o minimálnej mzde už nemám všímať? Pre koho platí potom VZ v návrhu vyhlášky MZ SR - 4875 Sk iba pre mladistvých? Teším sa na preplatok. Vďaka.
malina
16.03.06,14:42
Pojem čiastočný invalid si v Zákone o minimálnej mzde už nemám všímať?Nevšímaj si ho. :)


Pre koho platí potom VZ v návrhu vyhlášky MZ SR - 4875 Sk iba pre mladistvých?Iba pre nich. :)
Jozef Mihál
19.03.06,10:32
Komisia návrh vyhlášky vrátila na prepracovanie. Vytknuté boli formálne, nie vecné chyby. Ďalšie rokovanie by malo byť 24.3.

Tlačivá ročných zúčtovaní, zverejnené v tejto téme, sa až na nepodstatné detaily meniť už nebudú.

Chystá sa však čosi iné, keďže je to len v teoretickej rovine, momentálne sa k tomu nebudem vyjadrovať.
tonkat
19.03.06,10:36
Chystá sa však čosi iné, keďže je to len v teoretickej rovine, momentálne sa k tomu nebudem vyjadrovať.
Hádam zrušia ročné zúčtovanie?!?:D :eek: :D
bepo
19.03.06,10:37
Chystá sa však čosi iné, keďže je to len v teoretickej rovine, momentálne sa k tomu nebudem vyjadrovať.
Už bolo načase,dlho sa nič nemenilo :D
poradaK
21.03.06,11:40
To je super! Úplné dobrodružstvo a napínak! Dúfam, že mi neprasknú nervy. Mám rada veci poukladané. No asi sa musím uspokojiť s tým, že sa strafím a keď nie, tak mi nepríde kontrola.
DanielaSL
21.03.06,11:45
Hádam zrušia ročné zúčtovanie?!?:D :eek: :D

Čo by sme za to všetci dali...no nie?
Tweety
21.03.06,11:47
Čo by sme za to všetci dali...no nie? Čo by sme potom robili s voľným časom?
poradaK
21.03.06,12:23
Človek, ktorý bol do 1.7.2005 zamestnanec a potom prebiehalo konanie na predčasný starobný dôchodok - teda platiteľ ZP bol štát a od (asi) septembra bol samoplatiteľ. Má povinnosť robiť si ročné zúčtovanie ZP? (Možno sa pýtam na hlúposti, ale už som si nie ničím istá.)
Jana Motyčková
21.03.06,12:50
Povinný je iba ak mal buď ako zamestnanec kolísavý príjem (t.j. aspoň jeden mesiac nad 43095 a aspoň jeden mesiac pod 43095), alebo ak ako samoplatiteľ od 1.9. do 31.12 mal príjmy vyššie ako 13000 Sk.
vcielka
21.03.06,21:58
Aký typ tlačiva použijem na RZ poistného, ak od 1.1. 2005 do 30.06.2005 bol SZČO a od 1.7.2005 31.12.2005 zamestnancom v pracovnom pomere?
Je to tlačivo - list SD? Ďakujem
Jozef Mihál
22.03.06,06:31
vcielka: Použijete tlačivo typ S, s jedným listom SA (zamestnanie) a jedným listom SB (SZČO).

Pozor, ak by náhodou platilo, že:
- jeho úhrnný VZ za celý rok je nižší ako 78000 Sk alebo
- je to dôchodca (študent), ktorý od 1.9. do 31.12. zarobil do 13000 Sk alebo
- zmenili sa mu v priebehu roka sadzby z "normálnych" na "polovičné" (stal sa ZPS),

tak použijete tlačivo typ X s listom XA a listom XB.
poradaK
24.03.06,07:19
Som zvedavá, či dnes schvália už tie tlačivá. Mám inak jednu otázku - List SB, položka B07 Základ dane z príjmu fyzických osoôb podľa osobitného predpisu - čo sa tam má uvádzať - prípad SZČO, ktorý mal zároveň aj dohodu o vykonaní práce. Viem, že dohoda sa nepočíta do vym. základu pre ZP. Ale v tejto položke to nie je tak napísané, že by to mal byť základ pre ZP. A potom položka B08 - Výdavky na poistné na verejné zdravotné poistenie - iba za neho ako za SZČO, alebo aj keď je ako zamestnávateľ, to, čo platí za zamestnancov a aj to, čo strháva zamestnancom z výplaty?
Ďakujem.
DanielaSL
24.03.06,07:29
Čo by sme potom robili s voľným časom?

Maja ...užívali si život.:)
poradaK
24.03.06,07:40
Prepáčte, nie tlačivo SB, ale tlačivo B, položka 27 a položka 28.
NOKIA
24.03.06,07:48
Podľa všeobecneznámych skúseností Vyhlášku dnes určite neschvália - prečo?? No veď 24.3. je piatok a to treba ísť rýchlo, najlepšie hneď doobeda "domov a do záhradky " a nie schvaľovať nejaké vyhlášky. Bodaj by to nebola pravda. :D
Jana Motyčková
24.03.06,07:58
Prepáčte, nie tlačivo SB, ale tlačivo B, položka 27 a položka 28.
položka 27- základ dane z príjmu podľa osobitného predpisu, odvolávka - uvádza sa ... podľa §6 zákona 595/2003 Z.z., čo nie sú dohody, iba samostatne zárobková činnosť.
položka 28 - B tlačivo sa používa, iba ak bol iba SZČO v roku, t.j. nebol zamestnancom, t.j. výdavky na ZP obsahujú iba výdavky SZČO.
Pri tlačivách SB je to obdobne, zaplatené preddavky sa u zamestnanca uvádzajú na tlačive SA.
Jozef Mihál
24.03.06,08:05
Podľa všeobecneznámych skúseností Vyhlášku dnes určite neschvália - prečo?? No veď 24.3. je piatok...etc.
Najbližší možný termín je utorok 28.3., kedy zasadá legislatívna komisia pri MFSR, vyhláška sa však na radu v tento deň zrejme nedostane. Buďte trpezliví, milí poistenci, raz sa dočkáte.
Palino
24.03.06,12:13
"Nádej" umiera posledná!
Jozef Mihál
24.03.06,12:39
mimotemy
"Nádej" chce zrušiť ročné zúčtovanie v podobe, v akej ho zatiaľ poznáte.
poradaK
24.03.06,13:07
Prosím, nestrašte nás!
slimak
24.03.06,13:35
Prosim, mne vysvetlite na co je dobry "cely ten vymysel" rocneho zuctovania zdravotn. poistenia. Komu to pomoze?
Rad si to precitam, moze byt aj link.
Jozef Mihál
24.03.06,19:47
mimotemy
"Nádej" chce zrušiť ročné zúčtovanie v podobe, v akej ho zatiaľ poznáte.
Opravím sa:
...chce zrušiť i samotné zdravotné poistenie.
ondrejvla
24.03.06,19:52
Opravím sa:
...chce zrušiť i samotné zdravotné poistenie.

??????????????? a aj ošetrenie a choroby ľudí? Nebudú schvaľovať tento zákon úplne náhodou 1.apríla?
Jozef Mihál
24.03.06,20:13
Asi ste už počuli názory, že zdravotné poistenie - to je vlastne daň.

Takže prestaňme sa tu hrať na akési ZP a včleňme to "ZP" do daňového systému - tam kam logicky patrí.
ondrejvla
24.03.06,20:15
Asi ste už počuli názory, že zdravotné poistenie - to je vlastne daň.

Takže prestaňme sa tu hrať na akési ZP a včleňme to "ZP" do daňového systému - tam kam logicky patrí.

Kiežby to aj tak bolo p.Mihál! Veď to by sme sa prakticky vrátili k starému systému, aj predtým sme to všetko platili v daniach.
Jozef Mihál
24.03.06,20:25
Staré ale dobré.

Ale koľko boli vtedy vlastne sadzby, ja si to už nepamätám...
ondrejvla
24.03.06,20:31
Staré ale dobré.

Ale koľko boli vtedy vlastne sadzby, ja si to už nepamätám...


Neviem, či sadzby, neboli to presné precentá, ale počítali sme podľa tabuliek a tie boli odstupňované podľa výšky hrubého príjmu.
Ale ešte jednu, neviem, či to bude vhodná, alebo nevhodná otázka - a čo potom toľké zdravotné poisťovne? DÚ bude prerozdeľovať podľa toho, v ktorej poisťovni bude občan poistený? Alebo to je ešte zavčasu uvažovať nad tým?
Jozef Mihál
24.03.06,20:46
No..., aby ma Richard nezrušil..., záleží na tom, ako dopadnú voľby, nehovorme tu o tom ako o hotovej veci.
slimak
24.03.06,22:47
No pan Mihal, zdravotne poistenie ma znaky dane, ale to Vam nemusim vysetlovat. Ja by som navrhol znizit sadzbu a zrusit hornu sadzbu vymeriavaceho zakladu.
Jozef Mihál
24.03.06,23:02
Ja navrhujem v prípade zdravotného poistenia (zdravotnej dane) takisto znížiť sadzbu, zalepiť diery (tj. vym.základ = základ dane), zrušiť dolnú i hornú hranicu základu.
Melnick
24.03.06,23:38
Staré ale dobré.

Ale koľko boli vtedy vlastne sadzby, ja si to už nepamätám...
v r. 1992:
? - daň
25% - tzv. nemocenské poistenie
.................................................
v r. 1993:
12% - poistné spolu.
..............................................
v r.1994 -1999/ ? /

ZP -3,7%
NP -1,4%
DP - 5,9%
PvN- 1% rozčlenené
.................................................

A predtým boli príspevky naozaj jednoduchšie jednou sumou - daňou.
Nikto na nič nezabudol,žiadna starosť s výkazmi,
zúčtovaniami a pod.
AGRO
25.03.06,14:55
K príspevku 37 som zatial nenašla odpoveď a to je aj môj problém.
List SB -SZČO B07 - základ dane z príjmu FO - beriem túto sumu z DP riadok 9 alebo rozdiel medzi príjmamy a výdavkamy ?
- B08 - tiež neviem či uvádzať len odvody SZČO alebo aj za všetkých zamestnancov.
A vôbec idem na to správne keď to robím pre SZČO ktorý je aj zamestnancom? Musí ešte napísať že všetký výkazy aj ako zamestnancovi aj SZČO budem robiť ja.
- vyplnim list SA zamestnanec a zamestnávateľ - tento výkaz je celkom v pohode
- druhý výkaz SB sa snažím aspon naštudovať a zastala som hneď pri riadku B07
- ako tretí výkaz by som robila typ S
Možno nie je to zložité len by to potrebolalo taký výklad po "lopate ".
Každý riadok sa odvoláva na ďalší riadok v druhom výkaze - a vlastne je to posplietané . Nedalo sa vymyslieť niečo jednoduché ? Už som prihlásená na školenie p. Motyčkovej - dúfam , že to zváldnem.
Ďakujem
Jozef Mihál
25.03.06,21:45
AGRO:

SB/B07 = z DP typ B, VI. oddiel, r.9, sa vezme rozdiel príjmy - výdavky.

B08 - len odvody samotnej SZČO na ZP, ktoré si zaúčtovala do daňovo uznaných výdavkov za r.2005. Nie aj odvody jej zamestnancov.

SZČo si robí zúčtovanie sám, môže však poveriť vykonaním zúčtovania zákonného zástupcu. Viď Občiansky zákonník.

V type S je to posplietané preto, lebo teoreticky je možný súbeh x činností - napr. 5 x zamestnanec v rôznych firmách, k tomu SZČO, k tomu ešte 2 dni samoplatiteľ... a vypĺňa 5 listov SA, 1 list SB, 1 list SC. Samotné "S" slúži na spočítanie základov, poistného, preddavkov z jednotlivých listov.

Výklad po lopate k všetkým tlačivám bude na Porade po Veľkej noci.

A jednoduchšie to nešlo (mimochodom iniciatíve sa medze nekládli, nie nadarmo i tu na Porade bol návrh tlačív zverejnený už od začiatku februára - čakal som na génia, ktorý ponúkne lepší návrh, žiaľ nestalo sa.).
AGRO
26.03.06,05:57
Ďakujem. Je mi jasné , že SZČO si robi zúčtovanie sám, ale v mojom prípade budem ja robiť aj ako zamestnancovi aj ako SZČO.
Ešte raz ďakujem.
poradaK
27.03.06,05:20
[quote=Jozef Mihál]AGRO:


"B08 - len odvody samotnej SZČO na ZP, ktoré si zaúčtovala do daňovo uznaných výdavkov za r.2005. Nie aj odvody jej zamestnancov."

To teda znamená, že sa tam započítajú odvody, ktoré odvádza za seba + odvody, ktoré odvádza za zamestnancov (10 %). Rozumiem tomu dobre?
Jana Motyčková
27.03.06,05:48
Nie, len odvody SZČO.
poradaK
27.03.06,10:48
Ďakujem. Chcela som Vám dať aj bodík, ale ma to nechce pustiť, že vraj musím dať najskôr niekomu inému a až potom znovu Vám.
tomare
29.03.06,06:55
Aký typ tlačiva použijem pre dôchodcu pracujúceho na pracovný zmluvu, ktorý od 09 do 12 /2005 neprekročil 1/2 minimálnych miezd ?
Jana Motyčková
29.03.06,08:22
Aký typ tlačiva použijem pre dôchodcu pracujúceho na pracovný zmluvu, ktorý od 09 do 12 /2005 neprekročil 1/2 minimálnych miezd ?
A .
Jozef Mihál
29.03.06,08:43
Barbara, to či zamestnaný dôchodca musí alebo nemusí podať RZ, záleží nie od toho, aký mal príjem za 9-12/2005 ale od toho, či mal v priebehu roka 2005 "kolísavý" príjem.

V danom prípade (tomare) však ide zrejme o to, že zamestnanec - dôchodca asi nemusí podávať RZ ale CHCE ho podať, lebo sa mu to oplatí.

Ak RZ podá a uvedie v ňom, že jeho príjem za 9-12/2005 je maximálne 13000 Sk, poistné si vypočíta len z príjmov za 1-8/2005 a tým mu vznikne preplatok - poisťovňa mu vráti sumu preddavkov (4%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.

Rovnako poisťovňa vráti zamestnávateľovi sumu preddavkov (10%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.
tomare
29.03.06,09:05
V danom prípade (tomare) však ide zrejme o to, že zamestnanec - dôchodca asi nemusí podávať RZ ale CHCE ho podať, lebo sa mu to oplatí.


