hugoo-888
08.02.12,21:55
Ahojte, tetno rok maturujem a mam dilemu kam mam isť na vysoku školu. Mojím snom bolo vždy právo, ale dnes ma už veľa ľudí odráza, že a to neoplatí študovať. A nikto z mojej rodiny nie je rpávnikom a nemáme ani také známosti a tak som si vybral druhý smer a to ekonomiu. Len aj ekonomov je že vraj ešte viacej tak teraz neviem, ktorým smerom mám ísť? čo má lepšiu perspektivu?
ewita888
08.02.12,20:59
keby som si mala vybrať ja, tak určite právo..
mattto
08.02.12,20:59
z týchto dvoch odborov jednoznačne ekonómia, právnikov je plno, na jedno miesto sa hlási 120-150 ľudí, dokonca sa hlásia na obyčajné SŠ pozície a obdobné to bude aj o 5 resp. 6 rokov, keby si končil. Koncipientská prax 5 rokov atď.
Mila123
08.02.12,21:00
Ewita viem prečo.......máš ekonomickú za sebou....:D
ewita888
08.02.12,21:20
Ewita viem prečo.......máš ekonomickú za sebou....:D
mám, ale to už bolo dááávno..:)
ale právo ma zaujíma, a tuším, je aj výnosnejšie ..:---
Dáša_
08.02.12,21:28
mám, ale to už bolo dááávno..:)
ale právo ma zaujíma, a tuším, je aj výnosnejšie ..:---

len aby bolo výnosnejšie, musíš mať aj klientov. A len pár je ich takých, že nemá problém zaplatiť.
Inak je celkom možné, že týždenne máš aspoň jeden telefonát na bezplatnú právnu pomoc. potom máš x klientov, o ktorých ti je viac menej jasné, že patria na psychiatriu. Alebo dostaneš pridelenú obhajobu mafinánov.
Alebo zastupuješ normálnych ľudí a zrazu zistíš, že jasný spor si prehral z nejasných dôvodov - známostí protistrany :(
Alebo vidíš márny boj zamestnanca proti naozaj vychytralému zamestnávateľovi. Alebo ťa osloví zamestnávateľ, aby si nejak zariadil, že vyhodí polovičku zamestnancov bez nároku na odstupné. .. Dalo by sa pokračovať... Alebo sa staneš za šťastných okolností notárom a budú sa u teba roky hádať dedičia o jednu roľu a polorozpadnutú chalupu. Budeš písať dlhé zdvôvodnenia pre súdy, aby si pri pojednávaní zistil, že sudca to ani nevidel...

Veľa ľudí si predstavuje právnikov iba ako pánov v oblekoch, ktorí chodia na súd.... Ale to je len minimum práce
ewita888
08.02.12,21:41
len aby bolo výnosnejšie, musíš mať aj klientov. A len pár je ich takých, že nemá problém zaplatiť.
Inak je celkom možné, že týždenne máš aspoň jeden telefonát na bezplatnú právnu pomoc. potom máš x klientov, o ktorých ti je viac menej jasné, že patria na psychiatriu. Alebo dostaneš pridelenú obhajobu mafinánov.
Alebo zastupuješ normálnych ľudí a zrazu zistíš, že jasný spor si prehral z nejasných dôvodov - známostí protistrany :(
Alebo vidíš márny boj zamestnanca proti naozaj vychytralému zamestnávateľovi. Alebo ťa osloví zamestnávateľ, aby si nejak zariadil, že vyhodí polovičku zamestnancov bez nároku na odstupné. .. Dalo by sa pokračovať... Alebo sa staneš za šťastných okolností notárom a budú sa u teba roky hádať dedičia o jednu roľu a polorozpadnutú chalupu. Budeš písať dlhé zdvôvodnenia pre súdy, aby si pri pojednávaní zistil, že sudca to ani nevidel...

Veľa ľudí si predstavuje právnikov iba ako pánov v oblekoch, ktorí chodia na súd.... Ale to je len minimum práce


No, mohla by som ti popísať o úskaliach práce účtovníčky, ale načo, účtovníčky vedia..
Napíšem ti len moju skúsenosť, keď sme boli za právnikom spísať kúpnu zmluvu.. Mal ju samozrejme v počítači, popreťukával mená, predmet zmluvy, cenu a nejaké maličkosti a za cca pol hodinku (aj s debatovaním) si vypýtal 5000 SK.. Nechci vedieť,kolko sa narobí účtovníčka za tie peniaze..
Dáša_
08.02.12,21:44
No, mohla by som ti popísať o úskaliach práce účtovníčky, ale načo, účtovníčky vedia..
Napíšem ti len moju skúsenosť, keď sme boli za právnikom spísať kúpnu zmluvu.. Mal ju samozrejme v počítači, popreťukával mená, predmet zmluvy, cenu a nejaké maličkosti a za cca pol hodinku (aj s debatovaním) si vypýtal 5000 SK.. Nechci vedieť,kolko sa narobí účtovníčka za tie peniaze..

