barboraaa
09.02.12,18:18
Dobrý deň,
chcela by som vedieť či si môj manžel môže na mňa odrátať nezdaniteľnú časť a hlavne v akej výške - v roku 2011 som od januára až do júna 2011 poberala materskú a od júla od konca roka rodičovský príspevok spolu s rodinnými prídavkami. Neviem akú výšku mám odrátať od nezdaniteľnej časti na mňa lebo neviem či materská aj s rodičovským idú do príjmu. Asi budem potrebovať potvrdenie zo Sociálky ale neviem či aj z Uradu práce o rodičovskom a prídavku. A ešte čo v tomto prípade priložiť k manželovmu daňovému aby to bolo všetko v poriadku?!? Prosím poraďte ďakujem.
Manžel má nárok na daň.bonus keď vykazuje kladný základ dane?!?! K daňovému doložiť kvôli bonusu kópiu rodného listu? Ďakujem ešte raz za radu.
Ľaľa
09.02.12,17:39
Ak ste v roku 2011 mala len tie príjmy, ktoré uvádzate vyššie, tak do Vášho príjmu sa započítava materská, rodičovský príspevok a rodinné prídavky sa nezapočítavajú. Čiže nezdaniteľná časť na daňovníka t.j. suma 3559,30 mínus výška materskej= výška nezdaniteľnej sumy, ktorú si môže manžel odpočitať na Vás. Potrebné doklady sú sobášny list, potvrdenie o výške vyplatenej materskej. Zákon jednoznačne doklad o výške príjmu nevyžaduje, pretože manžel v daňovom priznaní podpisuje, že uvedené údaje sú správne, ale lepšie je doklad o výške príjmu priložiť, aby ste v prípade kontroly z daňového úradu po x-rokoch nemuseli rozmýšľať, čo za príjem to bol v roku 2011
Tweety
09.02.12,17:46
Dobrý deň,
chcela by som vedieť či si môj manžel môže na mňa odrátať nezdaniteľnú časť a hlavne v akej výške - v roku 2011 som od januára až do júna 2011 poberala materskú a od júla od konca roka rodičovský príspevok spolu s rodinnými prídavkami. Neviem akú výšku mám odrátať od nezdaniteľnej časti na mňa lebo neviem či materská aj s rodičovským idú do príjmu. Asi budem potrebovať potvrdenie zo Sociálky ale neviem či aj z Uradu práce o rodičovskom a prídavku. A ešte čo v tomto prípade priložiť k manželovmu daňovému aby to bolo všetko v poriadku?!? Prosím poraďte ďakujem.
Manžel má nárok na daň.bonus keď vykazuje kladný základ dane?!?! K daňovému doložiť kvôli bonusu kópiu rodného listu? Ďakujem ešte raz za radu.
MD je tvoj príjem, takže si môže uplatniť len rozdiel medzi NČ a tvojím príjmom z MD. Ak splňa výšku príjmov na uplatnenie nároku na DB, tak nárok si môže uplatniť, K DP bude prílohou len kópia RL-ako doklad k uplatneniu bonusu.
§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
barboraaa
09.02.12,20:24
Ďakujem :-)
barboraaa
09.02.12,20:26
Výška daňového bonusu je za minuly rok 01-06/2011 - 20,02eur/mesica a 07-12/2011 - 20,51eur/mesiac. Myslím že tieto sumy sú správne ?!?
Zdenka175
13.02.12,15:23
Výška daňového bonusu je za minuly rok 01-06/2011 - 20,02eur/mesica a 07-12/2011 - 20,51eur/mesiac. Myslím že tieto sumy sú správne ?!?

Áno ,
Mikolajova
27.02.12,09:28
Prosím ak si manžel uplatní na manželku časť nezdaniteľnej časti môže si manželka uplatnit ten rozdiel, kde v prípade ak ano ho má uviesť v DP typ A?
veronikasad
27.02.12,09:30
Prosím ak si manžel uplatní na manželku časť nezdaniteľnej časti môže si manželka uplatnit ten rozdiel, kde v prípade ak ano ho má uviesť v DP typ A?
Manželka si vo svojom DP uplatňuje celú NČZD. Uvádza ju na r. 37 DP typu A. Nesúvisí s uplatnením NČZD na manželku (v manželovom DP).
Mikolajova
27.02.12,09:33
Takze ona si uvadza celu tak ci tak a manzel si moze uplatnit rozdiel t.j. jej nezdaniteľna cast - jej prijmy?
Ivana Š
27.02.12,10:48
chcem sa len ubezpečiť
manžel zamestnanec s dosť vysokým príjmom, mal preddavky na daň

chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku - SZČO , má obchod, tržba cca 3211 €, základ dane 0,00 je v strate
môže si uplatniť plnú sumu, alebo rozdiel ďakujem
veronikasad
27.02.12,10:50
chcem sa len ubezpečiť
manžel zamestnanec s dosť vysokým príjmom, mal preddavky na daň

chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku - SZČO , má obchod, tržba cca 3211 €, základ dane 0,00 je v strate
môže si uplatniť plnú sumu, alebo rozdiel ďakujem
vlastným príjmom SZČO sú tržby, nie základ dane.
Manžel si uplatní rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom.
Ivana Š
27.02.12,10:53
tiež som mu to tvrdila, ale je to taký ... juj ... všadebol všetkovidel všetkovie
Mikolajova
27.02.12,11:08
Takze ona si uvadza celu tak ci tak a manzel si moze uplatnit rozdiel t.j. jej nezdaniteľna cast - jej prijmy?

Je moja úvaha správna?
veronikasad
27.02.12,11:09
Je moja úvaha správna?
odpoveď v prísp. 8 nestačila ?
Tóthová Csilla
01.03.12,16:00
Dobrý večer, potrebovala by som pomoc. Chcem zamestnancovi dať odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola celý rok na úrade práce, okrem brigád na dohodu iný príjem nemala. Zarobila 408,17 EUR z toho jej strhli dan 77,53. Do kolonky vlastný príjem manželky treba dať tých 408,17 alebo bez tej dane? Dakujem za skorú odpoved.
veronikasad
01.03.12,16:03
Dobrý večer, potrebovala by som pomoc. Chcem zamestnancovi dať odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola celý rok na úrade práce, okrem brigád na dohodu iný príjem nemala. Zarobila 408,17 EUR z toho jej strhli dan 77,53. Do kolonky vlastný príjem manželky treba dať tých 408,17 alebo bez tej dane? Dakujem za skorú odpoved.
408,17€, uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
Anja111
01.03.12,16:03
Dobrý večer, potrebovala by som pomoc. Chcem zamestnancovi dať odpočitateľnú položku na manželku, ktorá bola celý rok na úrade práce, okrem brigád na dohodu iný príjem nemala. Zarobila 408,17 EUR z toho jej strhli dan 77,53. Do kolonky vlastný príjem manželky treba dať tých 408,17 alebo bez tej dane? Dakujem za skorú odpoved.
408,17
K.A.T.K.A
04.03.12,19:01
Dobrý deň,
chcela by som vedieť či si môj manžel môže na mňa odrátať nezdaniteľnú časť a hlavne v akej výške - v roku 2011 som od januára až do júna 2011 poberala materskú a od júla od konca roka rodičovský príspevok spolu s rodinnými prídavkami. Neviem akú výšku mám odrátať od nezdaniteľnej časti na mňa lebo neviem či materská aj s rodičovským idú do príjmu. Asi budem potrebovať potvrdenie zo Sociálky ale neviem či aj z Uradu práce o rodičovskom a prídavku. A ešte čo v tomto prípade priložiť k manželovmu daňovému aby to bolo všetko v poriadku?!? Prosím poraďte ďakujem.
Manžel má nárok na daň.bonus keď vykazuje kladný základ dane?!?! K daňovému doložiť kvôli bonusu kópiu rodného listu? Ďakujem ešte raz za radu.

ja som na tom podobne, ale zaujíma ma ešte, či sa započítava do príjmu príspevok pri narodení dieťaťa alebo nie. Myslím si že nie, ale preistotu sa pýtam....
ewita888
04.03.12,19:07
nezapočítava
Mila123
04.03.12,19:07
§ 11 ods. 4 znie

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
silwusik
06.03.12,09:13
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, mám jedného zamestnanca, ktorý by si chcel uplatniť na svoju manželku nezdaniteľnú časť.
Chcela by som sa opýtať či postupujem správne pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Zrátam všetky príjmy, t. j. z prac. zmluvy+náhrada príjmu za nemoc vyplatenú zamestnávateľom+ošetrovné+nemocenské+podporu v nezamestnanosti+príjmy z dohody a od toho všetkého odrátam zaplatené poistné do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.
Je možné odrátať aj zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si jeho manželka platila počas celého roka 2011? Zarátavam aj nemocenské za mesiac december 2011, ktoré SP vyplatila až v januári 2012?
Ďakujem veľmi pekne za rady. :)
Tweety
06.03.12,09:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, mám jedného zamestnanca, ktorý by si chcel uplatniť na svoju manželku nezdaniteľnú časť.
Chcela by som sa opýtať či postupujem správne pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Zrátam všetky príjmy, t. j. z prac. zmluvy+náhrada príjmu za nemoc vyplatenú zamestnávateľom+ošetrovné+nemocenské+podporu v nezamestnanosti+príjmy z dohody a od toho všetkého odrátam zaplatené poistné do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.
Je možné odrátať aj zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si jeho manželka platila počas celého roka 2011? Zarátavam aj nemocenské za mesiac december 2011, ktoré SP vyplatila až v januári 2012?
Ďakujem veľmi pekne za rady. :)

ÁNo, odrátaš aj dobrovoľné NP. Nemocenské, ak ho dostala zo SP až januári, to nie, ale ak myslíš náhradu príjmu(prvých 10 dní zo ZČ, tak to už áno.
jmparazit
06.03.12,10:34
Može si manžel uplatniť odpočet na manželku, ktorá mala na živnosti príjem 0 Eur a platila si odvody do zdravotky (tzn. že jej vychádza strata)?
Tweety
06.03.12,10:45
Može si manžel uplatniť odpočet na manželku, ktorá mala na živnosti príjem 0 Eur a platila si odvody do zdravotky (tzn. že jej vychádza strata)?

Môže.
daja
08.03.12,08:35
Prosím žienky poraďte. Manželka pracovala celý rok - mala príjem cca 5000 eur. Jej manžel pracoval pol roka s príjmom cca 2700 eur (zvyšok roka bol dobrovoľne nezamestnaný). Obidvom im idem robiť DP typ A.
Manželke chcem uplatniť NČ na manžela, aby jej vrátili preddavky ktoré zaplatila na daň. Môžem potom aj manželovi za celý rok uplatniť NČ na daňovníka. Treba priložiť k manželkynemu DP nejaké potvrdenie o výške príjmu manžela? Má manželka potom nárok aj na zamestnaneckú prémiu?
veronikasad
08.03.12,08:40
Prosím žienky poraďte. Manželka pracovala celý rok - mala príjem cca 5000 eur. Jej manžel pracoval pol roka s príjmom cca 2700 eur (zvyšok roka bol dobrovoľne nezamestnaný). Obidvom im idem robiť DP typ A.
Manželke chcem uplatniť NČ na manžela, aby jej vrátili preddavky ktoré zaplatila na daň. Môžem potom aj manželovi za celý rok uplatniť NČ na daňovníka. Treba priložiť k manželkynemu DP nejaké potvrdenie o výške príjmu manžela? Má manželka potom nárok aj na zamestnaneckú prémiu?
Manželka nemá nárok na zam.prémiu - prekročila príjem.
Môžeš jej uplatniť NČZD na manžela vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manžela (hrubá mzda, znížená o zaplatené poistné). Ako prílohu môžeš priložiť Potvrdenie o príjme manžela. PN-ku nemal ?
daja
08.03.12,08:49
Manželka nemá nárok na zam.prémiu - prekročila príjem.
Môžeš jej uplatniť NČZD na manžela vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manžela (hrubá mzda, znížená o zaplatené poistné). Ako prílohu môžeš priložiť Potvrdenie o príjme manžela. PN-ku nemal ?

Ďakujem, nie PN-ku nemal.
maska2
14.03.12,17:25
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, mám jedného zamestnanca, ktorý by si chcel uplatniť na svoju manželku nezdaniteľnú časť.
Chcela by som sa opýtať či postupujem správne pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na manželku. Zrátam všetky príjmy, t. j. z prac. zmluvy+náhrada príjmu za nemoc vyplatenú zamestnávateľom+ošetrovné+nemocenské+podporu v nezamestnanosti+príjmy z dohody a od toho všetkého odrátam zaplatené poistné do sociálnej aj zdravotnej poisťovne.
Je možné odrátať aj zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si jeho manželka platila počas celého roka 2011?
Zarátavam aj nemocenské za mesiac december 2011, ktoré SP vyplatila až v januári 2012?
Ďakujem veľmi pekne za rady. :)