Presne o to ide.
Barbara
29.03.06,09:07
Barbara, to či zamestnaný dôchodca musí alebo nemusí podať RZ, záleží nie od toho, aký mal príjem za 9-12/2005 ale od toho, či mal v priebehu roka 2005 "kolísavý" príjem.

V danom prípade (tomare) však ide zrejme o to, že zamestnanec - dôchodca asi nemusí podávať RZ ale CHCE ho podať, lebo sa mu to oplatí.

Ak RZ podá a uvedie v ňom, že jeho príjem za 9-12/2005 je maximálne 13000 Sk, poistné si vypočíta len z príjmov za 1-8/2005 a tým mu vznikne preplatok - poisťovňa mu vráti sumu preddavkov (4%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.

Rovnako poisťovňa vráti zamestnávateľovi sumu preddavkov (10%), ktoré zaplatil za 9-12/2005.


jááááj no fakt, p. Mihál , keď pracuje tak jasné, ale ja som asi zle pochopila tú otázku,...... som si myslela tak , že mal IBA príjem z tej dohody:p

aha tak už to chápem celkom , akože toto............ to RZP má celkom príncip ako RZD že????? preto to nazvali PREDDAVKY na poistnom, aby aj z toho muselo robiť RZ, náhodou aby štát neprišiel o nejaké kojunky že?:D :D :rolleyes: no toto som tuším nemala napísať:rolleyes:
Jozef Mihál
29.03.06,09:07
Niekedy je aj to zlé (ročné zúčtovanie) na niečo dobré (na vrátenie peňazí).
Timcsi
29.03.06,09:09
A čo v prípade: dôchodca je zamestnaný na skrátený úväzok (vlastne len formálne, lebo SZČO musí mať zodpovedného zástupcu, a toho aj zamestnať) - pár hod. mesačne na min.mzdu. T.j. každý mesiac mu vyšlo zdrav.poist.menej ako 100 Sk z hrubej mzdy, ktoré sme vychádzaj.zo zákona neodviedli do poisťovne.
Musíme mu robiť RZ, keď vlastne celý rok nemal príjem (ani v úhrne) nad 13000 Sk, ale vypočítané poistné neboli odvedené?
Jozef Mihál
29.03.06,09:18
Nemusíte .
AGRO
29.03.06,09:28
Trochu sa snažim aspon naštudovať výkaz k ročnému zúčt. poistného a idem na to dobré ? Študujem List SA -zamestnanec a zamestnávateľ .
Zamestnanec mal celý rok každý mesiac pravidelný príjem 100.000,- Sk
Vo výkaze mám :
A07 51.720,- Sk
A12 20.688,- Sk
A12 1,198.219,- Sk - úhrn príjmov..
A21 som na pochybách či tam má byť 517.140,- Sk alebo súčin sumy uvedenej v p. A13 a koeficientu Kmax uvedeného v p. S23
Ak by tam bola suma 517.140,- Sk tak mi potom A26 vychádza -6,- Sk
čo by som si myslela že je to správne. Lebo ako viem, tak pri zamestnancovi , ktorý mal pravidelný príjem každý mesiac by to mala byť nula alebo len nepatrný rozdiel.
Ale ak to nie je suma 517.140,- Sk - tak to už neviem , neviem sa s tým pohnuť. Mám problé, aj s Kmax. Neviem ako sa k nemu dopracovať.
Jozef Mihál
29.03.06,09:39
To je otázka na školenie, nie na Poradu. Trošku skúsim:

Typ S použijete vtedy, ak ten zamestnanec, mal napr. aj iné zamestnanie alebo aj keď bol SZČO. Ak bol len v jednej firme a nič iné nerobil, tak použijete typ A a ak mal celý rok 100000 mesačne, tak RZ ani nerobte, nemá to zmysel a povinnosť robiť ho nie je.

Takže povedzme že ten Váš človek aj podnikal. Potom:

Položky A07 až A13 máte OK.

A21 je súčin 1,198.219 a koeficientu Kmax zo spoločnej časti tlačiva S - viď položka S23 v spoločnej časti.

Kmax sa vypočíta ako podiel 517140 Sk deleno súčet jednotlivých VZ z jednotlivých listov tlačiva (SA, SB...).

Napríklad ak by mal ako SZČO vymeriavací základ 200000 Sk, tak Kmax by vyšiel:

Kmax = 517140 / (1,198.219 + 200.000) = 0,3699.

Potom položka A21 by bola 1,198.219 x 0,2589 = 443222

A24 bude 44323

A26 bude -7397
AGRO
29.03.06,10:24
Ďakujem.
Na jednom Vašom školení som už bola a chystam sa aj teraz v apríli . Ale keď človek vhupne to doho a niektoré veci sú mu úplne cudzie tak bolo by dobré asi individuálne školenie . Ale aj takto to zvládneme. Ešte raz ďakujem.
tomare
31.03.06,08:51
Ak poistenec si robí ročné zúčtovanie sám a výsledkom je nedoplatok/preplatok menej ako 100 Sk, zamestnávateľovi to nemusí oznámiť. Ale nedoplatok/preplatok za seba, ktorý je menej ako 100 Sk. zaplatí zdravotnej poisťovni?

A ako je to zo zamestnávateľom. Mám 60 zamestnancov. Robím im RZP ich preplatky/nedoplatky sú do 100 Sk jednotlivo. I zamestnávateľ má Preplatky/nedoplatky do 100 Sk jednotlivo. Má ich zaplatiť ZP? V úhrne to samozrejme je viac ako 100 Sk. Iných zamestnávateľov nemajú.
Ďakujem.
Jozef Mihál
31.03.06,09:20
1. otázka - presne tak.

2. otázka - na to je osobitné tlačivo, oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni, kde zamestnávateľ (označme ho A) zosumarizuje:
- preplatky/nedoplatky za zamestnancov, za ktorých robil RZ
- preplatky/nedoplatky za seba (zamestnávateľa A), za zamestnancov, ktorým robil RZ
- preplatky/nedoplatky za seba (zamestnávateľa A), za zamestnancov, ktorí si robili RZ sami a zamestnávateľovi A ohlásili výsledok zamestnávateľa A, pričom do úvahy sa berú len sumy aspoň 100 Sk
- preplatky/nedoplatky za seba (zamestnávateľa A), za zamestnancov, za ktorých robili RZ iní zamestnávatelia a iní zamestnávatelia mu ohlásili výsledok (jeho - zamestnávateľa A), pričom do úvahy sa berú len sumy aspoň 100 Sk
NOKIA
04.04.06,13:25
Dobrý deň p. Miháľ, viete odhadnúť reálny termín schválenia tejto vyhlášky a jej uvedenie do života, totiž ľudia okolo začínajú byť nervózni a už by to chceli mať aj odovzdané .... Myslíte, že kompetentní to stihnú ešte pred oblievačkou alebo do volieb.... :eek:
Jozef Mihál
04.04.06,18:35
Vyhláška bola dnes na komisií MF SR s pripomienkami schválená. Pripomienky zapracujeme do konca tohto týždňa. Na budúci týždeň by mala ísť vyhláška do Zbierky.
DanielaSL
04.04.06,18:57
Vyhláška bola dnes na komisií MF SR s pripomienkami schválená. Pripomienky zapracujeme do konca tohto týždňa. Na budúci týždeň by mala ísť vyhláška do Zbierky.

Hej? Takže sme sa dočkali......
Jozef Mihál
04.04.06,19:16
Nekrič hop, ešte máme istý problémik so samotnými tlačivami...
NOKIA
05.04.06,06:05
Nekrič hop, ešte máme istý problémik so samotnými tlačivami...

Tešíme sa juchú...... na šibačky máme čo robiť. :D
Ale vážne, snáď sa nebude meniť samotný obsah tlačiviek??? Alebo aj typy a ich kombinácie?? Alebo je to len technické zabezpečenie tlače?
Jozef Mihál
05.04.06,06:49
Posledné alebo .
abel
07.04.06,04:25
Tešíme sa juchú...... na šibačky máme čo robiť. :D
Ale vážne, snáď sa nebude meniť samotný obsah tlačiviek??? Alebo aj typy a ich kombinácie?? Alebo je to len technické zabezpečenie tlače?
NOKIA, rýchlo uprav svoj príspevok, dopíš tam... ALEBO celé ročné zúčtovanie poistného bude zrušené ... a máme to v suchu.:D - podľa príspevku 81 od JM
NOKIA
07.04.06,07:04
NOKIA, rýchlo uprav svoj príspevok, dopíš tam... ALEBO celé ročné zúčtovanie poistného bude zrušené ... a máme to v suchu.:D - podľa príspevku 81 od JM


Abel, ty si ale vtipálek.....šak už sme všetci na ročné zúčtovačky zdravotného poistného nachystaní a ty by si to takto jednoducho chcel zrušiť , čo by sme potom s toľkým voľným časom robili??:eek:
skatja
07.04.06,08:08
V malých firmách sa tešíme na každé nové zúčtovanie,hlásenie, štatistiky a pod.......To už hovorím podpora malým podnikateľom, kde si nemôžu dovoliť zamestnať na každú agendu odborníka. Dokedy sa necháme zasypávať tlačivami a poučeniami? Možno niekomu sa to hodí, veď čím viac zmien tým viac školení, výroba tlačív......
abel
07.04.06,14:37
Veď práve, pôvodne som začala podnikať v oblasti účtovníctva, ale teraz keď sa k účtovníctvu dostanem, až mám z toho pôžitok. Stále robím čokoľvek iné len účto nie - to až v marci. Podnikatelia si totiž myslia, že účtovník je dievča pre všetko, či už sú to sekretárske práce, písanie zmlúv, právne rady, behanie za nich po úradoch a všetky neskutočné papierovačky - pribudla colnica, ročné zúčt. poistného, ostatné ani nehovorím, a nedajbože aby ste mu nenahlásili akúkoľvek zmenu. Ale to už som mimo témy, len mám z toho RZ zdrav. poistenia obavy.
Anulka
09.04.06,20:19
To, že ešte stále je len "Návrh vyhlášky k RZ" je totálne neseriózne. Ak si niekto myslí, že problém vyriešil posunutý termín do 30.06., je na omyle. Ja som mala SZČO, ktorý v roku 2005 - august končil podnikanie. Keď som pozrela návrh vyhlášky a navrhnuté tlačívá na výpočet poistného, zistila som, že bude povinný doplatiť dosť vysokú sumu na zdravotné poistenie za rok 2005. Ako si to ten chudák, mal zahrnúť do základu dane za rok 2005 - určite cez záväzky a úpravu základu dane pri skončení podnikania. Ale v akej sume, keď výpočet je stále nie jasný?
misolga
10.04.06,10:25
Minulý týždeň som telefonovala do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, kde som potrebovala získať nejaké informácie a nakoniec len tak mimochodom som nadhodila reč ohľadne ročného zúčtovania.Nasledovalo hlboké smutné áách a dotyčná pani mi začala oznamovať že ich pracovníčky sa až teraz dostávajú na školenia a zrejme sa termín ročného zúčtovania posunie až na 30.09.2006..... zatiaľ to beriem ako aprílový žartík....
martafaskova
11.04.06,19:10
Prepáčte, ale prečítala som si celú diskusiu k ročnému zúčtovaniu poistného a nie je mi jasná jedna vec. Moji rodičia obidvaja pracujú, majú stále zamestnanie, otec má ešte uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Ale okrem toho majú príjem zo spoločnej urbárskej hory a podiel v roľníckom družstve. Ročne je to príjem asi 8 000,- Sk. V daňovom priznaní som ich uvádzala ako príjmy podľa paragrafu 6. Majú povinnosť podať ročné zúčtovanie? Prosím pomôžte mi, ja som len študent a nechcem aby rodičia platili nejaké penále.
Vďaka za pomoc!

Inak porada je super, človek sa tu vždy dozvie niečo nové!:)
Jozef Mihál
12.04.06,16:24
Ak mali príjem podľa § 6, tak si musia sami podať RZP, typ S. Od zamestnávateľa si musia vyžiadať doklad podľa § 19 ods.5 (potvrdenie o príjmoch a predavkoch..). V tlačive typ S vyplnia list SA - údaje o zamestnaní a list SD - tu počítajú poistné y príjmov podľa § 6 ZDP.
Jana Motyčková
12.04.06,17:25
Prepáčte, ale prečítala som si celú diskusiu k ročnému zúčtovaniu poistného a nie je mi jasná jedna vec. Moji rodičia obidvaja pracujú, majú stále zamestnanie, otec má ešte uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Ale okrem toho majú príjem zo spoločnej urbárskej hory a podiel v roľníckom družstve. Ročne je to príjem asi 8 000,- Sk. V daňovom priznaní som ich uvádzala ako príjmy podľa paragrafu 6. Majú povinnosť podať ročné zúčtovanie? Prosím pomôžte mi, ja som len študent a nechcem aby rodičia platili nejaké penále.
Vďaka za pomoc!

Inak porada je super, človek sa tu vždy dozvie niečo nové!:)

Myslím si, že pokiaľ ide o príjem z urbárskej hory a podielu v roľníckom družstve, tak zrejme ide o príjem z prenájmu a tento príjem patrí medzi vyňaté príjmy v zdravotnom poistení. T.j. z týchto príjmov sa zdravotné poistenie neplatí. Keďže otec má dohodu popri pracovnom pomere, ani z tohto príjmu ZP neplatí. T.j. toto nie sú dôvody aby museli podávať ročné zúčtovanie ZP. RZ musia teda podať, iba ak majú tzv. kolísvý príjem, ale v takomto prípade môžu požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.

Ak príjem z urbáru príp. družstva je podiel z hospodárenia urbáru (ako píše ďalej Anulka), tak platí to, čo napoísal Jozef Mihál.
Anulka
12.04.06,18:50
Príjem z urbáru nemusí byť len príjmom z prenájmu. V prípade ak urbár nemá právnu subjektivitu, členovia urbáru zdaňujú svoj podiel na príjmoch a výdavkoch podľa par. 6 ods.1 zákona o dani z príjmov.
bozenka
12.04.06,18:57
Dobry den,
snazila som sa precitat celu diskusiu k tejto teme ale napriek tomu mam niekolko otazok
- v maji 2005 som skoncila VS, od augusta som dobrovolne nezam., pracujem na dohody. Ktore tlacivo potrebujem?
- ake potvrdenie od zamestnavatelov potrebujem na to, aby som vedela prijem? Ak sa rataju len september-december 2005 to potrebne k danovemu priznaniu sa zrejme neda pouzit:)
- potrebujem aj potvrdenie o odovzdani danoveho priznania alebo to spolu nijako nesuvisi?

