Dusan11
08.02.12,17:46
Dobry den.

Mal by som jednu otazku. Ma zena narok ziadat vyzivne na seba ked zila s muzom s ktorym ma dieta ale uz spolu neziju a nikdy neboli manzelia? Na dieta muz plati vyzivne dobrovolne bez urcenia sudu.
Ma zena pravny narok ziadat ho aj na seba? Viem ze manzelia, doknca aj ex-manzelia maju narok, ale ako je to ked manzelia nikdy neboli?

Za rychlu a jasnu odpoved dakujem.
mattto
08.02.12,16:49
nemá, žiadna zákonná vyživovacia povinnosť medzi partnermi neexistuje
marleau
08.02.12,16:51
A ak žili spolu a boli už rozvedení?Ak áno,aký je tam strop pre ženin príjem?
Mila123
08.02.12,16:52
Šiesty oddiel
Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke


§ 74 zákona o rodine (36/2005)


(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)

(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.
Dusan11
08.02.12,16:55
Dieta uz ma viac ako 3 roky. Teda uz nema narok ziadat na sude na seba nic. Spravne?
Len na dieta. A to plati. (Vsak preto ho asi vydiera, lebo z jedlom rastie chut)
Zita5
08.02.12,16:55
nemá, žiadna zákonná vyživovacia povinnosť medzi partnermi neexistuje

Trošku si mimo :)
mattto
08.02.12,18:03
Trošku si mimo :)

mimo je tvoje právne povedomie :D jasné sa pýta: "Ma zena narok ziadat vyzivne na seba ked zila s muzom s ktorym ma dieta ale uz spolu neziju? Viem ze manzelia, doknca aj ex-manzelia maju narok, ale ako je to ked manzelia nikdy neboli?" vidíš niekde v jeho príspevku, žeby sa pýtal na úhradu nákladov na zľahnutie? alebo príspevok na výživu nevydatej matke? Pozná vyživovaciu povinnosť medzi manželmi, pozná príspevok na rozvedeného manžela a pýta sa, či niečo obdobné existuje aj medzi partnermi... Stačí chápať podstate písaného textu
Zita5
08.02.12,18:04
nemá, žiadna zákonná vyživovacia povinnosť medzi partnermi neexistuje
matto , som síce obdarená jedným čiernym bodom, ale mne to neprekáža .:)
Keby som nevedela , že má matka právo žiadať vyživovaciu povinnosť, tak by som si nikdy nedovolila napísať to, čo som vyššie napísala .
Takže nie je potrebné sa hneď takto znepokojovať, ja som to nemyslela tak, ako sa to vzalo .
Mila123
08.02.12,18:07
Zitka aj ja som dostala jeden neužitočný.....nechápem prečo......ale čo už teraz......nebudem sa tu zhadzovať a vracať ako malé dieťa......nech má radosť, že nás tu likuje neužitočným......ale máme pravdu i tak....neodpovedal komplexne (úplne).....
Zita5
08.02.12,18:07
mimo je tvoje právne povedomie :D jasné sa pýta: "Ma zena narok ziadat vyzivne na seba ked zila s muzom s ktorym ma dieta ale uz spolu neziju? Viem ze manzelia, doknca aj ex-manzelia maju narok, ale ako je to ked manzelia nikdy neboli?" vidíš niekde v jeho príspevku, žeby sa pýtal na úhradu nákladov na zľahnutie? alebo príspevok na výživu nevydatej matke? Pozná vyživovaciu povinnosť medzi manželmi, pozná príspevok na rozvedeného manžela a pýta sa, či niečo obdobné existuje aj medzi partnermi... Stačí chápať podstate písaného textu

Z uvedeného zadania mi vychádza, že sa jedná o slobodnú matku .A aj slobodná matka má právo požadovať od otca dieťaťa okrem výživného na dieťa aj výživné na seba .Záleží od súdu, či to rozsudkom schváli .Nie som právnik, tak som sa vyjadrila ako laik .
Zita5
08.02.12,18:09
Zitka aj ja som dostala jeden neužitočný.....nechápem prečo......ale čo už teraz......

