peterdane
08.02.12,17:26
Zdravim,

prenajimam byt a chcem si v danovom priznani uplatnit preukazatelne vydavky. Ako si mam evidovat prijmy a vydavky. Vedel by poradit niekto kto ma s tym skusenosti?
Treba na to kupit nejaky zosit na jednoduche uctovnictvo alebo staci klasicky zosit a tam to nejak napisat. A ako teda? Na infolinke danoveho mi povedali, ze nejak na prednu cast prijmy na strdnu zavazky a pohladavky a na konci uctovanie o obchodnom majetku ( ale to sa ma netyka ). Ale aj tak tomu nejak nerozumiem.

A taktiez by ma zaujimalo ako je to napriklad s celorocnym vyuctovanim, ktore chodi na konci maja. Ak napriklad v roku 2011 prislo vyuctovanie bytu za rok 2010, mam nedoplatok uctovat v danovom priznani za rok 2011 ako vydavok alebo nie, kedze to este suvisi s rokom 2010?

Dakujem.
peterdane
10.02.12,11:09
tak nikto nevie poradit ???
lubko6394
10.02.12,12:00
tak nikto nevie poradit ???

Ja to robím tak, že všetky podklady hádžem na jednu kopu a pred podaním DP začnem sčítavať. Vytlačím si z banky všetky výdavky od 1.1 do 31.12 za plyn, elektrinu, bytovému podniku a to vrátane vyúčtovaní. Na tom papieri kde je toho najmenej robím súčet všetkých výdavkov. To isté s príjmami. A zase tam kde je plac vypočítam koeficient a údaje, ktoré vpisujem do DP. Po odovzdaní DP k mojej kópii DP prišijem tieto podklady a hodím na spodok šuplíka do ktorého vhadzujem podklady priebežne až do nového DP.
Jana Motyčková
10.02.12,13:02
Prenajímam byt od 1.7.2011. Chcem si uplatniť skutočné výdavky.
Môžem si do výdavkov uplatniť aj výdavky na obstaranie zariadenia bytu zaplatené pred 1.7.? Jedná sa napr. o skrine, svietidlá, sporák, umývačka a pod. V §4 ods.5 som našla, že si môžem uplatniť výdavky vynaložené v kalendárnom roku pred začatím vykonávania zárobkovej činnosti, čiže v r.2010, nie je tam v roku začatia pred začatím vykonávania zárobkovej činnosti. V období pred 1.7.2011 v byte nikto nebýval.
Ktoré z platieb správcovi (poplatok za správu, záloha na vodu a pod., fond opráv atď.) si môžem dať do výdavkov r. 2011 - zaplatené po 1.7., alebo zaplatené v r.2011, alebo výdavky týkajúce sa obodbia od 1.7. do 31.12.? Platby boli totiž tak zvláštne platené, že v prvej polovičke roka bol vysoký preplatok a potom už nebolo treba zálohy platiť a ani sa neplatili až do decembra.
Nájomné za júl 2011 bolo zaplatené 28.6., tento príjem zrejme ide do príjmu z prenájmu. Nájomné na január 2012 bolo zaplatené v decembri 2011 - tiež to asi ide do príjmu r.2011.
Ak vo vyúčtovaní za rok 2011 príde v r.2012 preplatok, tento celý v r.2012 zahrniem do príjmu, alebo nejakým spôsobom ho rozdelím na obdobie pred 1.7.2011 a po 1.7.2011?