Dakujem, za odpoved aj za trpezlivost s mojimi zrejme dost detinskymi otazkami :confused:
Jana Motyčková
12.04.06,18:57
Ak je to tak, tak platí to,čo napísal Jozef Mihál.
Jana Motyčková
12.04.06,19:04
Dobry den,
snazila som sa precitat celu diskusiu k tejto teme ale napriek tomu mam niekolko otazok
- v maji 2005 som skoncila VS, od augusta som dobrovolne nezam., pracujem na dohody. Ktore tlacivo potrebujem?
- ake potvrdenie od zamestnavatelov potrebujem na to, aby som vedela prijem? Ak sa rataju len september-december 2005 to potrebne k danovemu priznaniu sa zrejme neda pouzit:)
- potrebujem aj potvrdenie o odovzdani danoveho priznania alebo to spolu nijako nesuvisi?

Dakujem, za odpoved aj za trpezlivost s mojimi zrejme dost detinskymi otazkami :confused:

Tlačivo C. Potvrdenie od zamestnávateľov nie je nutné, stačia výplatné paśky. Ak ich nemáš, zamestnávateľ môže vystaviť potvrdenie o výške príjmov z dohôd za mesiace 9- 12 v akejkoľvek forme. Potvrdenie o podaní danňového priznania nepotrebuješ,
Jozef Mihál
13.04.06,11:10
Dnes odchádza vyhláška do redakcie Zbierky zákonov.

Pravdepodobne ešte dnes tu dám link na text vyhlášky i s prílohami, tj. výslednými oficiálnymi tlačivami, ktoré sa budú používať v ročnom zúčtovaní.
Jozef Mihál
13.04.06,11:24
Ukážka ročného zúčtovania zamestnanca, typ A.
Jozef Mihál
13.04.06,12:19
Ukážka ročného zúčtovania SZČO, typ B.
Jozef Mihál
13.04.06,13:41
martafaskova
13.04.06,17:32
Ďakujem pán Mihál za pomoc, podľa toho čo ste napísali, budem musieť pre rodičov vypracovať ročné zúčtovanie poistného. Chcela by som sa ešte spýtať na môj prípad. Som študentka VŠ a v roku 2005 som pracovala na dohodu o vykonaní práce a tiež na pracovnú zmluvu (cez letné prázdniny - odvádzali za mňa aj zdravotné poistenie), hrubá mzda za minulý rok ccc 35000,- Sk. Som povinná urobiť ročné zúčtovanie poistného?

Ďakujem za pomoc! Pre mňa je daňové priznanie ešte prijateľné, ale toto je úplne niečo nové, takže ste moja záchrana!:)
ajobs
13.04.06,19:00
Jozef Mihál
14.04.06,17:37
Som študentka VŠ a v roku 2005 som pracovala na dohodu o vykonaní práce a tiež na pracovnú zmluvu (cez letné prázdniny - odvádzali za mňa aj zdravotné poistenie), hrubá mzda za minulý rok ccc 35000,- Sk. Som povinná urobiť ročné zúčtovanie poistného?

Zistíte to takto:

Zoberiete do úvahy príjem na dohodu, ktorý ste dosiahli za mesiace september až december 2005 a to za tie z týchto 4 mesiacov, v ktorých ste ani jeden deň nemali pracovnú zmluvu.

Napr. ak ste mali prac.zmluvu do 5.9.2005, spočítate len príjmy na dohodu za október až december.

Ak súčet takýchto príjmov je vyšší ako 13000 Sk, musíte si podať ročné zúčtovanie, typ S, v ňom bude list SA s údajmi za zamestnanie za prac.zmluvu, list SC s údajmi o príjmoch na dohodu za obdobie september až december 2005 v ktorom ste ani jeden deň nemali pracovnú zmluvu. Od zamestnávateľa na prac.zmluvu si budete musieť vypýtať doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch).
Jana Motyčková
15.04.06,13:20
Keďže robila aj na pracovnú zmluvu, mala by použiť tačivo S, prípadne X s listami A a C.
DušanČ
16.04.06,20:59
Prosím o stanovisko k nasledovnému problému. Musí podať RZ k ZP občan, ktorý je dôchodca a okrem dôchodku má príjem len z podielov v členstve v urbárskej spoločnosti ? Za rok 2005 tento príjem činil cca 42 tis. Sk.
Jozef Mihál
16.04.06,22:12
Ak príjem z urbáru zdanili podľa § 6 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov (pozrite do ich daňového priznania), tak musia podať RZ k ZP.
Jana 55
18.04.06,10:35
A čo v prípade že za rok 2005 som odpracovala len 2 mesiace 11,12/2005 a môj príjem bol v hrubom asi 15.000 sk?
Jozef Mihál
18.04.06,10:39
To je málo informácií na podanie serióznej odpovede.
Jana 55
18.04.06,11:42
Aké informácie potrebujete?Prepáčte som tu nováčik.
tibor
18.04.06,12:45
spýtam sa aj ja vopred otázku, ktorú sa chcem spýtať na školení:
člen DR akciovky, nerezident zo štátu EU. v máji 2005 mu bola vyplatená odmena za výkon funkcie člena DR za celý rok 2005. vyplýva mi teraz niečo pre neho robiť v súvislosti s rokom 2005 - myslím aj jemu aj mne?

A čo za rok 2006, kde bude opäť vyplatená odmena za výkon funkcie v máji? Má mi poslať potvrdenie o tom, že je už zdravotne poistený vo svojej vlasti a tým je to všetko?
vďaka za ochotu...aj za Váš čas...
Jozef Mihál
18.04.06,13:32
Aké informácie potrebujete?Prepáčte som tu nováčik.
TJV.

Informácie, čo ste boli zač v roku 2005 - boli ste zamestnanec dva mesiace? S platom dokopy 15000 Sk? Čo ste boli zostávajúcich 10 mesiacov, dobrovoľne nezamestnaná, študentka, dôchodkyňa etc.
Jozef Mihál
18.04.06,13:35
člen DR akciovky, nerezident zo štátu EU. v máji 2005 mu bola vyplatená odmena za výkon funkcie člena DR za celý rok 2005. vyplýva mi teraz niečo pre neho robiť v súvislosti s rokom 2005 - myslím aj jemu aj mne?

A čo za rok 2006, kde bude opäť vyplatená odmena za výkon funkcie v máji? Má mi poslať potvrdenie o tom, že je už zdravotne poistený vo svojej vlasti a tým je to všetko?
vďaka za ochotu...aj za Váš čas...
Člen DR a.s. sa v máji 2005 ešte nepovažoval za zamestnanca, preto z tejto odmeny neplatí nič, RZ nepodáva.
V máji 2006 to už je iné. Ak je ale poistený "doma", tak nie je našim poistencom, neprihlasuje sa do ZP, ani Ty ho ako zamestnávateľ neprihlasuješ ako zamestnanca, keďže vôbec nie je našim poistencom. To potvrdenie sa hodí, treba ho založiť do jeho spisu pre prípadnú kontrolu.
Jana 55
19.04.06,07:27
TJV.

Informácie, čo ste boli zač v roku 2005 - boli ste zamestnanec dva mesiace? S platom dokopy 15000 Sk? Čo ste boli zostávajúcich 10 mesiacov, dobrovoľne nezamestnaná, študentka, dôchodkyňa etc.

V ostatných 10 mesiacoch som bola na urade práce a vykonávala som absolventskú prax pol roka a potom po skončení praxe ma tam zamestnali.Zých 15.000 bol hrubá mzda spolu za oba mesiace.
Marína
19.04.06,08:08
Prosím o vyjadrenie k nasledujúcemu
1./ Ak má zamestnanec úhrn príjmov 3700 Sk/mes.(prac.zmluva na 3 hod. úväzok) v prílohe č. 16-Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za r.2005 v odd. IV sa ako minim. vymer. základ za jednotlivé mesiace uvedie 3700 Sk?
2./ Trvalý pracovný pomer v ČR od 1.5.2004-do "trvá" a súčasne SZČO v SR od 18.8.2005-do "trvá"(prerušenie 1.2.-1.8.2006).
Vyplní tlačivo typ B.
Odd. III
r. 26-úhrn zaplatených preddavkov na poistné - 4051
r. 27- Základ dane z príjmov FO ... - 0(v r. 2005 žiaden príjem)
r. 28-Výdavky na poistné, o kt. sa znížil zákl.dane z príjmov FO... – 0
r. 29-vymeriavací základ ... – 0
odd. VI
r. 42
august - 2936
september – 6500
október – 6500
november – 6500
december – 6500
spolu – 28936
odd. VII
r. 51 – 0
r. 52 – 28936
r. 53 – 0
r. 55 – 4052
r. 56 - +1
r. 57 – 0
r. 58 - +1
S vyplnením odd. IX. mám problém.
r. 61 – 4
r. 62 – 0 ? Ak do tohto riadku dám 0 a nie 28936, nevypočítam preddavok na poistné
r. 63 – 14%
r. 64 - ?
r. 65 - ?
Za ochotu ďakujem. Rada by som sa zúčastnila školenia o RZ, ale ešte som stále po operácii na PN.
Jozef Mihál
19.04.06,19:40
V ostatných 10 mesiacoch som bola na urade práce a vykonávala som absolventskú prax pol roka a potom po skončení praxe ma tam zamestnali.Zých 15.000 bol hrubá mzda spolu za oba mesiace.
Nemusíte robiť ročné zúčtovanie.
Viera123
19.04.06,19:51
mimotemy
Nemusíte robiť ročné zúčtovanie.
P. Mihal, ako bolo dnes na seminári? Darilo sa?
Jozef Mihál
19.04.06,19:52
1./ Ak má zamestnanec úhrn príjmov 3700 Sk/mes.(prac.zmluva na 3 hod. úväzok) v prílohe č. 16-Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné za r.2005 v odd. IV sa ako minim. vymer. základ za jednotlivé mesiace uvedie 3700 Sk?

...Nie, uvedie sa alikvótna prepočítaná min.mzda, "od oka" suma 6500 x 3/8

2./ Trvalý pracovný pomer v ČR od 1.5.2004-do "trvá" a súčasne SZČO v SR od 18.8.2005-do "trvá"(prerušenie 1.2.-1.8.2006).
Vyplní tlačivo typ B.

...Áno

Odd. III
r. 26-úhrn zaplatených preddavkov na poistné - 4051
r. 27- Základ dane z príjmov FO ... - 0(v r. 2005 žiaden príjem)
r. 28-Výdavky na poistné, o kt. sa znížil zákl.dane z príjmov FO... – 0
r. 29-vymeriavací základ ... – 0

...OK

odd. VI
r. 42
august - 2936
september – 6500
október – 6500
november – 6500
december – 6500
spolu – 28936

...OK

odd. VII
r. 51 – 0
r. 52 – 28936

...OK

r. 53 – 0

...Zle, správne je 28936

r. 55 – 4052

...OK

r. 56 - +1
r. 57 – 0
r. 58 - +1

...OK

S vyplnením odd. IX. mám problém.
r. 61 – 4

...OK

r. 62 – 0 ? Ak do tohto riadku dám 0 a nie 28936, nevypočítam preddavok na poistné

...Naozaj tam má byť 0

r. 63 – 14%

...OK

r. 64 - ?
r. 65 - ?

r.64 = 0
r.65 = 0, keďže k 1.7.2006 nie je SZČO, k 1.8. keď sa znovu ako SZČO prihlási si vykáže preddavky v sume 966 Sk.

Za ochotu ďakujem. Rada by som sa zúčastnila školenia o RZ, ale ešte som stále po operácii na PN.

...želám skoré uzdravenie. JM
Jozef Mihál
19.04.06,19:54
mimotemy
P. Mihal, ako bolo dnes na seminári? Darilo sa?
Pri prechodenej chrípke sa príliš nezvykne dariť ale i tak to bola jedna z vydarenejších akcií, ďakujem za opýtanie.
Jana 55
20.04.06,04:46
Nemusíte robiť ročné zúčtovanie.

Ďakujem za ochotu a odpoveď pán Mihál
Jano11
20.04.06,06:20
Chcem sa opytat, ze ci uz je definitívne, ze ročne zuctovanie na zdravotne
poistovne treba robit do 30.6.2006.
Niekde som cítal, ze niektorí poslanci chceli tento termín, posunut na
30.septembra. Teraz bola, alebo este je posledna parlamentna schodza
pred volbami. Vraj to chceli koalicny poslanci urobit z jednoducheho
dovodu, ze vela obcanov , teda aj podnikatelov, zivnostnikov a. t.d
bude to teraz pred volbami vnimat ako zvysenie byrokracie / teda vyplnovanie tlaciv/ zapricinene touto vladou, ked tato vlada slubovala znizenie byrokracie a administrativy.
Marína
20.04.06,06:55
p. Mihál, za všetko ďakujem.
Jozef Mihál
20.04.06,08:34
Chcem sa opytat, ze ci uz je definitívne, ze ročne zuctovanie na zdravotne
poistovne treba robit do 30.6.2006.
Áno .
NOKIA
20.04.06,09:25
Áno .