no takto ti poviem - mám doma jedno i druhé. Ja už cca 15 rokov robím účtovníctvo. A s manželom som prešla od posledných štátnic, hľadanie toho, kto by zamestnal koncipienta v podstate všetko, čo som popísala a ešte oveľa viac...

mmch, vieš si predstaviť, koľko právnikov končí každý rok na slovensku? Pri počte vysokých škôl, ktoré ani nedokážem spočítať. A koľko takých výnosných zmluv je do roka? Ano, v každom meste sa nájde pár takých. Ale začínajúci právnik, ak nemá známosti, prípadne nepochádza z takejto rodiny, len ťažko hľadá tých klientov, čo mu toľko zaplatia.
Kvaka
08.02.12,21:48
Ahojte, tetno rok maturujem a mam dilemu kam mam isť na vysoku školu. Mojím snom bolo vždy právo, ale dnes ma už veľa ľudí odráza, že a to neoplatí študovať. A nikto z mojej rodiny nie je rpávnikom a nemáme ani také známosti a tak som si vybral druhý smer a to ekonomiu. Len aj ekonomov je že vraj ešte viacej tak teraz neviem, ktorým smerom mám ísť? čo má lepšiu perspektivu?Ja sa ťa opýtam inak, čo teba osobne najviac zaujíma? Lebo vyberať si školu podľa toho, čo sa oplatí, je neisté, čo sa oplatí dnes, nemusí byť za 10 až 15 rokov v kurze. Píšeš, že tvojim snom bolo vždy právo, skús to. Ak je práca zároveň koníčkom, to je výhra.
misomiso
08.02.12,21:48
A ako my mame vediet, co ta bude bavit robit? Ja by som nestudoval ani jedno ani druhe.
ewita888
08.02.12,22:19
no takto ti poviem - mám doma jedno i druhé. Ja už cca 15 rokov robím účtovníctvo. A s manželom som prešla od posledných štátnic, hľadanie toho, kto by zamestnal koncipienta v podstate všetko, čo som popísala a ešte oveľa viac...

mmch, vieš si predstaviť, koľko právnikov končí každý rok na slovensku? Pri počte vysokých škôl, ktoré ani nedokážem spočítať. A koľko takých výnosných zmluv je do roka? Ano, v každom meste sa nájde pár takých. Ale začínajúci právnik, ak nemá známosti, prípadne nepochádza z takejto rodiny, len ťažko hľadá tých klientov, čo mu toľko zaplatia.


Samozrejme, všade je niečo dobré aj zlé.. :) a nič veru nie je isté, ako už bolo písané, čo je lukratívne dnes, nemusí byť o pár rokov..
Nikde to veru nie je ružové.. Musí sa len rozhodnúť sám..
veronikasad
08.02.12,23:01
Ahojte, tetno rok maturujem a mam dilemu kam mam isť na vysoku školu. Mojím snom bolo vždy právo, ale dnes ma už veľa ľudí odráza, že a to neoplatí študovať. A nikto z mojej rodiny nie je rpávnikom a nemáme ani také známosti a tak som si vybral druhý smer a to ekonomiu. Len aj ekonomov je že vraj ešte viacej tak teraz neviem, ktorým smerom mám ísť? čo má lepšiu perspektivu?
Ekonomia - vybrať si smer financie, spojený s daňovým poradenstvom. A po získaní praxe snažiť sa o licenciu audítora alebo daňového poradcu. (študovala moja dcéra, v Bratislave našla dobré uplatnenie) A k tomu perfektná znalosť aspoň dvoch cudzích jazykov.
myara
09.02.12,05:04
nechapem, preco si s pravom kazdy spaja vylucne advokata, pripadne sudcu...
ved su aj ine veci, ktore moze robit, napr. moze robit pravnika v nejakej firme, taketo pozicie su celkom caste a pre absolventa celkom fajn
myslim, ze ekonomia je ovela lahsia ako pravo, takze ak chces studium bez problemov, tak sa pravu vyhni
na pravo chod len ak mas excelentnu pamat, lebo take kvanta, co sa tam treba naucit...vzdy ked som sa ucila na skusky a statnice, tak moj priatel lamentoval, ze ako sa toto da vobec zvladnut :) da sa, ale nie je to prechadzka ruzovym sadom
Andy Kralik
09.02.12,05:18
a co tak vystudovat obe :) ked ta bavi pravo preco nie
dobra je kombinacia medicina + pravo, preco nie ekonomia + pravo, teraz ked vsetci chcu eurofondy mat cloveka ktory vie vytvorit zmluvy podla aktualne platnej legislativy, pripravit VO tak aby sedelo pravne aj financne, v pripade potreby komunikovat s agenturami a sucasne skontrolovat ekonomicku stranku projektu.. no sen..
mlisa
09.02.12,06:29
a co tak vystudovat obe :) ked ta bavi pravo preco nie
dobra je kombinacia medicina + pravo, preco nie ekonomia + pravo, teraz ked vsetci chcu eurofondy mat cloveka ktory vie vytvorit zmluvy podla aktualne platnej legislativy, pripravit VO tak aby sedelo pravne aj financne, v pripade potreby komunikovat s agenturami a sucasne skontrolovat ekonomicku stranku projektu.. no sen..
presne takto som to riesila aj ja :) ked som sla na VS, nevedela som si vybrat, prijali ma na obe, tak som sla na obe. (Ked sa chce tak sa da, zase VS na SR nie su ziadne Karlove univerzity, takze aj ohladom narocnosti sa to dalo, a zase pri biflovani zakonov je fajn si oddychnut nad matematikou :)) Mala som trochu sirsie moznosti ked som si hladala pracu, pretoze som hladala v oboch oboroch a potencialneho zamestnavatela vzdy zaujalo ze mam dve VS. Skoncila som sice ako pravnik, ale ta ekonomia mi doteraz pomaha :-) Takze odhliadnuc od toho ze dnes si za dve VS treba platit, dobra kombinacia :-)
BXLmiami
09.02.12,06:51
Medicínu.Nikdy nebudeš nezamestnaná.
mimosin
09.02.12,09:24
Medicínu.Nikdy nebudeš nezamestnaná.


