joksi
09.02.12,13:35
Dobrý deň,

Poprosím vás o radu čo všetko mám vyplniť ohľadom daní, daňové úrady rušili a bohužial nik na informáciách čo by poradil, do konca augusta 2011 som bol zamestnaný u jedného zamestnávateľa viacej rokov čiže vždy sa o tieto veci staralo personálne oddelenie, čiže od 1.9 som evidovaný na úrade práce kde poberám podporu v nezamestnanosti do konca februára, každý rok som len začiatkom Januára dostal potvrdenie o príjmoch a do mesiaca mi z personálneho prišlo ročné zúčtovanie preddavkov na daň, tiež som vypisoval žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov a vypisoval tlačivo na darovanie 2 % organizáciám a tiež vyhlásenie na zdanenie príjmov no mám v tom úplný miš-maš čo kedy a ko, kedže doteraz som sa s tým nestretol, počul som že ak do 15.2 požiadam bývalého zamestnávateľa on má povinnosť všetko toto zabezpečiť, v mesiaci október som bol 3 dni na brigáde, suma nepresiahla stanovenú sumu 139 € brutto ale bola 136,29 €z toho úhrn preddavkov na daň 25,89 €, bola to riadna brigáda cez agentúru, ktorá mi pred týždňom poslala potvrdenie o príjmoch, bola to dohoda o vykonaní práce, stačí ak zašlem doporučene potvrdenie o príjmoch od bývalého zamestnáateľa a potvrdenie od agentúry za brigádu svojmu zamestnávateľovi a ten to vybaví alebo agentúre - tam som bol naposledy síce iba 3 dni.

ďakujem veľmi pekne
veronikasad
09.02.12,12:39
Podaj si sám do 31.3. DP typu A, do ktorého zahrnieš príjem zo zamestnania + príjem z dohody, Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem.

Uplatníš si celoročnú nezd.časť základu dane, časť zrazenej dane sa ti určite vráti.
Ak ti vyjde sumu, z ktorej môžeš darovať 2 %, vypíšeš to priamo v DP, žiadny ďalší doklad nebudeš podávať.
joksi
09.02.12,12:46
vĎaka, známa mi povedala že mám požiadať zamestnávateľa do 15.2 a nebudem mať žiadne starosti, len pošlem potvrdenia a on to vybaví, ja sa v tom nevyznám , ešte to pomrvím a ešte som zabudol platím si životné poistenie a vždy som si uplatnoval bonus, sama poistovna vždy zaslal potvrdsenie o sume či to až v marci?
tinkas
09.02.12,12:48
ak si spravíš DPFO A sám , skôr ti príde prípadný preplatok....a životné poistenie sa už uplatniť ako nezdaniteľná časť neda...
ivka70
09.02.12,12:49
vĎaka, známa mi povedala že mám požiadať zamestnávateľa do 15.2 a nebudem mať žiadne starosti, len pošlem potvrdenia a on to vybaví, ja sa v tom nevyznám , ešte to pomrvím a ešte som zabudol platím si životné poistenie a vždy som si uplatnoval bonus, sama poistovna vždy zaslal potvrdsenie o sume či to až v marci?