Vyšla Vyhláška už v Zbierke? (Alebo zase majú aj vydavatelia čas??) Ja to v registri ZZ stále nevidím :eek:
Jana Motyčková
20.04.06,13:16
v Zbierke vyjde až koncom apríla. Vydavatelia majú 15-dňovú lehotu na uverejnenie.
Barbara
21.04.06,06:28
Vyšla Vyhláška už v Zbierke? (Alebo zase majú aj vydavatelia čas??) Ja to v registri ZZ stále nevidím :eek:


vyhláška zo 4.4.2006 je na stránke : www.health.gov.sk:p
Marína
23.04.06,10:19
Prosím o radu.
Ak u SZČO došlo k 1. 1. 2006 k zmene ZP, ročné zúčtovanie ZP podáva do obidvoch ZP? DO ZP, v ktorej bola registrovaná k 31. 12. 2005 na tlačive typ_B vyplní všetky náležitosti okrem odd. IX.? Do ZP, v ktorej je registrovaná od 1. 1. 2006 vyplní len odd. IX v tlačive typ_B?
Jozef Mihál
23.04.06,10:31
Pri zmene ZP sa ročné zúčtovanie podáva do "starej" ZP, v prípade SZČO sa na tlačive B vyplní všetko, aj oddiel IX.,

do "novej" ZP sa do 30.6. musí podľa § 20 ods.2 písm.c) odovzdať kópia ročného zúčtovania.
Marína
23.04.06,11:23
Veľmi pekne ďakujem. Čo by som si bez Vás počala.
Jozef Mihál
23.04.06,11:38
Však by ma niekto určite zastúpil, ako napr. ajobs v "mojich bývalých" témach k materskej...
janber
24.04.06,19:06
Prajem všetkým pekný deň a chcem poprosiť o radu vo vypĺňaní tlačiva "Doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné...." Mám problém s vyplnením oddielu č. IV. Domnievam sa správne,že tento oddiel vypĺňam len vtedy keď úhrn príjmov v odd.III je menší ako 78000,-Sk?
Príklad č.1 - Zamestnanec,ktorý nastúpil do zamestnania 01.10.2005 a jeho VZ za 10,11,12/2005 je 10.000 Sk/mesiac (zamestnanec s mesačnou mzdou). V odd.IV. "Minimálny VZ" vyplním 6500,- Sk/mesiac a "Úhrn príjmov" je 10.000,-Sk/mesiac pretože úhrn príjmov v roku 2005 je menší ako 78.000,-Sk?
Príklad č.2 - Zamestnanec je v pracovnom pomere celý rok 2005,jeho mesačný príjem je 7.000,-Sk,ale v mes. 7,8,9/2005 nemal príjem z dôvodu PN-ky,jeho ročný úhrn príjmov je za ostatných 9 mes. 63.000,-Sk.Do odd.IV rozpisujem 1-6/2005 "Min.VZ" 6.500,-Sk/mes.a "Úhrn príjmov" 7.000,-Sk/mes., v období 7-9/2005 "Min.VZ" 0,-Sk/mes. a "Úhrn príjmov" 0,-Sk/mes a za obdobie 10-12/2005 je "Min.VZ" 6.500,-Sk/mes. a "Úhrn príjmov" je 7.000,-Sk/mes.
Posledná prosba: Sú niekde uvedené príklady na vyplnenie "Dokladu"?
abel
24.04.06,19:30
...
Posledná prosba[/COLOR]: Sú niekde uvedené príklady na vyplnenie "Dokladu"?
Skús cúvnuť na príspevky 86 a 87 od JM v tejto téme.

Prepáč, zle som si prečítala, že ty chceš vzor na vyplnenie dokladu.
domacnost
25.04.06,03:06
Prosím o radu , neviem ako mám začať, ale dúfam, že dobre naformulujem otázku. Ide o SZČO , ktorý je ZŤP a podnikala celý rok 2005, nemala žiadny iný príjem. Ked sa bol hlásiť na zdravot.poisťovni , tak mu povedali, že zľava 7% sa na neho nevzťahuje.

1) Má cukrovku, prosím vás vzťahuje sa na neho 7% zľava? Počas celého roku 2005 platil preddavky zo základu 14% .
2) Ak sa vykoná ročné zúčtovanie do ZP môže si uplatniť pri výpočte na obdobie od 1.7.2006 - 30.6.2007 zľavu 7%?

Prosím Vás o odpoved k daným otázkam.
domacnost
25.04.06,09:22
to mi nikto nevie poradiť?
ZuzanaP
25.04.06,10:06
Myslím, že na neho by sa mala vzťahovať úľava na poistnom, teda 7%.

Poznám živnostníka, ktorý je ZŤP od asi 03/2005, podnikať začal v 08/2005. Za 08/2005 musel zaplatiť normálne 14%, ale od 01.09.2005 po novom zákone o zdravotnom poistení, platí už len 7%.
ZuzanaP
25.04.06,10:09
1. SZČO od 01. 10. 2005, v 01-03/2005 pracoval pre českú firmu v ČR, od 04-09/2005 nezamestnaný.

Aký typ tlačiva použije?

2. SZČO od 03. 08. 2005, 01 - 04/2005 zamestnaný, po celý čas bol na PN, 04-08/2005 nezamestnaný. Od 01.09.2005 platil poistné vo výške 7%.

Aký typ tlačiva použije?

Ďakujem
AGRO
25.04.06,11:15
Prosím Vás nenašla som nikde príklad keď zamestnanec je aj SZČO a to :

- zamestnanec -pravidelný príjem 100.000 každý mesiac
- SZČO - základ dane mínus 300.000,-
V tomto prípade mi vychádza v tlačive SA odd. III. nedoplatok. Je to správne, keď ako zamestnanec som mal pravidelný príjem každý mesiac a teraz na tlačive SA vychádza nedoplatok ? Má to súvis s tlačivom SB - SZČO ?

A druhá otázka - keď mám ako SZČO základ dane mínus v tlačive SB III. oddiel a aj IV. oddiel mi vychádzajú čísla všetko do mínusu. Je to správne ?
Jana Motyčková
25.04.06,14:21
Prosím o radu , neviem ako mám začať, ale dúfam, že dobre naformulujem otázku. Ide o SZČO , ktorý je ZŤP a podnikala celý rok 2005, nemala žiadny iný príjem. Ked sa bol hlásiť na zdravot.poisťovni , tak mu povedali, že zľava 7% sa na neho nevzťahuje.

1) Má cukrovku, prosím vás vzťahuje sa na neho 7% zľava? Počas celého roku 2005 platil preddavky zo základu 14% .
2) Ak sa vykoná ročné zúčtovanie do ZP môže si uplatniť pri výpočte na obdobie od 1.7.2006 - 30.6.2007 zľavu 7%?

Prosím Vás o odpoved k daným otázkam.
Nižšia sadzba poistného (7%| sa vzťahuje ZŤP až od 1.9.2005. Pri zúčtovaní bude musieť robiť tlačivo X s listom XB, kde vypočíta poistné žvlášť za dobu 1-8/2005 so sadzbou 14%, za 9-12 so sadzbou 7%. Tlačivo ju na to navedie.
Jana Motyčková
25.04.06,14:23
to mi nikto nevie poradiť?
Nebuďte netrpezliví. Ja aj Mihál denne školíme, dostaneme sa k porade iba úchytkom.
Jana Motyčková
25.04.06,14:28
1. SZČO od 01. 10. 2005, v 01-03/2005 pracoval pre českú firmu v ČR, od 04-09/2005 nezamestnaný.

Aký typ tlačiva použije?

2. SZČO od 03. 08. 2005, 01 - 04/2005 zamestnaný, po celý čas bol na PN, 04-08/2005 nezamestnaný. Od 01.09.2005 platil poistné vo výške 7%.

Aký typ tlačiva použije?

Ďakujem
Ad 1 : V ČR robil asi v pracovnom pomere a nebol zdravotne poistený na Slovensku. T.j. použije tlačivo B.

Ad 2 :7% platil ako dobrovoľne nezamestnaný ? Ak áno, ešte je dôležité od kedy bol osobou so zdravotným postihnutím. Ak celý rok, použije tlačivo S, s listami A,B,C. Ak mal zmenu sadzby poistného počas roka (z dôvodu ZPS), tak použije tlačivo X s listami A,B,C.
MáriaPaM
25.04.06,14:31
Skusila som vyplniť prvé zúčtovanie A za zamestnankyňu, ktorá robila od 1.1.2005 do júna a potom išla na materskú. Dva krát mala parádnu odmenu a teraz mi to vychádza, ža má doplatiť asi 10.000. To sa ozaj ročný VZ nekráti o dobu PN a hlavne MD alebo to mám zle. Ak to mám dobre, to bude v júni normálne vzbura...
Jana Motyčková
25.04.06,14:31
Prosím Vás nenašla som nikde príklad keď zamestnanec je aj SZČO a to :

- zamestnanec -pravidelný príjem 100.000 každý mesiac
- SZČO - základ dane mínus 300.000,-
V tomto prípade mi vychádza v tlačive SA odd. III. nedoplatok. Je to správne, keď ako zamestnanec som mal pravidelný príjem každý mesiac a teraz na tlačive SA vychádza nedoplatok ? Má to súvis s tlačivom SB - SZČO ?

A druhá otázka - keď mám ako SZČO základ dane mínus v tlačive SB III. oddiel a aj IV. oddiel mi vychádzajú čísla všetko do mínusu. Je to správne ?

Ak mal SZČO mínusový základ dane a z tohjo dôvodu by vyšiel VZ mínusový, vo vymeriavacom základe sa uvádza 0. Nedoplatok zo zamestnania by potom nemal vyjsť.
domacnost
25.04.06,14:37
Nižšia sadzba poistného (7%| sa vzťahuje ZŤP až od 1.9.2005. Pri zúčtovaní bude musieť robiť tlačivo X s listom XB, kde vypočíta poistné žvlášť za dobu 1-8/2005 so sadzbou 14%, za 9-12 so sadzbou 7%. Tlačivo ju na to navedie.

Somij vďaka, ešte otázka:

Ak celý rok platil zo základu dane 14% , tak musí vypočítavať poistné zvlášť? Zvlášť za obdobie od 1-8/2005 14% a zvlášť za 9-12 7%-ked týchto 7% neplatil stále platil 14%.

Tlačivo x , tu na porade som si našla SZČO- príklad a k tomu tlačivo typu B Ročné zúčtovanie, mal si na mysli toto tlačivo? a prosím ťa ak nie môhol by si mi dať link na takéto tlačivo či je na porade? aj uvedený list XB.

Na tlačive typu B som si našla v oddieli VIII. výpočet SZČO od 1.7.2006 - 30.6.2007 , kde sa pýtajú na % sadzbu poistného - tento ZŤP môže tam už uviesť 7% ? Zo 7% si vypočíta na nové obdobie poistné, mňa len zaujíma či si s kľudom môže uviesť 7%?
Marína
25.04.06,16:29
Nebuďte netrpezliví. Ja aj Mihál denne školíme, dostaneme sa k porade iba úchytkom.
Plne s Tebou súhlasím Janka. Buďme radi, že pri ich zaneprázdnenosti im zostane čas aj na nás. Vďaka Janka.
Jozef Mihál
25.04.06,16:50
Ak celý rok platil zo základu dane 14% , tak musí vypočítavať poistné zvlášť? Zvlášť za obdobie od 1-8/2005 14% a zvlášť za 9-12 7%-ked týchto 7% neplatil stále platil 14%.

Tlačivo x , tu na porade som si našla SZČO- príklad a k tomu tlačivo typu B Ročné zúčtovanie, mal si na mysli toto tlačivo? a prosím ťa ak nie môhol by si mi dať link na takéto tlačivo či je na porade? aj uvedený list XB.

Na tlačive typu B som si našla v oddieli VIII. výpočet SZČO od 1.7.2006 - 30.6.2007 , kde sa pýtajú na % sadzbu poistného - tento ZŤP môže tam už uviesť 7% ? Zo 7% si vypočíta na nové obdobie poistné, mňa len zaujíma či si s kľudom môže uviesť 7%?
Podá zúčtovanie na tlačive X, na liste X si rozdelí celoročný VZ na časť za 1-8, z čoho počíta poistné sadzbou 14% a na časť za 9-12, z čoho počíta poistné sadzbou 7%.

Pri výpočte preddavkov uvedie sadzbu 7%.
ZuzanaP
26.04.06,03:12
Ad 1 : V ČR robil asi v pracovnom pomere a nebol zdravotne poistený na Slovensku. T.j. použije tlačivo B. áno pracoval v pracovnom pomere, či bol poistený na Slovensku si musím vyzistiť

Ad 2 :7% platil ako dobrovoľne nezamestnaný ? Ak áno, ešte je dôležité od kedy bol osobou so zdravotným postihnutím. Ak celý rok, použije tlačivo S, s listami A,B,C. Ak mal zmenu sadzby poistného počas roka (z dôvodu ZPS), tak použije tlačivo X s listami A,B,C.
nie, bol normálne vedený v evidencii uchádzačov (dostal príspevok na samozamestnanie), za 08/2005 musel zaplatiť do ZP ešte 14%, ale po zmene zákona, od 09/2005 už len 7% na základe preukazu ZŤP.
maca88
26.04.06,05:34
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o overenie môjho predpokladu. Máme zamestnanca ktorý bol od 1.1.-31.3.2005 zamestnaný s hrubým príjmom 10.000 Sk, od 1.4.2005-21.4.2005 u nového zamestnávateľa mal prijem 20.000 Sk, od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace, a od 5.10-31.12, pracoval u dalsieho zamestnavateľa (skúšobná doba) s prijmom 13.000 Sk. Moj predpoklad je že nemusi požiadať o ročné zúčtovanie, nakolko jeho príjem nepresiahol 43 095 Sk. Je moj predpoklad správny? Alebo má požiadať posledného zamestnávateľa, kde skončil v skúšobnej dobe o ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Maca88
domacnost
26.04.06,06:19
Nižšia sadzba poistného (7%| sa vzťahuje ZŤP až od 1.9.2005. Pri zúčtovaní bude musieť robiť tlačivo X s listom XB, kde vypočíta poistné žvlášť za dobu 1-8/2005 so sadzbou 14%, za 9-12 so sadzbou 7%. Tlačivo ju na to navedie.

Začala som vyplňať tlačivo XB-SZČO, ktorá nemala žiadny iný príjem počas celého roka 2005, ZŤP bola počas celého roka 2005 a neuplatňovala si v r.2005 zľavu od 1.9.-31.12.2005 7%, ale počas roka 2005 platila stále 14%.

Bola by som rada v I.Oddieli - údaje o SZČO či by ste mi odsúhlasili nasledovný výpočet.

I. Oddiel:
- poistenec sa považov. za SZČO B04 od 1.1.2005 do 31.12.2005
( tu som uviedla dátum, kedy bol len SZČO a to počas celého roka )
- počet dní obdobia uvedeného v B04 - 365 dní
- základ dane z príjmov FO B07 50 000,00
( uviedla som príjem - výdaj )
- výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD z príjmov FO 9 520,00
( tuto mám chápať, koľko v skutočnosti sa zaplatili preddavky za r.2005?)
- B 09 27 813,08 SK
( 50 000 + 9520 / 2,14 = 27 813,08 )

II. Oddiel:
- riadok B11 tu som nevyplnila nič, pretože podľa § 11 ods.8 písm.a)aži)k) zákona - štát neplatil za r.2005 za tohto SZČO odvody.
Pri tomto riadku nie som si istá či to mám správne, pochopila som to správne? SZČO si platil počas celého roka sám preddavky.
- riadok B12 tu som uviedla sumu 76,20
( 27 813,08 / 365 x p.B11 - toto je vlastne 0,00 ) = 76,20
- riadok B 13 neviem čo mám uviesť ???

