Monica
01.02.06,21:42
Zdravím Vás poraďáci!
Chcem sa Vás spýtať,či nemáte známich,resp.vlasné deti, ktorí sú absolventmi dopravnej priemyslovky.Zaujíma ma všeobecne úroveň vzdelávania v súčastnosti na tejto priemyslovke (hlavne v KE) a aké sú šance na ďalšie VŠ štúdium. Či vôbec dopravná vie dostatočne pripraviť študenta na úspešné zvládanie štúdia na výške, alebo radšej uprednostniť štúdium na gympli? :confused:
Ďakujem
Monica
02.02.06,17:52
...posúvam...:mee:
Evanka
02.02.06,18:13
Monika, neviem aká je úroveň dopravnej priemyslovky v Košiciach, ale vo všeobecnosti ti môžem povedať, že priemyslováci majú na vysokej škole problémy prvé dva ročníky s matematikou a fyzikou a potom väščinou štúdium hravo zvládajú. Samozrejme, ak idú na príbuzný odbor. U gymnazistov je to práve opačne. Majú to jednoduchšie prvé dva ročníky, potom v ďalších sa potia viac.
pankratz
28.02.06,17:20
Ja som absolventom odb. prevádza a ekonomika žel. dopravy, ale vtedy to ešte bola SEŠ. Syn už študoval SPŠD, nie síce v KE. Po rokoch mám dojem, že škola bola príliš odtrhnutá od života a praxe. Okrem toho každý rok sa menili osnovy a profil čkoly. Keď v jednom roku boli cudzie reči, tak na druhý rok ich zrušili, pritom jednu tretinu spolužiakov vyhodili ešte po 1. ročníku. Čo sa týky pokračovania na vysokej, doporučoval by som radšej gymnázium, ako SOŠ, i keď je tam väčšia tlačenica, okrem toho je to všeobecné štúdium a dá sa ešte počas gymnázia rozmýšlať na zmene a výbere odboru. :)
rudydbs
09.04.09,13:03
Ahojte.
Nedá mi nereagovať na príspevok.
Som študentom dopravnej priemyslovky v KE.
Škola má dostatočnú a skvelú úroveň. Ak sa osnovy menia, tak je to nariadenie zhora. A určite sa nemenia preto, aby zneprijemnili štúdium, ale preto aby študium a vzdelanie skvalitnily.
Aj ja som obeťou zmien osnov, a nesťažujem sa. Viac mi to vyhovuje.
Ak z tejto školy študentov vyhodili, tak je to preto, že sa im ani na tretí pokus nepodarilo zmaturovať, alebo sa im ani na tretí pokus nepodarilo k maturám vôbec dostať ( a to sú kvalitné polená ).
V prvom ročníku odchádzajú študenti lebo sa pokakajú a nevidržia počiatočný nátlak, ktorý je na každej strednej škole v prvej triede.
Tiež som o odchode uvažoval, ale zabojoval som a neľutujem to.

Neviete sa rozhodnúť. Príklad.
Na pohovor do nového zamestnania s technickým zameraním prídu traja záujemcovia. Prvý drží v ruke maturitu SPŠ ( dnes SOŠ, ale naša škola si vybojovala pôvodný názov ), druhý drží maturitu SOU, možno aj nadstavbové štúdium a tretí nemá nič, lebo je gymnázista ( predpokladáme že nemajú záujem o vysokú školu ). Pre koho myslíte, že sa zamestnávateľ rozhodne ?...

Ďakujem.

PS: Zo skúseností viem, že ak sa chodia rodičia sťažovať do školy kôly zlému podaniu uičiva, alebo zmätku na škole. Tak vo väčšine prípadov ide o žiaka s priemerom ( horko ťažko ) 4 a rodič ktorý sám ani nedokončil SŠ. ( bez urážky ) :cool:
kero64
09.04.09,14:11
Tu sa nedá nič iné, iba súhlasiť. Syn chodí na strednú, dcéra chodí na strednú a vidím, ako to tam funguje. Mám to šťastie, že sa obaja učia veľmi dobre, dcéra bola dokonca vyhlásená za najlepšiu študentku ročníka. A tiež z jej triedy na polroku prepadla väčšia polovica triedy. Jednoducho nemajú záujem. Na rodičovskom sa všetci sťažujú, aké je to ťažké, deti to nezvládajú atď. Je to myslím aj vecou školy. Keď nieje záujem, vezmú hocikoho, len aby naplnili triedu. Keď už na základnej končili so štvorkami, ako môžu zvládnuť ťažšie učivo? To už som asi odbočil od témy, ale osnovy sú, aké sú. Tie deti si ich nevymysleli a ak chcú prežiť, musia sa prispôsobiť. -Rudydbs- pisateľ predo mnou má pravdu. Koho si zamestnávateľ vezme, toho, kto už niečo z daného oboru vie alebo všeobecné vzdelanie?
Lucy
09.04.09,17:49
Zdravím Vás poraďáci!
Chcem sa Vás spýtať,či nemáte známich,resp.vlasné deti, ktorí sú absolventmi dopravnej priemyslovky.Zaujíma ma všeobecne úroveň vzdelávania v súčastnosti na tejto priemyslovke (hlavne v KE) a aké sú šance na ďalšie VŠ štúdium. Či vôbec dopravná vie dostatočne pripraviť študenta na úspešné zvládanie štúdia na výške, alebo radšej uprednostniť štúdium na gympli? :confused:
Ďakujem

