rekes
09.02.12,09:23
Poprosil by som Vas o radu. Kupil som byt na ktorom neviazli ziadne tarchy. Podal som návrh na vklad, ale namiesto prevodu nehnutelnosti my prisiel list z katastra, že KONANIE SA PRERUSUJE. Dovod je, že potom ako som podal navrh na vklad naskocila na liste vlastnictva INFORMATIVNA POZNAMKA / Upovedomenie o zacati exekucie zriadenim exekucneho zalozneho prava/. Tyzden na to tam naskocila dalsia takato poznamka o zacati dalsej exekucie! Chcem sa opytat, ze ci to je vporiadku, že po vklade na katastri tam mozu nabehovat exekucie o ktorych kupujuci predtym nema sancu vediet a dalsia otazka je ci kataster ma pravo prerusit konanie na zaklade informativnej poznamky. Kupujuci uz nemaju peniaze na splatenie tychto pohladavok lebo kupili dom. Na buduci tyzden uplynie doba za ktoru som mal tieto nedostatky odstranit. Ako mam postupovat. Da sa to dat k sudu /nejake urychlene konanie/ aby som nejak dokazal dobu na prevod nehnutelnosti predlzit, lebo sa bojim ze ak kataster konanie zastavi mozu predavajuci kludne predat nehnutelnost druhy krat niekomu dalsiemu. Realitny pravnik ktory tento predaj robil pracuje natom ze chce od exekutorov aby tieto exekucne zalozne prava previedli na predavajucich resp. na ich novy dom ale bojim sa ,ze to do buduceho tyzdna uz nestihnu. Ake mam moznosti poradte prosim...
Stanislav 1975
09.02.12,08:29
ach jáááj, zle je- majú na to právo a hrozí,že prídeš nielen o byt ale aj o peniaze čo si za neho vyplatil...- je to zlé...
čo sa týka tej poznámky, že realitný právnik vybavuje u exe prevedenie ťarchy- tak toto sa určite nepodarí- exe v tomto neustúpi...
buchač
09.02.12,08:36
Poprosil by som Vas o radu. Kupil som byt na ktorom neviazli ziadne tarchy. Podal som návrh na vklad, ale namiesto prevodu nehnutelnosti my prisiel list z katastra, že KONANIE SA PRERUSUJE. Dovod je, že potom ako som podal navrh na vklad naskocila na liste vlastnictva INFORMATIVNA POZNAMKA / Upovedomenie o zacati exekucie zriadenim exekucneho zalozneho prava/. Tyzden na to tam naskocila dalsia takato poznamka o zacati dalsej exekucie! Chcem sa opytat, ze ci to je vporiadku, že po vklade na katastri tam mozu nabehovat exekucie o ktorych kupujuci predtym nema sancu vediet a dalsia otazka je ci kataster ma pravo prerusit konanie na zaklade informativnej poznamky. Kupujuci uz nemaju peniaze na splatenie tychto pohladavok lebo kupili dom. Na buduci tyzden uplynie doba za ktoru som mal tieto nedostatky odstranit. Ako mam postupovat. Da sa to dat k sudu /nejake urychlene konanie/ aby som nejak dokazal dobu na prevod nehnutelnosti predlzit, lebo sa bojim ze ak kataster konanie zastavi mozu predavajuci kludne predat nehnutelnost druhy krat niekomu dalsiemu. Realitny pravnik ktory tento predaj robil pracuje natom ze chce od exekutorov aby tieto exekucne zalozne prava previedli na predavajucich resp. na ich novy dom ale bojim sa ,ze to do buduceho tyzdna uz nestihnu. Ake mam moznosti poradte prosim...
...ako tak pozerám , možností je pomenej ...

Spomínaš realitku ...dokonca ich právnika ........hm , čudné je to ...
Totiž ide o to , že solídny právnik solídnej realitky by si najprv stiahol informatívny výpis z katastra ...
Tebe to tiež nič nebránilo ...aj taká možnosť tu bola ...