Ak ten tvoj povodny zamestnavatel bol posledny v roku 2011, tak naozaj staci poziadat ho o rocne zuctovanie dani.
Vyplnene tlacivo mu musis dorucit do 15.2.
Ak si nemal iny prijem, len ten od neho (a potom podporu v nezamestnanosti), tak ziadne dalsie potvrdenia nepotrebuje.
Zivotne poistenie sa uz neda od 1.1.2011 uplatnit.
veronikasad
09.02.12,12:49
vĎaka, známa mi povedala že mám požiadať zamestnávateľa do 15.2 a nebudem mať žiadne starosti, len pošlem potvrdenia a on to vybaví, ja sa v tom nevyznám , ešte to pomrvím a ešte som zabudol platím si životné poistenie a vždy som si uplatnoval bonus, sama poistovna vždy zaslal potvrdsenie o sume či to až v marci?
životné poistenie sa už uplatniť na zníženie základu dane v roku 2011 nedá. Môžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie RZD. Ja ako mzdárka, ak sa takýto problém vyskytne, radšej bývalému zamestnancovi vypíšem DP typu A, nech mu preplatok pošle DU priamo domov. (nie je to však povinnosť žiadnej mzdárky).
veronikasad
09.02.12,12:50
Ak ten tvoj povodny zamestnavatel bol posledny v roku 2011, tak naozaj staci poziadat ho o rocne zuctovanie dani.
Vyplnene tlacivo mu musis dorucit do 15.2.
Ak si nemal iny prijem, len ten od neho (a potom podporu v nezamestnanosti), tak ziadne dalsie potvrdenia nepotrebuje.
Zivotne poistenie sa uz neda od 1.1.2011 uplatnit.
mal príjem aj z dohody - po skončení prac.pomeru.
joksi
09.02.12,12:51
vďaka, no vidíš to že mimá prísť preplatok to ani neviem, to neponáhľa, nechcem len niečo pokaziť aby mi o pár mesiacov prišla pokuta alebo niečo, prečo neni dobré to nechať na zamestnávatela do 15.2? vďaka za váš čas a snahu, som fakt laik
tinkas
09.02.12,12:53
vďaka, no vidíš to že mimá prísť preplatok to ani neviem, to neponáhľa, nechcem len niečo pokaziť aby mi o pár mesiacov prišla pokuta alebo niečo, prečo neni dobré to nechať na zamestnávatela do 15.2? vďaka za váš čas a snahu, som fakt laik

no to nie je také isté s tým preplatok...nevieme kolko si zarobil... ;)
veronikasad
09.02.12,12:55
no to nie je také isté s tým preplatok...nevieme kolko si zarobil... ;)
minimálne daň z tej dohody bude preplatok.
joksi
09.02.12,12:59
úhrn 6098 € u zamestnávateľa som skončil 31.8 dobrovolne osm podal výpoved a koncom októbra som si našiel brigádu cez agentúra a tam som bol 3 dni a zarobil tých 136 € brutto , cca 110 v cistom, známa mi poradila nech pošlem len potvrdenie od obcoch firime tej agenture kedze bola posledná a nevypisoval som vyhlásenie - to je to vyhlásenie čo som každý rok vypisoval anačo slúži/slúžilo? ďakujem pekne
veronikasad
09.02.12,13:02
úhrn 6098 € u zamestnávateľa som skončil 31.8 dobrovolne osm podal výpoved a koncom októbra som si našiel brigádu cez agentúra a tam som bol 3 dni a zarobil tých 136 € brutto , cca 110 v cistom, známa mi poradila nech pošlem len potvrdenie od obcoch firime tej agenture kedze bola posledná a nevypisoval som vyhlásenie - to je to vyhlásenie čo som každý rok vypisoval anačo slúži/slúžilo? ďakujem pekne
Budeš tam mať dosť vysoký preplatok na dani, ak nájdeš niekoho vo svojom okolí, kto ti pomôže s vyplnením DP typu A, neposielaj doklady agentúre. Odkial si ?
joksi
09.02.12,13:05
tak mám známu ktorá robí priamo na daňovom a minulý rok mi povedala že mi s tým pomôže tento rok lebo vtedy mi z agentúry volali že mi pošlu nejaké papiere zrejme to vyhlásenie že si mozem odrátat dane alebo nieco také a známa povedala že to netreba že to doriešime tentt rok nech mi len pošlu potvrdenie a výplatnú pásku a prečo nemám posielat agentúre? Veď preplatok dostanem tak či tak nie? len neskoršie teda ale i tak dostanem do vlastných rúk, nechápem tomu som myslel že ak to nechám na agentúru tak mám menej práce s vypisovaním, vďaka
veronikasad
09.02.12,13:10
tak mám známu ktorá robí priamo na daňovom a minulý rok mi povedala že mi s tým pomôže tento rok lebo vtedy mi z agentúry volali že mi pošlu nejaké papiere zrejme to vyhlásenie že si mozem odrátat dane alebo nieco také a známa povedala že to netreba že to doriešime tentt rok nech mi len pošlu potvrdenie a výplatnú pásku a prečo nemám posielat agentúre? Veď preplatok dostanem tak či tak nie? len neskoršie teda ale i tak dostanem do vlastných rúk, nechápem tomu som myslel že ak to nechám na agentúru tak mám menej práce s vypisovaním, vďaka
Tak ich pošli agentúre ...
joksi
09.02.12,13:13
ďakujem Veronikasad a môžeš mi prosím vysvetliť rozdiel prečo posielať a neposielať agentúre ked to majú zo zákona povinnosť?