Dobrý večer, čím viac to čítam , tým viac tomu už nerozumiem. V skratke SZCO si ide uplatnit manželku . Ona pracovala len cast roku ...takže beriem jej hrubý príjem...cca 1200 € , časť roka poberala podporu v nezamestannosti a časť roka OČR. Takže manžel, ked si ju chce uplatniť spraví toto 3559,30-1200-podpora -OCR?????? Stale ma pletie to poistne.....Dakujem
ewita888
14.03.12,17:34
od hrubého príjmu si odrátaj poistné a túto sumu odrátaš od nčzd.. a samozrejme odrátaš aj podporu a očr..
veronikasad
14.03.12,17:34
Dobrý večer, čím viac to čítam , tým viac tomu už nerozumiem. V skratke SZCO si ide uplatnit manželku . Ona pracovala len cast roku ...takže beriem jej hrubý príjem...cca 1200 € , časť roka poberala podporu v nezamestannosti a časť roka OČR. Takže manžel, ked si ju chce uplatniť spraví toto 3559,30-1200-podpora -OCR?????? Stale ma pletie to poistne.....Dakujem
vlastným príjmom manželky je príjem zo zamestnania znížený o zaplatené poistné + dávka v nezamestnanosti + ošetrovné.
Manžel si uplatní rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
maska4
14.03.12,17:45
no super aj mne ste pomohli......ja nemám vsakpotvrdenia zo sociálky.....tak hádam budú stačiť bankové výpisy
Lucinka23
14.03.12,17:49
z potvrdenia zoberieš sumu z riadku čiastkový základ dane r. 04 k tomu pripočítaš podporu a očr. Myslím že netreba potvrdenie zo sociálnej poisťovne, aspoň k priznaniu sa podľa mňa nič neprikladá
maska2
14.03.12,17:54
Super dakujem vam veľmi pekne
dadhad
15.03.12,10:51
dobry den, chcem sa spytat, ci si mozem uplatnit nezdanitelnu ciastku ak som bola do maja na materskej a potom na rodicovskej, ale bol mi vyplateny bonus a dovolenka vo vyske 2800 eur? a ako to je s uplatnenim nezd. ciastky u manzela na mna? musi nahlasit v praci, ze som mala prijem prip. ho nejako zahrnut do danoveho priznania?
dakujem
Tweety
15.03.12,10:54
dobry den, chcem sa spytat, ci si mozem uplatnit nezdanitelnu ciastku ak som bola do maja na materskej a potom na rodicovskej, ale bol mi vyplateny bonus a dovolenka vo vyske 2800 eur? a ako to je s uplatnenim nezd. ciastky u manzela na mna? musi nahlasit v praci, ze som mala prijem prip. ho nejako zahrnut do danoveho priznania?
dakujem
Ak požiadal o RZD, príjem tvoj ako manželky uvedie v ňom. Tvoj príjem bude príjem z materského, plus príjem zo ZČ mínus odvody. Uplatniť si bude môcť rozdiel medzi NČ a týmto príjmami. NČ na seba si samozrejme uplatníš tiež.
katka50
15.03.12,10:56
dobry den, chcem sa spytat, ci si mozem uplatnit nezdanitelnu ciastku ak som bola do maja na materskej a potom na rodicovskej, ale bol mi vyplateny bonus a dovolenka vo vyske 2800 eur? a ako to je s uplatnenim nezd. ciastky u manzela na mna? musi nahlasit v praci, ze som mala prijem prip. ho nejako zahrnut do danoveho priznania?
dakujem
Na NČZD má nárok takmer každý. V daň. priznaní za r. 2011 si ju uplatníš vo výške 3559,30 €. Manžel si tiež môže uplatniť na Teba NČZD vo výške rozdielu 3559,30 - materská a Tvoj príjem za r.2011 ponížený o zraz. poistné.
dadhad
15.03.12,11:08
dakujem za odpoved, este jedna otazock : rodicovsky prispevok a rodinne pridavky sa nezaratavaju do prijmu?
Mila123
15.03.12,11:09
nie
dadhad
15.03.12,12:03
cize NČZD si mozem uplatnit aj ja aj moj mm ak som to spravne pochopila :) ak ale je moj prijem plus matersky vyssi ako 3559.3, tak si mm neuplatni nic, ze?
Tweety
15.03.12,12:03
cize NČZD si mozem uplatnit aj ja aj moj mm ak som to spravne pochopila :) ak ale je moj prijem plus matersky vyssi ako 3559.3, tak si mm neuplatni nic, ze?

1. správne
2. správne.
dadhad
15.03.12,20:11
este ma napadlo, mohla by som si uplatnit aj zamestnanecku premiu ak splnam podmienku aj ked ten prijem je len za 3 mesiac teoreticky?
Mila123
15.03.12,20:15
ani teoreticky ni prakticky ZP nepôjde....mzda musí byť minimálne za 6 mesiacov........3 mestačia
dadhad
15.03.12,20:16
aha, tak to som nejako nedocitala......ale dakujem za pomoc :)
AdelaS
15.03.12,21:31
Prosím vás,
podľa čoho je materská považovaná za zdaniteľný príjem manželky?
ewita888
15.03.12,21:34
nie je zdanitelný príjem.. iba ak si chce manžel na manželku uplatniť nčzd, materské sa ráta do príjmu manželky
AdelaS
15.03.12,21:37
Hm. Zaujímavé. Prečo? Nie je to čudné? Veď ide o dávku zo sociálneho zabezpečenia, ktorá nespadá pod daň z príjmu, nie?
ewita888
15.03.12,21:43
a veď som ti písala, že to nie je zdanitelný príjem.. je to iba príjem manželky..
veronikasad
15.03.12,22:41
Prosím vás,
podľa čoho je materská považovaná za zdaniteľný príjem manželky?
Trošku ťa opravím. Materská nie je štátna sociálna dávka a zahrňa sa do vlastného príjmu manželky, ak si manžel uplatňuje NČZD na manželku.
AdelaS
16.03.12,06:36
A podľa akého nariadenia sa tak má robiť? Mne to totiž znie strašne nelogicky. Materská sa musí priznať, rodičovský príspevok nie? Nechápem. Oboje mi predsa vypláca štát.
Mila123
16.03.12,06:47
A podľa akého nariadenia sa tak má robiť? Mne to totiž znie strašne nelogicky. Materská sa musí priznať, rodičovský príspevok nie? Nechápem. Oboje mi predsa vypláca štát.
MD vypláca SP a nie je štátnou dávkou......preto toto delenie......
MartaMac
16.03.12,06:53
Dobrý deň, som tu úplný nováčik a potrebovala by som poradiť ohľadne možnosti odpočítania nezd. časti na manželku /mňa/.
Od 1.1.2012 do 28.5.2011 som bola na materskej. Po jej skončená som rozviazala prac. pomer a zamestnávateľ mi vyplatil dovolenku.
Od 28.5. do 28.11.2011 som bola evidovaná na ÚP ako nezamestnaná.
Od 28.11. som zamestnaná.
Potrebovala by som vedieť koľko si môže na mňa manžel odrátať nezd. čiastku /je SZČO, v strate nebude mať daň. povinnosť/. Myslela som, že celú čiastku, ale teraz som v pomykove s tou vyplatenou dovolenkou. ĎAKUJEM ZA POMOC.
Mila123
16.03.12,06:58
príjem MD (vyplatená v roku 2011- nie za rok 2011)
+
príjem čzd zo zamestnania
+
vyplatená podpora v nezamestnanosti (ak bola)
-
nčzd......