https://www.katasterportal.sk/kapor/

...a ak si už vyplatil kúpu , holt , to je už o inom ....žeby súd prišiel na rad ???
rekes
09.02.12,08:46
Ahoj Buchac. Dakujem za rychlu reakciu. Jedna sa tu prave o to ze list vlastnictva pri podpise zmluvy bol cisty! Tie exekucie tam zacali naskakovat az po podani na kataster. To je mozne asi len na slovensku. Kupim si vec zaplatim za nu ale aj tak nie je moja to je aj myslim dobra vystraha pre dalsich ktory budu kupovat byt na slovensku aby peniaze dali az po prevode vlastnictva.
Xanti
09.02.12,09:08
No rekes,
myslím že si naletel. Lebo predávajúci musel vedieť, že dlhuje kade tade peniaze, možno mu už aj prišli listy od exe, alebo nejaké predžalobné výzvy. Škoda, že ste nepožiadali o zrýchlený vklad.
Ešte je šanca, že predávajúci ak ti predal byt tak kúpil dom na seba, a exekútori si zapíšu poznámky a ťarchy na jeho novú nehnuteľnosť. Ale ak napísal na niekoho iného , no veru neviem .... držím palec aby to dobre dopadlo.
buchač
09.02.12,09:10
...znova citujem ...


Poprosil by som Vas o radu. Kupil som byt na ktorom neviazli ziadne tarchy. Podal som návrh na vklad, ale namiesto prevodu nehnutelnosti my prisiel list z katastra, že KONANIE SA PRERUSUJE. Dovod je, že potom ako som podal navrh na vklad naskocila na liste vlastnictva INFORMATIVNA POZNAMKA / Upovedomenie o zacati exekucie zriadenim exekucneho zalozneho prava/. Tyzden na to tam naskocila dalsia takato poznamka o zacati dalsej exekucie! Chcem sa opytat, ze ci to je vporiadku, že po vklade na katastri tam mozu nabehovat exekucie o ktorych kupujuci predtym nema sancu vediet a dalsia otazka je ci kataster ma pravo prerusit konanie na zaklade informativnej poznamky.
Kupujuci uz nemaju peniaze na splatenie tychto pohladavok lebo kupili dom.
...a nie predávajúci , od ktorých si kúpil byt?????...:confused:
Na buduci tyzden uplynie doba za ktoru som mal tieto nedostatky odstranit. Ako mam postupovat. Da sa to dat k sudu /nejake urychlene konanie/ aby som nejak dokazal dobu na prevod nehnutelnosti predlzit, lebo sa bojim ze ak kataster konanie zastavi mozu predavajuci kludne predat nehnutelnost druhy krat niekomu dalsiemu. Realitny pravnik ktory tento predaj robil pracuje natom ze chce od exekutorov aby tieto exekucne zalozne prava previedli na predavajucich resp. na ich novy dom ale bojim sa ,ze to do buduceho tyzdna uz nestihnu. Ake mam moznosti poradte prosim...
...predávajúci už nemá šanc ( teda nemal by ) znovu predať nehnuteľnosť , pokiaľ je tam ťarcha ...

...s exekútoromi realitný právnik nepohne , tí sa nebudú unúvať nejakými novými papierovačkami ......o svoj kus koláča aj tak neprídu , tak prečo by mali iniciatívu vyvíjať ...

...a súd ???......tak to asi len na Tebe ostane , Ty sa budeš musieť realizovať , aby si nazad dostal , čo jesto ( bolo ) Tvoje ...
rekes
09.02.12,09:20
Samozrejme predavajuci od ktorych som byt kupil uz nemaju peniaze/ Pomylil som sa sorry/

Bojim sa ze predat to pre nich nebude problem lebo ked ho daju za nejaku smiesnu cenu najde sa niekto kto za nich tie exekucie vyrovna a byt potom kupi. Este je tu sanca ze tie exekucie vyrovnam sam a potom to od nich budem vymahat je to vsak 5000€ takze problema...
Xanti
09.02.12,09:37
Rekes,
to by sa dopustili podvodu ak by to predali druhý krát, a si prvý v poradí. Ak by niekto za nich uhradil dlžoby exekútorovi a došlo by k odblokovaniu nehnuteľnosti na katastry, tak kataster by teba zapísal.