Ahoj. Som absolventkou SPŠ dopravnej v Košiciach. Študovala som odbor železničná doprava a preprava a maturovala som v roku 1994. Bože, to bolo tak dávno :eek:. No a aké sú šance na ďalšie štúdium na VŠ? Ešte do tretieho ročníka strednej som dúfala, že po maturite pôjdem na medicínu, alebo farmáciu. No áno, ja viem, šialená kombinácia. Kedže som však pochopila, že dopravná priemyslovka nie je vhodnou prípravou pre štúdium týchto odborov, zmenila som svoje rozhodnutie. Podala som si prihlášku na Ekonomickú univerzitu a bez problémov som spravila prijímacie pohovory. Nehovorím, že štúdium na vysokej škole bolo jednoduché, ale zvádla som to. Musím povedať, že kým gymnazisti sa trápili s účtovníctvom a ekonomikou, pre mňa to bolo už známe a jednoduché. A tá matika sa zvládnúť dá, aj gymnazisti s ňou mali problém. Takže ja som príkladom toho, že aj na dopravnej priemyslovke študenta pripravia na vysokú školu, ktorú aj úspešne ukončí ;) Všetko podľa mňa závisí od študijého smeru, mne tá medina nevyšla, ale ekonomika ma živý ;) A čo sa týka úrovne školy, keď som študovala ja, tak som bola spokojná. Aj keď musím priznať ešte jednu vec. Ja som na tú dopravnú vôbec nechcela ísť :D:D:D:D

PS 1: určite si myslím, že je to jedna z dobrých priemysloviek
PS 2: okrem klasických odborov ako je cestná, železničná doprava a preprava, údržba, zabezpečovacia a oznamovacia technika asi pribudol odbor TIS
PS 3: učiť sa musí študent bez ohľadu na akej strednej študoval. Veď ani tomu gymnazistovi tá matika a fyzika nemusí ísť.
PS 4: určite si treba rozmyslieť, aký smer by chcel študent študovať na vysokej, lebo tá medina to asi nebude ;)

Dúfam, že vyčerpávajúca odpoveď.
dad111
09.04.09,18:18
Ahoj. Som absolventkou SPŠ dopravnej v Košiciach. Ja som na tú dopravnú vôbec nechcela ísť :D:D:D:D
Prosím Ťa a prečo si na tú dopravu vôbec šla??? Tie kombinácie sú skutočne šialené. Aj ja som mal detský sen iný ako nakoniec strednú školu. Ale smer som zmenilešte na základnej škole. Aj ten vyštudovaný odbor bol mojim snom. Neviem si predstaviť, že by som študoval niečo, čo by ma nebavilo a sníval o niečom na hony vzdialenom.
jamima
09.04.09,18:40
Tiež mi nedá neodpovedať . Tiež som absolventkou SPŠD v Košiciach , táto škola mala vždy fundovaných profesorov a študijný program primerane prepojený s praxou . V štúdiu som pokračovala na VŠD ,nemalo to chybu , a je to tak , ako píše evanka v príspevku č.3 najprv drina s matikou , potom lepšie s ostatnými predmetmi .Takže odporúčam , prihlášku si neváhajte podať ....
Lucy
09.04.09,20:06
Prosím Ťa a prečo si na tú dopravu vôbec šla??? Tie kombinácie sú skutočne šialené. Aj ja som mal detský sen iný ako nakoniec strednú školu. Ale smer som zmenilešte na základnej škole. Aj ten vyštudovaný odbor bol mojim snom. Neviem si predstaviť, že by som študoval niečo, čo by ma nebavilo a sníval o niečom na hony vzdialenom.

áno, možno šialené kombinácie a pre niekoho asi nepochopiteľné, ale ja sa za to nehanbím.A ani nemám prečo. A aj ked som na dopravnú nechcela ísť, myslím, že mi tá škola dala dosť do života. A ekonómia ma bavila a aj baví. Tým som teraz nechcela nikoho pohoršovať, len som chcela povedať, že aj dopravná priemyslovka pripraví na štúdium na vysokej škole.

PS: ja som tento príspevok nepísala preto, aby si mi tu niečo vyčítal, alebo ma kritizoval. ďakujem za pochopenie.
Papaj
18.06.09,12:47
Dobrý deň
študujem na SPŠD KE odbor prevádzka a ekonomika v cestnej doprave a na konci roka som dostal 5 z predmetu CDP (cestná doprava a preprava). Chcem sa spýtať, či absolvoval niekto reparát z tohto predmetu (tretí ročník). Učiteľ hovoril že neprejdeme čo prepadáme. Som totálne na dne :mee: