mima1410
09.02.12,16:09
Dobry den, chcela by som sa opytat na problem ohladne danoveho priznania ak som sa s manzelom rozviedla.

S manzelom sme sa rozviedli v Decembri 2011.Zijeme bohuzial stale v spolocnej domacnosti a ex-manzel odo mna pozaduje potvrdenie od mojho zamestnavatela o vyske mojho prijmu za rok 2011(zamestnana som len od novembra 2011). Povedala som mu, ze ja mu dam potvrdenie o vyske mojho prijmu iba v tom pripade, ak da on svoje potvrdenie o prijme za minuly rok mne (nakolko mi povedal, ze mam zabudnut na to, ze on mi to svoje niekedy da). Povedal mi, ze ak mu ja nedam moje potvrdenie, ze si ho zozenie inou cestou.
Potrebuje on moje potvrdenie??? Potrebujem ja jeho potvrdenie o vyske prijmu? Co mam robit ak mi ho nechce dat?
Ak boli rozhodnutim sudu zverene deti mne, kto si dava v danovom priznani narok na odpocet nezaopatrenych deti?
Samozrejme, ze do danoveho si chcem dat deti ja. Co ak to urobi aj on? Ako tomu zabranit ak by si narok na deti do danoveho dal aj on aby neprislo z pravneho pohladu k niecomu ako ku krateniu dani? Nemozem byt za to potom nejako pokutovana, sankcionovana ak by sme si deti dali obaja do danoveho priznania?

A este sa chcem spytat, mojmu ex-manzelovi bol dotera v praci priznavany danovy bonus na deti. Samozrejme, ze ked boli deti prisudene mne, chcem si tento danovy bonus nechat uplatnovat ja v mojej mzde. Ako mam postupovat?? Staci to oznamit mojej uctovnicke v zamestnani? Alebo to treba nahlasit aj na danovom urade? Musim informovat aj ex-manzelovho zamestnavatela o tom, ze bonus pozadujem vyplacat od mojho zamestnavatela nakolko sme sa rozviedli?

Prosim poradte, nevyznam sa v danej problematike. Co mam urobit??? Ako mam postupovat?

Dakujem za vase rady
ewita888
09.02.12,15:32
Dobry den, chcela by som sa opytat na problem ohladne danoveho priznania ak som sa s manzelom rozviedla.

S manzelom sme sa rozviedli v Decembri 2011.Zijeme bohuzial stale v spolocnej domacnosti a ex-manzel odo mna pozaduje potvrdenie od mojho zamestnavatela o vyske mojho prijmu za rok 2011(zamestnana som len od novembra 2011). Povedala som mu, ze ja mu dam potvrdenie o vyske mojho prijmu iba v tom pripade, ak da on svoje potvrdenie o prijme za minuly rok mne (nakolko mi povedal, ze mam zabudnut na to, ze on mi to svoje niekedy da). Povedal mi, ze ak mu ja nedam moje potvrdenie, ze si ho zozenie inou cestou.
Potrebuje on moje potvrdenie??? Potrebujem ja jeho potvrdenie o vyske prijmu? Co mam robit ak mi ho nechce dat? ak máš príjem len za tie dva mesiace, ty jeho potvrdenie nepotrebuješ.. ty mu tvoje dať nemusíš, je to na tebe.. ak mu ho dáš, môže si na teba odrátať nezdanitelnú časť..
Ak boli rozhodnutim sudu zverene deti mne, kto si dava v danovom priznani narok na odpocet nezaopatrenych deti?
Samozrejme, ze do danoveho si chcem dat deti ja. Co ak to urobi aj on? Ako tomu zabranit ak by si narok na deti do danoveho dal aj on aby neprislo z pravneho pohladu k niecomu ako ku krateniu dani? Nemozem byt za to potom nejako pokutovana, sankcionovana ak by sme si deti dali obaja do danoveho priznania? žiadna nezd. časť na deti už neexistuje, iba daňový bonus..

A este sa chcem spytat, mojmu ex-manzelovi bol dotera v praci priznavany danovy bonus na deti. Samozrejme, ze ked boli deti prisudene mne, chcem si tento danovy bonus nechat uplatnovat ja v mojej mzde. Ako mam postupovat?? Staci to oznamit mojej uctovnicke v zamestnani? Alebo to treba nahlasit aj na danovom urade? Musim informovat aj ex-manzelovho zamestnavatela o tom, ze bonus pozadujem vyplacat od mojho zamestnavatela nakolko sme sa rozviedli?
upozorni ex-manžela, že od napr. februára si ideš uplatnovať daňový bonus ty.. on je povinný to nahlásiť vo svojom zamestnaní.. ty máš právo naň v prvom rade, keďže deti boli zverené tebe..
Prosim poradte, nevyznam sa v danej problematike. Co mam urobit??? Ako mam postupovat?

