Zdenka1980
09.02.12,09:37
Prosím o radu. Jak se na Slovensku účtují správně dobropisy z hlediska DPH. V ČR pokud vystavím dobropis, tak do DPH mi vstupuje až tehdy, až ho dotyčný odběratel převezme čili v den, kdy mi potvrdí převzetí dobropisu. Jak je to na Slovensku? Někde jsem slyšela, že toto stejné platí na Slovensku od 1.1.2012. Děkuji moc za radu
Rozalka
09.02.12,08:51
Je to len čiastočne tak, ak je to tuzemské plnenie, v období, kedy je doklad vyhotovený, pri nadobudnutí z iného členského štátu v období, keď obdrží doklad.

§ 25 ods 3 ZDPH
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
miska31
23.02.12,07:41
Dobrý deň. Vopred sa ospravedlňujem, ak sa nachádzam v zlej téme. Máme odberateľov, ktorý nám dlhujú peniaze za naše vystavené faktúry. Podali sme to teda právnikovi na riešenie. Dostala som FA od právnika: za prípravu a prevzatie zastupovania a podanie návrhu. Zaúčtovala som si to ako 518-157,56€, 343-31,51€/ 321-189,07€. Následne mi bol od právnika doručený dobropis s textom: dobropisujem Vám sumu vo výške 189,07€, ktorá predstavuje trovy právneho zastúpenia a bola odporcom poukázaná na môj účet. (čiže v podstate náš dlžník zaplatil za nás tie náklady právneho zastúpenia). Prosím Vás ako si to mám celé zaúčtovať? ĎAKUJEM
great.zv
23.02.12,07:49
zaúčtuješ dbp = opačný zápis dfa... a úhrady cez ID
miska31
23.02.12,07:59
Lenže dobropis od právnika je na celú sumu, bez vyčíslenej DPH. Nerozumiem tomu, prosím Vás o konkrétne zaúčtovanie. Tá FA je január, potrebujem robiť DPH. Ďakujem.
great.zv
23.02.12,08:02
a prečo vystavil fa s DPH a dbp bez?... obidva doklady su 01/2012?
miska31
23.02.12,08:21
Doklady sú 01/2012. Neviem prečo je dobropis bez dane. K dobropisu je priložené ešte oznámenie o započítaní: že titulom dobropisu eviduje právnik voči nám záväzok 189,07 a zároveň eviduje pohľadávku titulom faktúry, ktorú nám vystavil. celé ma to mätie.
great.zv
23.02.12,08:30
oznámenie o započítaní dbp a dfa.. to je v poriadku, ale nech Vám vystaví dbp k tej faktúre aj s DPH... skús zavolať
potom zaúčtuješ: -518, -343/-321
a úhrady cez ID a priložíš ten zápočet..
miska31
23.02.12,09:02
Aké úhrady si zaúčtujem, keď dobropisom by som 321 vyrovnala? Nemalo to by náhodou tak, že mi sme mali odporcovi vystaviť faktúru za súdne trovy, ktoré nám vznikli preto, že nám neplatil faktúry. a potom by som vysporiadala dané faktúry cez 325, ako vyrovnanie nášho záväzku treťou osobou?
tictac7
23.02.12,09:10
Aké úhrady si zaúčtujem, keď dobropisom by som 321 vyrovnala? Dobropisom si 321 vyrovnáš, ale nevyrovnáš si saldo, budeš mať zaúčtovaný druhý "záväzok" mínusom - takže na to potrebuješ ten zápočet, aby si si ich mohla cez ID spárovať...Nemalo to by náhodou tak, že mi sme mali odporcovi vystaviť faktúru za súdne trovy, ktoré nám vznikli preto, že nám neplatil faktúry. a potom by som vysporiadala dané faktúry cez 325, ako vyrovnanie nášho záväzku treťou osobou? nie

v texte
great.zv
23.02.12,09:15
áno vyrovnala... -321 / 321, zápočtom vyrovnáš záväzok 321 aj pohľadávku -321.. náklady: +/- =0..
kevka
23.02.12,09:25
pridávam sa k téme dobropisy v r. 2012
ku § 25 sa viaže § 53 ZDPH
§ 53
Oprava odpočítanej dane

vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane, a oprava odpočítanej dane pri dovoze tovaru sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ vykonal opravu základu dane s výnimkou podľa odseku 3 (s účinnosťou od 1. januára 2013).

(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane, a oprava odpočítanej dane pri dovoze tovaru sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ vykonal opravu základu dane s výnimkou podľa odseku 4 (s účinnosťou od 1. januára 2013).

Vycháza mi z toho, že pre odberateľa je rozhodujúci deň prijatia dbp.
Mýlim sa?