vďaka ti
ewita888
09.02.12,13:33
agentúra, cez ktorú si mal brigádu, ti nie je povinná robiť RZD, pretože si u nej nemal podpísané vyhlásenie.. RZD ti je povinný spraviť zamestnávateľ, u ktorého si pracoval do 31.8., ale musíš ich o to požiadať..
joksi
09.02.12,13:59
ďakujem ewita888 čiže radíš nech požiadam o RZD zamestnávatela / to je danové priznanie? - preplatok čo mi radila veronikasad nech si spravím sám do 31.3 a k tomu treba potvrenie od zamestnávatela a agentúry? ešte niečo treba spraviť ak sa nedá uplatnit bonus na životku? vrelá vďaka

vôbec nechápem slovám ako vyhlásenie, žiadost o vykonanie výpočtu dane atd
veronikasad
09.02.12,14:03
ďakujem ewita888 čiže radíš nech požiadam o RZD zamestnávatela / to je danové priznanie? - preplatok čo mi radila veronikasad nech si spravím sám do 31.3 a k tomu treba potvrenie od zamestnávatela a agentúry? ešte niečo treba spraviť ak sa nedá uplatnit bonus na životku? vrelá vďaka

vôbec nechápem slovám ako vyhlásenie, žiadost o vykonanie výpočtu dane atd
ak nemáš nezaopatrené deti,na ktoré budeš žiadať doplatenie daňového bonusu, alebo si nechceš uplatniť nezd.časť základu dane na manželku - nič iné robiť netreba.
joksi
09.02.12,14:10
pozrel som si papiere z práce a vždy som mal tieto podklady:

potvrdenie o príjmoch - mi zasiela zam. automaticky
ročné zúčtovanie preddavkov na daň - mi zasielal koncom februára - na základe toho potvrdenia? to je to čo mi spraví do 15.2 agentúra alebo ja sám do 31.3? ak spravím sám preplatok príde skorej ak spraví agentúra tak preplatok príde neskorej? ak mi veronikasad radila nech neposielam agentúre
žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov - to netuším
vyhlásenie na zdanenie príjmov - to netuším
2 % ak som daroval - o som vždy využil a daroval organizáciám kedy zasielam?
a potom teda už neaktuálne - bonus zo životky

Môžte mi poradiť čo mám kedy vyplniť, prípadne poradia mi na úrade, viem že začiatkom roka sa rušil a ostali len štatisti
ewita888
09.02.12,14:11
ďakujem ewita888 čiže radíš nech požiadam o RZD zamestnávatela / to je danové priznanie? - preplatok čo mi radila veronikasad nech si spravím sám do 31.3 a k tomu treba potvrenie od zamestnávatela a agentúry? ešte niečo treba spraviť ak sa nedá uplatnit bonus na životku? vrelá vďaka

vôbec nechápem slovám ako vyhlásenie, žiadost o vykonanie výpočtu dane atd

máš dve možnosti:

1/ spravíš si daňové priznanie sám /za pomoci tej tvojej známej/.. k tomu potrebuješ potvrdenie o príjme od oboch zamestnávateľov.. toto DP si sám zanesieš na daňový úrad a on ti pošle domov preplatok dane

2/ potvrdenie o príjme z dohody pošleš firme, kde si robil do augusta spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane /je to predpísané tlačivo/..

v oboch prípadoch ti vyjde ten istý preplatok dane..
ja by som ti ale odporučila prvú možnosť.. vypísať DP typu A nieje nič zložité a keď ti má kto pomôcť, tak neváhaj..
joksi
09.02.12,14:11
veronikasad: som z okolia Ba
ewita888
09.02.12,14:15
ročné zúčtovanie ti agentúra nespraví !! nie je povinná..

životné poistenie už do toho neťahaj, nie je už nárok na jej odpočítanie !!

žiadosť o ročné firme,kde si robil, pošli do 15.2. - teda ak sa rozhodneš o túto možnosť..