No čo už, zaslúžime si :D
Xanti
08.02.12,18:09
Zitka,

mattto má pravdu



Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke: Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=348&Template=Print

Ten príspevok nevydatej matke nepatrí vždy, ale len počas 2 rokov. Tak ako rozvedenej nepatrí vždy alelen 5 rokov od rozvodu. Je to zákon. A zadávateľka má už 3 ročné dieťa, takže jej to nepatrí.
Mila123
08.02.12,18:20
Xanti, ale v prvotnom zadaní to nebolo, a Mato uviedol, že "nemá, žiadna zákonná vyživovacia povinnosť medzi partnermi neexistuje "

a potom zadávateľka napísala, že dieťa má viac ako 3 roky......
Zita5
08.02.12,18:21
Zitka,

mattto má pravdu



Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke: Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=348&Template=Print

Ten príspevok nevydatej matke nepatrí vždy, ale len počas 2 rokov. Tak ako rozvedenej nepatrí vždy alelen 5 rokov od rozvodu. Je to zákon. A zadávateľka má už 3 ročné dieťa, takže jej to nepatrí.
Xanti ja som najskôr reagovala na príspevok č.2.A ty kde vidíš, že zadávateľka má už 3 ročné dieťa ?Ja som vari slepá ?No asi:)....ja vidím zadávateľa a nie zadávateľku :)
Xanti
08.02.12,18:22
Zitka,
tak ja som to brala v rýchlosti ale chápeme sa ne? Skôr to je chlap čo má to 3r dieťa a žena matka toho dieťaťa chce peniaze. :D
Tweety
08.02.12,18:23
Xanti ja som najskôr reagovala na príspevok č.2.A ty kde vidíš, že zadávateľka má už 3 ročné dieťa ?Ja som vari slepá ?No asi:)....ja vidím zadávateľa a nie zadávateľku :)
Dušan to píše v prísp. č. 5.
Mila123
08.02.12,18:24
Xanti ja ťa osobne chápem.....a nebola si to ty minule, ty si sa nesekala s Maťom???? :D
Xanti
08.02.12,18:26
Mila,
ale samozrejme. Ja tak zvyknem, nie je prvý ani posledný. :D
Zita5
08.02.12,18:28
No už vidím, ale ten príspevok prišiel medzi tým ako som písala na Poradu .No ale to nevadí . Príspevok číslo dva aj tak nebol správny , na tak položenú otázku v zadaní. matto mal hneď od začiatku odpovedať tak, aby to bolo jasné každému.Dokonca aj Milka priložila znenie a dostala neužitočný.Nechápem a už ani nemám záujem chápať .:)
Zita5
08.02.12,18:35
Xanti, ale v prvotnom zadaní to nebolo, a Mato uviedol, že "nemá, žiadna zákonná vyživovacia povinnosť medzi partnermi neexistuje "

a potom zadávateľka napísala, že dieťa má viac ako 3 roky......

zadávateľka :D:) Dusan11
Xanti
08.02.12,18:43
Zitka,
ale pochopili sme sa :D Aj zadávateľka Dusan11 pochopil :D
Zita5
08.02.12,18:44
Zitka,
ale pochopili sme sa :D Aj zadávateľka Dusan11 pochopil :D

áno.všetci tu v tejto téme chápeme :D sa navzájom :D
Zita5
08.02.12,18:45
zadávateľka môže kľudne spávať :D
Dusan11
08.02.12,19:29
Takze nema pravny narok ziadat peniaze na seba, len na dieta.
OK, dakujem za predbezne info, oznamim to cloveku co to pomne chcel zistit. Urcite sa potesi.

Este raz dakujem, a teraz sa mozete sekat kolko chcete :-D