Budem mocccc vďačná , ak ma niekto skontroluje alebo po prípade opraví.
MáriaPaM
26.04.06,07:20
[quote=MáriaPaM]Skusila som vyplniť prvé zúčtovanie A za zamestnankyňu, ktorá robila od 1.1.2005 do júna a potom išla na materskú. Dva krát mala parádnu odmenu a teraz mi to vychádza, ža má doplatiť asi 10.000. To sa ozaj ročný VZ nekráti o dobu PN a hlavne MD ???


Prosím, ako je to s tou materskou dovolenkou? Fakt si doplatí vlastne aj za tú dobu?
MMM
26.04.06,07:31
Mam takyto pripad:
v roku 2005 len zamestnanec. Z toho cast roka zamestnavatel zo SR a cast roka zamestnavatel z EU, ktory nama na uzemi SR nic-ani stalu prevadzkaren, proste nic.
Dotycny zamestnane vykonaval pracu aj v SR aj v statoch EU.
Mesacne sme odvadzali preddavky na poistne do ZP.
Prosim Vas, pan Mihal, ktory typ rocneho zuctovania mam pozit pre tohoto konkretneho zamestnanca. Jedine asi typ S.
Dakujem.
Barbara
26.04.06,07:47
Mam takyto pripad:
v roku 2005 len zamestnanec. Z toho cast roka zamestnavatel zo SR a cast roka zamestnavatel z EU, ktory nama na uzemi SR nic-ani stalu prevadzkaren, proste nic.
Dotycny zamestnane vykonaval pracu aj v SR aj v statoch EU.
Mesacne sme odvadzali preddavky na poistne do ZP.
Prosim Vas, pan Mihal, ktory typ rocneho zuctovania mam pozit pre tohoto konkretneho zamestnanca.
Dakujem.


keď bol len zamestnancom, tak typ S a vloží toľko listov SA, koľko mal zamestnávateľov. Na každom liste SA sa uvedú údaje týkajúceho sa jedného zamestnávateľa musí si robiť RZP ak mal aspoň 1 mesiac príjem podľa §13 ods. 1 až 4 vyšší , alebo 1 mesiac nižší ako 43095.
môže si podať RZP aj sám a môže si požiadať aj posledného zamestnávateľa o vykonanie RZP
teraz mi napadlo toto platí aj v tomto konkrétnom prípade, ak pracoval aj v zahraničí??? no toto!!! potom neviem či je to tak, ale rozhodne keď na Slovensku mal viac zamestnaní tak moja odpoveď je správna........ aspoň dúfam:rolleyes: :p
Jozef Mihál
26.04.06,08:16
[quote=MáriaPaM]Skusila som vyplniť prvé zúčtovanie A za zamestnankyňu, ktorá robila od 1.1.2005 do júna a potom išla na materskú. Dva krát mala parádnu odmenu a teraz mi to vychádza, ža má doplatiť asi 10.000. To sa ozaj ročný VZ nekráti o dobu PN a hlavne MD ???


Prosím, ako je to s tou materskou dovolenkou? Fakt si doplatí vlastne aj za tú dobu?

Maximálny ročný VZ je pre každého bez rozdielu 517140 Sk.

Nekráti sa o dobu PN, materskej.
zuzanavo
26.04.06,08:33
Zdravím. Máme robiť ročné zúčtovanie ZP ak zamest. pracoval od 1.januára do 31. augusta. Od 1. sept. do 4. sept. bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 5. sept. do 31. dec. bol znova zamestnancom.
Bude si ročné zúčt. robiť zamestnanec sám, pretože nebol počas celého roka zamestnancom? Záleží na výške príjmu, alebo si zúčt. musí spraviť sám, bez ohľadu na výšku príjmu?

Tie isté dátumy, len od 1. do 4. sept. nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale bol ako evidovaný na úrade práce. Bude si robiť zúčt. sám preto že nebol celý rok zamestnaný, alebo preto , lebo to súvisí s výškou príjmov?
Ďakujem
Barbara
26.04.06,08:51
Zdravím. Máme robiť ročné zúčtovanie ZP ak zamest. pracoval od 1.januára do 31. augusta. Od 1. sept. do 4. sept. bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 5. sept. do 31. dec. bol znova zamestnancom.
Bude si ročné zúčt. robiť zamestnanec sám, pretože nebol počas celého roka zamestnancom? Záleží na výške príjmu, alebo si zúčt. musí spraviť sám, bez ohľadu na výšku príjmu?

Tie isté dátumy, len od 1. do 4. sept. nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale bol ako evidovaný na úrade práce. Bude si robiť zúčt. sám preto že nebol celý rok zamestnaný, alebo preto , lebo to súvisí s výškou príjmov?
Ďakujem


Poistenec,kt. bol v r. 2005 aj zamestnancom aj samoplatiteľom/ od 1.9.do 4.9.bol samoplatiteľ/ nemusí RZP podať, ak v období kedy bol samoplatitľom jeho príjem podľa §13 ods. 7 zákona nepresiahol polovicu úhrnu min. miezd,v obd. od 1.9.2005 do 31.12.2005- je to hranica 13000.- a
v obd. keď bol zamestnacom mal príjem do 43095.
ak mal čo len 1 mesiac viac než 43095 a v obd. kedy bol samoplatiteľom mal vyšší príjem ako úhr. min. miezd ----tak musi podať RZP sám.
Jana Motyčková
26.04.06,10:15
nie, bol normálne vedený v evidencii uchádzačov (dostal príspevok na samozamestnanie), za 08/2005 musel zaplatiť do ZP ešte 14%, ale po zmene zákona, od 09/2005 už len 7% na základe preukazu ZŤP.
Čiže došlo k zmene sadzby poistného v priebehu roka, t.j. automaticky tlačivo X, list A za zamestnanie, B za SZČO. C nevypisuje ( v pôvodnej odpovedi som zle prečítala otázku).
Jana Motyčková
26.04.06,10:17
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o overenie môjho predpokladu. Máme zamestnanca ktorý bol od 1.1.-31.3.2005 zamestnaný s hrubým príjmom 10.000 Sk, od 1.4.2005-21.4.2005 u nového zamestnávateľa mal prijem 20.000 Sk, od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace, a od 5.10-31.12, pracoval u dalsieho zamestnavateľa (skúšobná doba) s prijmom 13.000 Sk. Moj predpoklad je že nemusi požiadať o ročné zúčtovanie, nakolko jeho príjem nepresiahol 43 095 Sk. Je moj predpoklad správny? Alebo má požiadať posledného zamestnávateľa, kde skončil v skúšobnej dobe o ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Maca88
"od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace" - nemal byť ten prvý dátum 22.4.? Ak áno, nemusí robiť RZ.
Jana Motyčková
26.04.06,10:29
Začala som vyplňať tlačivo XB-SZČO, ktorá nemala žiadny iný príjem počas celého roka 2005, ZŤP bola počas celého roka 2005 a neuplatňovala si v r.2005 zľavu od 1.9.-31.12.2005 7%, ale počas roka 2005 platila stále 14%.

Bola by som rada v I.Oddieli - údaje o SZČO či by ste mi odsúhlasili nasledovný výpočet.

I. Oddiel:
- poistenec sa považov. za SZČO B04 od 1.1.2005 do 31.12.2005
( tu som uviedla dátum, kedy bol len SZČO a to počas celého roka )
- počet dní obdobia uvedeného v B04 - 365 dní
- základ dane z príjmov FO B07 50 000,00
( uviedla som príjem - výdaj )
- výdavky na poistné, o ktoré sa znížil ZD z príjmov FO 9 520,00
( tuto mám chápať, koľko v skutočnosti sa zaplatili preddavky za r.2005?).
- to, čo si uplatnil vo výdavkoch pri výpočte základu dane.



- B 09 27 813,08 SK
( 50 000 + 9520 / 2,14 = 27 813,08 )

II. Oddiel:
- riadok B11 tu som nevyplnila nič, pretože podľa § 11 ods.8 písm.a)aži)k) zákona - štát neplatil za r.2005 za tohto SZČO odvody.
Pri tomto riadku nie som si istá či to mám správne, pochopila som to správne? SZČO si platil počas celého roka sám preddavky.?).
- tu uvedie dátumy ak bol bol dôchodcom, študento a pod. (príslušné písmená zákona), aj keď za tú dobu platil preddavky - ak je predpoklad, že jeho príjem za toto obdobie je nižší ako úhrn 1/2 minimĺanych miezd. V jeho prípade, ak bol dôchodcom a pod. tento odddiel vyplní. Ak nebol dôchodcom a pod., oddiel nevypĺňa.



- riadok B12 tu som uviedla sumu 76,20
( 27 813,08 / 365 x p.B11 - toto je vlastne 0,00 ) = 76,20
Ak nevypĺňate, tak 0 - ak položka B11 je nula, tak aj výsledok musí byť 0.



- riadok B 13 neviem čo mám uviesť ???
Ak nevypĺňate II.odiiel, nepíšete nič. Ak vypĺňate II.oddiel, musíte po p.B12 pokračovať v tlačive X až po X27 a postupujete podľa predtlače.


Pri vypĺňaní si čítajte aj poznámky, ak je pri položke hore indexové čísielko. Sú dôležité.
Indiana
26.04.06,10:30
Otázočka k minimálnemu VZ:

V zákone o ZP sa definuje minimálny VZ ako minimálna mzda s odvolávkou na celý Zákon o minimálnej mzde. A keď sa pozriem na §2 odst.3 :"... Zamestnancovi odmeňovenému minimálnou mzdou, ktorý ... neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.". Dovolenku predsa preplácam priemerom podľa Zákonníka práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) a minimálnu mzdu mám počítať na odpracovaný čas (dovolenka teda nie je odpracovaný deň).

Alebo sa mám pozerať na deň dovolenky ako deň, kedy mal byť odvod urobený? Toto ale nie je potom podchytené v zákone.
Jana Motyčková
26.04.06,10:36
Zdravím. Máme robiť ročné zúčtovanie ZP ak zamest. pracoval od 1.januára do 31. augusta. Od 1. sept. do 4. sept. bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 5. sept. do 31. dec. bol znova zamestnancom.
Bude si ročné zúčt. robiť zamestnanec sám, pretože nebol počas celého roka zamestnancom? Záleží na výške príjmu, alebo si zúčt. musí spraviť sám, bez ohľadu na výšku príjmu?

Tie isté dátumy, len od 1. do 4. sept. nebol dobrovoľne nezamestnaný, ale bol ako evidovaný na úrade práce. Bude si robiť zúčt. sám preto že nebol celý rok zamestnaný, alebo preto , lebo to súvisí s výškou príjmov?
Ďakujem
RZ nemusí robiť, ak ako dobrovoľne nezamestnaný nemal príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy za to obdobie, a ak ako zamestnanec mal príjmy kaŽdý mesiac nižšie ako 43095 Sk.

Ak by bol evidovaný na ÚP, RZ nemusí robiť, ak v každom mesiaci mal príjmy nižšie ako 43095 Sk.
maca88
26.04.06,11:18
"od 21.9-5.10.2005 bol nezamestnaný, evidovaný na úrade prace" - nemal byť ten prvý dátum 22.4.? Ak áno, nemusí robiť RZ.

Ja som sa pomylila, ten datum je spravny, ale u druhého zamestnavatela pracoval od 1.4.2005-20.9.2005, následne bol evidovaný na NUP, cca 2 týždne. takže netreba mu robit ročné zúčtovanie?
Jana Motyčková
26.04.06,15:19
Netreba .
domacnost
27.04.06,03:34
- to, čo si uplatnil vo výdavkoch pri výpočte základu dane.


- tu uvedie dátumy ak bol bol dôchodcom, študento a pod. (príslušné písmená zákona), aj keď za tú dobu platil preddavky - ak je predpoklad, že jeho príjem za toto obdobie je nižší ako úhrn 1/2 minimĺanych miezd. V jeho prípade, ak bol dôchodcom a pod. tento odddiel vyplní. Ak nebol dôchodcom a pod., oddiel nevypĺňa.


Ak nevypĺňate, tak 0 - ak položka B11 je nula, tak aj výsledok musí byť 0.


Ak nevypĺňate II.odiiel, nepíšete nič. Ak vypĺňate II.oddiel, musíte po p.B12 pokračovať v tlačive X až po X27 a postupujete podľa predtlače.


Pri vypĺňaní si čítajte aj poznámky, ak je pri položke hore indexové čísielko. Sú dôležité.

Janka, ďakujem viete bola som na školení u nemenovaného , ale on nám nevedel vysvetliť ani príklad, citoval len parag. k zákonu, čo si viem prečítať aj ja, ale priamo sa vyjadril a priznal, že nevie riešiť uvedené príklady. Chcela som ísť na školenie p.Mihála v našom meste, ale vtedy sa mi to akurát nehodí.

Prosím Vás Janka v liste XB-SZČO, som v B21 vyplnila k nasledovným mesiacom, kedy SZČO nebol poisten.štátu podľa zákona a nebol ani počas celého roka na PN.

1) otázka
Dobre som spravila, ked sZČO vyplnila B21? alebo som mala vyplniť B23,B25? :confused: alebo som v III.Oddieli nemala vyplňovať nič?

B21
január 31 dní
február 28
marec 31
apríl 30
máj 31
jún 30...... čo je spolu 365 dní.

2) otázka
B22 sa píše, že sa uvádza minim.základ podľa § 13 ods.17 a 18 zákona SZČO je uvedený aj výpočet a to vo vysvetlívkach, že
minimálny základ SZČO podľa § 13 ods.17 je 78 000,00 vydelený celkovým počtom dní v mesiaci napr.v januári je počet dní 31 a vynásobený počtom dní uvedených v B21 to jest 365? Takže:
78 000/31 x 365 = 918 387,10 SK? Táto suma sa mi zdá byť pri vysoká:confused: táto suma by sa mala uviesť v B22 v riadku január, môže to takto byť?
Je tento výpočet správny?
ZuzanaP
27.04.06,03:39
1. SZČO od 01. 10. 2005, v 01-03/2005 pracoval pre českú firmu v ČR, od 04-09/2005 nezamestnaný.