DP sa musí odovzdať do 31.3. - ak sa rozhodneš o túto možnosť..
joksi
09.02.12,14:19
ak nemáš nezaopatrené deti,na ktoré budeš žiadať doplatenie daňového bonusu, alebo si nechceš uplatniť nezd.časť základu dane na manželku - nič iné robiť netreba.

vďaka veronika, nemám ani deti ani manželku :)
joksi
09.02.12,14:30
máš dve možnosti:

1/ spravíš si daňové priznanie sám /za pomoci tej tvojej známej/.. k tomu potrebuješ potvrdenie o príjme od oboch zamestnávateľov.. toto DP si sám zanesieš na daňový úrad a on ti pošle domov preplatok dane

2/ potvrdenie o príjme z dohody pošleš firme, kde si robil do augusta spolu so žiadosťou o ročné zúčtovanie dane /je to predpísané tlačivo/..

v oboch prípadoch ti vyjde ten istý preplatok dane..
ja by som ti ale odporučila prvú možnosť.. vypísať DP typu A nieje nič zložité a keď ti má kto pomôcť, tak neváhaj..


Ak je s tým menej práce ako spomínaš prečo to neposlať zamestnávatelovi u ktorého som bol do 31.8 aby mi to komplet nespravil on? - tomuto nechápem a /jemu netreba zaslať potvrdenie o príjmoch ktoré mi pri skončení pomeru zaslal? /ak má povinnosť ukladať v pc/archivovať potvrdenie považujte otázku prosím za bezpredmetnú/

Radšej by som požiadal zamestnávatela o všetky tieto ročné danové úkony ak má povinnosť prípadne ak ho požiadam o RZD + preplatok a a darovanie 2 percent skrátka všetko čo robil aj minulý rok , nakolko známa má toho veľa v práci a i ked sa mi ponukla ale ak je možnosť aby mi to spravil bývalý zamestnávatel a je to jednoduchšie tak nech ju nezatazujem.


takže v súhrne čo všetko mám koho žiadať a čo vypisovať a kedy? vďaka, ja som fakt daňový laik, asi spravím kurz účtovníctva :)
ewita888
09.02.12,14:33
rozhodnutie je na tebe, ktorú možnosť zvolíš...
tie dátumy, dokedy čo treba tu máš už viackrát napísané, prečítaj si to ešte raz..
joksi
09.02.12,14:39
no hej dátumy viem :
- do 15.2 ak požiadam zamestnávatela - ale stále neviem prečo nie je vhodné ho o to požiadať nech spraví za mna
- alebo do 31.3 ak si spravim všetko sám, preplatok príde rovnaký len neskoršie čo mi nevadí
- a poprosím vás ešte význam tých dokladov čo som písal či som správne pochopil: Ak je to tak ako si myslím že zam, mi posle potvrdenie ja ho požiadam o vykonanie výpočtu dane - to je tá žiadosť o RZD a on mi zasle rocne zuctovanie preddavkov na dan a neviem čo je vyhlásenie a kedy sa používa, fakt vám dakujem za toto vysvetlenie
Kvaka
09.02.12,14:50
Myslím, že u teba je vhodné požiadať zamestnávateľa, u ktorého si pracoval do konca augusta. Daj mu doklad o príjme z agentúry a do 15.2. ho požiadaj o ročné zúčtovanie dane, bude to určite jednoduchšie.
Kvaka
09.02.12,14:53
Veronika myslela, že by to bolo vhodnejšie preto, lebo by ti rýchlejšie vrátili preplatok na dani.
joksi
09.02.12,14:57
ďakujem, niečo také som potreboval počuť, netreba mu posielať potvrdenie, ktoré mi zaslal ked som unho koncil?

No ja som písal že mi nezáleží či mi prídu peniaze o mesiac alebo o dva, to neponáhla ak len to je to kvoli čomu by som si mal spravit sám - a je to teda pre mna zlozitejsie vsetko vypísať radsej to dám zamestnávatelovi
a viete mi odpoved na otázku z 16:39 - posledný odsek vysvetlenie tých dokladov? vdaka z aochotu
ewita888
09.02.12,14:59
Ide tu o to, že ak má zamestnávateľ napr. finančné problémy, môže sa stať, že s vrátením dane z RZD môže byť problém /neraz sa stalo/..
Podaním DP je istota, že daň sa vrátia riadne a načas..

