Patrícia5
08.02.12,18:16
Dobrý deň!
:confused: Prosím Vás, je nasledovný text správny? Ak áno, porozumie mu aj laik? Za komentáre, usmernenia, rady vopred ďakujem.

1.
Pri prechode z jednoduchého účtovníctva na paušálne výdavky za rok 2011 upravujem základ dane o rezervy a opravné položky.
Pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo neupravujem základ dane.
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov je potrebné viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o pohľadávkach a o zásobách.

Pri vedení účtovníctva potrebujem byť oboznámený so zákonmi:

o dani z príjmov,
o DPH,
o účtovníctve,
o postupoch účtovania (jednoduché účtovníctvo),
o cestovných náhradách,
daňový poriadok.

2.
Pri používaní firemného automobilu na súkromné účely sa určí pomer užívania na obchodné a súkromné účely (napríklad 60:40) a v tomto pomere sa uznávajú do daňových výdavkov aj všetky výdavky (napríklad oprava, PHM). Podobne sa postupuje aj pri notebookoch a telefónoch.

Ak mám automobil v majetku firmy a používam ho len na obchodné účely, som povinný:

viesť knihu jázd (vtedy si uplatňujem do daňových výdavkov výdavky v plnej výške) alebo
si uplatňujem 80 % zo spotrebovaných pohonných hmôt do daňových výdavkov, 20 % dávam do nedaňových výdavkov (vtedy si musím zaznačiť stav tachometra na začiatku kalendárneho roka a na konci a nakúpené pohonné hmoty musia zodpovedať spotrebe podľa technického preukazu a najazdených kilometrov) alebo
je auto vybavené satelitným systémom, ktorý eviduje okrem jázd aj spotrebu pohonných hmôt a vtedy nemusím viesť knihu jázd a všetky výdavky na pohonné hmoty sú daňovými výdavkami.

Finančný leasing už nie je zaujímavý, pretože sa daňovo odpisuje od 1.1.2012 rovnako ako kúpený automobil bez ohľadu na to, koľko trvá leasingová zmluva.

Odpisy majetku sú uzávierkovou operáciou, preto sa zaúčtujú interným dokladom na konci roka ako réžia vo výdavkoch ovplyvňujúcich základ dane.

Sledujem svoj obrat (všetky príjmy dosiahnuté na území SR) – pretože pri obrate 49 790 EUR som povinný zaregistrovať sa za platiteľa DPH.

Ak som fyzická osoba neplatiteľ DPH a nadobúdam tovar zo štátov EÚ , musím sledovať hranicu 13941,45 EUR. Ak som nadobudla tovar v tejto hodnote, musím sa registrovať pre DPH podľa § 7 a odvádzať daň z nadobudnutého tovaru. Vždy si všímam IČ DPH (ak s dodávateľom obchodujem prvýkrát, overím si správnosť IČ DPH na stránkach drsr), pod akým mi dodávateľ tovar dodá. Ak totiž zahraničná osoba dodá formou zásielkového predaja na Slovensko tovar v hodnote nad 35000 EUR, musí sa zaregistrovať pre daň na území SR a potom ja ako odberateľ nemusím sledovať hranicu 13941,45 EUR, pretože sa potom jedná už o dodanie v tuzemsku

Pri zaradení majetku je potrebné mať zaraďovací protokol a začať viesť inventárnu kartu, pretože deň zaradenia majetku je dôležitý pre správne vypočítanie mesačných daňových odpisov.

Ak vkladám majetok z osobného užívania do podnikania, potom do účtovníctva ho zaraďujem reprodukčnou obstarávacou cenou (čo je cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o nej účtuje – inzercia v novinách) a na daňové účely ho zaradím zostatkovou cenou (ak bol kúpený v roku 2009 za 10000 EUR, v roku 2012 ho zaradím v hodnote 2500 EUR) a odpisujem ho už len v roku 2012 v hodnote 2500 EUR.

Ak sa mi stane, že mi omylom príde na firemný účet súkromná platba, zaúčtujem ju ako príjem neovplyvňujúci základ dane – vklad podnikateľa.

Kurzové rozdiely z prepočtu záväzkov a ich úhrady sa do peňažného denníka neevidujú. Evidujú sa tam len kurzové rozdiely z prepočtu valutovej pokladnice a devízového účtu.

Stravné môžem riešiť dvomi spôsobmi:

pôjdem na obed a dostanem doklad o zaplatení – ten si do daňových výdavkov zahrniem v súčasnosti len do výšky 3,80 EUR a keďže mám na stravné nárok za odpracované dni, dokladom dokazujúcim tento fakt je napríklad faktúra vystavená v tento deň, kniha jázd, dodacie listy potvrdené odberateľom alebo dodávateľom, služobná cesta,
kúpim si stravovacie poukážky, ktoré pri obstaraní evidujem do knihy cenín a pri použití si sumu poukážky 3,80 EUR zaúčtujem do daňových výdavkov (napríklad ak som predchádzajúci mesiac odrobila 20 dní, tak si uplatním 76 EUR.

Príjmami neovplyvňujúcimi základ dane sú:

vklad podnikateľa (stĺpec v peňažnom denníku vlastné peňažné pôžičky a dary),
úroky na podnikateľskom účte pripísané (príjem zrazený zrážkou u zdroja).

Príjmami ovplyvňujúcimi základ dane sú:

úhrada vyšlej faktúry - príjem za predaj tovaru (v peňažnom denníku predaj tovaru).

Výdavkami neovplyvňujúcimi základ dane sú:

nákup majetku (nákup DM),
preddavok na daň z príjmov (daň z príjmov),
osobná spotreba (iný neovplyvňujúci základ dane),
leasingová istina (nákup DM),
splátky pôžičiek (iný neovplyvňujúci základ dane).

Výdavkami ovplyvňujúcimi základ dane sú:

nákup tovaru (nákup tovaru),
úhrada došlej faktúry – za predaj tovaru (nákup tovaru),
v peňažnom denníku réžia:

tlačivá,
daň z motorových vozidiel,
kolky, poštovné,
hygienické a čistiace prostriedky,
oprava strojov,
úhrada faktúr za telefón, internet,
účtovnícky program,
zdravotné a sociálne poistné SZČO,
zaplatené úroky na úverovom účte,
bankové poplatky.