Aký typ tlačiva použije?


Bol poistený v ČR, takže spraví ročné zúčtovanie len za SZČO na tlačive typu B.

Uvažujem správne?
Marína
27.04.06,05:03
Uvažuješ správne.
ZuzanaP
27.04.06,06:45
Prosím o odobrenie postupu ročného zúčtovania za "čistú" SZČO:

III. oddiel
r. 24: 01. 01. 2005 - 31. 12. 2005
r. 26: ku dňu napr. 01.05.2006 zaplatené celkom (r. 2005 + r. 2006) 11308+3808=15116
r. 27: - 39990 (strata)
r. 28: 11308
r. 29: 0

VI. oddiel
jednotlivé mesiace - celkový počet kalend. dní, VZ 6500,--

VII. oddiel
r. 51:0
r. 52: 78000
r. 53: 78000
r. 54: 14%
r. 55: 10920
r. 56: - 388
r. 57: 0
r. 58: - 388

IX. oddiel
r. 61: 12
r. 62: 0
r. 63: 14%
r. 64: 0
r. 65: 0

Kde v zúčtovaní uvediem, že aj naďalej bude platiť 966,--?

Ďakujem
Barbara
27.04.06,07:51
a je to tady práve vyšlo aj v Zbierke

http://www.zbierka.sk/get.asp?rr=06&zz=06-z239
NOKIA
27.04.06,08:17
Vyhláška MZ SR je uverejnená v Zbierke zákonov čiastka 85, číslo 239/2006 Z.z., nadobúda účinnosť dňom uverejnenia teda 27.4.2006. Prajem Vám všetkým úspešné zvládnutie ročných zúčtovaní na ZP. :p
Terezap
27.04.06,09:27
Prosím o radu. Aké tlačivo treba vyplniť ak je SZČO od 15.11.2005. Do tej doby v evidencii úradu práce. Základ dane je 37 000,- Sk, teda nižší ako 78 000,- Sk. Čo v tom prípade? Ďakujem
ZuzanaP
27.04.06,09:55
Ak bol zamestnacovi 30.03.2005 priznaný invalidný dôchodok, rozhodnutie doniesol neskoro, polovičné poistné som mu uplatňovala až za júl 2005, tak sa to v tomto ročnom zúčtovaní opraví?!

Aký typ tlačiva použijem? X a XA?
Barbara
27.04.06,10:12
Ak bol zamestnacovi 30.03.2005 priznaný invalidný dôchodok, rozhodnutie doniesol neskoro, polovičné poistné som mu uplatňovala až za júl 2005, tak sa to v tomto ročnom zúčtovaní opraví?!

Aký typ tlačiva použijem? X a XA?


áno typ X, lebo sa zmenila u neho sadzba poistného:p
ZuzanaP
27.04.06,10:33
a ak mu bol priznaný inv. dôch. od 30.03.2005, zaškrtnem v r. X04 aj marec?
alušik
27.04.06,10:53
Zaškrtneš až od apríla, takže marec nie.;) Uplatňuješ až od mesiaca, od začiatku ktorého bola splnená podmienka - invalidita.


Jožko ma opravil, takže sa ospravedlňujem.;)
Marína
27.04.06,11:37
Prosím o radu. Aké tlačivo treba vyplniť ak je SZČO od 15.11.2005. Do tej doby v evidencii úradu práce. Základ dane je 37 000,- Sk, teda nižší ako 78 000,- Sk. Čo v tom prípade? Ďakujem 1/ Typ B
2/ Tak tam dáš ZD 37.000,00 Sk

Dodatočne dopĺňam.
Pozri si:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=232091&postcount=3
alušik
27.04.06,11:41
1/ Typ B
2/ Tak tam dáš ZD 37.000,00 Sk

Súhlasím s Marínou. Iné by bolo, keby mal príjmy aj zo zamestnania a aj ako SZČO a celkové príjmy by boli nižšie ako 78 tis., vtedy by vypĺňal X.
domacnost
27.04.06,11:56
Janka, ďakujem viete bola som na školení u nemenovaného , ale on nám nevedel vysvetliť ani príklad, citoval len parag. k zákonu, čo si viem prečítať aj ja, ale priamo sa vyjadril a priznal, že nevie riešiť uvedené príklady. Chcela som ísť na školenie p.Mihála v našom meste, ale vtedy sa mi to akurát nehodí.

Prosím Vás Janka v liste XB-SZČO, som v B21 vyplnila k nasledovným mesiacom, kedy SZČO nebol poisten.štátu podľa zákona a nebol ani počas celého roka na PN.

1) otázka
Dobre som spravila, ked sZČO vyplnila B21? alebo som mala vyplniť B23,B25? :confused: alebo som v III.Oddieli nemala vyplňovať nič?

B21
január 31 dní
február 28
marec 31
apríl 30
máj 31
jún 30...... čo je spolu 365 dní.

2) otázka
B22 sa píše, že sa uvádza minim.základ podľa § 13 ods.17 a 18 zákona SZČO je uvedený aj výpočet a to vo vysvetlívkach, že
minimálny základ SZČO podľa § 13 ods.17 je 78 000,00 vydelený celkovým počtom dní v mesiaci napr.v januári je počet dní 31 a vynásobený počtom dní uvedených v B21 to jest 365? Takže:
78 000/31 x 365 = 918 387,10 SK? Táto suma sa mi zdá byť pri vysoká:confused: táto suma by sa mala uviesť v B22 v riadku január, môže to takto byť?
Je tento výpočet správny?

Ja sa len pripomínam, aby sa na mňa nezabudlo.;)
laudvili
27.04.06,12:43
Ahojte poraďáci!

Dnes som dostal e-mail ,v ktorom je uvedené číslo vyhlášky s prílohami o ročnom zúčtovaní poistného ,ktoré máme odovzdať do 30.6.2006 do ZP.
Zbierka zákonov č. 239/2006 zo 4 .apríla 2006
Istotne sa zapotíme,ale nie iba my,ale aj pracovníci ZP.Je to pomaly diplomavá práca.
čau
Jana Motyčková
27.04.06,13:37
Prosím o odobrenie postupu ročného zúčtovania za "čistú" SZČO:

III. oddiel
r. 24: 01. 01. 2005 - 31. 12. 2005
r. 26: ku dňu napr. 01.05.2006 zaplatené celkom (r. 2005 + r. 2006) tu sa uvádzajú iba preddavky zaplatené za rok 2005 (platby za január až december 2005) zaplatené najneskôr v deň podania RZ, nie platby za rok 2006 11308+3808=15116
r. 27: - 39990 (strata)
r. 28: 11308 (zrejme 10920)
r. 29: 0

VI. oddiel
jednotlivé mesiace - celkový počet kalend. dní, VZ 6500,-- ak nebol PN v 9-12/2005

VII. oddiel
r. 51:0
r. 52: 78000
r. 53: 78000
r. 54: 14%
r. 55: 10920
r. 56: - 388 0 v súvislosti s výškou preddavkov
r. 57: 0
r. 58: - 388 detto

IX. oddiel
r. 61: 12
r. 62: 0
r. 63: 14%
r. 64: 0
r. 65: 0 tu je upravený preddavok na minimum a max. t.j. 966 ak nie je popri zamestnaní

Kde v zúčtovaní uvediem, že aj naďalej bude platiť 966,--?

Ďakujem
Opravy červenou.
Jana Motyčková
27.04.06,13:40
a ak mu bol priznaný inv. dôch. od 30.03.2005, zaškrtnem v r. X04 aj marec?
Od marca - viď §9 vyhlášky - uplatníš nižšiu sadzbu v mesiaci, keď bol ZPS aspoň 1 deň.
Jana Motyčková
27.04.06,14:00
Prosím Vás Janka v liste XB-SZČO, som v B21 vyplnila k nasledovným mesiacom, kedy SZČO nebol poisten.štátu podľa zákona a nebol ani počas celého roka na PN.

1) otázka
Dobre som spravila, ked sZČO vyplnila B21? alebo som mala vyplniť B23,B25? :confused: alebo som v III.Oddieli nemala vyplňovať nič?

B21
január 31 dní
február 28
marec 31
apríl 30
máj 31
jún 30...... čo je spolu 365 dní. OK, ale treba vyplniť aj ostatné stĺpce, aj keď v tomto prípade B23=B21 aj B25=B21 a B24=B22 III.oddiel treba vyplniť ak VZ je menej ako 78000, čo je.



2) otázka
B22 sa píše, že sa uvádza minim.základ podľa § 13 ods.17 a 18 zákona SZČO je uvedený aj výpočet a to vo vysvetlívkach, že
minimálny základ SZČO podľa § 13 ods.17 je 78 000,00 vydelený celkovým počtom dní v mesiaci napr.v januári je počet dní 31 a vynásobený počtom dní uvedených v B21 to jest 365? Takže:
78 000/31 x 365 = 918 387,10 SK? Táto suma sa mi zdá byť pri vysoká:confused: táto suma by sa mala uviesť v B22 v riadku január, môže to takto byť?
Je tento výpočet správny?
Nie. Uvádza sa v januári - 6500/31 (dni v mesiaci) x 31 (dni v B21), obdobne ďalšie mesiace. Keď bol SZČO celý rok a nebol PN ani nebol dôchodcom, ktorý si uplatňuje zníženie VZ podľa §31 ods.12 (mal dosť nízky príjem, tak vo všetkých tých riadkoch bude 6500 Sk.

Treba si pri vypĺňaní čítať aj poučenia (nie len vysvetlivky, ktoré sú priamo v tlačivách) - pomôžu.
Marína
27.04.06,14:07
Janka, prosím Ťa, pomôž mi vyriešiť tento problém. Ako mám v súbore PDF odstrániť na tlačivách "nadpis" VZOR a Príloha ....? Neviem to vydeletovať. Rada by som už s tým RZ začala. Vďaka.
Terezap
27.04.06,14:33
Marína, s týmto Ti neviem poradiť, ale keď klikneš na www.health.gov.sk, tak tam nájdeš čisté tlačivá a nemusíš nič mazať.
Marína
27.04.06,14:47
Terka, veľmi pekne ďakujem:). Myslela som si, že sú také isté, ako tu na Porade. Ale aj tak by som bola rada, ak by niekto vedel odpoveď na moju otázku.
Simonab
27.04.06,15:59
Terka, veľmi pekne ďakujem:). Myslela som si, že sú také isté, ako tu na Porade. Ale aj tak by som bola rada, ak by niekto vedel odpoveď na moju otázku.



Marína, práve sa na tom pracuje. Potrebuješ na to nejaký program. Synátor na tom pracuje a stále mi hovorí: počkaj, počkaj, počkaj...
Tak čakám a som zvedavá čo z toho bude.:D
Simonab
27.04.06,17:23
Marína, s týmto Ti neviem poradiť, ale keď klikneš na www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk), tak tam nájdeš čisté tlačivá a nemusíš nič mazať.

No hej ale ani do tých sa nedá písať. Iba ak vytlačiť.
A ani nám sa nedarí písať do tých čo som si stiahla tu na porade.:( Budeme to musieť vypísať ručne. Ešteže nám včera Jozef na školení rozdal tie CD-čka, tam sú aspoň tie prvé tri typy A, B a C. Tie sú editovateľné.
ZuzanaP
28.04.06,03:17
Somij ďakujem:
add: r. 28: 11308 (zrejme 10920)


v januári 2005 boli doplatené spolu s decembrovým poistným aj nejaké nedoplatky za obdobie 09-11/2004, ktorých výšku nám oznámili zo VŠZP.
janber
01.05.06,07:06
Prajem pekný deň a prosím o pomoc pri vypĺňaní odd.IV v "Doklade o výške príjmu..."
Zamestnanec s hodinovou min. mzdou 37,40 Sk/hod. v mesiaci január 2005 odpracoval celý mesiac. V jan.2005 bolo 21 prac.dní,t.j. jeho príjem bol 37,40*8*21=6283,-Sk. Jeho min. VZ za tento mesiac je 6283,-Sk alebo 6500,-Sk?
Zaujíma ma to hlavne z toho dôvodu,že pri výpočte mzdy som pracovala s pracovnými dňami,ale zdravotne poistený je na kalendárne dni.

Jana
Jozef Mihál
01.05.06,07:08
Min. základ zamestnanca sa na účely zdr.poistenia počíta na pracovné dni (hodiny). Takže vo vyššie uvedenom prípade (janber) je to suma 6283 Sk.
janber
01.05.06,07:50
Ďakujem za odpoveď p.Mihál a obdivujem,že v dnešnej dobe sa nájdu ľudia, kt. nezištne poradia. To platí pre všetkých na "PORADE",kt. tak robia a pomáhajú. Je super,že STE. Ešte raz ďakujem!!!

