D0min0
08.02.12,16:43
Zdravim Vas,

tymto Vas prosim o radu. Co znamena, ak je v zmluve o najme obytnej miestnosti uvedene toto:

IV. Cena najmu

1. Najomca sa zavazuje platit prenajimatelovi dohodnute najomne, vratane uhrad za sluzby spojene s najmom v vyske ..........€ (dalej len "najomne")

2. splatnost .....

3. sposob platenia ....

Prosim Vas co znamena cast vety ... sluzby spojene s najmom ... ? Je v tom zahrnuta aj elektrina, voda a dalsie sluzby? Alebo ako sa tomu da rozumiet? Dalej v zmluve nie je nic konkretizovane, len tak ako som to opisal.

Vopred vdaka.
Mária27
08.02.12,18:21
Ano, je to za elektrinu, vodu, teplo, smeti, výťah ... Či mu príde napr. po roku preplatok alebo nedoplatok, teba sa to nebude týkať.
D0min0
08.02.12,18:54
Ano, je to za elektrinu, vodu, teplo, smeti, výťah ... Či mu príde napr. po roku preplatok alebo nedoplatok, teba sa to nebude týkať.
Dakujem za odpoved.

Ide o to, ze som dostal takuto najomnu zmluvu pred 2 rokmi. V tomto ubyt. zariadeni sa to riesi tak, ze ak sa niekto ubytuje, tak si automaticky musi dat prihlasit elektrinu na svoje meno (inac je odhlasena).
No v mojom vynimocnom pripade bola prihlasena na spolocnost, ktora prenajom ponuka. Viackrat som sa pytal, ze kedy si to mozem dat na seba, bolo mi povedane ze az ked bude odpocet, ze teraz sa to neda. Rok som takto fungoval, ze elektrina nebola na mne a samozrejme som za nu ani neplatil. No po roku mi zaslali fakturu okolo 1000 eur ako nedoplatok za elektrinu s odpoctom VSE (za obdobie, ktore som tam byval). Tu fakturu mi zaslal prenajimatel a v hlavicke este bolo uvedene, ze na zaklade najomnej zmluvy. Nasledujuci rok som to neriesil, kedze suma bola zavratna a zmluvu som chapal tak, ze v cene ubytovania je aj elektrina. Rok to neriesili ani oni. Elektrinu mam rok na sebe a vyuctovanie mi prislo cca 200 eur. Takze ta suma co mi oni zaslali je 5x vyssia, ktoru by som nerad platil. Teraz mi od nich prisla ziadost o odsuhlasenie pohladavok kvoli akejsi inventarizacii pohladavok.

Neviem co robit. Musim to zaplatit alebo aky postup navrhujete?

Vrela vdaka.
Mária27
09.02.12,14:49
Pohľadávku neuznať ani čiastočne, inak by bola vymáhateľná 10 rokov. V zmluve si mal jasne napísané, že je to vrátane služieb, žiadna zmienka o dodatočnom faktúrovaní nejakej spotreby. Podľa znenia zmluvy si sa mohol legitímne domnievať, že ide o konštatnú sumu nájmu spolu so všetkými službami - robí sa to bežne najmä pri časti bytu, resp. pri častejšom striedaní nájomcov ako sú ročné vyúčtovania. Ak ste sa neskôr dohodli inak, bolo to na budúce obdobie.

V občianskom zákonníku sú ustanovenia o nájme bytu:
§ 686

(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.
Nájomné a úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu
§ 696
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.
D0min0
09.02.12,17:09
Pohľadávku neuznať ani čiastočne, inak by bola vymáhateľná 10 rokov. V zmluve si mal jasne napísané, že je to vrátane služieb, žiadna zmienka o dodatočnom faktúrovaní nejakej spotreby. Podľa znenia zmluvy si sa mohol legitímne domnievať, že ide o konštatnú sumu nájmu spolu so všetkými službami - robí sa to bežne najmä pri časti bytu, resp. pri častejšom striedaní nájomcov ako sú ročné vyúčtovania. Ak ste sa neskôr dohodli inak, bolo to na budúce obdobie.

V občianskom zákonníku sú ustanovenia o nájme bytu:
§ 686

(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.
Nájomné a úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu
§ 696
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

Dakujem krasne za radu.
Fakturu, ktoru som spominal vyssie som dostal bez akehokolvek podpisu prebrania, tak isto aj tu ziadost o odsuhlasenie pohladavok.
Je nutne na tu ziadost odpovedat? Rozmyslal som nad odpovedou v zmysle: ... k dnesnemu dnu neevidujem voci Vam ziadne nesplatene pohladavky ...

Este raz vdaka!