Podľa mňa, nájdi si ty právnika. Nespoliehaj sa na právnikov realitky. Právnik ti najlepšie poradí čo máš dalej robiť . Poprípade daj trestné oznámenie za podvod. Ale fakt bez právnika nič nerieš.
rekes
09.02.12,09:48
Xanti dakujem za reakciu
...takze ked kataster zastavi prevod tak stale budem po vyplateni exekutorov ja v prvom poradi dajme tomu aj o pol roka? To tam ostane na kastri nejaka poznamka v moj prospech aj po zastaveni konania?
GabiZ
09.02.12,09:52
V tomto prípade súhlasím s Xanti, nakoľko tento problém si vyžaduje do detailov prejsť všetko, čo predchádzalo tomuto predaju bytu, zvlášť ak už ste kúpnu cenu zaplatili. Ide o to, že ak na kataster bolo zaslané upovedomenie o exekučnom záložnom práve, s týmto musel byť predávajúci oboznámený. Dôležité budú hlavne dátumy, kedy boli zaslané upovedomenia o začatí exekučného konania, ktoré musel predávajúci dostať a teda či už pri predaji o tomto exekučnom konaní vedel a veriteľ dal súhlas na zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnosť (o čom je predávajúci upovedomený). Ak sa počas vkladového konania začne exekúcia zriadením exekučného záložného práva, o ktorom bola správa katastra povinná vykonať zápis do katastra nehnuteľností záznamom, má exekučné konanie povahu takej okolnosti, ktorá bráni vkladu vlastníckeho práva z kúpno-predajnej alebo inej zmluvy do katastra. Už v upovedomení o spôsobe vykonania exekúcie musel byť predávajúcemu uložený zákaz previesť nehnuteľnosť na LV alebo ju zaťažiť. Je v tomto prípade dôležité vedieť, či upovedomenie bolo doručené aj predávajúcemu a či z upovedomenia exekútora, ako aj z exekučného príkazu o zriadení exekučného záložného práva, bolo zrejmé, že predávajúci je obmedzený v disponovaní s nehnuteľnosťami zapísanými na LV.
Je potrebné, aby ste to prebrali s právnikom, pokiaľ je záznam na katastri informatívny a konanie je prerušené, je možné exekučné záložné právo buď previesť na nadobúdateľa, prípadne na inú nehnuteľnosť povinného. Je to komplikovaný proces a urýchliť sa len tak nedá. V konaní o prerušení konania ste mali byť vyzvaní na odstránenie nedostatkov pri návrhu na vklad. Dôležité je aj to, čo kataster od vás požaduje a lehota, ktorú máte dodržať. Ak by bol zápis na LV obmedzujúci, tak konanie by bolo zastavené. Odporúčam preto vec zveriť do rúk právnikovi, pretože závisí hlavne od dokladov, dátumov, súvislostí a následne zváženia, či ste sa stali obeťou podvodu a následne či máte právo vymáhania škody.
rekes
09.02.12,10:05
GabiZ dakujem za vycerpavajucu odpoved. list od druheho exekutora im prisiel az po podpise zmluvy a po podani na katastri /viem ze ten list prisiel az potom lebo im posta chodi k nam do schranky/. na liste vlastnictva sa to objavilo asi tyzden nato.
Najlepsia cesta bude ist za pravnikom...
bubkoch
09.02.12,11:02
Rekes,
to by sa dopustili podvodu ak by to predali druhý krát, a si prvý v poradí. Ak by niekto za nich uhradil dlžoby exekútorovi a došlo by k odblokovaniu nehnuteľnosti na katastry, tak kataster by teba zapísal.

Podľa mňa, nájdi si ty právnika. Nespoliehaj sa na právnikov realitky. Právnik ti najlepšie poradí čo máš dalej robiť . Poprípade daj trestné oznámenie za podvod. Ale fakt bez právnika nič nerieš.

no neviem, ale nie je to nahodou tak, ze ked uplynie lehota prerusenia, tak kataster proces ZASTAVI ? a teda nastane stav, akokeby na katastri ziadny navrh nebol ? a po odblokovani jednoducho kto skor pride s novym navrhon na vklad, toho dom bude ?
Xanti
09.02.12,11:04
Bubkoch,
netuším preto odporúčam zadávateľovi aby riešil to cez právnika aby eliminoval škody. A známej sa stalo, že kupovala byt a chlapík čo to predával ho predal viac krát, ona prvá dala na kataster a ona ho vlastní. Tí ostatní sú podvedení.
GabiZ
09.02.12,11:19
no neviem, ale nie je to nahodou tak, ze ked uplynie lehota prerusenia, tak kataster proces ZASTAVI ? a teda nastane stav, akokeby na katastri ziadny navrh nebol ? a po odblokovani jednoducho kto skor pride s novym navrhon na vklad, toho dom bude ?


