kampari
08.02.12,16:18
Ahojte,
chcela by som sa spýtať na takúto vec:
doteraz som počítala spotrebu PHM na náklad. auto podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze. dávam do poriadku cestovné za rok 2011. Lenže šofér mi tvrdí, že to staré auto vyrobené v r. 1989 žere oveľa viace ako som počítala ja. samozrejme, keď sme si to porovnávali s zakúpenou naftou a paru cestami kde išiel, vyšlo to tak ako vravel on. Môžem teda účtovať tú spotrebu vyššiu?
Ja viem, že si to treba doložiť sledovaním, ale ja ich nijako neprinútim a šéf sa o to nestará, pritom som viackrát pripomienkovala, že by to trebalo dať nejako premerať....a ja potrebujem uzatvoriť r2011.
Ďakujem
Mila123
08.02.12,15:21
môžeš aj vyššiu spotrebu, urob si prepočet spotreby nafty tvojim meraním za určité obdobie, za leto, za zimu, v meste a mimo mesta...... a jedine pri nákladných autách môžeš takto účtovať - i bez ciachovania.....
kampari
08.02.12,17:50
Díky Mila123....No ja si to môžem z kancla odmerať asi tak, že si pozriem záznam o prevádzke, nejakú konkrétnu cestu a keď následne na to druhý deň tankoval, tak to znamená, že mu ostalo v nádrži +- 5 litrov z prechádzajúcej cesty. Bo inak to nezistím. milionkrát som im to vravela, že by to mala byť nejako podchytené, ale ako keby som hrach na stenu hádzala. Mojou úlohou by malo byť iba to zúčtovať na základe podkladov...Vŕta mi to hlavou, pretože keď je v techničáku uvedené 27,5/100km a v skutočnosti to spotrebuje (podľa šoféra) 35l/100km (brať do úvahy "vek" auta) škoda by to bolo iba tak pripočítať v VH..
kampari
15.02.12,06:48
Ahojte,
riešim zasa tú nešťastnú spotrebu nafty......máme firemné Fiat Ducato, kedy píšu cesty, kedy nepíšu, ale to nejako podľa faktúr zisítm, že kde kedy boli....ale viem, že na tomto aute si chodia hore dole aj tak-nemá to nič spoločné s podnikaním. Keď prepočítam spotrebu nafty-čo sa firmy týka-odpíšem naftu ako daňový náklad, ale keď viem, že napr. 100 km prechodili tak tú spotrebu zaúčtujem na 501xx (tiež spotreba), ale potom to pripočítam k výsledku hospodárenia?....(ale DPH sme si za nákup odpočítali v priebehu roka)..
Ďakujem....
Mila123
15.02.12,06:54
t.j. nepíšu si jazdy? žiaden cestovný príkaz? evidencia pracovných ciest?
odporúčam 80% náklady a 80% z DPH.....
kampari
15.02.12,12:58
No presne tak, niečo zapíšu, niečo nie. Ja teraz spätne za celý rok to dávam do poriadku. No tento rok to už asi budem takto praktizovať, ale čo rok 2011....keď sme si počas celého roku dph z nafty nárokovali (s vedomím majiteľa)? čo teraz s tým DPH?
kampari
16.02.12,17:34
No presne tak, niečo zapíšu, niečo nie. Ja teraz spätne za celý rok to dávam do poriadku. No tento rok to už asi budem takto praktizovať, ale čo rok 2011....keď sme si počas celého roku dph z nafty nárokovali (s vedomím majiteľa)? čo teraz s tým DPH?
kampari
19.02.12,18:10
Poraďte prosíííííím.......je mi jasné, ÚJ sa musí na začiatku účto.obdob. rozhodnúť, kt. spôsob bude pri spotrebe uprednostňovať.....ale čo v mojom prípade...?:eek:
Mila123
19.02.12,18:16
za ostatné roky to bolo ako?
kampari
20.02.12,07:10
No za ostatné roky som podľa majiteľa mala rozpísať všetku nafty do spotreby ako daňový náklad (a vedela som, že chodia aj "mimo prácu"),ale šéf je šéf. Ale chcem to robiť tak ako to má byť, lebo vo finále dostanem ja pri kontrole. (keď sa nebude dať opraviť rok 2011), tak určite v tomto roku už 80%+20% ..Dala by sa teda zostatková nafta odpísať ako nedaňový, t.j. pripočí.polož. aj keď sme si nárokovali dph-čko v plnej sume?