palo25
08.02.12,19:51
Dobry den,
Potreboval by som poradit. Dnes som sa dozvedel ze mam v banke exekuciu na sumu okolo 250€. Tato exekucia je este z maja 2008 kedy exekutor poslal banke ozanmenie o zacati exekucie (myslim ze mne ani nie to mi dala na vedomie banka) . Bol som vtedy v dost zlozitej zivotnej situacii a nemal som cas to riesit lebo som musel riesit daleko horsie veci.
Banka mi samozrejme tuto sumu zablokovala. Dal som vtedy na radu znameho ktory mi povedal ze ak to nemam cas riesit tak exekutor vyda do 30dni exekucny prikaz a peniaze stiahne aj tak.
Tak som mal za to ze problem je vyrieseny. Peniaze na ucte boli a chodila mi tam pravidelne aj vyplata a pravdu povediac som v zhone ani neriesil ci si to naozaj stiahol.
Ako som sa dozvedel tak nestiahol.
Moja otazka znie ako postupovat? Moze exekutor blokovat ucet a nevydat exekucny prikaz?
Ta exekucia je za pokutu dopravneho podniku. Predpokladm ze za 4 roky tam uz budu aj uroky. Da sa tomu nejako vyhnut? Hodit to na exekutora ze nekonal?
Neviem co robit.
Dakujem za vsetky rady.

S pozdravom

Palo
draik
08.02.12,20:33
Stiahnuť peniaze môže až potom, čo Vám doručí upovedomenie o začatí exekúcie a uplynie lehota na podanie námietok resp. námietky voči exekúcii boli zamietnuté. Zdržujete sa na adrese trvalého pobytu? Exekútor lehoty nemá, ale 4 roky je už na sťažnosť.
palo25
08.02.12,22:07
Zdravim. Ano zdrzujem sa v mieste svojho bydliska. Ako som pisal v tom case som mal dost zle obdobie je mozne ze mi to poslal ale na postu som v tom case urcite nechodil. Schranky v nasom vchode vtedy vykradali bezdomovci koli papieru takze je mozne ze mi to poslal ale nedostal som ten zlty listok. Aj keby to poslal tak predsa ked si clovek nepreberie zasielku tak sa povazuje za dorucenu nie? Pocas celej doby ma ani raz nekontaktoval ani pisomne ani telefonicky ani nejako a to nemam utajene cislo. vtedy som sa to dozvedel iba tak ze mi to sama banka zavolala... Takze neviem. Staznost by som aj podal predpokladam ze na exekutorsky urad. Moze to mat nejaky efekt?
GabiZ
09.02.12,06:42
V prípade, že máte podozrenie, že nekoná v súlade so zákonom alebo nekoná vôbec, podajte sťažnosť. Tú môžete podať na Slovenskú komoru exekútorov, alebo priamo na ministerstvo spravodlivosti. Sťažnosti na činnosť samotného exekútora vybavuje komora exekútorov.
Postup pri takýchto prípadoch býva nasledovný.
Spôsob vykonávania exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke sa podľa exekučného poriadku vykoná jej odpísaním z účtu do výšky prisúdenej pohľadávky a jej príslušenstva. Exekútor poverený vykonaním exekúcie prikáže banke, ktorá vedie účet povinného, aby po doručení príkazu na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke zablokovala sumu vo výške pohľadávky a jej príslušenstva z účtu povinného, zároveň upovedomí o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke oprávneného a povinného a zakáže povinnému, aby po tom, keď sa mu doručí upovedomenie o začatí exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke, nakladal s prostriedkami na účte až do výšky vykonateľnej pohľadávky a jej príslušenstva. Povinný stráca dňom, keď sa banke doručil príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie prostriedkov na účte až do výšky vykonateľnej pohľadávky a jej príslušenstva.
Exekútor vydá exekučný príkaz do 14 dní po uplynutí lehoty na vznesenie námietok proti exekúcii alebo po tom, keď mu bolo doručené rozhodnutie súdu o námietkach, ktorým sa námietky zamietli.
Exekučný príkaz sa doručí oprávnenému, povinnému a banke. Banka je povinná po doručení exekučného príkazu vyplatiť pohľadávku a jej príslušenstvo oprávnenému.
Ak exekútor nevydá exekučný príkaz v lehote uvedenej v predchádzajúcom odseku, je povinný vydať príkaz na odblokovanie účtu povinného. Exekútor môže vydať príkaz na odblokovanie účtu povinného aj z dôvodov hodných osobitného zreteľa. Dôvod, pre ktorý došlo k odblokovaniu účtu, musí exekútor uviesť v príkaze na odblokovanie účtu. Príkaz na odblokovanie účtu sa doručí banke do vlastných rúk.
Preto ak Vám bol zablokovaný celý účet v banke, mohlo by to byť napríklad preto, že výška dlhu je aspoň taká vysoká ako je výška peňažných prostriedkov na Vašom účte. V tomto prípade však problém môže byť úplne niekde inde. Preto ak máte pochybnosti o postupe exekútora alebo banky, mali by ste sa skontaktovať s príslušným exekútorom, resp. sa poradiť s advokátom, ktorý preskúma Váš prípad a poradí Vám následný postup vo veci. Prípadne podať sťažnosť, ako som napísala na začiatku.
draik
09.02.12,15:18
Upovedomenie o začatí exekúcie sa musí doručiť do vlastných rúk, v prípade občana tzv. fikcia doručenia pri neprebratí zásielky neplatí. Čiže teoreticky to môže byť tak, že exekútor vydal príkaz na začatie exekúcie a blokol peniaze na účte. Z nejakého neznámeho dôvodu Vám nedoručil upovedomenie o začatí exekúcie. Peniaze ale zostávajú zablokované, pretože exekučný príkaz (skutočné strhnutie peňazí z účtu) môže vydať až po uplynutí lehoty na podanie námietok resp. ich zamietnutí súdom. A lehota na ich podanie začne plynúť až po doručení upovedomenia. Preto by som v prvom rade kontaktoval exekútora.
Alex 2012
23.05.12,10:50
Dobry den,

poprosila by som Vas o radu alebo informaciu,ako postupovat v pripade, ked mi exekutor nechce odblokovat ucet. Dlh som vyplatila v 14.dnovej lehote od prevzatia a telefonicky som sa s tou exekutorkou dohodla,ze mi ucet da hned odblokovat. To bolo minulu stredu. Povedala,ze banke trva asi 3 dni,kym ucet odblokuju, tak som cakala. Vcera som jej poslala sms, lebo na maily nereaguje a telefon mi prestala dvihat, ci zasielala tie ziadosti do bank na odblokovanie, a dostala som odved, ze ANO. Dnes som teda pisala do banky, kedy mi odblokuju ucet a informovali ma,ze ziadnu ziadost tam neeviduju. Skusam jej nonstop volat uz 2 hodiny ale ziadna odpoved.
Poradite mi prosim ako mam postupovat? Ma exekutor pravo blokovat ucet,aj ked je dlh vyplateny a ma o tom aj doklad? A ako dlho mi ho moze blokovat? Mozem sa ja proti tomu nejako branit?

Dakujem Vam za odpoved.
lubko6394
23.05.12,11:04
Nie je to Fogta ?