Áno, v tomto prípade, ak je prerušené konanie a dôvody prerušenia pominú, t.j. ten, kto bol vyzvaný na doloženie dokladov, prípadne opravu v podaní a pod. tak neurobí v stanovenej lehote, tak sa konanie zastaví. Až do podania nového návrhu na vklad a jeho úspešný prepis na nového majiteľa, stále bude majiteľom pôvodný, ktorý je tam v súčasnosti.
rekes
09.02.12,11:37
GabiZ prave toho sa bojim ze po zastaveni konania a to je uz nabuduci tyzden o byt mozem prist. Preto som chcel vediet ci neexistuje nejake urychlene rozhodnutie sudu aby takyto byt na zaklade takeho rozhodnutia kataster zablomboval aby ho nemohli predat druhy krat?
Xanti
09.02.12,11:42
Rekes,
za právnikom si už bol? Za 3 hodiny si už to mohol stihnúť. Na čo čakáš?
GabiZ
09.02.12,11:45
Ak je už na katastri záznam "Upovedomenie o exekučnom záložnom práve", tak kataster pri každom ďalšom vklade bude postupovať tak, ako v tomto prípade, teda konanie preruší. Ide teraz o to doriešiť toto exekučné záložné právo a z dôvodu, že ste predávajúcemu vyplatili už peniaze je to pre vás oveľa horšie, preto som odporúčala právnika, aby podľa skutočných dokladov a toho, čo by zistil aj o exekúcii mohol konať, aby ste nezostali nielen bez bytu, ale aj bez peňazí.
rekes
09.02.12,11:58
Dakijem GabiZ hned zajtra idem za nejakym pravnikom uz len nejakeho dobreho najst. Mate niekto nejake odporucenie na dobreho pravnika z KE?
draik
09.02.12,15:09
Veľa možností nemáte, keďže nehnuteľnosť sa prevádza vkladom v katastri a nie zaplatením/odovzdaním nehnuteľnosti. Teoreticky by bolo možné, že by exekútori siahli na peniaze, ktoré ste zaplatili predávajúcim a uvoľnili blokáciu na liste vlastníctva. Ak ale predávajúci vedeli o exekúciách a peniaze previedli medzitým inam, tak to bude horšie. Nikto navyše nevie, koľko tých exekúcií vlastne je. Môžme sa baviť o možnom podvode zo strany predávajúcich, ale to Vaše peniaze teraz nezachráni.
Poučenie je jasné, za nehnuteľnosti platiť formou vinkulácie platby, ktorú banka uvoľní po predložení čistého LV na kupujúceho.
Erzebeth
10.02.12,00:07
Ak v uvedenej lehote neodstrániš nedostatky, konanie sa zastaví. Ty budeš mať zmluvy, ktoré ti kataster vráti a budeš v postavení, ako keby si žiadny návrh na vklad nepodal. Tie nedostatky sú exekúcie, ktoré má platiť predávajúci. Ako ich ty odstrániš, keď predávajúci zrejme dobre vedel, že tie exe má. Asi sa ponáhľal byt rýchlo predať. To, že by exekútor sa unúval previesť pohľadávku na iný majetok dlžníka je málo pravdepodobné. On už pohľadávku zabezpečenú má. Skôr to vidím tak, že by ti predávajúci mal vrátiť peniaze, ktoré si mu vyplatil. Ak to neurobí dobrovoľne, budeš sa musieť súdiť. Dlhý čas čakania.
rekes
12.06.12,07:43
Ahojte tak pisem ako sa podarilo tento problem vyriest. Isiel som za pravnikom a mozno aj to trocha pomohlo lebo byvali majitelia nastastie zobrali pozicku, exekucie vyplatili a po odblokovani tiarch na katastri sa byt prepisal na mna ale... Ale mal som obrovske stastie! ze byvali majitelia boli ochotni to riesit. Preto varujem vsetkych ktori kupuju nehnutelnost aby sa zmluvne dohodli ze peniaze predavajuci dostane nie po podani Vkladu na katastri/ AKO TO MAJU REALITKY VO ZVIKU/, ale az po prepisani bytu na noveho majitela a peniaze medzitym mozu byt niekde u notara aj ked to mozno nieco stoji...Dakujem za vsetky rady ahojte
bodliak
12.06.12,08:05
Presne tak.
My sme dali peniaze do notarskej uschovy, ked boli na ucte u notara, ten o tom vydal potvrdenie (pre predavajuceho) a predavajuci podal vklad na kataster.

Od toho okamihu mal predavajuci 60 dni na dorucenie cisteho LV uz na meno kupujucich notarovi. Na zaklade toho notar previedol peniaze predavajucim.
Keby do 60 dni 'ciste LV na meno kupujucich' nepredlozil, peniaze by notar vratili kupujucim.
doktor23
12.06.12,08:24
pri zložení do úschovy 100 000 EUR zaplatíte za úschovu u notára cca 200 EUR. Za tú istotu to myslím stojí .... aj keď je pravdou, že väčšinou sa nehnuteľnosti jupujú na úvery, ale aj tam je možné, aby išli peniaze z banky do úschovy notárovi ...