Jana
Marína
01.05.06,12:43
Prosím o posúdenie.
Zamestnanec – starobný dôchodca ŤZP je v pracovno-právnom vzťahu od 1.6.2005. Zníženú sadzbu poistného 2% + 7% má uplatnenú od 1.9.2005.
1./ Musí vykonať ročné zúčtovanie ZP?
2./ Ak áno, tak použije tlačivo typ_X a typ_XA?
3./ Robí si RZZP sám, alebo na tlačive typ_X mu môže RZ vykonať aj zamestnávateľ?
4./ Prečo je na tlačivách RZ uvedené, či bol ŤZP celý rok, ak znížená sadzba poistného sa podľa Zák. 352/2005 Z. z. mohla uplatniť až od 1.9.2005?
Jozef Mihál
01.05.06,12:58
1. Len ak mal kolísavý príjem. Ak bol SZČO , musí.
2. Viď všeobecné poučenie. Ale áno, X.
3. Ak nebol SZČO, môže žiadať zamestnávateľa.
4. Na úvodnej strane sa označuje, či bol alebo nebol celý rok, vo všeobecnosti. Na úvodnej strane typu X sa dajú takto vyznačiť jednotlivé mesiace, čiže tam on zakrížikuje 9-12
Marína
01.05.06,16:45
Veľmi pekne ďakujem. Až teraz som si uvedomila, že informácie v mojej otázke boli neúplné. ŤZP bol už k 1. 1. 2005. Otázka smerovala k tomu, že ak zamestnanec je ŤZP k 1. 1. 2005 a zníženú sadzbu poistného podľa novely zákona o ZP si mohol uplatniť v období r. 2005 až od 09/2005, či je povinný podať RZZP, t. z., či sa to chápe ako zmena počas roka a z toho vyplývajúca povinnosť zúčtovať ZP.
mamo
01.05.06,18:09
Prosím, ak je SZČO celý rok 2005 aj poberateľ starobného dôchodku, tiež čelý rok 2005, ten vyplňa tlačivo "B" ?
Iné príjmy nemá.
Ďakujem
Jana Motyčková
01.05.06,18:33
Veľmi pekne ďakujem. Až teraz som si uvedomila, že informácie v mojej otázke boli neúplné. ŤZP bol už k 1. 1. 2005. Otázka smerovala k tomu, že ak zamestnanec je ŤZP k 1. 1. 2005 a zníženú sadzbu poistného podľa novely zákona o ZP si mohol uplatniť v období r. 2005 až od 09/2005, či je povinný podať RZZP, t. z., či sa to chápe ako zmena počas roka a z toho vyplývajúca povinnosť zúčtovať ZP.
Z toho dôvodu, že došlo k zmene sadzby poistného, nie je povinnosť podať RZZP.
Jana Motyčková
01.05.06,18:34
Prosím, ak je SZČO celý rok 2005 aj poberateľ starobného dôchodku, tiež čelý rok 2005, ten vyplňa tlačivo "B" ?
Iné príjmy nemá.
Ďakujem
Áno .
mamo
01.05.06,18:38
ĎAkujem pekne
AGRO
01.05.06,18:45
Vyplnila som list SA,SB a vyplňam list S. Zastala som pri VI. ODDIELY - výpočet poistného a to z toho dôvodu, že asi mám chybu v liste SB III. ODDIEL - výpočet poistného .

B31 nevyplňam
B32 nevyplňam
B33 - vymeriavaci základ prísluchajúci obdobiu... som dala 0,- , nakoľko B09 mám O,- a B31 som nevyplňala
B34 som dala O,- nakoľko B09 mám 0,- a B31 a B32 som nevyplňala.

Ale keď vyplňam list S -VI. oddiel tak S31 mám 20.686,- + 0,-
S32 mám 20.688,- +13.170,- a to sa mi už nezdá.
Potom by mi vyšiel S33 - 13.172,-

Vychádza mi, že mám chybu v liste SB - III. oddiel.
Manual
01.05.06,18:46
Mám takú drobnosť. Vyplňam tlačivo B a v p. 64 mi vyšla suma 647,- Sk. Do p. 65 dám sumu 966 a v p. 64 nechám sumu 647 ? Alebo tiež tam dám 966
Ďakujem za odpoveď a pekný večer...
Jozef Mihál
01.05.06,19:43
Vyplnila som list SA,SB a vyplňam list S. Zastala som pri VI. ODDIELY - výpočet poistného a to z toho dôvodu, že asi mám chybu v liste SB III. ODDIEL - výpočet poistného .

B31 nevyplňam
B32 nevyplňam
B33 - vymeriavaci základ prísluchajúci obdobiu... som dala 0,- , nakoľko B09 mám O,- a B31 som nevyplňala
B34 som dala O,- nakoľko B09 mám 0,- a B31 a B32 som nevyplňala.

Ale keď vyplňam list S -VI. oddiel tak S31 mám 20.686,- + 0,-
S32 mám 20.688,- +13.170,- a to sa mi už nezdá.
Potom by mi vyšiel S33 - 13.172,-

Vychádza mi, že mám chybu v liste SB - III. oddiel.
AGRO,
S31 vyzerá byť OK,

S32 je súčet preddavkov, ak boli preddavky SZČO 13.170, tak je to OK,

S33 je preplatok, ak zisk SZČO bol nulový, tak je preplatok -13.172 OK.
Jozef Mihál
01.05.06,19:45
Mám takú drobnosť. Vyplňam tlačivo B a v p. 64 mi vyšla suma 647,- Sk. Do p. 65 dám sumu 966 a v p. 64 nechám sumu 647 ? Alebo tiež tam dám 966
Ďakujem za odpoveď a pekný večer...
Janko, zajtra na seminári si to vysvetlíme...
Marína
02.05.06,07:12
Z toho dôvodu, že došlo k zmene sadzby poistného, nie je povinnosť podať RZZP.
Ďakujem Janka.
Marína
02.05.06,07:34
Mám takú drobnosť. Vyplňam tlačivo B a v p. 64 mi vyšla suma 647,- Sk. Do p. 65 dám sumu 966 a v p. 64 nechám sumu 647 ? Alebo tiež tam dám 966
Ďakujem za odpoveď a pekný večer...
Janko, zajtra na seminári si to vysvetlíme... Dnes som odovzdala takto vyplnené RZZP do Spoločne ZP. Dúfam, že nebudem musieť ho odovzdať ešte raz ako opravné.

V poučení pre typ_B je uvedené
Položka č.71 - uvádza sa počet príloh, ktoré poistenec priložil k ročnému zúčtovaniu. Ak poistenec podal za rok 2005 daňové priznanie, prílohou ročného zúčtovania bude potvrdenie o podaní daňového priznania za rok 2005. Ak poistenec daňové priznanie za rok 2005 nepodal, uvedie túto skutočnosť v X. oddieli.

V SpZP k RZZP požadujú ako prílohu Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie. Tvrdia, že je to príkaz MZ SR. Zbytočne som im vysvetľovala, že preddavky sú uvedené v odd. IX. RZZP, tak je nelogická duplicita vykazovania preddavkov.
1) Odovzdať aj Výkaz preddavkov na ....., alebo nie?
2) Na aký účel je určená pre ZP príloha Potvrdenie o podaní DP? V základe dane z DP(r.69) sú zahrnuté aj príjmy podľa § 7,8, ktoré nie sú VZ pre platenie verejného ZP.
Simonab
02.05.06,14:23
Takže, čerstvá Majkina-Melnick skúsenosť. Od nej nechceli ten výkaz preddavkov. No ale to je Rbk ( iný kraj, iný mrav:D ). Takže v ZP už prvé skúsenosti majú:D môžeme ich začať bombardovať aj my ostatní. Je mi tých žien normálne ľúto. Asi by sme mali ku každému RZ priložiť aj lístoček s odkazom na www.porada.sk.: (http://www.porada.sk))
Majka dovolila som si to sem dať. Dúfam, že ma nebudeš stíhať kvôli autorským právam.:p
Antonia1
03.05.06,05:34
Neviem či svoje otázky som zariadila správne. Ale chcem sa opýtať
1. SZČO pobera invalidný dôchodok a je aj držiteľom preukazu ZŤP.Čiastkový základ dane za rok 2005 je 33 310,- Sk, preddavky odvedené 3190,- /2x 455,- a 10 x 228,-/ Ročné zučtovanie robí na tlačive typu B ?

2. Od 1.1.2005 do 31.3. 2005 zamestanec a od 1.4.2005 do 31.12.2005 SZČO
Ročné zučtovanie rob na tlačive S, SA alebo SB.
Ďakujem za odpoveď.
Barbara
03.05.06,08:42
Neviem či svoje otázky som zariadila správne. Ale chcem sa opýtať
1. SZČO pobera invalidný dôchodok a je aj držiteľom preukazu ZŤP.Čiastkový základ dane za rok 2005 je 33 310,- Sk, preddavky odvedené 3190,- /2x 455,- a 10 x 228,-/ Ročné zučtovanie robí na tlačive typu B ?

2. Od 1.1.2005 do 31.3. 2005 zamestanec a od 1.4.2005 do 31.12.2005 SZČO
Ročné zučtovanie rob na tlačive S, SA alebo SB.
Ďakujem za odpoveď.


1. SZČO - typ B
2. zamestnanec+SZČO - typ S / SA- zo zamestnania plus SB- zo SZČO/
perigeus
03.05.06,09:14
Prosim o radu. Cely rok som bol zamestnany a subezne cely rok som bol aj SZCO. Moj vymeriavaci zaklad SZCO (B09) bol nizsi ako 78000,-. Urobil som spravne, ak som vyplnil II. oddiel tlaciva SB s tym, ze vo vsetkych polozkach tohto oddielu mi vysla 0? Dakujem za pomoc...
alušik
03.05.06,09:24
Prosim o radu. Cely rok som bol zamestnany a subezne cely rok som bol aj SZCO. Moj vymeriavaci zaklad SZCO (B09) bol nizsi ako 78000,-. Urobil som spravne, ak som vyplnil II. oddiel tlaciva SB s tym, ze vo vsetkych polozkach tohto oddielu mi vysla 0? Dakujem za pomoc...

Je to správne.;)
Jano22
03.05.06,09:48
Ono pán Mihál to bude trocha zmätok, lebo pozeral som včera spravodajstvo
televízie Markízy. Tam bola informácia, že zamestnanci požiadajú zamestnávateľa o ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie. Ale už nedodali
poznámku v správe, že sa jedná napr. u tých , ktorých príjem kolísal pod
aj nad sumou 43 095 Sk mesačne. Takáto nepresná , neuplna správa televízie
hneď narobí male zmätky u ľudí.
Jano22
03.05.06,09:52
Dodatok: Teraz nie som si istý, či to bola Markíza alebo Ta3, ale správa
o tom bola.
silvia
03.05.06,18:37
Prosím Vás, keď v mesiaci február zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou 6500,- Sk z dôvodu čerpania dovolenky vyšla hrubá mzda cca 6300,- Sk, vo IV.oddieli Dokladu o výške príjmu a o preddavkoch uvediem v stĺpci minimálny základ 6500,- a v stĺpci úhrn príjmov 6300,- Sk?
Vďaka za pomoc!
Jozef Mihál
03.05.06,19:56
Porušujete Zákonník práce, ak zamestnancovi z dôvodu dovolenky vyšlo len 6300.

K veci - v danom prípade tak, ako píšete.
Jozef Mihál
03.05.06,19:59
Ono pán Mihál to bude trocha zmätok, lebo pozeral som včera spravodajstvo
televízie Markízy. Tam bola informácia, že zamestnanci požiadajú zamestnávateľa o ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie. Ale už nedodali
poznámku v správe, že sa jedná napr. u tých , ktorých príjem kolísal pod
aj nad sumou 43 095 Sk mesačne. Takáto nepresná , neuplna správa televízie
hneď narobí male zmätky u ľudí.
Nuž narobí, za spravodajstvo Markízy zodpovednosť necítim. Ak tento príspevok číta niekto z kruhov blízkych tejto TV, nech sa prosím hlási u mňa, kontakt viď môj profil.
silvia
04.05.06,07:00
Ďakujem za odpoveď p.Mihál.
janber
04.05.06,12:22
Dobrý deň,mohol by mi ešte niekto pomôcť pri vypĺňaní "Dokladu o výške príjmu..."?
Študent zamestnaný na DoVP celý rok 2005, od 09-12/2005 jeho príjem presiahol 13.000,-Sk a je povinný si podať RZP ako samoplatiteľ. Mám mu vystavovať "Doklad o výške príjmu..."?Ak áno,uvádzam údaje od 9/2005?Aký dátum uvediem do riadku "Poistenec sa považoval za zamestnanca"?
Nasta.B
04.05.06,13:31
To znamena, ze ked mame vo firme zamestnancov s nizsim prijmov ako 43 095,-Skk nemusime za nich podavat rocne zuctovanie?????
Manual
04.05.06,13:42
To znamena, ze ked mame vo firme zamestnancov s nizsim prijmov ako 43 095,-Skk nemusime za nich podavat rocne zuctovanie?????
Nie nemusíte, ale ani v jednom mesiaci nesmú mať nad 43095,- Sk
Elia
04.05.06,14:24
Moc, moc prosím o odpoveď:
SZČO,ktorá prerušila živnosť od15.3.05 do 15.9.05 , základ dane z DP má 94 000 /vlastne iba za 6 mesiacov/. Počas prerušenej živnosti si platila preddavky
910 Sk mesačne - v pen.denníku ako nedaňový výdaj. Na akom talčive podáva
ročné zúčtovanie a čo s obdobím prerušenej živnosti? Ako sa pozerať na základ dane - VZ 94 000 + zapl. ZP/2,14 a /6 alebo nie?
Elia
04.05.06,14:29
Prosím, kde nájsť príklady na vyplnené tlačivá S, SA, SB , X - XA, XB, , ale aj samotné B ale nie iba "ukážkové príklady" /bezproblémové/ale aj také, ktoré sú niečím skomplikované???
alušik
04.05.06,14:52
Prosím, kde nájsť príklady na vyplnené tlačivá S, SA, SB , X - XA, XB, , ale aj samotné B ale nie iba "ukážkové príklady" /bezproblémové/ale aj také, ktoré sú niečím skomplikované???

Neskôr ich tu Jožko Mihál zverejní. Na školení hovoril, že na poradu pridá príklady podľa toho, ako bude stíhať. Zatiaľ myslím, že ešte nikde nie sú vzorové príklady vypísania tlačív S a X. Majú tak možno tí, ktorí boli na jeho školení. :) Vrátane mňa.;)
Manual
04.05.06,14:53
Prosím, kde nájsť príklady na vyplnené tlačivá S, SA, SB , X - XA, XB, , ale aj samotné B ale nie iba "ukážkové príklady" /bezproblémové/ale aj také, ktoré sú niečím skomplikované???
Elia, skús prekutrať témy p. Mihála, inak dával na školeniach takéto tlačivá vzorové vyplnenia.
Pekný deň...:)
Elia
04.05.06,15:57
Alušik a Manual, ďakujem vám za odpovede. Ste strašne zlatí. V príkladoch sa "mrvím" už dlhšie, snažím sa z nich si niečo pre seba vybrať. No viete, najlepšie pochopíte, keď vidíte príklad a dosadzujete si svoje údaje. No čo sa týka prerušenia živnosti a zúčtovania SZČO sa mi nepodarilo vyloviť. V hľadaní a písaní sa iba učím, niededy vôbec neviem kam zablúdim. Dúfam že časom sa mi to bude dariť lepšie. Ešte raz díky.
Jana Motyčková
04.05.06,17:09
Dobrý deň,mohol by mi ešte niekto pomôcť pri vypĺňaní "Dokladu o výške príjmu..."?
Študent zamestnaný na DoVP celý rok 2005, od 09-12/2005 jeho príjem presiahol 13.000,-Sk a je povinný si podať RZP ako samoplatiteľ. Mám mu vystavovať "Doklad o výške príjmu..."?Ak áno,uvádzam údaje od 9/2005?Aký dátum uvediem do riadku "Poistenec sa považoval za zamestnanca"?
Keďže študent pracujúci na dohodu nie je považovaný za zamestnanca pre účely zdravotného pistenia, t.j. ani jeho zamestnávateľ nie je "zamestnávateľom pre zdrav. poistenie", t.j. nemá voči nemu povinnosti zamestnávateľa - vydať Doklad o výške príjmu... T.j. dohodárovi sa v žiadnom prípade nevystavuje Doklad o výške príjmu ... a ani dohodár nemôže požiadať o RZP svojho zamestnávateľa. Zamestnávateľ dohodárovi nemusí vystaviť žiaden doklad o príjme, ak vystaví, potom len nejaké neoficiálne tlačivo - inak by dohodárovi mali postačovať výplatné pásky, prípadne dohody.
Jana Motyčková
04.05.06,17:10
To znamena, ze ked mame vo firme zamestnancov s nizsim prijmov ako 43 095,-Skk nemusime za nich podavat rocne zuctovanie?????
Dá sa povedať, že nemusíte, samozrejme ak Vás o to nepožiadajú.
mamo
04.05.06,17:15
Asi sa spýtam blbo, ale somij toto platí aj pre dôchodcu, ktorý poberá starobný dôchodok a je zamestnaný na DOVP a zarobí napr. 6000 mesačne ?
Jana Motyčková
04.05.06,17:29
To platí pre zamestnancov z hľadiska zdravotného poistenia. Dohodári nie sú pre zdr.p. zamestnancami.
mamo
04.05.06,17:33
To platí pre zamestnancov z hľadiska zdravotného poistenia. Dohodári nie sú pre zdr.p. zamestnancami.
ďakujem pekne
Jana Motyčková
04.05.06,17:35
za málo .
janber
04.05.06,18:50
Somij,ďakujem za odpoveď.Až po dlhšom študovaní RZP typ "C" som si uvedomila, že /študenti,dôchodcovia,poberatelia rodič.príspevku/ pokiaľ nesplnia podmienku "1/2 min.mzdy za 9-12/05" sa stávajú samoplatiteľmi,takže doodvádzajú celých 14%. Ešte raz ďakujem a prajem pekný večer.
Jana
Renatka 75
05.05.06,05:50
Prosím o radu:

1/ Sestra bola zamestnaná do 30.9.2005. Od 1.10.2005 je samoplatca.
Ak by mala splnený limit 1-9/2005 za mesiac viac ako 43 095, tiež musí požiadať posl.zamestn. o vykonanie ročného zúčtovania?
alušik
05.05.06,05:56
Prosím o radu:

1/ Sestra bola zamestnaná do 30.9.2005. Od 1.10.2005 je samoplatca.
Ak by mala splnený limit 1-9/2005 za mesiac viac ako 43 095, tiež musí požiadať posl.zamestn. o vykonanie ročného zúčtovania?

Ak bola v priebehu roka samoplatiteľom, nemôže požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa, musí si ročné zúčtovanie urobiť sama.;) Zamestnávateľa požiada o vystavenie dokladu o príjme a zaplatených preddavkoch.
Renatka 75
05.05.06,06:10
Ak bola v priebehu roka samoplatiteľom, nemôže požiadať o ročné zúčtovanie zamestnávateľa, musí si ročné zúčtovanie urobiť sama.;) Zamestnávateľa požiada o vystavenie dokladu o príjme a zaplatených preddavkoch.
Dakujem Alusik, ale musí aj v tom prípade, ak neprekročila ten limit? Asi áno, ak bola samoplatiteľ, však? A aké tlačivo má použiť?
alušik
05.05.06,06:28
Dakujem Alusik, ale musí aj v tom prípade, ak neprekročila ten limit? Asi áno, ak bola samoplatiteľ, však? A aké tlačivo má použiť?
Ak by ako samoplatiteľ nedosiahla príjem od 1.9.-31.12. viac ako 13000 Sk a v zamestnaní teda ten príjem nepresiahol ani jeden meisac 43095, tak nebude musieť urobiť ročné zúčtovanie.;)
Renatka 75
05.05.06,06:33
Dakujem ti,dobrá víla. A ked presiahla 1-9/2005 mesačný príjem43095, aké tlačivo použijem? S?
Jana Motyčková
05.05.06,12:08
S +SA, SC .
Manual
05.05.06,18:47
Mám takýto prípad starobný dôchodca 71 r. SZČO tlačivo Typ B
Prosím o vyjadrenie na takýto postup:
p.25...365
p.26...12336
p.27...65332
p.28...12278
p.29...36267
p.31...122
1.9.2005
31.12.2005
B
p.32...122
p.33...12123
p.34...13000
p.35...ano
p.36...12123
p.41... jan, feb.....dec.
p.42...spolu 78000
p.51...24144
p.52...78000
p.53...78000
p.54...14%
p.55...10920
p.56...1416
p.57...0
p.58...1416
p.61...12
p.62...3023
p.63...14%
p.64...424
p.65...966

Alebo je možné dať na p. 52 sumu 52000,- (78000-26000) a z tej spočítať 14% a potom by mu vyšiel preplatok 5056. ???
Ďakujem
Jozef Mihál
05.05.06,19:00
Janko, tomu príkladu porozumie len profík,

takže Ti odpovedám:

Nerobíš to dobre, p41 je január - august plný počet dní, od septembra 0,

p42 je do augusta 6500, od septembra 0, v súčte 52000,

p52 je 52000,

atď.

a potom p64 OK,
p65 je 424.
Jozef Mihál
05.05.06,19:05
Neskôr ich tu Jožko Mihál zverejní. Na školení hovoril, že na poradu pridá príklady podľa toho, ako bude stíhať. Zatiaľ myslím, že ešte nikde nie sú vzorové príklady vypísania tlačív S a X. Majú tak možno tí, ktorí boli na jeho školení. :) Vrátane mňa.;)

Je to tak, tento víkend (do 8.5, podaktorí máte 3 dni voľna) sa chystám PoradaBlog zahltiť príkladmi na tlačivo S. O ďalší týždeň budú i príklady na X. Kto sa nevie dočkať - viď program seminárov, osobný kontakt je na nezaplatenie.

Viď alušik, po jednom školení tomu už perfektne rozumie.
Manual
05.05.06,19:06
Janko, tomu príkladu porozumie len profík,

takže Ti odpovedám:

Nerobíš to dobre, p41 je január - august plný počet dní, od septembra 0,

p42 je do augusta 6500, od septembra 0, v súčte 52000,

p52 je 52000,

atď.

a potom p64 OK,
p65 je 424. Jozef vďaka a tým pádom bude mať aj preplatok ako som písal.
PS. však Ty si profík :D aj takéto prípady prináša život.:)
a posielam B za ochotu a čas...
domacnost
06.05.06,12:41
QUOTE=somij]OK, ale treba vyplniť aj ostatné stĺpce, aj keď v tomto prípade B23=B21 aj B25=B21 a B24=B22 III.oddiel treba vyplniť ak VZ je menej ako 78000, čo je.

Janka prosím Vás tento III.oddiel v liste XB sa vyplňa aj ked vymeriavací základ vyššiel viac ako 78 000,00 ?

Treba si pri vypĺňaní čítať aj poučenia (nie len vysvetlivky, ktoré sú priamo v tlačivách) - pomôžu.[/QUOTE]

Kde by som môhla nájsť poučenie na inter.stránke, momentálne ho pri sebe nemám , poradíte mi?
Melnick
06.05.06,13:02
QUOTE=somij]OK, ale treba vyplniť aj ostatné stĺpce, aj keď v tomto prípade B23=B21 aj B25=B21 a B24=B22 III.oddiel treba vyplniť ak VZ je menej ako 78000, čo je.

Janka prosím Vás tento III.oddiel v liste XB sa vyplňa aj ked vymeriavací základ vyššiel viac ako 78 000,00 ?

Treba si pri vypĺňaní čítať aj poučenia (nie len vysvetlivky, ktoré sú priamo v tlačivách) - pomôžu.

Kde by som môhla nájsť poučenie na inter.stránke, momentálne ho
pri sebe nemám , poradíte mi?[/quote]

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?OpenDocument
alušik
06.05.06,13:04
Je to tak, tento víkend (do 8.5, podaktorí máte 3 dni voľna) sa chystám PoradaBlog zahltiť príkladmi na tlačivo S. O ďalší týždeň budú i príklady na X. Kto sa nevie dočkať - viď program seminárov, osobný kontakt je na nezaplatenie.

Viď alušik, po jednom školení tomu už perfektne rozumie.

Jožko, to bude tým, že si bol skvelý prednášajúci.:) :D ;)
Naozaj, viacerí sme sa zhodli na tom, že to bolo super školenie.
domacnost
06.05.06,13:17
Kde by som môhla nájsť poučenie na inter.stránke, momentálne ho
pri sebe nemám , poradíte mi?

http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/95FF1F73B23E261DC125714F0033F558?OpenDocument[/QUOTE]

Majka prosím ťa ja to neviem nájsť, nemôhla by si mi priamo pripnúť link, už s nájdeným poučením?:mee:
domacnost
06.05.06,13:20
Jožko, to bude tým, že si bol skvelý prednášajúci.:) :D ;)
Naozaj, viacerí sme sa zhodli na tom, že to bolo super školenie.

Alušik, ako ti len v dobrom zmysle slova závidím.:) Ja som bola na školení, ale určite sa to s p. Mihálom nedá porovnať. Už sa teším od p.Mihála na dalšie príklady, ktoré tu neskôr uvedie.
Melnick
06.05.06,13:23
domacnost
06.05.06,13:37
ďakujem už to mám, dúfam, že mi to pôjde teraz lepšie.
domacnost
06.05.06,13:44
QUOTE=somij]OK, ale treba vyplniť aj ostatné stĺpce, aj keď v tomto prípade B23=B21 aj B25=B21 a B24=B22 III.oddiel treba vyplniť ak VZ je menej ako 78000, čo je.

Janka prosím Vás tento III.oddiel v liste XB sa vyplňa aj ked vymeriavací základ vyššiel viac ako 78 000,00 ?


Našla som si k svojej otázke odpoved, tento oddiel III. v liste XB sa vyplňa iba vtedy, ak SZČO mal vym.základ nižší, ako sumu 78 000,00. Súhlasíte? A to vďaka poučeniu.Idem sa do toho poriadne zahryznúť.
domacnost
06.05.06,15:51
Mám už len jednu otázočku k listu XB a to v oddieli IV.:
- ide hlavne o počty dní období, ked poistenec nebol/bol osobou so zdravotným poistením:
V mojom prípade ide o SZČO ktorý bol zdravotne poistihnutý počas celého roka 2005 a aj podnikal počas celého roka 2005 (nebol poist.štátu, nebol PN, atd...) Moja otázka znie, mám vyplniť len stlpec v mesiacoch so ZPS? respek. od B37 v stlpci až po B51? alebo mám vyplňať aj stlpec na ľavo od B36 až B50?
Jozef Mihál
06.05.06,20:24
domacnost: Ak bol celý rok zdravotne postihnutý, vyplnia sa v liste XB, oddieli IV. len položky "so ZPS", teda č.37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51.
Viera123
06.05.06,20:34
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).
Citovala som z poučenia. Čo v tom prípade, ak zamestnanec nebol prihlásený ako SZČO v zdravotnej poisťovni? Napr. nevedel, že to má urobiť, alebo mu to jednoducho ani pracovníčky zdravotnej poisťovne nevedeli povedať, či to má alebo nemá urobiť (sprostredkovateľ II. piliera). Musí podávať RZ?
Jozef Mihál
06.05.06,20:39
Mal by sa dodatočne prihlásiť a podať RZ.

Prípadne, ak bol zamestnancom, je riešením podanie ročného zúčtovania typ S, list SA zamestnanie, list SD výpočet za príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov.
Melnick
06.05.06,20:41
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).
Citovala som z poučenia. Čo v tom prípade, ak zamestnanec nebol prihlásený ako SZČO v zdravotnej poisťovni? Napr. nevedel, že to má urobiť, alebo mu to jednoducho ani pracovníčky zdravotnej poisťovne nevedeli povedať, či to má alebo nemá urobiť (sprostredkovateľ II. piliera). Musí podávať RZ?

Vierka, z pohľadu ZP je sprostredkovateľ posudzovaný ako SZČO.
Bohužiaľ sa zabudol prihlásiť,takže vysporiadať sa so ZP musí
formou RZP./samozrejme ,dodatočne si splní ohlasovaciu povinnosť
a prihlási sa do ZP.

Nevedela som,že predchádzať môjmu príspevku bude
fundovanejšia odpoveď od Jozefa. Aj to sa stáva.:p
Viera123
06.05.06,20:43
Mal by sa dodatočne prihlásiť a podať RZ.

Prípadne, ak bol zamestnancom, je riešením podanie ročného zúčtovania typ S, list SA zamestnanie, list SD výpočet za príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Ďakujem.
Prihlásený už v ZP je, ale v inej, pretože v roku 2005 bol poistencom inej ZP. Mení to niečo na horeuvedenom? A nebude v tom chaos? Vopred ďakujem ešte raz.
accad
06.05.06,20:48
Mal by sa dodatočne prihlásiť a podať RZ.

Prípadne, ak bol zamestnancom, je riešením podanie ročného zúčtovania typ S, list SA zamestnanie, list SD výpočet za príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov.

Je možno použiť tento postup aj pri konateľoch, ktorí sa k 1.1.2005 neprihlásili do ZP ako SZČO a sú v danej obchodnej spoločnosti prihlásení ako zamestnanci?
Čo hrozí pri použití postupu RZ typ S (list SA+list SD) a ignorovaní dodatočného prihlásenia konateľa ako SZČO?
Melnick
06.05.06,20:50
Ďakujem.
Prihlásený už v ZP je, ale v inej, pretože v roku 2005 bol poistencom inej ZP. Mení to niečo na horeuvedenom? A nebude v tom chaos? Vopred ďakujem ešte raz.

Vierka v predchádzajúcej ZP by som ja dala prihlášku
a zároveň odhlášku s dátumami odkedy ,dokedy som bola
poistencom.:)
A v každom prípade vysporiadanie by som urobila s tou ZP,
ktorej poistencom som bola v r. 2005.