Všetko je len a len na tebe, ale t.č. chýbajú zubní lekári a je to povolanie, ktoré vždy bolo a bude potrebné. Zaujímavé, nové technológie, celoživotné vzdelávanie a dooooooooo 80 rokov :) máš o prácu postarané.
Mila123
09.02.12,09:28
len jedna maličkosť...na LF UK v BA je prijímaných iba 25 študentov, do KE iba 50 a ukončí školu cca polovica.....tak musíš byť nie výborný, ale vynikajúci....
skôr sa dostaneš na všeob, lekárstvo ako stomatológiu.....
katkup
09.02.12,09:38
podla mna sa v dnesnej dobe neoplati studovat ani pravo, ani ekonomiku - ked uz tak fakt sa zamerat na dane, je to tazke, malo ludi sa do toho pusti a ak sa vypracuje na odbornika, tak je frajer ;) a asi najhorsie ist studovat pedagogiku, pripadne nejaku humannu VS....
...ked sa bude moje dieta rozhodovat nad VS, tak budem tlacit na odbor IT, alebo nejaku technicku, strojarsku VS
Mne pride tato doba akoby uz kazdy kto ma prachy, tak mal nejaky ten titul pred menom a ani nevie kedy a ako k nemu prisiel...ja aj manzel mame VS, ale obidvaja pracuje v uplne inom obore a VS mi dala fakt len pekne spomienky na internatny zivot a vacsi vseobecny prehlad a mozno troska iny pohlad na zivot....ale teraz ked uz sa da VS studovat v pohode dialkovo, za prachy, tak o com to vlastne cele je? Ale zas pre zmenu deti z nasej rodiny nechcu studovat VS na SK, bo vidia ako to chodi, tak cez rozne programy sa im podarilo, aby ich prijali na VS do zahranicia, vacsina do UK alebo Skotska a tak som zvedava, ked zachvilocku skoncia ako sa vo svete, pripadne na Sk nasledne uplatnia, naozaj drzim palce takymto rozhodnutiam, my sme asi vyrastali asi v inej dobe, bo ja by som na to nemala odvahu :)
hugoo-888
09.02.12,14:37
No najradšej by som išiel to právo len mi chýbajú tie známosti.... a väčšina ľudí ktorých poznám ma od neho odhovára tak preto som si vybral ekonomiu ako druhú alternativu :rolleyes: a teraz naozaj neviem že ktorým smerom mam ísť :rolleyes:
veronikasad
09.02.12,14:44
No najradšej by som išiel to právo len mi chýbajú tie známosti.... a väčšina ľudí ktorých poznám ma od neho odhovára tak preto som si vybral ekonomiu ako druhú alternativu :rolleyes: a teraz naozaj neviem že ktorým smerom mam ísť :rolleyes:
Dcera študovala na EU-NHF v Blave. Po 5 rokoch praxe získala licenciu daňového poradcu. Pracuje v menšej účtovno-audítorskej firme, kde priamo robí podvojné účtovníctvo, chodí na audity a vykonáva aj činnosť daňového poradcu, k tomu jazykové znalosti - výborná kombinácia.
Má spolužiakov, ktorí popri ekonómii stihli aj právo.
Indeed
09.02.12,14:47
Je veľmi dobre, že niektorí chápu vykonavanie daňového, či účtovného poradcu ako remeslo.

Áno, tak sa to má robiť !

Remeslo, malo odjakživa ZLATÉ dno.