prečo chceš si uplatňovať nčzd ak manžel je v strate???
Mila123
16.03.12,06:58
zrejme máš preklep v dátume .....
MartaMac
16.03.12,07:13
Sorry mám tam preklep.Ospravedlňujem sa ak tomu dobre nerozumiem. Manžel mal príjmy - výdavky = čiastkový základ dane. Odráta si na seba 3559,30. Na manželku 3559,30 - príjem MD - čiastkový základ dane zo mzdy čo som od 28.11. pracovala - nezamestnanecké a s tou preplatenou dovolenkou čo?! = zostatok čo mi ostatne si môže na mňa odrátať. Tým pádom je už v mínuse a v daňovom priznaní ako posledné mu zostanú len prídavky na deti .
veronikasad
16.03.12,07:52
A podľa akého nariadenia sa tak má robiť? Mne to totiž znie strašne nelogicky. Materská sa musí priznať, rodičovský príspevok nie? Nechápem. Oboje mi predsa vypláca štát.
materské je náhrada príjmu-vypláca SP, RP je štátna sociálna dávka (podpora rodín s deťmi)
Katy a R
16.03.12,08:03
A podľa akého nariadenia sa tak má robiť? Mne to totiž znie strašne nelogicky. Materská sa musí priznať, rodičovský príspevok nie? Nechápem. Oboje mi predsa vypláca štát.
adelka, keď pozrieš zákon o dani z príjmu §11 odst 4 a klikneš na všetky odvolávky - tak budeš chápať. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135765
A aj tu na porade už x-krát rozoberané, čo patrí, resp nepatrí do príjmu manželky (veď nie si nováčik;))
napr http://www.porada.sk/t185527-p3-danove-priznanie.html#post1989299
to čo nepatrí do príjmu manželky je dané - ostatné príjmy (všetky, všetučké) do príjmu manželky patria!
Sarlotka
02.01.13,19:58
v tejto teme som nasla dva dotazy na drsr a rozne odpovede drsr ohladom vlastneho prijmu manzela/manzelky pri uplatnovani nezdanitelnej ciastky

zákon hovorí 595/2003 § 11 ods 4
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pre účely uplatnenia nezdaniteľnej sumy na manželku je rozhodujúci jej vlastný príjem, ktorý obdržala od 1.1.2011 do 31.12.2011. Teda mzda za mesiac december 2010 vyplatená v januári 2011 je jej vlastným príjmom za rok 2011.

JUDr. Mária Stahovcová
odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,
rada by som sa Vás opýtala, ako mám posudzovať príjem manželky-žela, aby si mohol uplatniť, podľa § 11 daň. zákona ako vyživovanú osobu. Príjem napr. zo zamestnania za mesiac 12/2010, vyplatený v 01/2011 sa započítava za rok 2010 alebo za rok 2011 ?
Ďakujem Horvathová

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pre uplatnenie nezdaniteľnej časti, o ktorú sa znižuje základ dane daňovníka na manželku daňovníka platí ustanovenie § 11 ods. 3 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov ( ďalej len "zákon") ; Výška tejto nezdaniteľnej časti závisí od základu dane manžela - daňovníka a od vlastného príjmu manželky;
Vlastný príjem manželky je definovaný v ustanovení § 11 ods. 4 zákona, pričom do potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti sa uvádzajú príjmy podľa ustanovenia § 4 ods. 3 zákona - Príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica - Sekcia metodiky daní - Odbor služieb pre verejnosť - Oddelenie poskytovania služieb priamych daní - Ing. Filipková Ľubica

Váš dopyt:

Dobrý deň. Chcela som sa opýtať, ako sa má postupovať pri uplatnení nezdaniteľnej čiastky na manželku - pracovala celý rok a donesie potvrdenie o príjme za rok 2011, ráta sa do príjmu za rok 2011 aj mzda za 12/2011, ktorá bola vyplatená do 31.01.2012?Ďakujem

Otazka: ako postupujete?
ewita888
02.01.13,20:37
V potvrdení o príjme od zamestnávateľa manžela/lky máš predsa celý rok, čiže príjem 1-12..
bobekoad
02.01.13,20:54
zdravim, poprosim Vas o odpoved. Chcem si uplatnit nezdanit. ciastku na manzelku /sobas 28.04.2012/, ktorra cely rok 2012 bola poberatelkou rodicovskeho prispevku a od 09/2012 aj SZCO. Kolko si mozem uplatnit nezd. ciastku. Kto sa tomu rozumie, prosim poradte, DAKUJEM.
Sarlotka
02.01.13,20:59
V potvrdení o príjme od zamestnávateľa manžela/lky máš predsa celý rok, čiže príjem 1-12..

viem, ze v potrvdeni je prijem 1-12, odpovede danoveho uradu su ale rozne
ivka70
02.01.13,21:19
zdravim, poprosim Vas o odpoved. Chcem si uplatnit nezdanit. ciastku na manzelku /sobas 28.04.2012/, ktorra cely rok 2012 bola poberatelkou rodicovskeho prispevku a od 09/2012 aj SZCO. Kolko si mozem uplatnit nezd. ciastku. Kto sa tomu rozumie, prosim poradte, DAKUJEM.

A myslis, ze tu niekto vlastni kristalovu gulu? :)
Ako vyzera manzelkino danove priznanie?
bobekoad
02.01.13,21:22
Aha, sory, v obdobi SZCO bude mat nulovy prijem, zaklad dane- 0 prijem - 0 vydaje. A este mame 1 trojrocne babo, aj na neho sa da znizit zaklad dane? dakujem
ivka70
02.01.13,21:40
Aha, sory, v obdobi SZCO bude mat nulovy prijem, zaklad dane- 0 prijem - 0 vydaje. A este mame 1 trojrocne babo, aj na neho sa da znizit zaklad dane? dakujem

Ak teda cely rok poberala len RP, mas pravo si uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane na manzelku, ak splnas podmienky:
http://www.123peniaze.sk/dane/nezdanitelne-casti-zakladu-dane/

Na dieta mozes poberat a teda uplatnit si danovy bonus.
bobekoad
02.01.13,21:50
a ako prijem sa berie aj vyplacanie RP?
veronikasad
02.01.13,22:03
a ako prijem sa berie aj vyplacanie RP?
rodičovský príspevok sa nezapočítava do vlastného príjmu manželky.
Sarlotka
02.01.13,22:24
Čo sa považuje za vlastný príjem manželky/manžela?
Za vlastný príjem manželky/manžela sa považuje podľa §11 ods.4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, príjem manželky/manžela, znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka/manžel bol povinný v príslušnom zdaňovacom období platiť, tzn. z vlastného príjmu manželky/manžela sa odpočítava:
- poistné na povinné sociálne poistenie zam-ca, SZČO
- poistné dobrovoľne poistenej osoby v sociálnej poisťovni
- preddavky zam-ca, SZČO a samoplatiteľa na zdravotné poistenie
- nedoplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie
Čo sa započítava do príjmu manželky/manžela a čo nie?
Započítava sa:
- príjem zo závislej činnosti, t.j. každý zdaniteľný príjem, príjem, ktorý nie je predmetom dane a príjem, ktorý je od dane oslobodený
- príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, t.j. celkový príjem neznížený o výdavky
- príjem z prenájmu, t.j. celý príjem z prenájmu
- príjem z kapitálového majetku: výhry, úroky, výnosy z vkladov v banke, z cenných papierov....
- ostatné príjmy: náhodné a príležitostné, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností
- náhrada príjmu pri PN, nemocenské, ošetrovné, materské a vyrovnávací príspevok
- cestovné náhrady
- podiely na zisku (aj tie, ktoré sú od dane oslobodené)
- dôchodky
- dávka v nezamestnanosti
- dávky podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi
- príspevok na opatrovanie
Nezapočítava sa:
- štátne sociálne dávky: rodičovský, príspevok na starostlivosť o dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti..., prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
- daňový bonus
Kvietocek
12.01.13,18:42
Prosim Vas o radu. Manzelka pracuje na TPP, manzel je 45% invalid je doma a pobera opatrovatelsky prispevok na stryka o ktoreho sa stara. Moze si manzelka uplatnit nezdanitelnu cast na manzela?
veronikasad
12.01.13,18:49
Prosim Vas o radu. Manzelka pracuje na TPP, manzel je 45% invalid je doma a pobera opatrovatelsky prispevok na stryka o ktoreho sa stara. Moze si manzelka uplatnit nezdanitelnu cast na manzela?
invalidný dôchodok sa započítava do vlastného príjmu manžela. V akej výške bol vyplatený ?
Kvietocek
12.01.13,18:51
On dostava len zo socialky peniaze a prijem na opatrovanie bol 450 eur za rok.
veronikasad
12.01.13,18:57
On dostava len zo socialky peniaze a prijem na opatrovanie bol 450 eur za rok.
nepoberá ID ? píšeš, že je 45 % invalid ?

Zisti, podľa akého zákona mu je príspevok na opatrovanie vyplácaný. Sú dva druhy príspevku, len jeden z nich sa započítava do vlastného príjmu manžela/ky.
Kvietocek
12.01.13,19:05
ano ved ale to mu vyplaca socialka tych 45% ci? Kazdy rok si odpocitavala manzelka. Len po tychto zmenach som si nie ista.
veronikasad
12.01.13,19:08
ano ved ale to mu vyplaca socialka tych 45% ci? Kazdy rok si odpocitavala manzelka. Len po tychto zmenach som si nie ista.
Invalidný dôchodok vypláca sociálna poisťovňa. už v prvom príspevku som ti napísala, že sa započítava do vlastného príjmu manžela, t.zn., že si na neho manželka môže uplatniť len rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným ID.

Plus treba pre posúdenie správnej odpovede uviesť podľa akého zákona má vyplácaný "opatrovatelský príspevok".
Kvietocek
12.01.13,19:14
Dakujem a doplnim
Magma
16.01.13,10:55
Čo sa považuje za vlastný príjem manželky/manžela?
Za vlastný príjem manželky/manžela sa považuje podľa §11 ods.4 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, príjem manželky/manžela, znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka/manžel bol povinný v príslušnom zdaňovacom období platiť, tzn. z vlastného príjmu manželky/manžela sa odpočítava:
- poistné na povinné sociálne poistenie zam-ca, SZČO
- poistné dobrovoľne poistenej osoby v sociálnej poisťovni
- preddavky zam-ca, SZČO a samoplatiteľa na zdravotné poistenie
- nedoplatok z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie
Čo sa započítava do príjmu manželky/manžela a čo nie?
Započítava sa:
- príjem zo závislej činnosti, t.j. každý zdaniteľný príjem, príjem, ktorý nie je predmetom dane a príjem, ktorý je od dane oslobodený
- príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, t.j. celkový príjem neznížený o výdavky
- príjem z prenájmu, t.j. celý príjem z prenájmu
- príjem z kapitálového majetku: výhry, úroky, výnosy z vkladov v banke, z cenných papierov....
- ostatné príjmy: náhodné a príležitostné, výhry, príjmy z predaja nehnuteľností
- náhrada príjmu pri PN, nemocenské, ošetrovné, materské a vyrovnávací príspevok
- cestovné náhrady
- podiely na zisku (aj tie, ktoré sú od dane oslobodené)
- dôchodky
- dávka v nezamestnanosti
- dávky podľa zákona o pomoci v hmotnej núdzi
- príspevok na opatrovanie
Nezapočítava sa:
- štátne sociálne dávky: rodičovský, príspevok na starostlivosť o dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti..., prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa
- daňový bonus

Zákon v tomto znení platí pre ročné zúčtovanie dane za rok 2012?
Viera25
16.01.13,12:35
Prosim o radu:
ak manzelka bola nezamestnaná do 31.3.2012 /bez prispevku/, od 1.4.2012 obnovila pozastavenú živnost, z ktorej mala prijmy 600 eur a platila si zdravotne poistenie, moze si manzel, tiez zivnostnik uplatnit na nu celu NČZD? Ona bude mat zaklad dane 100 eur.
veronikasad
16.01.13,12:38
Prosim o radu:
ak manzelka bola nezamestnaná do 31.3.2012 /bez prispevku/, od 1.4.2012 obnovila pozastavenú živnost, z ktorej mala prijmy 600 eur a platila si zdravotne poistenie, moze si manzel, tiez zivnostnik uplatnit na nu celu NČZD? Ona bude mat zaklad dane 100 eur.
Manžel si môže uplatniť NČZD vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a jej príjmami, zvýšeného o zaplatené poistné.
Viera25
16.01.13,13:02
teda takto:
3644,74-600+ /47,58x9/
alebo
3644,74-100+ /47,58x9/

dakujem
veronikasad
16.01.13,13:07
teda takto:
3644,74-600+ /47,58x9/
alebo
3644,74-100+ /47,58x9/

dakujem
3644,74-(600-428,22)=3472,96
Viera25
16.01.13,13:19
manželka si okrem zdravotného poistenia moze odratat aj ostatne vydavky predpokladam a preto
3644,74-/600-428,22-71,78/ teda 3644,74-100 co je zaklad dane
veronikasad
16.01.13,13:21
manželka si okrem zdravotného poistenia moze odratat aj ostatne vydavky predpokladam a preto
3644,74-/600-428,22-71,78/ teda 3644,74-100 co je zaklad dane
z príjmov si môže odrátať len zaplatené poistné
breana
18.01.13,13:29
chcem si uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela:
január-apríl SZČO bez príjmu, ale platené poistné sociálne /aj dobr./ a zdravotné
máj-december evidovaný na úrade práce, ale pracovná zmluva, z ktorej odvádzal poistné, a k tomu ešte do októbra dobrovoľné poistenie
a počas roka PNS.
Ako postupujem pri výpočte:
1/ SZČO príjem 0,00
2/ ÚP a PZ príjem
3/ PNS
= všetko spolu spočítam a od toho odpočítam celkové poistné, ktoré sa skladá z poistenia počas SZČO, z PZ + dobrovoľné poistenie počas evidencie na ÚP

alebo beriem príjmy podľa par. 5 a par. 6 každé zvlášť

1/ príjmy z SZČO /v tomto prípade 0,00/ - poistné počas SZČO
2/ Príjmy z PZ - poistné vyplývajúce z tohoto vzťahu - dobrovoľné poistenie počas tohto obdobia
3/ PNS
toto všetko spočítam.
Viete mi poradiť?
Veľmi pekne ďakujem.
milkami
19.02.13,13:34
manželka - SZČO od 1.11.2012 mala príjmy z podnikania 764 Eur, zaplatené poistné na ZP 47,58, iné príjmy nemala, bola evidovaná na ÚP, manžel si na ňu v DP uplatní NČZD 3644,74-764+47,58=2928,32. Je to tak? Potrebuje manžel k svojmu DP priložiť nejaký doklad o príjmoch manželky? Ďakujem
Tweety
19.02.13,13:35
manželka - SZČO od 1.11.2012 mala príjmy z podnikania 764 Eur, zaplatené poistné na ZP 47,58, iné príjmy nemala, bola evidovaná na ÚP, manžel si na ňu v DP uplatní NČZD 3644,74-764+47,58=2928,32. Je to tak? Potrebuje manžel k svojmu DP priložiť nejaký doklad o príjmoch manželky? Ďakujem
A dostávala podporu?
milkami
19.02.13,13:59
nie
Tweety
19.02.13,14:01
nie
Ak nemala iný príjem, ako podporu, nemocenské..., tak NČ uplatníš tak, ako si uviedla.
milkami
19.02.13,14:05
ďakujem, príspevok v nezamestnanosti určite nemala, nemocenské asi tiež nie, lebo na ÚP bola evidovaná od 1.4.2010 do 31.10.2012
Tweety
19.02.13,14:06
ďakujem, príspevok v nezamestnanosti určite nemala, nemocenské ešte preverím, ak poberala tak pripočítam k príjmu?
Áno, počíta sa do vlastného príjmu manželky, prípadne aj iné príjmy.
Katy a R
19.02.13,14:08
a pozri aj vyššie - napr. č 73
vierka.vieročka
19.02.13,18:00
manželka - SZČO od 1.11.2012 mala príjmy z podnikania 764 Eur, zaplatené poistné na ZP 47,58, iné príjmy nemala, bola evidovaná na ÚP, manžel si na ňu v DP uplatní NČZD 3644,74-764+47,58=2928,32. Je to tak? Potrebuje manžel k svojmu DP priložiť nejaký doklad o príjmoch manželky? Ďakujem
......a prečo si zaplatené poistné na ZP prirátala k príjmu ?
ewita888
19.02.13,18:05
......a prečo si zaplatené poistné na ZP prirátala k príjmu ?
neprirátala ho k príjmu, ale k nčzd
veronikasad
19.02.13,18:06
......a prečo si zaplatené poistné na ZP prirátala k príjmu ?
Naozaj je pripočítané k príjmu ? Nezvyšuje náhodou NČZD, ktorú si môže manžel uplatniť na manželku ?
Anicka79
20.02.13,13:56
Ahojte, ja mám jednoduchú otázku:) Starobný dôchodca, pracoval na dohodu, celý rok 2012, výška príjmov z dohody cca
10 000 EUR, zrazené preddavky boli, priznanie Typu A, ak jeho žena je dôchodkyňa, berie sa do vlastného príjmu jej dôchodok, ak nižší ako 3644,74, NČZD rozdiel medzi dôchodkom a NČZD, ak vyšší ako 3644,74, NČZD 0, čiže čo mu boli strhnuté preddavky na daň, zaplatí toľko na dani?
Ďakujem
ata111
20.02.13,14:17
Ahojte, ja mám jednoduchú otázku:) Starobný dôchodca, pracoval na dohodu, celý rok 2012, výška príjmov z dohody cca
10 000 EUR, zrazené preddavky boli, priznanie Typu A, ak jeho žena je dôchodkyňa, berie sa do vlastného príjmu jej dôchodok, ak nižší ako 3644,74, NČZD rozdiel medzi dôchodkom a NČZD, ak vyšší ako 3644,74, NČZD 0, čiže čo mu boli strhnuté preddavky na daň, zaplatí toľko na dani?
Ďakujem
áno, v RZD sa len vysporiada daň a výsledok bude okolo nuly.
Anik
20.02.13,14:18
máš pravdu ak dôchodok manželky je viac ako 303 eur mesačne odp. si nemôže nič.a predpokladám, že dane boli korektne odvedené to znamená má len povinnosť podať DP,
požiadať posledného zamestnávateľa o RZD mal do 15.2
Anicka79
20.02.13,14:25
mal požiadať, aj ked bol na dohodu???
danové robím cez alfu - kros a tam mi to hodilo - nedoplatok na dani vo výške preddavkov
Anik
20.02.13,14:44
mohol a boli by mu urobili RZD mal by to bez starosti ten manželkin dôchodok je vyšší ako 303 eur ?
keď robíš priznanie cez alfu v r. 62 dáš to čo bolo fyzicky zrazené
Katy a R
20.02.13,14:47
tie preddavky z potvrdenia si uviedla v správnej kolonke? :)
AdaMtiM
21.02.13,05:54
Prosím o radu. Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2012 : od 1.1. do 1.12.2012 rodičovská dovolenka, dieťa dovŕšilo 3 roky veku práve 1.12. Môže si jej manžel na ňu uplatniť nezdaniteľnú časť na celý rok? Teda za celých 12 mesiacov 2012? Alebo za december už nemá nárok? Mýli ma že práve jej RD skončil 1.12.2012=posledný deň RD. Do konca roka 2012 bola už len na neplatenej predlženej RD ....Príjem žiaden. Ďakujem.
kn-alka
21.02.13,05:58
Pri NČZD pri manželke nezáleží na období, len na výške príjmu. Rodičovský príspevok sa do príjmu manželky nezarátava. Ak v decembri nemala iný príjem, manžel si môže na ňu uplatniť 3.664,74 €. Ak mala aj iný príjem, uplatní si na ňu len: 3.664,74 - jej príjem.
AdaMtiM
21.02.13,06:05
Ale mám info na jednom školení je v materiáloch, že ak si chce manžel na manželku uplatniť NčZD, tak manželka musí splniť aspoň jednu z podmienok: napríklad že je v evidencii úradu práce, je na MD alebo RD a ešte iné ale tie už si nepamätám. ALe určite nestačí keď je na neplatenej RD predlženej. Preto sa pýtam. Ale je dosť možné že tieto nové podmienky platia až za rok 2013.... ešte raz vďaka.
kn-alka
21.02.13,06:16
platné od roku 2013. Rok 2012 je ešte po starom.
AdaMtiM
21.02.13,06:22
ďakujem !
Anicka79
21.02.13,08:49
Ďakujem Ti Anik, ešte že je porada:)
Anicka79
21.02.13,08:51
ved to, že nezadala...ale už zadala
Jeniffer
11.03.13,14:30
Ahojte poraďaci
prosim o pomoc
zamestnanec si uplatňujem nezdaniteľnú časť na manželku
Manželka: od 1.1.-08.06.2012 žiadny príjem
od 9.6.2012 do 31.12.2012 - dávka v nezamestnanosti
od 1.9.-31.12.2012 - dohoda vo výške 50 eur a uplatňovala si nezdaniteľnú čast
Moja otázka: môžem mu uplatniť nezdaniteľnú časť za 12 mesiacov?
Tweety
11.03.13,14:39
Ahojte poraďaci
prosim o pomoc
zamestnanec si uplatňujem nezdaniteľnú časť na manželku
Manželka: od 1.1.-08.06.2012 žiadny príjem
od 9.6.2012 do 31.12.2012 - dávka v nezamestnanosti
od 1.9.-31.12.2012 - dohoda vo výške 50 eur a uplatňovala si nezdaniteľnú čast
Moja otázka: môžem mu uplatniť nezdaniteľnú časť za 12 mesiacov?
Môže, ale len rozdiel medzi jej príjmom z dohody, podporou a celkovou NČ.
Mila123
11.03.13,14:40
áno, ale odpočítavaš jej príjem,
t.j. vyplatená PvN je v akej výške?
a dohoda 50x4 mesiace = 200 €
t.j. 3644,74- PvN- 200 €= túto sumu si uplatníš na manželku- žela
Jeniffer
11.03.13,14:43
samozrejme , to viem, všetky príjmy odrátam...išlo mi len o to, či si môže uplatniť na celých 12 mesiacov nakoľko 4 mesiace ked pracovala na dohodu tak ona si uplatňovala nezdaniteľnú časť
Mila123
11.03.13,14:46
samozrejme , to viem, všetky príjmy odrátam...išlo mi len o to, či si môže uplatniť na celých 12 mesiacov nakoľko 4 mesiace ked pracovala na dohodu tak ona si uplatňovala nezdaniteľnú časť

veď spolu si tak či tak neuplatnia viac ako 2 násobok nčzd....
Tweety
11.03.13,14:49
samozrejme , to viem, všetky príjmy odrátam...išlo mi len o to, či si môže uplatniť na celých 12 mesiacov nakoľko 4 mesiace ked pracovala na dohodu tak ona si uplatňovala nezdaniteľnú časť
Uplatňovala si 4 mesiace, douplatní 8, v DP je to spolu 12 mesačná, celá NČZD.
Jeniffer
11.03.13,14:58
áno, len robím ročné zúčtovanie dane..ked nahodím 12 mesiacov vychádza mi vyšší preplatok ako ked nahodím iba 8 mesiacov
Jeniffer
11.03.13,15:00
už tomu rozumiem, uplatňujem 12 mesiacov lebo ma v podstate nárok na celú NČZD
ďakujem
Jeniffer
11.03.13,15:01
ročné zúčtovanie..riadok 4..tam zadavam mesiace
Mila123
11.03.13,15:04
ročné zúčtovanie..riadok 8..tam zadavam mesiace
veď to je zamestnanecká prémia.....!!!!!
tam na uplatnenie sú iné podmienky, § 32a ZDP....
ozaj si ty mzdárka? v profile to máš a pochybujem, že si, lebo (nepokračujem)
Jeniffer
11.03.13,15:09
zmýlila som sa..a to je ľudské...v programe sa to uvádza na riadku 4...a ďakujem za odpoveď
Jeniffer
11.03.13,17:09
ďakujem Tweety..dnes ťažky deň, aj to čo je uplne jasne, dnes je nezrozumiteľne..ďakujem
Viera25
14.03.13,10:48
Prosím vás o doplnenie k tejto téme, čo s manželkou.

Manzelka bola nezamestnaná do 31.3.2012 /bez prispevku/, od 1.4.2012 obnovila pozastavenú živnost, z ktorej mala prijmy 600 eur a platila si min.zdravotne poistenie.

Manžel si uplatní na manželku NČZD/tak ako bolo vysvetlené v predchádzajúcich príspevkoch/ a manželka podá daň.priznanie.
Príjem: 600,-
Výdavky si uplatní vo výške 40% + zaplatené zdrav.poistné a to je všetko. Súhlasíte?
Tweety
14.03.13,10:55
Prosím vás o doplnenie k tejto téme, čo s manželkou.

Manzelka bola nezamestnaná do 31.3.2012 /bez prispevku/, od 1.4.2012 obnovila pozastavenú živnost, z ktorej mala prijmy 600 eur a platila si min.zdravotne poistenie.

Manžel si uplatní na manželku NČZD/tak ako bolo vysvetlené v predchádzajúcich príspevkoch/ a manželka podá daň.priznanie.
Príjem: 600,-
Výdavky si uplatní vo výške 40% + zaplatené zdrav.poistné a to je všetko. Súhlasíte?NČ na manželku si uplatní rozdielom medzi NČ a jej príjmom/mínus odvod). Manželka si podá DP tak, ako píšeš. ALe povinnosť podania z hľadiska výšky príjmu nemá. Kedže nevieme, aké odvody platila, či nemá stratu, ak by ju mala, vtedy by musela podať DP.
Viera25
14.03.13,11:03
Nemá stratu, vychádza jej ZD napr. 300 Eur. Nemusí podať DP?
Tweety
14.03.13,11:06
Pozri priamo znenie Zákona.
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.