Dakujem za vase rady


v texte..
mima1410
09.02.12,15:41
mala som este v roku 2011 asi dve brigady "na dohodu"... trvali asi dva mesiace...

ak dobre rozumiem, teda mozem si do danoveho priznania ja uviest moje dve nezaopatrene deti??? co ak tak urobi aj on??? nebude to problem???

mozette mi prosim odpovedat???
za vasu odpoved velmi dakujem
ewita888
09.02.12,15:45
ty si už nemôžeš dať do DP ohľadom detí nič, keďže bonus poberal min. rok tvoj ex-manžel..
Katy a R
09.02.12,15:46
Mima a čo najskôr si v zamestnaní požiadaj o uplatnenie DB. Nech ho dostávaš mesačne!
ex.manžel chce od teba to potvrdenie o príjme pravdepodobne preto, že si chce na teba uplatniť nezdaniteľnú časť:confused:
mima1410
09.02.12,15:49
dakujem, velmi ti dakujem za rady..
mima1410
09.02.12,15:49
ano, spravim tak co najskor..
mima1410
09.02.12,15:50
a pravdepodobne zatelefonujem aj do ex-manzelovej mzdovej uctarne a poviem im, ze som si bonus na deti od nasledujuceho mesiaca poziadala uplatnit ja v mojej praci..
mima1410
09.02.12,15:50
alebo bude lepsie im to dat pisomne?
mima1410
09.02.12,15:51
dakujem za radu..
mima1410
09.02.12,15:53
takze ak by som chcela byt "svicka" tak mu ho dat nemusim a tym padom by prisiel on o vratenie dani za mna, ci???
ale nebolo by aj pre mna lepsie aby som ja mala to jeho a mozno by aj mne vratili viac na daniach????
ewita888
09.02.12,15:56
takze ak by som chcela byt "svicka" tak mu ho dat nemusim a tym padom by prisiel on o vratenie dani za mna, ci???
ale nebolo by aj pre mna lepsie aby som ja mala to jeho a mozno by aj mne vratili viac na daniach????

ohladom jeho som ti odpovedala už..

ty si mala cca aký príjem spolu..
ewita888
09.02.12,15:57
nemusíš, povinnosť jeho povinnosť je nahlásiť to..
mima1410
09.02.12,16:02
robila som v 2011 dva mesiace a moj cisty prijem bol v prvom mesiaci 150 e a v druhom 250 e (to bola moja vyplata v cistom) za rok 2011 + co som pracovala dva mesiace na dohodu to bolo dva mesiace po 150 e... teda spolu za rok 2011 cca 700 e (v cistom)..
ewita888
09.02.12,16:05
robila som v 2011 dva mesiace a moj cisty prijem bol v prvom mesiaci 150 e a v druhom 250 e (to bola moja vyplata v cistom) za rok 2011 + co som pracovala dva mesiace na dohodu to bolo dva mesiace po 150 e... teda spolu za rok 2011 cca 700 e (v cistom)..
tak tebe by bolo potvrdenie o príjme od manžela nanič.. tvoja nezdanitelná časť je 3559,30 a to ti bohato stačí na to, aby ti žiadna daň nevyšla.. :-)
Katy a R
09.02.12,16:05
takze ak by som chcela byt "svicka" tak mu ho dat nemusim a tym padom by prisiel on o vratenie dani za mna, ci???
ale nebolo by aj pre mna lepsie aby som ja mala to jeho a mozno by aj mne vratili viac na daniach????
obávam sa, že tebe bude úplne stačiť NČZD na seba. Ex- manželovu asi nepotrebuješ:D
mima1410
09.02.12,16:11
dakujem vam.. velmi vam dakujem.. moj ex-manzel sa mi vyhraza, ze ak mu ja potvrdenie o mojom prijme nedam, ze si ho zabezpeci z inych zdrojov... utoci na mna, ze porusujem zakon ak mu ho nedam.. bohuzial nie je ina moznost ako stale s nim zit v jednej domacnosti aj ked je to velmi tazke.. mala som velke obavy, ze naozaj porusim zakon ak mu moje potvrdenie o prijme nedam.. teraz uz ale ak som dobre pochopila, tak on ho chce len preto, aby mu viac vratili na daniach... samozrejme, mne je jedno kolko mu vratia, pretoze mi neda cent navyse na deti.. a vsetko co by mu vratili by skoncili v jeho vrecku.. pochopila som spravne, preco ho odo mna tak nastojcivo pozaduje???
ewita888
09.02.12,16:14
správne si pochopila..
tvoja mzdárka mu to potvrdenie nedá, môže ho dať len tebe.. ale pre istotu ju upozorni, ak by nááhodou bola moc aktívna. .

Držím ti palce, máš to ťažké..
Katy a R
09.02.12,16:16
v podstate mu ho ani netreba ..
mima1410
09.02.12,16:19
dakujem.. velmi vam dakujem ewitka a katy... vwelmi ste ma upokojili.. dakujem
mima1410
09.02.12,16:22
ale predsa.. prepacte.. neda sa mi neopytat.. su vase odpovede "fundovane", alebo su to len vase nazory.. viete, nerada by som nieco protizakonne urobila... pisala som aj na danovy urad, samozrejme bez odpovede.. ak ste vsak odbornicky na danu oblast, som vam nesmierne vdacna..
Katy a R
09.02.12,16:32
Opýtaj sa ho, že aký zákon porušuješ - aby si si to vedela skontrolovať;):confused: (prípadne nech definuje §)

Ale môžeš si vypočítať o koľko bude mať nižšiu daň ak si uplatní "tvoju NČZD" - a vypýtaj od neho. :):D
ewita888
09.02.12,18:23
ale predsa.. prepacte.. neda sa mi neopytat.. su vase odpovede "fundovane", alebo su to len vase nazory.. viete, nerada by som nieco protizakonne urobila... pisala som aj na danovy urad, samozrejme bez odpovede.. ak ste vsak odbornicky na danu oblast, som vam nesmierne vdacna..
nič sa neboj, dobre sme ti poradili..