ada1303
09.02.12,07:13
Dobrý deň,
sme malé SVB-12bytov.Chcela by som sa opýtať,kedže odmenu sme vyplácali 1x ročne spolu 280€ v marci.Je výhodnejšia príkazná zmluva.alebo dohoda o pč,
s ohľadom na odvody?Je nutné z takejto malej sumy platiť nejaké odvody?Suma je delená priblžne na polovicu medzi dvoch ludí.
Mila123
09.02.12,06:17
práca má charakter závislej činnosti?
ada1303
09.02.12,18:14
dôchodkyňa,a ja som správca a zároveň vediem účtovníctvo .Robím to ,vlastne mi to prischlo,lebo to nikto nechcel robiť,keď ochorel pôvodný správca,ktorý bol tiež dôchodca .Som zamestnaná.
Zitulda
09.02.12,18:38
Ja som r tiež dôchodca a u správcu ( nie sme spoločenstvo!) sme mali traja-zástupcovia vlastníkov bytov do roku 2009 príkaznú zmlúvu ale nás vyzvali, že už to neplatí a musíme prísť podpísať Dohodu. Teraz máme pred sebou potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti ...atď, pre daňovú povinnosť.
veronikasad
09.02.12,18:41
Ja som r tiež dôchodca a u správcu ( nie sme spoločenstvo!) sme mali traja-zástupcovia vlastníkov bytov do roku 2009 príkaznú zmlúvu ale nás vyzvali, že už to neplatí a musíme prísť podpísať Dohodu. Teraz máme pred sebou potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti ...atď, pre daňovú povinnosť.
Zitka, máš tam zrazenú daň ? Ak máš príjem do 1/2 NČZD a si starobný dôchodca, DU ti zrazenú daň vráti bez ohladu na výšku tvojho dôchodku.
Zitulda
10.02.12,11:02
Áno mám a už sa na tých pár € teším:! Vďaka Vám dievčence.
cowboyka
10.02.12,13:06
chcela by som sa opýtať, aj nám zrušili príkazné zmluvy a dali nám na výber z troch možností. 1. dorovnať odvody z fondu opráv, 2. znížiť rozsah práce zástupcu vlastníkov bytov, 3. navýšiť platby o nejaký garančný, či aký fond??? Pri znížení rozsahu prác nám povedali, že popisy práce sú dané zákonom a nemôžu sa len tak zredukovať. Moja otázka teda znie - vedel by mi niekto povedať nejaký zákon, ktorý definuje popisy práce zástupcov vlastníkov bytov??? Lebo podľa mňa popisy práce určuje správca, či??? Malo by to byť ako v riadnej práci??? Zvýšenie platieb za zástupcu vlastníkov bytov nijako neprechádza a kvartálne to činí 74€... Ďakujem
janeb
24.02.12,13:01
ja si myslim ze Do PČ je uplne v pohode. Náklady sa navýšia o 1,05% na garančný a úrazový fond a SVB sa musí registrovať na socialke ako zamestnavateľ. Myslim (neviem) ze momentálne su pri prikaznej zmluvy odvody vyssie.
Dan sa sice zrazi, ale ak ide o starobnych dochodcov a ten prijem nie je vysoky cez danove priznanie sa dan vrati. Ostani ak nemaju ineho zamestnavatela si môzu uplatnit odpocet na danovnika, resp potom cez rocne zuctovanie dane dan vyrovnat.
verkaz
24.02.12,15:32
Už som tu niekde písala, že najlepšie je dať si na zhromaždení odsúhlasiť, že funkcia predsedu spoločenstva sa vykonáva bezodplatne a na základe zmluvy o pracovnej činnosti bude zabezpečovať administratívne úkony súvisiace so zabezpečovaním plnení, opráv a obnovy bytového domu. Z takejto odmeny spoločenstvo odvádza 0,80% úrazové poistenie a 0,25% garančný fond. Daň sa samozrejme zráža.
signal
01.03.12,20:35
odkaz pre verkaz, prosím ťa a kde si to písala predtým, mňa osobe by zaujímalo maminka je predseda spoločenstva a doteraz nedostala žiadnu odmenu za nič, momentálne chodí veľa vybavovať ohľadom zateplenia po úradoch, platí cesty svojím autom, veľa telefonuje, vráža naše súkromné peniaze do spoločenstva a už je to naozaj dosť akým spôsobom sa majú preplatiť tieto náklady jej ako predsedovi??dá sa to príkaznou zmluvou ako jednorázové vyplatenie do 500 € oslobodené? nakoľko maminka pracuje a má príjem zo závislej činnosti, viem, že sa menila legislatíva, že na vyplatenie odmien musí byť schválené valným zhromaždením a mala byť prihlásená už v Sociálnej poisťovni ako štatutár, ako vedia refundovať tieto vzniknuté náklady, aby to nebolo v rozpore s odvodmi??Za všetky nápady a pripomienky dakujem