Nemusí podať ak má príjem do 1822,37 € .
Katy a R
14.03.13,11:07
Nemá stratu, vychádza jej ZD napr. 300 Eur. Nemusí podať DP?
nemusí ... len treba počítať s tým, že niekedy v lete ju môže DU vyzvať na podanie (to len aby s tým počítala;))
kn-alka
14.03.13,11:22
Nemusí podávať daňové priznanie, len sa ODPORÚČA podať obyčajným listom oznámenie, že nepodávam DP z dôvodu nedosiahnutia zákonom stanovenej hranice príjmu.
kubkokubko
14.03.13,11:47
Ahojte poradaci, len sa chcem ustit, ze uvazujem spravne, či moj manzel SZČO má, alebo nema narok na uplatnenie NČZD na manzelku teda mna. V priebehu roka som bola na RD, mala so jeden den dovolenky, dostala som odstupne, a teraz poberam podporu. Teda od NČZD sa odpocita ČZD z potvrdenia od zamestnavateľa aj podpora a ak bude vysledkom kladne cislo tak to si na mna moze manzel odpocitat. Rodičovský príspevok sa neodpocitava. On si moze ako SZČO uplatnit nezdanitelnu ciastu dane na seba podla vypoctov podla §11 zákona o dani z príjmov podla jeho základu dane. A ja si tiez musim urobit danove priznanie A a na seba si mozem odpocitat NČZD za cely rok tiez podla vypoctov podla §11 a zaklad dane bude tvorit u mna ČZD z potvrdenia od zamestnavateľa + podpora. Spravne uvazujem alebo sa v niecom mylim? Dakujem za reakcie a nazory
VÍNO NITRA
14.03.13,11:53
Podpora nevstupuje do Tvojho DP, nie je zdaniteľným príjmom.
kn-alka
14.03.13,12:01
všetko správne, okrem tej podpory. Ty si robíš DP z príjmov od zamestnávateľa, podpora tam neide.
kubkokubko
14.03.13,12:01
Aha, takze pri mojom DP budem pocitat len z príjmami ktore mam na potvrdeni od zamestnavatela a potvrdenie o výske podpory len dolozim. Ale u manzela z NČZD na manzelku budem odpocitavat aj podporu? Spravne?
veronikasad
14.03.13,12:03
Aha, takze pri mojom DP budem pocitat len z príjmami ktore mam na potvrdeni od zamestnavatela a potvrdenie o výske podpory len dolozim. Ale u manzela z NČZD na manzelku budem odpocitavat aj podporu? Spravne?
V svojom DP žiadne potvrdenie o výške podpory neprikladáš. V osobitných záznamoch daňovníka môžeš uviesť obdobie evidencie na UP.
Tweety
14.03.13,12:04
Aha, takze pri mojom DP budem pocitat len z príjmami ktore mam na potvrdeni od zamestnavatela a potvrdenie o výske podpory len dolozim. Ale u manzela z NČZD na manzelku budem odpocitavat aj podporu? Spravne?
Nedokladuješ výšku podpory. Do DP ide len zdaňiteľný príjem, bez podpory. Pri uplatnení NČ na manželku sa do príjmu počíta aj podpora.
kn-alka
14.03.13,12:04
Pri tvojom DP počítaš len príjmy od zamestnávateľa, doložíš len potvrdenie od zamestnávateľa. Podporu nikam neuvádzaš, nič nedokladuješ.
Pri NČZD pri manželovi počítaš: NČZD - (tvoje príjmy - odvody + podpora)
kubkokubko
14.03.13,12:07
Vy ste úzasnéééé dakujem za odpovede, no co by sme tu my bez vas robili Veronikasad a Tweety, ste pokladiky dakujem este raz.
kubkokubko
15.03.13,07:37
Dakujem kn-alka za odpoved velmi ste mi tu vsetci pomohli
Jeniffer
24.03.13,17:12
Ahojte poraďaci, ak sa uplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku..za je príjem sa považuje aj doplatok na invalidnom poisteni, ktorý bol doplatený v roku 2012?
veronikasad
24.03.13,17:13
Ahojte poraďaci, ak sa uplatňuje nezdaniteľnú časť na manželku..za je príjem sa považuje aj doplatok na invalidnom poisteni, ktorý bol doplatený v roku 2012?
aký doplatok ?
Jeniffer
24.03.13,17:27
mám potvrdenie zo socialnej poisťovne, kde je uvedené koľko jej v ktorý mesiac vyplatili invalidný dôchodok a potom dole je uvedené..doplatok na invalidnom dôchodku od 5.9.2011 do 19.6.2012 bol poukázaný dňa 30.05.2012..tak neviem či aj táto suma sa považuje za príjem
Andyke
24.03.13,17:34
Áno je to manželkin príjem za rok 2012.
Jeniffer
24.03.13,17:41
veľmi pekne ďakujem :)
VÍNO NITRA
24.03.13,17:51
Pravdepodobne boli doložené ešte ďalšie doklady, ktoré chýbali pri prvom výpočte ID, tak bol urobený nový prepočet ID a doplatený rozdiel. Menovaná by mala mať však k tomu rozhodnutie, ktorým jej uvedené oznámili.
Skús pýtať. Je to všetko jej príjem, teda ID aj ten doplatok.
VÍNO NITRA
24.03.13,17:55
Ešte doplním. Zamestnanec do príslušnej kolonky v žiadosti doplní príjem manželky, on je za správnosť údajov v žiadosti zodpovedný. Iba ak by si mu chcela pomôcť s určením výšky príjmu manželky, môžeš si pýtať to rozhodnutie. To je už na Tebe. Ale nie si povinná to zisťovať.
Jeniffer
25.03.13,06:36
áno , všetky potrebné dokumenty už mám..ďakujem vám za pomoc a želám krásny deň
saskia26
12.08.13,13:02
V roku 2013 si už nebude môcť odpočítať manžel nezd. čiastku na manželku, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná?
Tweety
12.08.13,13:06
§ 11 Z o DzP
(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne
b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)
Mila123
12.08.13,13:09
V roku 2013 si už nebude môcť odpočítať manžel nezd. čiastku na manželku, ktorá je dobrovoľne nezamestnaná?
nie
maska2
21.01.14,12:40
Chcela by som sa uistiť. Manžel si už nemôže uplatniť NČZD na manželku, ktorá bola 2 mesiace zamestnaná a zvyšok na pn?
Tweety
21.01.14,12:41
Nie, nemôže. Podmienky sú uvedené vyššie v príspevku v §11.
chavierka
21.01.14,12:56
Ahojte aj ja by som sa veľmi rada informovala, kedže sa vôbec nevyznám....Môže si na mňa niečo manžel uplatniť? Celý rok 2013 som bola na rodičovskej dovolenke, počas ktorej som mala menšie príjmy, 3 mesiace som pracovala a ešte som mala nejaké drobné brigády, zo všetkého som odvádzala dane. Má si môj manžel teda v tlačive vyplniť údaje o mne, napísať môj čistý príjem z týchto brigád?alebo akú sumu tam máme uviesť, čo mám spočítať....? a potrebuje to manžel nejako "papierovo" podložiť...Ďakujem za logické vysvetlenie, pekný deň
Tweety
21.01.14,12:57
Môže si uplatniť NČ, resp. rozdiel medzi NČ a tvojími príjmami.
chavierka
21.01.14,13:03
Tweety a teda mám tam uviesť sumu, ktorú som zarobila v čistom, či akú sumu mám napísať, spolu všetky moje čisté príjmy?Či?
Tweety
21.01.14,13:04
Príjem sa uvádza v hrubom, pozri potvrdenia o zdaniteľných príjmoch. Odpočítaj zaplatené odvody. Pozri § 11 v príspevku vyššie.
chavierka
21.01.14,13:07
aha, od jednej firmy mám potvrdenie o zdan. prijmoch, od druhej ešte nie, len výplatné pásky....takže od hrubej mzdy odrátať všetky odovody? Ď
chavierka
21.01.14,13:16
tweety, prosím porad :-) mám v rukách to potvrdenie o zdanit.príjmoch, v ktorom odseku - kolonke je suma, ktorú potrebujem uviesť manželovi....vieš mi to vysvetliť ako danovemu dementovi :-))
Katy a R
21.01.14,13:39
hrubá mzda (celkom hore) mínus poistné do ZP a SP... a nezabudni aj na iné príjmy, ak si mala .. materské, nemocenské, výhra nejaká ... ???
Mila123
21.01.14,14:02
aha, od jednej firmy mám potvrdenie o zdan. prijmoch, od druhej ešte nie, len výplatné pásky....takže od hrubej mzdy odrátať všetky odovody? Ď
áno, zo zamestnania všetky fondy....
ak by si si platila dobrovoľné poistenie do SP či ZP tie v prípade odpočtu na manželku/ manžela nie j e možné odpočítavať....
S.Ch.
08.03.14,19:11
Prosím Vás, zarátava sa do vlastného príjmu manželky za rok 2013 príjem manželky z dohody, ktorý zarobila v 12/2012 ale bol vyplatený v 1/2013.
Rovnako aj materské za 12/2012 vyplatený v 1/2013? Ďakujem.
Mila123
08.03.14,19:26
Prosím Vás, zarátava sa do vlastného príjmu manželky za rok 2013 príjem manželky z dohody, ktorý zarobila v 12/2012 ale bol vyplatený v 1/2013.
Rovnako aj materské za 12/2012 vyplatený v 1/2013? Ďakujem.
príjem z dohody nie, patril do r. 2012, ale MD áno, pretože bola vyplatená v roku 2013
S.Ch.
08.03.14,19:40
Takže takto je to rozdelené? Dohoda nie a MD áno? Čítam aj ZDP, je to tam niekde konktrétne uvedené? Lebo som už z toho zmätená.
Mila123
08.03.14,19:43
Takže takto je to rozdelené? Dohoda nie a MD áno? Čítam aj ZDP, je to tam niekde konktrétne uvedené? Lebo som už z toho zmätená.
kde je to uvedené? v zákone o dani z príjmov.....
konkrétne § 11 a § 4 ods. 3 ZDP
na Porade je x príspevkov, kt. túto skutočnosť potvrdzujú, dokonca aj usmernenie FS SR
S.Ch.
08.03.14,19:57
Ďakujem za odpoveď.