Nechcem zastrašovať, ale bohužial, realita.. Treba posúdiť firmu, kde sa podáva žiadosť o RZD..
joksi
09.02.12,15:03
jasne, ďakujem ewita, tak firma má isto fin.problémy a nie malé ako väčšina firiem, kríza je všade ale tak záväzky si vždy plnila, zákony dodržiavala, ewita cenním si za snahu o vysvetlenie;)
ewita888
09.02.12,15:05
žiadosť o RZD posielaš zamestnávatelovi do 15.2.

on ti pošle tlačivo Ročné zúčtovanie dane /to je výsledok toho ročného zúčtovania/

Vyhlásenie sa podpisuje pri nástupe do zamestnania,aby sa ti uplatnovala nezdanitelná časť, to teraz nerieš..


Nemusíš posielať naspäť to potvrdenie o príjme, mzdárka má všetko ohľadom teba.. :-))
joksi
09.02.12,15:21
Ewita ďakujem, si zlatíčko :)

A tie 2 percentá vypisujem kde presne? nech nepodporujem len štát :)
ewita888
09.02.12,15:25
vypíšeš si ho sám a zanesieš na daňový úrad..
joksi
09.02.12,15:28
vďaka, čiže tak či tak musím ísť na daň.úrad po tlačivo : žiadosť o vykonanie RZD a darovanie 2 percent, vďaka za info
ewita888
09.02.12,15:34
no, choď radšej do papiernictva, alebo si to vytlač z netu..:-)
joksi
09.02.12,15:40
:o Ewita, písal som že som v tomto úplne :rolleyes:, min.rok mi všetko prišlo mailom aj s postupom kde čo zaškrtnúť a všetko ostatné spravilo personálne oddelenie aj darovanie 2 percent, zajtra sa stavím na danovom teda, díky a pekný zvyšok dňa želám:)
ewita888
09.02.12,15:49
čo chceš robiť zajtra na daňovom??????
joksi
10.02.12,13:23
no šiel som po tu žiadosť a formulár typu A, ale ani jeden formulár tam nebol a na danovom nikto, boli tam len formuláre typu B atd, čiže dnes už nevybavím nič
Katy a R
10.02.12,15:39
no šiel som po tu žiadosť a formulár typu A, ale ani jeden formulár tam nebol a na danovom nikto, boli tam len formuláre typu B atd, čiže dnes už nevybavím nič
no vidíš, keď si nedáš poradiť :mee: - pošli zamestnávateľovi tú žiadosť o RZD (keď aj poštou - je to 1 evri navyše)
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/ZY7BDkNAGISfxRP8FK0etymRIJZFrctm04oSrIpsW09fLq2kx_ m-yWSgAApFz2Vd8akWPW8hh2LPVLaLiB6tcg0I6B9bgkG-3DxuuI63_cAVXblYeliQicLQggRy1WCkeQ9hQl7eLCrp2-r0mAjGvpDBbLeSNSIVmXXnSDhMu8Zq5qCA2qczUiAGD_D69Dd5 Gcv-Vo4wdGmaPzXL7ZDyAZ5d6vE!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUsvNElVRS82XzBfMlFTM1E!
pozri daňové tlačivá
saskia26
11.02.12,21:08
Zamestnávateľ poslal potvrdenie o príjme vystavené 16.1.2012 a nie je tam podrobne uvedené zdravotné poistenie. Nemal by zamestnávateľ vystaviť potvrdenie podľa nového vzoru a teda podrobne uvedené sociálne i zdravotné poistenie? Mám mu to vrátiť a požiadať o vystavenie správneho potvrdenia?
ewita888
12.02.12,21:46
Zamestnávateľ poslal potvrdenie o príjme vystavené 16.1.2012 a nie je tam podrobne uvedené zdravotné poistenie. Nemal by zamestnávateľ vystaviť potvrdenie podľa nového vzoru a teda podrobne uvedené sociálne i zdravotné poistenie? Mám mu to vrátiť a požiadať o vystavenie správneho potvrdenia?

zle to vystavil, brnkni tam, nech pošlú nové..